Asus GeForce GTX 980 Ti DirectCU III Strix OC 6 GB

Asus GeForce GTX 980 Ti DirectCU III Strix OC 6 GB

Asus nas je navikao na kvalitetne grafičke karte i posebno u "high-end" segmentu u ponudi ima modele koji su među najboljim (i najskupljim doduše). Nažalost, zbog činjenice da su se držali iste ili veoma slične formule dugi niz godina, iako odlični, njihovi proizvodi su postali pomalo monotoni. Konačno je tome došao kraj, jer je osveženje stiglo u vidu potpuno novog kulera koji čini da DirectCU III bude bolji nego ikada.

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      O GeForce GTX 980 Ti grafičkoj karti smo govorili na samom početku juna ove godine. Nvidia je napravila sjajan posao sa novom najbržom kartom sa jednim GPU-om na tržištu, a stvari se nisu promenile čak ni nakon što je AMD predstavio svoj inovativni Radeon Fury X krajem istog meseca.
      Mnogi su možda očekivali da AMD uskoči na prvo mesto, ali to se, barem za sada, nije dogodilo. Sa prvim DirectX 12 bechmarkom situacija se malo promenila, ali kao što stara poslovica kaže “jedna lasta ne čini proleće”, tako i ovde ne smemo da dozvolimo sebi da se prerano obradujemo. Bilo kako bilo, GeForce GTX 980 Ti je najbrži “single-GPU” model, a Asus ga je učinio boljim nego ikad. Ujedno, sa Asus GeForce GTX 980 Ti debituje i DirectCU III kuler koji vidimo po prvi put na nekoj grafičkoj karti ove kompanije.
       asus_gtx980ti_dcu3_strix_006_s.jpg
      asus_gtx980ti_dcu3_strix_007_s.jpg
      Upravo taj kuler je ono što dominira kada pogledate Asusov novi GeForce GTX 980 Ti. Odmah moramo da primetimo da je dizajn bio od velikog značaja, jer DirectCU III izgleda bolje i atraktivnije čak i od hlađenja koja su rezervisana za Matrix Platinum seriju. Veliki plastični oklop odaje utisak da se radi o metalu, a boje su precizno nanesene tako da je svaki detalj pedantno obrađen. Svoje ime, kuler je dobio na osnovu DirectCU tehnologije i činjenice da ima 3 ventilatora prečnika 100 milimetara, a njihov dizajn nam je poznat od ranijih Strix modela.
      asus_gtx980ti_dcu3_strix_008_s.jpg
      Kako grafičke karte postaju sve duže, Asus je iskoristio priliku da konceptualno izmeni svoj novi kuler u odnosu na prethodnike. Dužina rebara je veća nego ikada tako da rashladni profil zapravo deluje tanje nego ranije što čini da kompletna karta izgleda elegantnije i atraktivnije. Da bi se prenela toplota do udaljenih delova tu je sada ukupno pet heapipe-ova. Naravno i dalje su presovani u bazi kulera i imaju neposredan kontakt sa GPU-om, a tajvanski proizvođač je po prvi put upotrebio ogroman 10-milimetarski heatpipe što je jedan od noviteta koje donosi DirectCU III hlađenje.
      asus_gtx980ti_dcu3_strix_010_s.jpg
      asus_gtx980ti_dcu3_strix_011_s.jpg
      Od detalja treba pomenuti činjenicu da Strix logo ima belo LED osvetljenje, tako da u mraku karta izgleda zaista jako interesantno i blistaće u kućištima koja imaju providnu bočnu stranicu.
      asus_gtx980ti_dcu3_strix_013_s.jpg
      asus_gtx980ti_dcu3_strix_024_s.jpg
      Sa zadnje strane možemo da primetimo istaknuti backplate koji je tipičan za ovako dugačke grafičke karte, posebno što Asus po pravilu ne izostavlja ovo metalno ojačanje kod GeForce grafičkih karti. Ipak, jedan detalj privlači pažnju, a reč je o “GPU-Fortifier” dodatku, koji prema rečima Asusa služi kao ojačanje za GPU na isti način na koji backplate štiti celu štampanu ploču. U skladu sa tim, ne treba napominjati da karta deluje zaista neuništivo.
      asus_gtx980ti_dcu3_strix_015_s.jpg
      Što se tiče naponske jedinice, Asus koristi dobro poznatu 14-faznu naponsku jedinicu koja praktično funkcioniše u konfiguraciji 12+2 (CPU + MEM). Upotrebljene su kvalitetne SAP komponente druge generacije za koje proizvođač tvrdi da su još efikasnije i kvalitetnije nego ranije, ali i da je eliminisana svaka šansa za iritantno zujanje zavojnica. Moramo da priznamo da nam je to najviše od svega privuklo pažnju, jer referentni modeli često muče upravo tu muku.
      asus_gtx980ti_dcu3_strix_019_s.jpg
      Kao što smo i očekivali i GeForce GTX 980 Ti poseduje podršku za Tri-Way SLI što znači da ima dva SLI konektora duž gornje ivice štampane ploče. Dopada nam se to što su dva 8-pin naponska priključka okrenuta za 180 stepeni, jer je na taj način proizvođač drastično unapredio njihovu pristupačnost. Mnoge kompanije zaborave na činjenicu da veliki i dugački heatpipe-ovi zaista mogu da smetaju, posebno kod high-end modela. Asus nije zaboravio na to, a pritom su tu i po dva LED-a ispod svakog od naponskih konektora kako bi signalizirali da li je sve u redu.
