ASUS M4A78T-E

ASUS M4A78T-E

Phenom II procesori su postali vrlo atraktivni i za korisnike koji vole da overklokuju komponente svojih sistema. Najlogičnije pitanje pri kupovini novog sistema za Phenom CPU više klase je i za koju se ploču odlučiti. ASUS ima rešenje za zahtevnije korisnike, koje nosi oznaku M4A78T-E!

    Sadržaj

      Miloš Stamenković

      ASUS M4A78T-E

      Od početka godine, AMD je u dosta pravilnim razmacima na tržište izbacivao nove proizvode, odnosno verziju ili varijantu Phenom II procesora. Nedavno smo imali priliku da testiramo Phenom II X2 modele koji su bazirani na originalnom Phenom II X4 jezgru, pa tako po osetno nižoj ceni nude značajno bolje dual core performanse od prethodih AMD procesora sa dva jezgra. Ujedno, ova serija predstavlja „treću turu“ Phenom II baziranih procesora koji ima priliku da doživi sud tržišta. U međuvremenu, na čipset strani medalje se već veoma dugo ne događa ništa novo. Već poznate varijante 790FX i 790GX čipseta su i dalje „u opticaju“, a što je još bitnije – i dalje radi o udarnim čipsetovima namenjenim za novu Phenom II platformu. Stoga se može konstatovati da je AMD zadovoljan sa aktuelnom ponudom čipseta, pa trenutno nema neke želje ili interesa da kreće u „akciju“ po ovom pitanju. Integrisana grafika u 790GX čipsetu i dalje predstavlja najbolje rešenje na tržištu, pa se može reći da AMD i nema konkurenciju na ovom tržišnom reonu. Sama pojava 790GX je sa sobom donela određene novitete u oba dela čipseta, pa se ti noviteti i dalje obilato koriste kao udarne marketing tačke. Uglavnom, 790 serija čipsetova i dalje koristi isti proizvodni proces na TSMC 55nm liniji. Kod aktuelne generacije 790GX čipsetova sam radni takt integrisane grafike je povećan se prethodnih 500 MHz na 700 MHz, a usled ovog ubrzanja, IGP umesto Radeon HD3200 nosi Radeon HD3300 oznaku.

      karakteristike, statistike, asus m4a78t-e maticne ploce

      Northbridge i dalje ima ukupno 26 PCI Express linija, gde su 16 rezervisane za grafički interfejs, šest za PCI Express x1 slotove i četiri linije rezervisane za vezu sa southbridge-om. Crossfire 2×16 je i dalje rezervisan za skuplju varijantu preko 790FX čipseta, što je i logično. Nema potrebe da low-cost proizvod ima tako skupe funkcije. Ipak, HybridCrossfire opcija je i dalje prisutna, pa ukoliko se ukaže mogućnost, i ovo se može iskoristiti. Naravno, „Side Port Memory“ tehnologija, koja je bila samo opciona na 780G čipsetu, je i dalje aktuelna, jer je AMD sa 790GX čipsetom insistirao na prisustvu dodatnih 128 MB memorije na ploči koja će biti rezervisane za „frame buffer“ potrebe integrisane grafike. Dodatkom ove memorije (može biti korišćena i DDR2 i DDR3 memorija), povećavaju se performanse IGP-a za nekih pet procenata, što uz rast radnog takta omogućava primetan skok performansi u odnosu na 780G čipset. Southbridge, kao drugi deo čipseta je doživeo nešto veće modifikacije u odnosu na prethodne generacije. Najbitnija stvar kod SB750 Southbridge-a se i dalje odnosi na na „ACC“ (Advanced Clock Calibration) interfejs. U stvari, ova je ta tehnologija koja treba da obezbedi dodatne overkloking mogućnosti, kako kod prvih Phenom procesorima, ali tako i sa novom Phenom II generacijom procesora. Poboljšanje overkloking mogućnosti čipseta je bila jedna od glavnih detalja koje je AMD morao da popravi, pa tako ACC zajedno sa BlackEdition varijantama procesora predstavlja idealnu kombinaciju za overkloking na AMD platformi. ACC mogućnosti su u poslednje vreme još više dobile na aktuelnosti, jer se uveliko priča o mogućnosti otključavanja dva ugašena jezgra kod Phenom II X2 Black Edition procesora, gde bi se sa tim dobio ubedljivo najjeftiniji quad core procesor na tržištu. Nakon kompanija MSI i Gigabyte, došao je red i da vidimo šta to novo u ovoj kategoriji ima da ponudi veliki ASUS.

