Nebojša Todorović
ASUS GeForce GTX580 Matrix Platinum
Kako je u pitanju kartica namenjena novinarima, pakovanje nismo dobili, već je stigla u antistatičkoj kesici. Stoga bilo kakvo opisivanje u tom smislu, ćemo preskočiti, jer jednostavno nemamo šta da kažemo na tu temu, a vi uvek možete pogledati sadržaj pakovanja na zvaničnom sajtu. Dopada nam se što smo prema slikama sa zvaničnog sajta primetili da će kutija biti poput onih koje se koriste za ROG matične ploče.
Kada kažemo da je kartica ogromna imamo utisak da nismo rekli dovoljno. Jednostavno, pri uzimanju u ruku GeForce GTX580 Matrix Platinum izaziva određeno strahopoštovanje zbog svojih gabarita i izrade. Ono što će vam privući pažnju na prvom mestu je veliki rashladni sistem koji predstavlja modifikovan DirectCU II kuler. Njegov poklopac je izrađen od aluminijuma, kombinuje mat i sjajnu crnu boju, uz bordo detalje. „ROG“ logo je postavljen na prednju stranu kartice i vrlo je upadljiv. Ovakav dizajn je zaista odličan i moramo reći da ASUS bez mnogo izmena uvek uspeva da „ozveži“ isti koncept, zadržavajući prepoznatljivost.
Kao i DirectCU II i ovaj rashladni sistem i dalje karakterišu dva velika ventilatora, klasičnog tipa za koje možemo reći da su ispod 50% obrtaja od maksimuma praktično nečujni. Aluminijumsko telo je podeljeno u dva dela, a za svaki je „zadužen“ po jedan ventilator. Rebra su prilično gusta, a sve je spojeno putem pet heatpipe-ova debljine 8mm. Oni su izrađeni od bakra i direktno naležu na površinu GPU-a kako bi se ostvario što efikasniji transfer toplote sa grafičkog čipa na kuler. Jedan detalj je potpuna novina za DirectCU II, a to je svetleći Matrix logo na gornjoj strani. Njegova boja se menja u zavisnosti od opterećenja GPU-a, a za to je zadužen iROG čip na štampanoj ploči koji služi za merenje opterećenja u realnom vremenu. To zaista lep deluje, ali je uslov naravno da imate providnu stranicu kućišta.
Nakon skidanja kulera, dolazimo do ogromnog PCB-a koji je u odnosu na ostale GTX580 modele prilično veći, a glavni razlog za to je proširena naponska sekcija. Naime, kada smo se susreli sa originalnim ASUS GTX580 DirectCU II ostali smo zapanjeni desetofaznom naponskom sekcijom. Sa Matrix-om, kompanija je otišla korak dalje, jer je jednostavno gotovo duplirala naponsku jedinicu. Ona je izvedena u 19 (da, devetnaest) faza, ali je to uticalo na povećanje naponske sekcije. Ista je digitalnog tipa, a zavojnice, kao i ostali elementi su vrhunskog kvaliteta, a ASUS od pravljenja grafičkih karti zaista stvara umetnost. Cela naponski deo je prekriven velikim pasivnim hladnjakom izrađenim od aluminijuma.
Sredinom štampane ploče dominira veliki GPU, a u pitanju je GF100 koji je najjači grafički čip koji NVIDIA trenutno ima. Izrađen je u 40-nanometarskoj litografiji i podržava sve nove standarde kao što su DirectX 11, ShaderModel 5.0, OpenGL 4.1 i slično. Njegova površina je ogromna, iz prostog razloga što se sastoji od tri milijarde tranzistora, a to jednostavno moralo negde da stane. Broj Stream procesora iznosi 512 što je pun kapacitet čipa, a prati ih 48 ROP i 64 teksturne jedinice. Oko GPU-a je raspoređeno dvanaest memorijskih čipova GDDR5 tipa koji formiraju magistralu širine 384bita. Oni su potpisani od strane SAMSUNG-a i imaju ukupan kapacitet od 1536MB. Interesantno je to što se proizvođač nije odlučio na pasivno hlađenje memorije, ali zbog velikog vazdušnog protoka koji ostvaruju ventilator to očigledno nije smatrano neophodnim.
Štampana ploča Matrix-a ima još nekoliko interesantnih detalja. Prvi su tasteri na kraju kartice kojih ima tri. Dva su označena sa „+“ i „-„ i njihova namena je povećanje odnosno smanjivanje napona na grafičkom procesoru. Ovo je sve ispraćeno LED-ovima koji označavaju koji je trenutni napon, što je zaista inteligentno rešenje. Iznad njih je postavljen i nešto veći taster koji služi za ubrzavanje ventilatora na maksimalan broj obrtaja.