      asus_gtx980ti_dcu3_strix_018_s.jpg
      Kao i referentni GeForce GTX 980 Ti i Asusova verzija raspolaže sa tri Display Porta i po jednim HDMI i DVI izlazom. To ovaj model čini sjajnim izborom za sve koji žele da koriste više monitora visoke rezolucije. Bitna vest je i implementacija HDMI 2.0 konektora sa svim svojim prednostima koje novi video interfejs donosi. Najbitnije od svega je svakako mogućnost prenosa 4K pri osveženju od 60 Hz koji ga sada izjednačava sa DisplayPortom na ovom polju.
      asus_gtx980ti_dcu3_strix_022_s.jpg
      Specifikacije su nepromenjene u odnosu na referentni GTX 980 Ti sa izuzetkom fabričkih frekvencija. Dok je nominalni takt GPU-a kod GTX-a 980 Ti je okruglo 1 GHz uz Boost vrednost zvanično iznosi svega 1076 MHz kod Asusa je situacija primetno bolja. Čitavih 1216 MHz je nominalni takt, dok je boost čitavih 1317 MHz što je 30% više od referentne verzije. Sa druge strane, 6 GB Hynix GDDR5 je overklokovano, ali u veoma suzdržanoj meri od 50 MHz (efektivno 200 MHz) što ne donosi bitnu promenu. Ipak, imajući u vidu široku 384 bitnu magistralu i ogroman protok od 345.6 GB/s zaista nema prostora za zamerku. Sa druge strane, drastično veći takt na kome radi GPU zbog velikog broja ROP i Teksturnih jedinica itekako predstavlja razliku u teoriji.
      asus_gtx_980ti_dcu3_gpuz_default.gif
      asus_gtx_980ti_dcu3_asic.png
      Kažemo u teoriji, zbog toga što boost kod referentne verzije iako podešena na 1076 MHz lako dostiže stabilnih 1200 MHz zbog prostora u TDP-u. Sa druge strane kod izuzetno visoko overklokovanog Asusa, ona iznosi 1380 MHz. Dakle, umesto 250 MHz razlike na prvi pogled, u realnosti je Asus u prednosti za nešto razumnijih 180 MHz. I dalje je to velika prednost, ali ne koliko bi se reklo na prvi pogled. Kako tehnički nije reč o modelu iz neke “specijalne” serije kao što je RoG, pakovanje je uobičajeno i prepoznatljivo. Proizvođač na poleđini izdvaja najveći deo tehnologija i mogućnosti koje smatra najbitnijim, a napred se nalazi svega nekoliko stavki.
      asus_gtx980ti_dcu3_strix_001_s.jpg
      asus_gtx980ti_dcu3_strix_002_s.jpg
      Pozadi je priča već primetno drugačija, jer je Asus prikazao “eksplodiranu” šemu kulera sa svakim elementom zasebno uz detaljna objašnjenja. Novitet je GPU-Fortifier koji zajedno sa metalnom pločom na poleđini štampane ploče onemogućava da se napravi oštećenje prouzrokovano krivljenjem grafičke karte. Takođe, ističe se premijerna upotreba heatpipe-a prečnika 10 mm, kao i potpuno automatizovan proces proizvodnje gde se šansa za grešku smanjuje na minimum.
      asus_gtx980ti_dcu3_strix_003_s.jpg
      asus_gtx980ti_dcu3_strix_004_s.jpg
      Sadržaj pakovanja je, za Asus, standardno skroman i na ovom polju nema iznenađenja. Isporučeni su samo disk sa drajverima i propratnim softverom, uputstvo i kratak Strix katalog i jedan naponski adapter odnosno Y-račva.
      asus_gtx980ti_dcu3_strix_005_s.jpgKako trend nalaže, kuler radi u hibridnom režimu što znači da se ventilatori pokreću tek kada karta ispuni neki od zadatih uslova (TDP, temperatura, opterećenje). S obzirom na činjenicu da je GM200 veliki čip koji ima tendenciju da se zagreva na visoke temperature, interesantno je da ipak postoji relativno veliki raspon radnih temperatura. Konkretno, u našem slučaju je to bilo između 48 i 82 stepena Celzijusove skale.
      Imajući u vidu da dok ventilatori miruju GM200 radi u rasponu od 48 do 55 stepeni, možemo da zaključimo da i kao pasivni hladnjak DirectCU III kuler ima ogroman termalni kapacitet
      Masivni kuler omogućava da karta tokom mirovanja i nevelikog opterećenja radi na između 48 i 55 stepeni na otvorenoj platformi. Imajući u vidu da tada ventilatori miruju, možemo da zaključimo da i kao pasivni hladnjak DirectCU III kuler ima ogroman termalni kapacitet. Što se buke tiče, moramo da priznamo da je neočekivano niska. Izuzmemo li neki bag koji je činio da ventilator na sekund “poskoči” na 4100 o/min, ventilatori se maksimalno vrte na oko 2000 o/min što proizvodi dubok i vrlo tih šum.
      asus_gtx_980ti_dcu3_temp.png
       