      Matična ploča na testu – ASUS M4A78T-E

      Sam potez da gotovo svi Phenom II procesori budu potpuno kompatibilni sa starim AM2+ i novim AM3 soketom je bio veoma značajan, jer je u praksi ponudio korisnicima veliku fleksibilnost prilikom sklapanja računara. Sa druge strane, proizvođačima ploča je ostavljen prostor da prodaju posebne DDR2 i DDR3 varijante, ali je pored toga ostalo samo da se fokusiraju na sitnija unapređenja svojih već postojećih 790FX i 790GX modela kako bi eventualno privukli pažnju kupaca koji su u poslednje vreme imali više razloga da budu zainteresovani za neki od Phenom II procesora. ASUS M4A78T-E predstavlja četvrtu generaciju matičnih ploča za Phenom procesore, i logično predstavlja poslednji krik mode kada su u pitanju 790GX bazirane matične ploče. Ono što se odmah može primetiti je da ASUS M4A78T-E predstavlja jeftiniju varijantu mnogo ekstravagantnijeg M4A78T Deluxe modela, ali opet, može se reći da je takav potez i logičan sa obzirom na segment tržišta kome je ASUS M4A78T-E i namenjen. Kao što smo već naglasili, ASUS M4A78T-E poseduje Hybrid Crossfire mogućnosti, uz prisustvo dva grafička PCI Express slota. Naravno, tu su i četiri memorijska čipa pored primarnog PCI Express x16 slota za „Side Port Memory“ akcije. Pod uslovom da se koristi samo jedna grafička karta, tj realnim uslovima, na raspolaganju su još dva standardna PCI slota, kao i jedan PCI Exress x1, dok je drugi blokiran od strane grafičke karte.

      Pomeranje ukupno 5 Serial ATA II konektora na samu ivicu PCB-a je dobar potez ukoliko su u upotrebi „dugačke“ grafičke karte. Sa druge strane, ukoliko korisnika ima potrebu da iskoristi neku od starih audio karta, može naići na malo problema sa prostorom. No dobro, nema baš mnogo korisnika kojima će nešto slično biti neophodno, posebno ne pored solidnog audio rešenja koji se nalazi integrisano na ASUS M4A78T-E ploči. Interesantno, izbor nije pao na nepisani ALC standard, već na VIA VT1708S čip koji bi trebalo da bude pandan ALC885 seriji audio kontrolera. Tik pored Serial ATA II, nalaze se još tri USB kao i jedan Firewire port preko kojih je moguće proširiti broj USB portova na 12, odnosno Firewire portova na 3. Po prirodi ploče, pored navedenih stvari na I/O panelu se nalazi još DSUB, DVI i HDMI konektori, uz jedan Externi Serial ATA priključak. Imajući sve u vidu, može se reći da je ASUS M4A78T-E veoma bogato opremljena svim dodatnim funkcijama. Čak je tu i priključak za COM port bracket, pa se mogu povezati i stari uređaji ukoliko se za to ukaže potreba. Slično važi i kada je naponska jedinica u pitanju, jer se ASUS odlučio da i na ASUS M4A78T-E implementira „8+1-Phase“ rešenje koje predstavlja najozbiljniju naponsku jedinicu kada je u pitanju AMD platforma.

