Nebojša Todorović
Test: ASUS GTX 560 DirectCU II Top
Kao što smo i očekivali, nakon GeForce GTX560 Ti, koji se pokazao kao izuzetno interesantan model, red je došao i na nešto oslabljen „non Ti“ model. Nvidia je ovaj model namenila da se brzinski i cenovno pozicionira ispod GTX560 Ti, ali i da zameni popularni GeForce GTX460 1GB. Veza između novog i starog modela je očigledna čim bacite pogled na specifikacije. „Neistrenirano“ oko bi vrlo verovatno izgubilo u igri „pronađi razliku“, jer su specifikacije gotovo identične onim koje poseduje GTX460 1GB. Iz istog razloga vas onda neće iznenaditi informacija da je stariji model EOL ili End of Life proizvod kojem će poslednjih par meseci života na tržištu biti okarakterisano padom cene ili je to bar naša pretpostavka. Ono što nas zanima je da li je GeForce GTX560 samo kartica koja želi da se na tržištu provuče zahvaljujući dobrom publicitetu koji je stvorio odlični Titanium model ili je u stanju da nas impresionira samo na osnovu sopstvenih kvaliteta.
GF114 u slabijoj izvedbi
Nvidia nije želela da na svom odličnom čipu GF114 zarađuje samo kroz jedan model, pa je bilo vreme da se uz malo intervencija na GPU-u i zatvaranja stream multiprocesora (SM), dobije osnova za još jednog člana GeForce porodice. Jedan od očiglednih razloga za ovako kasno predstavljanje GTX560-ice je činjenica da model koji bi trebalo da zameni predstavlja vrlo popularan proizvod. Takođe i zaliha GF104 čipova je verovatno poveća, pa su napravili taktički potez, kojim su se prvo „rešavali“ starih modela koliko je bilo moguće, što je odložilo GTX560.
Ukoliko ste nas pratili do sada, novi NVIDIA-in proizvod se temelji na osiromašenom GF114 kojem je broj stream procesora smanjen sa maksimalnih 384 na 336. Ovo je suštinski jedan aktivan blok od 48 stream procesora manje. Naravno ovo povlači za sobom i redukovan broj teksturnih jedinica koji je u direktnoj vezi sa SP-ovima, jer se nalaze unutar SM bloka. To je rezultovalo da broj teksturnih jedinica bude 48, ali je to svega 8 manje od „full“ revizije čipa. Broj ROP jedinica je ostao nepromenjen (32) i to je jako bitan faktor za dobre performanse kartice. Od uopštenih karakteristika čipa, sve važi kao i za ostale članove GF100 serije, a to je 40nm TSMC-ova litografija. Tu je podrška za DirectX 11, ShaderModel 5.0 i OpenGL 4.1, kao i raznih vidova hardverske akceleracije video materijala zahvaljujući PureVideoHD tehnologiji.
Interesantno je to što taktovi za GPU odnosno memoriju nisu propisani od strane Nvidia-e i ovo je, koliko je nama poznato, prva grafička kartica ove klase kod koje je izbor taktova ostavljen proizvođačima na izbor. Stoga, očekujemo da će za GPU ova vrednost varirati između 750MHz i 950MHz na osnovu nekih informacija koje su nam bile dostupne direktno iz Nvidia-e. Ovo će značiti veoma veliku razliku između najsporijeg i najbržeg modela, pa vam savetujemo da se dobro konsultujete sa prodavcem ili još bolje da se samostalno informišete na zvaničnim stranicama proizvođača.
Jednostavno, smatramo da kada se ovakav potez napravi, treba preduzeti određene mere. Jedno od mogućih rešenja bi bilo da NVIDIA obaveže proizvođače da takt koji su odabrali bude istaknut na pakovanju, što bi moglo automatski da reši sve nedoumice kupaca, bez potrebe da lutaju u potrazi za informacijama. Što se memorijske magistrale tiče, tu je situacija nepromenjena u odnosu na GTX560 Ti i nova kartica će posedovati 256bitnu memorijski interfejs u kombinaciji sa 1GB GDDR5 memorije. Iako je GTX460 bio prisutan na tržištu i u slabijoj, 192bit, verziji GTX560 će za sada postojati samo u 256bit varijanti bez najave da će slabiji model uopšte postojati.
