ASUS GeForce GTX 770 DirectCU II OC

ASUS GeForce GTX 770 DirectCU II OC

Ovog puta ASUS nije bio prvi sa slanjem svog novog modela na test, tako da smo njegov GeForce GTX 770 tek sada imali priliku da predstavimo. Pogađate, dobili smo na test DirectCU II verziju, ali smo se nadali redizajnu koji odavno zagovaramo. ASUS je restilizovani DCu II hladnjak ostavio za GTX 780 o kome ćete moći da čitate tek naredne nedelje. Naravno, ASUS nije propustio ni ovu priliku da svoj novi model opremi Digi+, Super Alloy Power i ostalim tehnologijama iz sopstven

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Test: ASUS GeForce GTX 770 DirectCU II OC (Cena: najavljena oko 45.000 RSD)
       
      Standardna kutija u kojoj stižu Asusovi proizvodi je upotrebljena i sada, a pošto se radi o dobro opremljenom modelu, stranice su krcate logoima upotrebljenih tehnologija. SAP, OC, Digi+, GPU Tweak, DirectCU II… Za sve se našlo mesta, a na zadnjoj strancii su mnoge od njih objašnjene i istaknute su stavke koje proizvođač smatra prednostima.  


       
      Sa druge strane, oprema je siromašna kao i uvek, pa podrazumeva samo disk sa drajverima, šturo uputstvo i naponski konvertor koji pretvara 8pin u 6pin molex.  

      GeForce GTX 770 DirectCU II izgleda poput GTX-a 670, jer se ne oslanja na veliki troslotni DIrectCU II kuler, već na manju verziju koja zauzim samo jedan susedni slot. Kuler karakterišu dva ventilatora prečnika 80mm, što za današnje pojmove predstavlja male ventilatore u ovoj klasi. Oko njih se nalazi aluminijumski oklop sa karakteristične tri crvene štrafte.  

      Zahvaljujući dvoslotnom dizajnu, grafička karta deluje vrlo kompaktno i tanko. Kako se radi o GTX-u 770 samo ćemo reći da se radi o preimenovanoj GTX 680 karti sa dodatkom druge generacije GPU Boost tehnologije (2.0). Dakle, ovaj model se oslanja na GK104 grafički procesor baziran na Kepler arhitekturi. Ovaj čip poseduje 1536 Stream procesora, koji su raspoređeni u 8 SMX blokova. Pritom, kako je reč o punokrvnom GK104 procesoru, treba reći da isti raspolaže sa 128 teksturnih, odnonso 32 ROP jedinica. Dakle, novi i efikasniji GPU Boost 2.0, zajedno sa višim taktovima prave razliku u odnosu na prošlu generaciju. Izrađen u TSMC-ovom 28-nanometarskom proizvodnom procesu i na površini od “svega” 294 mm2 spakovan je 3.5 milijardi tranzistora.
       
      Ispod oklopa kulera se zatiču gusta aluminijumska rebra rashladnog profila, kroz koji prolaze debeli heatpipe-ovi. Dopada nam se to što su niklovani, zbog čega izgledaju znatno atraktivnije u odnosu na one koji imaju klasičnu bakarnu boju. Heatpipe-ovi su spljošteni u bazi i ostvaruju neposredan kontakt sa GPU-om. To znači da se oslobođena toplota sa kulera efikasnije prenosi dalje na ostatak rashladnog tela, pa čak i na udaljene delove.  

       
      Odatle posao preuzimaju ventilatori koji hlade rebra, a ovaj pristup ASUS forsira dugi niz godina, dok se mnogi drugi proizvođači na njega odlučuju samo povremeno. Ventilatori i pored malog prečnika za današnje standarde, imaju veliki broj peraja i dizajnirani su tako da stvaraju minimalnu količinu buke, a do sada smo vrlo retko imali primedbe na buku DirectCU II kulera.  
       
       Drago nam je da smo na poleđini karte otkrili backplate, koji osim estetske komponente ima funkcionalnu vrednost. Dugačka štampana ploča na ovaj način zadržava čvrstinu, a i montaža kulera je sigurnija uz prisustvo backplate-a.
       