      Kvalitetni MOSFET-i, oklopljene Yageo prigušnice dovoljno govore u prilog ovoj odličnoj naponskoj jedinici. Pored toga, memorijski podsistem je opremljen još jednom 1-phase jedinicom, za dodatno povećanje stabilnost rade DDR3 memorija. Ovo je naravno i potrebno za overkloking DDR3 memorija na 1600 MHz, što je ujedno i jedna od reklama koje se nalaze direktno na ambalaži. Ipak, na ASUS M4A78T-E matičnoj ploči postoji i detalji koji ukazuju da se radi o nešto ekonomičnijem rešenju. MOSFET-i naponske jedinice poseduju svoj hladnjak, ali nema heatpipe sistema, kao ni aktivnog hlađenja northbridge-a. Kroz test proceduru se pokazalo da northbridge može da pređe i granicu od 70 stepeni, ali ipak nije bilo nikakvih problema sa stabilnošću. Ipak, u slučajevima northbridge-a sa integrisanim GPU-om bi bila prikladnija upotreba neke vrste aktivnog hlađenja. Takođe, preko SB750 southbridge-a sa nalazi standardni pasivni hladnjak skromnih dimenzija, koji se opet dosta greje, ali bez primećenih simptoma nestabilnosti. Kada smo kod hlađenja, oko procesorskog soketa je ostavljeno dosta slobodnog prostora za montažu svih mogućih „after-market“ kulera. U slučaju instalacije nekog od takvih kulera, treba obratiti pažnju da se ispod soketa nalazi metalno ojačanje za plastičnu kuler podlogu, a to metalno ojačanje treba skinuti ukoliko želite da montirate gotovo bilo koji od trenutno popularnih kulera. Na kraju layout priče, možemo samo reći da nam je malo nedostajalo prisustvo „power“, „reset“ i „clear CMOS“ tastera koji su u sve većoj meri postali neizbežni deo većina matičnih ploča. Kod ASUS M4A78T-E toga nema, već se korisnik mora snaći u starom stilu, dakle, sa jumperima. Pored toga, tu je još jedan jumper koji služi za otključavanje dodatne CPU „overvoltage“ opcije u BIOS-u, mada već sa ponuđenim opcijama realna potreba za primenom ovog jumpera može uslediti samo nakon instalacije nekog ozbiljnijeg sistema za hlađenje.

      ASUS M4A78T-E, BIOS

      ASUS je i kod M4A78T-E primenio već standardnu izvedbu AMI BIOS-a namenjenog za AMD platformu, pa u osnovi nema nekih značajnih razlika u odnosu na prethodne AM2+ i AM3 modele matičnih ploča. Naravno, određene razlike se mogu primetiti u overkloking sekciji, koje i ukazuju da se kod M4A78T-E modela radi o najnovijoj generaciji ASUS matičnih ploča za AMD platformu. Kao što smo već pomenuli, „CPU overvoltage“ jumper postoji, ali i bez njega je maksimalni napon koji se može podesiti dosta visok i iznosi 1.7 V, što je u praksi sasvim dovoljno da se 45nm Daneb jezgro veoma lepo prepeče. U uslovima boljih standardnih kulera, ne bi trebalo ići preko 1.55 V, jer se tada bilo koji Phenom II procesor već dosta greje, a dobitci u stabilnosti i radnom taktu tu prestaju. Slična situacija važi za memoriju gde je maksimalni napon 2.5 V, što je prilično visoka vrednost za DDR3 memoriju, koja ne zaboravimo, radi na manjem naponu od stare DDR2 memorije.

