Asus GeForce GTX 980 Ti Poseidon Platinum

Asus GeForce GTX 980 Ti Poseidon Platinum

Poseidon Platinum serija je jedan od specifičnijih članova Republic of Gamers porodice grafičkih karti. Asus je sa ovim modelima pokrio potrebe ljubitelja vodenih hlađenja nudeći kombinaciju vazdušnog kulera koji može da se priključi na vodeni rashladni sistem. Kao takva, ova karta ima nešto užu ciljnu grupu, ali oni koji traže takav proizvod će itekako umeti da cene Asusov trud da svima izađe u susret.

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Moramo da priznamo da smo očekivali da novi Posiedon Platinum ne bude drugačiji u odnosu na GeForce GTX 780 Poseidon Platinum ili GeForce GTX 980 Poseidon Platinum. Tako je i bilo, pa već na prvi pogled jasno je da je vizuelno nemoguće napraviti razliku između prethodnika i noviteta. Uostalom, to je sasvim logičan izbor za Asus koji je napravio sjajan hibridni vazdušni kuler sa mogućnošću da se priključi na vodeni sistem. Čak i kada govorimo samo o vazdušnom hlađenju on se pokazao kao dovoljno kompetentan da ohladi masivni GK110, tako da je svakako dovoljno dobar za efikasni Maxwell čip, čak i kada govorimo o najvećem procesoru koji se zasniva na ovoj sjajnoj arhitekturi.
      asus_gtx980ti_poseidon_platinum_005_s.jpg
      Kao i svaki put do sada, moramo da zamerimo jednu stvar, a to je upotreba plastike za oklop. Iako je sjajno ofarbana i kombinuje veoma atraktivnu sivu i crvenu boju, ostali smo razočarali činjenicom da je upotrebljena obična plastika.
      asus_gtx980ti_poseidon_platinum_007_s.jpg
      Kuler poseduje dva ventilatora koji su, prema rečima Asusa, oblikovani tako da smanje prikupljanje prašine koja je najveći neprijatelj svakog ventilatora i izloženog pokretnog dela hardverske komponente. Kartu nismo imali dugo, ali verujemo da je to tačno, jer svaki Poseidon i Asus model koji smo skinuli nakon testiranja na otvorenoj platformi nisu “pokupili” mnogo prašine, ali šta bi se desilo nakon recimo godinu dana zaista ne možemo da kažemo, pa ukoliko imate iskustvo nadamo se da ćete podeliti sa nama i čitaocima u komentarima.
      asus_gtx980ti_poseidon_platinum_009_s.jpg
      S obzirom na to da ne možemo da primetimo nešto konkretno u samom obliku ventilatora, pre bismo rekli da je Asus upotrebio specijalni premaz preko peraja koji omogućava da se prašina ne lepi. Ventilatori imaju prečnik od 90 milimetara, a dopada nam se sistem gde ukoliko zaustavite jedan ventilator, drugi zbog pretpostavke da nešto nije u redu, odmah ubrzava do maksimuma kako bi zadržao temperaturu kartice na željenom nivou. Implementirani kuler se sastoji iz osnove koja predstavlja vodeni blok izrađen od bakra koji je delimično niklovan, da bi deo koji naleže na GPU bio čist bakar kako bi DirectCU naziv imao opravdanje.
      asus_gtx980ti_poseidon_platinum_008_s.jpg
      Ukoliko zaustavite jedan ventilator, drugi zbog pretpostavke da nešto nije u redu, odmah ubrzava do maksimuma kako bi zadržao temperaturu kartice na željenom nivou
      Kao i ostali Poseidon Platinum modeli, da bi se kuler priključio na vodeni sistem, tu su dva priključka sa navojem za koje odgovarajući “fitinzi” nisu uključeni u standardni deo paketa.
      asus_gtx980ti_poseidon_platinum_010_s.jpg
      asus_gtx980ti_poseidon_platinum_011_s.jpg
      Zadnja stranica karte prikazuje metalni “backplate” koji se prostire celom površinom karte i koji je čini osiguranom od krivljenja pod sopstvenom težinom i veličinom. Poput ostalih, i GeForce GTX 980 Ti Poseidon Platinum raspolaže sa dva SLI konektora koji mu omogućavaju podršku za Tri-Way SLI.
      asus_gtx980ti_poseidon_platinum_016_s.jpg
      asus_gtx980ti_poseidon_platinum_018_s.jpg
      Tu su i dva 8-pin naponska konektora koji su okrenuti za 180 stepeni što ih čini pristupačnim i ispod njih se nalaze po dva LED-a kako bi dali indikaciju da je sve u redu. Očekivano, GeForce GTX 980 Ti Poseidon Platinum poseduje konfiguraciju video konektora kao i referentni model. Panel raspolaže sa tri Display Porta i po jednim HDMI i DVI izlazom.
      asus_gtx980ti_poseidon_platinum_014_s.jpg
      asus_gtx980ti_poseidon_platinum_019_s.jpg
      Specifikacije su verovatno većini poznate. Osnovu cele priče čini GM200 grafički procesor sa svih svojih 2816 Stream procesora, 176 teksturnih i 96 ROP jedinica.  U odnosu na DirectCU III STRIX frekvencije su prilično manje. Grafički čip je podešen na nominalnih 1114 MHz u odnosu na visokih 1216 MHz kod STRIX modela. Slična priča je i sa memorijom, pa je 6 GB Hynix GDDR5 podešeno na vrednost koju je Nvidia propisala kao referentnu, odnosno 1753 MHz (8 GHz efektivno).
      asus_gtx980ti_poseidon_platinum_gpuz_default.gif
      asus_gtx980ti_poseidon_platinum_temp_asic.pngUobičajeno za Republic of Gamers grafičku kartu, reč o “specijalnom” modelu. U skladu sa tim proizvod stiže u prepoznatljivoj bordo kutiji. Ona je vrlo čista bez previše detalja o samom proizvodu što je potpuno suprotno dizajnu kutija standardnih grafičkih karti. Nakon što prednju stranu otvorite poput knjige, otkriva se dosta detalja i izgled same grafičke karte.
      asus_gtx980ti_poseidon_platinum_001_s.jpg
      asus_gtx980ti_poseidon_platinum_002_s.jpg
      Poleđina kutije je nešto opširnija sa podacima, što je svakako lepa vest. Asus ističe odličnu kompatibilnost zahvaljujući ugrađenim G1/4″ fitinzima. Asus ističe i boljitak kombinovanog DirectCU H2O sistema koji omogućava temperature niže do 5 stepeni na vazduhu od referentnog hlađenja. Još bitnije, navodi se i odličnih 30 stepeni niža temperatura pri korišćenju u kombinaciji sa vodenim hlađenjem. Naravno, Asus je ova poređenja pravio u odnosu na referentni kuler.
      asus_gtx980ti_poseidon_platinum_003_s.jpg
      Sadržaj pakovanja je vrlo štur i osim dokumentacije, diska sa drajverima nema mnogo dodataka. Tu je jedna Y-račva koja pretvara jedan 8-pin u dva 6-pin molexa i metalna nalepnica sa RoG logoom. Nažalost, ovaj trend ne jenjava, pa čak i kada izdvojimo preko sto hiljada dinara za grafičku kartu propratni paket je isti kao i kod grafičke karte koja je desetostruko jeftinija.
      asus_gtx980ti_poseidon_platinum_004_s.jpgRadna temperatura karte dostiže 77 stepeni Celzijusove skale tokom dugih opterećenja što je u globalu jako dobar rezultat imajući u vidu da je za održavanje maksimalne temperature potrebano oko 2200 o/min. Na ovom broju obrtaja kuler je rasterećen, a veliki ventilatori su na ivici nečujnog. Iako nismo to ranije videli kod Asus grafičkih karti, ventilator je imao povremeni kratki “spajk” do 4500 o/min bez ikakvog očiglednog razloga. Kako je reč o kuleru koji je dizajniran za vodeno hlađenje, Asus nije želeo da rizikuje i implementira hibridni rad ventilatora. To znači da se oni ne gase tokom mirovanja karte kao kod DirectCU III Strix verzije što će nekima nedostajati. Ipak, to je očigledan pokazatelj da o GTX 980 Ti Poseidon Platinum grafičkoj karti treba da razmišljate ukoliko imate vodeno hlađenje na koje možete da je priključite.
      asus_gtx980ti_poseidon_platinum_temp_default.png
      O GTX 980 Ti Poseidon Platinum grafičkoj karti treba da razmišljate ukoliko imate vodeno hlađenje na koje možete da je priključite.
      Na polju overkloka smo ostvarili uobičajen rezultat koji je sličan drugim Asus modelima, ali ipak nešto slabiji. Maksimum za GPU je bio nominalnih 1217 MHz što je rezultovalo Boost taktu koji je “visio” oko 1400 MHz. Istini za volju, dok su Matrix Platinum i STRIX modeli bolji na vazduhu to je za njih domaći teren, dok je Poseidon Platinum taj koji se nalazi “u gostima”. Stoga, ubeđeni smo da bi odlično dizajnirani hibridni kuler dao odlične rezultate kada bi se priključio na vodeni rashladni sistem. Ugrađeni Hynix GDDR5 čipovi su se pokazali prilično dobro i svoj maksimum su nasli na efektivnih 8020 MHz što je povećalo memorijski protok na 375.4 GB/s. Sve ukupno, dobici na ovim frekvencijama nisu posebno veliki i iznose svega 10-ak procenata.
      asus_gtx980ti_poseidon_platinum_gpuz_oc.gif
       