Kartica na testu
Prvi model koji je do nas stigao potpisan je od strane kompanije ASUS, a radi se o fantastičnom DirectCU II modelu i to u svojoj overklokovanoj TOP verziji. ASUS je sa DirectCU II hlađenjem sebi obezbedio veliku popularnost, jer je ovo rashladno rešenje ekskluzivno za njihov brend i pokazalo se odlično na svim modelima grafičkih kartica. Glavna karakteristika ovog hlađenja su bakarni heatpipe-ovi koji direktno naležu na površinu GPU-a čime se toplota efikasnije prenosi na ostatak rashladnog tela, a odatle i potiče naziv kartice.
Unutar pakovanja se nalazi najosnovnija oprema koja podrazumeva disk sa drajverima i dodatnim aplikacijama, miniHDMI to HDMI i naponske „6pin to 4pin molex“ konvertore.
Karticom dominira veliki kuler koji je kompletno prekriva, a kompletno je izrađen od aluminijuma, uključujući poklopac. Kartica ostavlja utisak velike čvrstine zahvaljujući metalnom elementu koji ide uz gornju ivicu i ne dozvoljava štampanoj ploči da se ugiba pod težinom ovog dvoslotnog hlađenja. Dopada nam se prelazak sa plastike na metal kada je oklop hladnjaka u pitanju, a posebno je atraktivan dizajn koji uklapa veoma dopadljivu kombinaciju crnu i crvenu(bordo) boju. Hladnjak se sastoji iz dva dela, a izrađen je od aluminijuma i rebra su vrlo gusto raspoređena. Ta dva dela spajaju tri bakarna heatpipe-a debljine 8mm. Sa rashladnog profila dva vrlo tiha ventilatora „odnose“ toplotu i pri automatskom podešavanju broja obrtaja su praktično neprimetni. Ukoliko se odlučite na manuelno podešavanje treba napomenuti da preko 50 procenata od maksimalnog broja obrtaja kuler postaje prilično bučan i sve preko toga nije upotrebljivo osim u jako dobro izolovanom kućištu ili za postizanje visokih overklok taktova.
Temperature u automatskom modu su odlične i kartica nije prelazila 70 stepeni celzijusa čak i na veoma visokim fabričkim taktovima. Iako memorijski čipovi nisu „dobili“ nikakav pasivni hladnjak, ventilatori ih posredno hlade i to je sasvim dovoljno čak i pri OC sesijama za dobijanje sasvim pristojnih rezultata. Naponska sekcija je ipak dobila pasivni hladnjak izrađen od aluminijuma. Za kontrolu napona zadužen je SHE čip koji podržava softversku regulaciju putem SmartDoctor-a, što je i očekivano s obzirom da ovaj model pripada VoltageTweak modelima. Treba napomenuti da je štampana ploča karakteristične crne boje, a karakteriše ga i nereferentni dizajn.
ASUS GTX560 DirectCU II TOP je fabrički overklokovan i to na veoma visoke taktove i moramo priznati da nismo očekivali tako agresivna podešavanja. Grafički procesor je podešen na vrednost od 925MHz što je oko 100MHz više od najbržeg, fabrički overklokovanog GTX-a 460. Ovo je najbolji pokazatelj napretka GF114 čipa u odnosu na stari GF104, jer je čak i pri agresivnijim podešavanjim energetski efikasniji čip, a i zagrevanje je na sličnom ili nižem nivou. Memorija nosi Samsung-ov potpis, a u pitanju su čipovi deklarisani za rad na frekvencijama do 1250MHz odnosno efektivnih 5GHz, a to sugeriše sufiks u oznaci (HC04). Frekvencija je naravno spuštena u odnosu na teoretski maksimum na 1050MHz (4200MHz efektivno), ali to ostavlja dosta prostora za overklok. Tip memorije je GDDR5, a magistrala je 256bita što omogućava vrlo visok „bandwidith“ od oko 131GB/s. Izbor od 1GB memorije je optimalan za ovu karticu i iako će biti modela od 2GB, ukoliko budu skuplji možemo slobodno reći da će razlika u ceni biti potpuno neopravdana.
Što se konektora na kartici tiče, pre svega za dovoljno napajanje GTX560 kao i njegova jača verzija zahteva dva 6pin molex konektora. Kada je multiGPU u pitanju, NVIDIA je predvidela samo regularno SLI povezivanje time što kartica poseduje „samo“ jedan SLI konektor. TriWay SLI je izbačen iz jednačine, ali smatramo da to nije nikakav nedostatak. Povezivanje sa matičnom pločom se izvršava putem PCI Express 2.1 slota. Video izlazi su standardni za jednu Nvidia karticu ove klase, a to implicira dva DVI konektora i jedan miniHDMI za koji dobijate konvertor na klasični. HDMI je u svojoj najnovijoj 1.4a reviziji i postoji podrška za prenos kako video, tako i audio signala kroz HDMI interfejs.