      Naravno, u zavisnosti od modula biće potrebna određena korekcija radnog napona da bi se dostigao reklamirani takt od 1600 MHz, ali opet ne bi trebalo da se ide mnogo preko 2.0 V ukoliko vam je stalno do dugovečnijeg života memorije koju ste kupili. U ovoj priči ne treba zaboraviti i podešavanje tajminga, a tu BIOS na ASUS M4A78T-E ploči nudi veoma detaljne mogućnosti za fino podešavanje. Raspon tajming opcija ide čak toliko u detalje da će većina iskusnih korisnika biti malo zbunjena svim ponuđenim opcijama, ili će se jednostavno umoriti od pravljenja svih mogućih kombinacija. No, ukoliko imate želje i volje da iz svojih modula izvučete i poslednji promil performansi, BIOS na ASUS M4A78T-E ploči će vam to omogućiti. Kada su naponi čipseta u pitanju, ASUS je i tu ostavio veoma širok prostor za podešavanje. Tako se može korigovati radni napon northbridge-a kroz dva parametra, napon HyperTransport magistrale, i naravno SB750 Southbridge-a. Ponuđene vrednosti su opet dovoljne da se ceo čipset dovede na granicu pregrevanja, pa se zbog toga savetuje dodavanje nekog ventilatora bar preko northbridge-a kako bi se obezbedila stabilnost pri overklokingu. Kada se kompletan set overkloking opcija upregne radi ostvarivanje što većeg radnog takta sistemske magistrale, dolazi se do na kraju ipak do standardne vrednosti. Iako smo od ASUS M4A78T-E očekivali koji MHz veću brzinu, maksimalni stabilan radni takt sistemske magistrale koji se može ostvariti je 260 MHz, što je na nešto većem nivou od high-end Phenom II matičnih ploča prethodne generacije. Bez obzira na manipulaciju sa HTT množiocem, naponom čipseta i ostalim stvarima, jednostavno potpuno stabilan rad preko 260 MHz nismo uspeli da ostvarimo. Sa druge strane, kada je čist overkloking procesora u pitanju, odnosno Black Edition verzije sa otključanim množiocem, možemo reći da ASUS M4A78T-E po ovom pitanju nudi maksimum, koji iznosi oko 3.8 GHz, što znači da će svi vlasnici Black Editon procesora sa ovom pločom moći da iscede sve što se može iscediti, naravno u skladu sa ostatkom opreme koju poseduju.

      Kada su performanse u pitanju, već je odavno jasno da su razlike između matičnih ploča baziranih na istom čipsetu, a različitih proizvođača minimalne, i komotno se može reći da su zanemarljive. Jedino u slučajevima kada BIOS određenog modela još nije doveden na adekvatan nivo, tada se mogu primetiti nešto veće razlike. No, kako to ovde nije slučaj, jasno je da nema nekih razlika po pitanju performansi.

      Test sistem

      Matične ploče

      MSI 790XX-G65
      MSI 790FX-GD70
      testirane sa AMD Phenom II X4 955 Black Editon
      ASUS M4A78T-E
      testirana sa novim AMD Phenom X2 procesorom

      Procesor i
      kuler

      AMD Phenom II X4 955 Black Editon
      Cooler Master V8

      Memorija

      2 x 1 GB DDR2 1066 Kingston HyperX
      3 x 1 GB DDR3 Qimonda

      Grafička karta

      ASUS EN9600GT TOP
      (Windows Vista 32-bit)