       [modul]test=412[/modul]Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFi RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GB VGA: Sapphire Radeon R9 380X Nitro 4 GB Napajanje: Cooler Master V1200 Platinum Drajveri: AMD Catalyst 15.11 BETA
       
      [modul]test=406[/modul][modul]test=407[/modul][modul]test=408[/modul][modul]test=409[/modul][modul]test=410[/modul][modul]test=411[/modul]Asus GeForce GTX 980 Ti Poseidon Platinum je treći u nizu GTX 980 Ti u ponudi Asusa. Za većinu i dalje najbolji izbor predstavlja DirectCU III STRIX verzija koja ima najpovoljniju cenu i fantastičan novi kuler sa tri ventilatora. Druga dva modela, Matrix Platinum i Poseidon Platinum imaju usku ciljnu publiku kojoj se obraćaju.
      asus_gtx980ti_poseidon_platinum_009_s.jpg
      Poseidon Platinum se obraća vlasnicima “custom” vodenih sistema koji planiraju da sebi obezbede grafičku kartu za koju odmah žele da kupe i odgovarajući vodeni blok. Ovo je obično investicija koju ne možete da povratite kada dođe vreme za nadogradnju i mnogi entuzijasti znaju za muku kada treba da se “reše” vodenog bloka za grafičku kartu s obzirom na to da se oni obično prave za specifičan model. Stoga, Asus nudi sjajno rešenje sa kombinovanim kulerom koji može da radi u oba scenarija.
      asus_gtx980ti_poseidon_platinum_006_s.jpg
      Prednosti:
      – Performanse- Tih kuler – Niske temperature – Kombinovani kuler – Mogućnost priključenja na vodeno hlađenje  
      Nedostaci:
      – Cena- Ne gasi ventilatore tokom mirovanja- Povremeno “spajkovanje” ventilatora
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test