Test konfiguracija je sledeća:
CPU: Intel Core i5 760 @ 3,4GHz,
Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
RAM: 2x2GB Kingston HyperX Genesis 1600MHz
HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
Drajveri: NVIDIA ForceWare 275.20 BETA
Zahvaljujemo se kompaniji ASUS na ustupljenoj matičnoj ploči za potrebe testiranja hardvera.
Ispod možete pronaći rezultate koje ostvaruje grafička karta, na svojim podrazumevanim taktovima (podsećamo, u odnosu na referentne, isti su poprilično podignuti), kao i u dodatno overklokovanom režimu rada.
Performanse i overklok
Nvidia je sa ovim modelom imala ideju da napravi karticu koja bi bila „duhovni“ naslednik GeForce 9800GT-a koji je bio odličan „bang for buck“ model i omogućavao igru na visokim rezolucijama u tada aktuelnim igrama. Ova zamisao treba da se prenese na sadašnje vreme što bi značilo da bi ovaj model trebao da omogući igru u trenutno najpopularnijoj, FullHD, rezoluciji od 1920×1080 uz maksimalna podešavanja sa eventualnim prostorom za 4xAntiAliasing-om koji će ipak biti nemoguć u najzahtevnijim igrama ukoliko želite fluidan frejmrejt konstantno viši od 30FPS-a. Ipak, 4xAA je sasvim realan scenario u većini igara, pa se može reći da je Nvidia uspela sa GTX560-icom uopšte. Interesantno je da se overklokom vrlo verovatno stižu performanse koje ima GTX560 Titanium što je jako prijatno iznenađenje.
Nakon testiranja na fabričkim taktovima, na red je došao overklok. U želji da dostignemo maksimum na referentnom naponu za GPU koji je tek 1.07V, stigli smo do 980MHz za GPU što se pokazalo kao maksimalna stabilna vrednost. Ipak, kako je ova kartica jedna od onih koje „mole“ za povećanje napona, a time i veće taktove probali smo da povećamo napon putem ASUS-ovog SmartDoctor programa. Uz podizanje broja obrtaja ventilatora na 45 procenata od maksimalne vrednosti i napona na 1.14V došlo smo do veoma visokih 1013MHz. Ovim je probijena granica od 1GHz za GPU i čak 2GHz za stream procesore što je za svaku pohvalu kako Nvidia-i tako i ASUS-u.
Memorija je takođe pokazalo odlično raspoloženje za overklok činjenicom da je granicu dosegla sa 1129MHz, što je efektivnih 4516MHz i čime je memorijski protok osetno povećan. Očigledno je da je Nvidia napravila dobar posao sa novim GPU-ovima. Treba primetiti da je skok u temperaturi sa 70ak stepeni celzijusa na svega nekih 72-73 pri povećanom naponu i taktovima odličan rezultat i da je ASUS-ovo rashladno rešenje u potpunosti doraslo zadatku. Pritom, ukoliko imate veću toleranciju na buku ili dobro izlovano kućište možete dobiti i niže zagrevanje. Skaliranje je prilično dobro, pa smo na ovim taktovima dobili desetak procenata ubrzanja u većini igara, a negde su dobitci bili i veći od toga.
Zaključak
GeForce GTX560 je odličan proizvod, a moramo priznati da je ASUS odradio uobičajeno dobar posao sa svojim DirectCU II rešenjem. Da li je GeForce GTX560 DirectCU II TOP dobar izbor? Jeste, ali će imati verovatno veliku konkurenciju iz sopstvene „kuće“ sa neoverklokovanom varijantom koja će biti jeftinija, a oni kojima overklok grafičke kartice nije „špansko selo“ neće imati problema da povećaju taktove na vrednosti TOP verzije. Pored toga sa cenom od oko 205 evra GeForce GTX560 Ti DirectCU II nije daleko i može se reći da je 20ak evra razlike premala razlika. Ukoliko obična, „ne TOP“ verzija bude oko 170-180evra možemo reći da zaslužuje sve preporuke, jer kada se kontroverzna cena eliminiše iz jednačine postaje jasno da je GTX560 DirectCU II gotovo bez mane.
Graičku kartu za potrebe testiranja ustupio ASUS.