      Hard disk

      500GB SATA2 Western Digital WD5001ABYS RE2

      Opički uređaj

      DVD-RW Pioneer 215D SATA

      Napajanje

      CoolerMaster RealPower 1000W

      Monitor

      Samsung SyncMaster 960BF

      SiSoft Sandra 2008 Pro

      karakteristike, statistike, asus m4a78t-e maticne ploce

      karakteristike, statistike, asus m4a78t-e maticne ploce

      karakteristike, statistike, asus m4a78t-e maticne ploce

      karakteristike, statistike, asus m4a78t-e maticne ploce

      karakteristike, statistike, asus m4a78t-e maticne ploce

      karakteristike, statistike, asus m4a78t-e maticne ploce

      karakteristike, statistike, asus m4a78t-e maticne ploce

      Cinebench 10 & DivX transcoding test

      karakteristike, statistike, asus m4a78t-e maticne ploce

      karakteristike, statistike, asus m4a78t-e maticne ploce

      WinRAR, Fritz Chess i Nuclearus benchmark

      karakteristike, statistike, asus m4a78t-e maticne ploce

      karakteristike, statistike, asus m4a78t-e maticne ploce

      karakteristike, statistike, asus m4a78t-e maticne ploce

      FutureMark 3DMark 06 i 3DMarkVantage

      karakteristike, statistike, asus m4a78t-e maticne ploce

      karakteristike, statistike, asus m4a78t-e maticne ploce

      Igrački testovi
       

      karakteristike, statistike, asus m4a78t-e maticne ploce

      karakteristike, statistike, asus m4a78t-e maticne ploce

      Zaključak

      Logično, najpogodniji model za poređenje sa ASUS M4A78T-E bio je MSI 790GX-G65 koji smo nedavno testirali, ali nažalost, nismo mogli da ih poredimo po performansama, već po svim ostalim detaljima, s obzirom na to da u trenutku kada je ASUS ploča testirana, Phenom 955 Black Edition procesor, sa kojima smo testirali prethodne ploče, nismo nigde mogli da lociramo. Međutim, to i nije preterano veliki nedostatak, s obzirom na to da se na stock vrednostima performanse između ploča sa 790GX čipsetom razlikuju na nivou od par (desetina) promila i u granicama greške koje generišu test programi, aplikacije i igre. Overkloking mogućnosti MSI i ASUS ploča su veoma približne, sa tim da bi smo malu prednosti dali ASUS M4A78T-E modelu koji se u nekim specifičnim overkloking situacijama pokazao kao za nijansu stabilniji. Vrlo moguće da odlična naponska jedinica na ASUS M4A78T-E modelu u dotičnim situacijama pokazuje svoju punu snagu, pa je usled toga i ovaj model nešto preporučljiviji za overkloking avanture, uz detalj da je maksimalni takt sistemske magistrale kod ASUS M4A78T-E na nešto većih 260 MHz. Sledeća stavka je raspored komponenti i funkcionalnost, a tu se može reći da obe matične ploče nude veoma sličan nivo konfora i funkcionalnosti. Na kraju, neke dodatne mogućnosti kao što je su „EZ“ jumperi, prisustvo „power“, „reset“ i „Clear CMOS“ tastera, kao i nešto bolji integrisani audio čip govore u prilog MSI 790GX-G65 modelu. Kada se svi detalji skupe na gomilu, može se reći da su u pitanju dva veoma izjednačena modela, gde svaki, ako posmatramo neku stavku, blago naginje na svoju stranu. U ovakvoj situaciji, za izbor mogu biti presudne dve stvari ili obe istovremeno. Prva je, logično, lična odluka koja vam je karakteristika pri izboru bitnija – za nijansu bolji overkloking detalji ili „user frendly“ karakteristike. Drugi detalj je i najčešće ključni – cena. U trenutku testiranja, ASUS M4A78T-E na domaćem tržištu ima maloprodajnu cenu koja iznosi oko 130 eura, dok je MPC za MSI 790GX-G65 nekih desetak eura niži. Iako je razlika veoma mala, u slučaju ograničenog budžeta i tih 7-8 procenta razlike može da znači i da se upotrebi na strani neke druge komponente. Kako su generalne karakteristike MSI 790GX-G65 veoma dobre, uz samo malo zaostatak u overkloking segmentu, ova matična ploča ima blagu prednost kod većine korisnika. Naravno, ukoliko želite 790GX baziranu matičnu ploču sa maksimalnim overkloking potencijalom, trenutno nema boljeg rešenja od ASUS M4A78T-E, pa mu zato sledi i naša zvanična preporuka.

      karakteristike, statistike, asus m4a78t-e maticne ploce
      ASUS M4A78T-E – Benchmark Highly Recommended

      Matičnu ploču na test ustupio ASUS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test