       
      Za kontrolu napona pobrinu se Digi+ čip, koji predstavlja neki od brendiranih modela kompanija kao što su CHiL ili uPi, a mi tipujemo da se radi o CHiL CHL8318, mada je moguće da je reč i o nekom drugom modelu. Ovo je bolje i kvalitetnije rešenje od OnSemi NCP4206 ili Richtekovih VRM-ova koji su jeftina solucija za proizvođače koji traže način da povećaju uštedu.  
       
      Na nekoliko mesta smo našli otvore na backplate-u koji nisu ostavljeni tu bez ikakvog razloga. Naime, ostavljene su merne tačke za GPU, memoriju i PLL u slučaju da želite direktno putem unimera da proverite napone najbitnijih komponenti na grafičkoj karti, a ova mogućnost će se najviše dopasti entuzijastima. Takođe, tu je i VGA Hotwire tehnologija koja vam pruža mogućnost da povežete grafičku kartu direktno sa određenim RoG matičnim pločama i putem njihovog BIOSa ili isporučenog softvera menjate podešavanja.  

       
      Jedini drugi detalj koji se može uočiti sa zadnje strane su dva SLI konektora, što znači da i ovaj model ima mogućnost TriWay-SLI konfiguracije.  

      U pogledu video izlaza ništa nije promenjeno, a realno gledano za to zaista nema potrebe. Svi konektori imaju pune dimenzije, što znači da nema potrebe za adapterima, konvertorima ili specijalnim kablovima. Na raspolaganju su vam dva DVI-a i po jedan HDMI i DisplayPort. Odlična konfiguracija koju najviše volimo da vidimo zbog toga što nema potrebe za nabavkom adaptera.  

       
      Iako je potrošnja GTX-a 770 povećana sa 195 na 230 W u odnosu na GTX 680, u startu nismo očekivali potrebu za više od dva 6-pin molexa. Jednostavno, GK104 je veoma dobro optimizovan 28-nanometarski grafički procesor i jedna od velikih prednosti GTX-a 680 je bio upravo mali TDP. Izgleda da je NVIDIA bila primorana na 8pin+6pin konfiguraciju zbog brže memorije i povećanih taktova GPU-a, ali je malo čudno što je to rezultovalo 35 W većim TDP-om. U određenom smislu ovo je možda čak i prednost, jer su ovakve grafičke karte popularne među overklokerima i entuzijastima.
       

      Iako kutija sugeriše da se radi o fabrički overklokovanoj verziji (OC), ASUS se nije pretrgao sa povećanjem frekvencija. Taktovi su taman toliko veći da može da se opravda “OC” sufiks. Grafički procesor radi na nominalnom taktu od 1059 MHz, što Boost vrednost podiže do 1111 MHz, mada u praksi zna uveliko da je pređe. Memorija radi na referentnom taktu koji je NVIDIA propisala. U suštini, 13 MHz veći takt GPU-a je jedino ubrzanje koje je primenjeno i to je sve. Očigledno je ASUS želeo da napravi očiglednu razliku između OC i nadolazećeg TOP modela.
       
      [modul]specifikacija=2735[/modul]
       
       
       Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB VGA: MSI GeForce GTX 770 Lightning, NVIDIA GeForce GTX 770, VTX Radeon HD 7970 X-Edition, ASUS GeForce GTX 770 DirectCU II OC, NVIDIA GeForce GTX 780, MSI Radeon HD 7950 Boost Edition Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri:  NVIDIA ForceWare 320.18 Preview
        [modul]test=182[/modul] 
        
      [modul]test=183[/modul] 
       
       [modul]test=184[/modul]  [modul]test=185[/modul] Činjenica da DirectCU II kuler ima toliko godina, a da i dalje daje jedne od najboljih rezultata u klasi nosi posebnu težinu, barem što se nas tiče. Iako su upotrebljeni manji ventilatori od 80 milimetara, karta je u principu bila uvek najtiša komponenta u kućištu. Testiranje je još jednom pokazalo da je karta besprekorno tiha, kao i to da su maksimalne temperature GPU-a veoma niske. Profil za automatsko podešavanje brzine ventilatora je nešto agresivniji nego što je to realno potrebno, pa često zalazi u brzine od 2000+ o/min, što savetujemo da smanjite preko sopstvenog profila, jer slobodno možete da dozvolite kuleru da GPU “ostavi na miru” do nekih 70 stepni.  
       