      [modul]test=412[/modul]Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFi RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GB VGA: ASUS GeForce GTX 980 Ti Strix 6 GB DirectCU III Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri: ForceWare 353.30
      asus_gtx980ti_dcu3_strix_024_s.jpg 
      [modul]test=406[/modul][modul]test=407[/modul][modul]test=408[/modul][modul]test=409[/modul][modul]test=410[/modul][modul]test=411[/modul]Tokom rada karta je zabeležila sjajne rezultate, tako da je de facto reč o najbržoj grafičkoj karti sa jednim grafičkim čipom koju smo ikada testirali. Asusov model je zaista značajno bolji u svakom smislu u odnosu na referentno rešenje. Maksimalna temperatura je drastično niža i pored primetno većih taktova. Povrh svega, količina proizvedene buke je izuzetno niska i može da se meri sa grafičkim kartama koje imaju GM204 čip.
       asus_gtx980ti_dcu3_strix_009_s.jpg
      Overklok sesija je prošla solidno, ali treba imati u vidu činjenicu da je Asus “nategao” frekvencije GPU-a prilično blizu realnog maksimuma. Nakon što smo povećali “power limit” do kraja, GPU je imao prostora do 1279 MHz, što je povećalo boost vrednost na 1380 MHz. Ipak, ovo nije uticalo bitno na ukupno povećanje performansi, dok je overklok memorije sa 7.2 na 8 GHz imalo veći efekat. Ukupno smo dobili oko 10% veće performanse, što možda ne deluje mnogo. Ipak, imajte u vidu da je već od samog starta Asusov GTX 980 Ti Strix za nekih 20% brži od referentne verzije.
      asus_gtx_980ti_dcu3_gpuz_oc.gif
      Na kraju, nema mnogo toga što može da se kaže za ovu grafičku kartu, a da nije očigledno. Reč je o najboljem GTX 980 Ti modelu koji možete da nađete i najbržoj grafičkoj karti sa jednim GPU-om koju smo ikada imali prilike da testiramo. Istina, moraćete da izdvojite ozbiljno veliku sumu novca i biće puno alternativa koje nude 90% iste funkcionalnosti po nižoj ceni. Sa druge strane, nekada jednostavno želite da dobijete najbolje kada već izdvajate pozamašnu sumu novca i za taj osećaj vredi izdvojiti dodatnu svotu.
      asus_gtx980ti_dcu3_strix_award_s.JPG
       
      Prednosti:- Najbrži GTX 980 Ti na tržištu- DirectCU kuler bolji nego ikada- Kvalitet komponenti- Vrlo visok fabrički OC- Dizajn
      Mane:– Siromašno propratno pakovanje- Cena

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test