Takođe, treba primetiti i merne tačke (ASUS Probelt) preko kojih možete multimetrom vrlo lako doći do realnog napona na GPU, MEM i PLL jedinici. Sa zadnje strane su takođe ostavljene označene tri tačke koje možete prespojiti uz pomoć 0 ohm otpornika, čime možete isključiti NVIDIA OCCP, povećati raspon napona za memoriju i povećati frekvenciju rada naponskog regulatora sa 250 na 500KHz (SHE čip). Poslednje pomenuti detalj će koristit samo vrsni poznavaoci i entuzijasti za overklok, ali je lepo znati koliko pažnje ASUS poklanja prilikom dizajna grafičke kartice.
Kada su konekcije u pitanju, pored PCI Express interfejsa, na raspolaganju su vam dva SLI konektora. Iskreno, teško nam je da zamislimo realnu situaciju za TriWay-SLI sa ovim karticama, ali od viška glava ne boli. Za napajanje, ovaj model zahteva dva 8pin molex konektora, a predlažemo vam da obezbedite i kvalitetno napajanje. Od video izlaza se može reći da su sve situacije pokrivene sa dva DVI i po jednim HDMI i DisplayPort konektorom. Na „bracketu“ se pored ovih konektora nalazi i taster za „safe mod“ koji će vas spasiti ukoliko nešto zabrljate prilikom flash-ovanja biosa.
Uprkos očekivanjima kartica je samo blago overklokovana u odnosu na referentni model. Naime, samo je takt jezgra povećan sa 772MHz na 816MHz. Memorija radi na 1002MHz što je efektivnih 4GHz s obzirom da su u pitanju GDDR5 čipovi, a to je propisana vrednost od strane NVIDIA-e. Naravno, kada ASUS nije odradio posao za nas rešili smo da uzmemo stvar u svoje ruke, s obzirom da sa ovom karticom zaista imate jako puno mogućnosti i vrlo malo ograničenja. Prvo što smo probali je bilo povećanje takta na fabričkom naponu. Nakon dužeg „igranja“ sa raznim vrednostima stabilnost smo postigli na 900MHz za GPU i 1125MHz (4,5GHz efektivno) za memoriju. Ovo su odlične vrednosti i iznad proseka za GTX580 modele. Temperature se nisu promenile gotovo uošte, pa je kartica radila u mirovanju na 35-36 stepeni celzijusa, a u opterećenju do 75.
Ovo je rađeno na automatskom podešavanju za ventilator, pošto su nas zanimale ostvarene vrednosti koje se mogu koristiti u realnom životu (to ne važi za 100% ventilator, osim ukoliko niste gluvi prim. aut.). Sledeći korak je bio na povećanom naponu od 1,2V što je prilično visoka vredost, a dobili smo dodatnih 40MHz više odnosno 80MHz za Stream procesore. Ovo je odličan rezultat, jer bi se uz agresivnije postavke verovatno moglo prići margini od 1GHz. Naravno, sumnjamo da bi se na tom taktu ostvario stabilan svakodnevni rad, ali za završavanje testova sasvim dovoljno ukoliko „jurite“ rezultat. Kada smo povećali napon memorije, takođe smo uspeli da izvučemo mali „boost“ sa 1190MHz (4,76GHz). Ipak, memorijski „bandwidith“ ove kartice dovoljno veliki, pa je njeno povećanje frekvencije imalo daleko manji uticaj na ukupan skok u performansama.
Sa povećanim naponima kartica je tokom testiranja ulazila u vrlo toplu zonu od 85 stepeni celzijusa, ali je to sasvim očekivano na automatskom broju obrtaja ventilatora. Treba napomenuti da je kartica i u tim uslovima radila potpuno stabilno, dok je ventilator i dalje bio vrlo tih uz povremeno zalaženje u veće obrtaje.
CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
RAM: 2x2GB Kingston HyperX Genesis 1600MHz
HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
Drajveri: NVIDIA ForceWare 275.33 WHQL
Svi testovi su rađeni u rezoluciji 1920×1080 sa 4xAA i 16xAF.
Zaključak
Kada ASUS reši da izbaci napredni model, onda to uradi i to na najbolji mogući način. GTX580 Matrix Platinum je pravi pokazatelj koliko ova kompanija može da pruži i iskreno malo je modela koji sa ovom karticom mogu da stanu rame uz rame. Svaki element je odrađen do detalja, a kartica je vrhunska kako vizuelno tako i funkcionalno.
Verujemo da će zbog svoje cene biti malo prodatih, ali definitvno vredi razlike ukoliko ste se već odlučili za GTX580 baziran na referentnom dizajnu, jer je razlika zaista velika. Jedino što ćete morati da se odreknete trećeg slota, jer Matrix-ovo hlađenje zauzima dva susedna slota, ali smatramo da je ovo mala cena za ovakav proizvod. Takođe, verujemo da će entuzijasti koji vole da se igraju sa tečnim azotom biti prilično željni da nabave ovu karticu s obzirom da je za tako nešto idealan izbor i verujemo da to takvim korisnicima nije potrebno reći i da sve već znaju. Sve u svemu u koju god kategoriju da spadate, ukoliko sebi možete priuštiti GTX580 Matrix Platinum, možemo samo da vam zavidimo.
Uređaj na test ustupio ASUS.