      Maksimalna temperatura tokom testiranja je bila 66 stepeni Celzijusove skale. Imamo utisak da je tokom vremena gornji limit opadao, kako se termalna pasta “razradila”, jer smo bili prvi kod kojih je karta stigla na test. Posledica relativno niskih temperatura je dobitak na “Boost” taktu, pa vrlo često karta dobija ubrzanje sve do 1163 MHz, a to je iznad deklarisanih 1111 MHz.  
       
      ASUS je poprilično “otaljao” posao kada je u pitanju fabrički overklok karte, kao što smo već konstatovali, tako da je sav posao na vlasnicima da izvuku maksimum grafičke karte. Kao i ostali modeli, ASUS se zaustavio na sličnim vrednostima, tako da se može reći da smo “napipali” standardne OC vrednosti GTX-a 770. Jezgro je dotaklo plafon na 1159 MHz, što je rezultovalo “Boost” vrednošću od 1211 MHz koju je mehanizam dinamičkog overkloka rado prelazio zbog prostora u temperaturi i TDP-u. Kada smo već kod toga, za razliku od ostalih ASUS je u potpunosti otključao Power Limit, tako da se isti može podesiti sve do 300%. Ovo je više i od Lightning modela, koji je ograničen na 149%. Memorija je standardno ostala bez daha na 1950 MHz što predstavlja ekvivalent od 7.8 GHz. Ovo je apsolutni standard, tako da slobodno možete računati i da će vaš model imati slične rezultate.  

       
      Sa novim frekvencijama smo mogli da računamo na dobitke između 10 i 20 procenata koji zavise od rezolucije, nivoa detalja i sl. Ipak, nekih 10-ak posto bolje performanse je nešto na šta zasigurno možete računati. Zanimljivo je da ASUS nije zaostao iza MSI Lightninga sa svojom manje-više standardnom verzijom koja ne predstavlja overklokersku grafičku kartu.  
       
      ASUS GeForce GTX 770 DirectCU II OC je kvalitetan proizvod koji poseduje tanak i elegantan kuler, kao i pregršt dodatnih mogućnosti. Neke su korisne za najokorelije entuzijaste, poput VGA Hotwire-a ili mernih tačaka koje će koristiti oni sa planom da izađu iz domena konvencionalnog overkloka. Sa druge strane, tu je odličan kuler i Power Limit otključan verovatno u najvećoj mogućoj meri. Povrh svega, cena je niža za oko 100 evra u odnosu na MSI-ev Lightning, a performanse su vrlo slične, dok se za overklok kapacitet može reći da je praktično isti. Uz sve to, sa ovakvom cenom GeForce GTX 770 ima i snažne adute i u odnosu na konkurenta u vidu Radeona HD 7970. Pored toga što imaju slične performanse, GTX 770 je kultivisana grafička karta sa niskim stepenom zagrevanja i potrošnje što je svakako plus. Never Settle Bundle je nešto sa čim NVIDIA ne može da se takmiči, ali ukoliko vam nije stalo do besplatnih igara ASUS GTX 770 DirectCU II predstavlja sjajan izbor.
       
      Prednosti: – DirectCU II kuler odličnih performansi – Kvalitet ugrađenih komponenti (Super Alloy Power) – Power Limit 300% – Izvučene merne tačke – VGA Hotwire – Backplate i hladnjak na naponskoj jedinici
      Nedostaci: – Cena bi (i dalje) mogla biti malo niža – Agresivniji automatski profil ventilatora (izmenjivo od strane korisnika) Grafičku kartu na test ustupila ASUS Srbija.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test