Asus M5A97 Evo

Asus M5A97 Evo

Ne tako davno, Asus je prezentovao svoj prvi Sabertooth model, a sa ovom pločom se pojavilo još par zanimljivih noviteta koju su debitovali na AMD platformi. Ipak, jači modeli možda nisu toliko interesantni prosečnim korisnicima, pa je bilo vrlo bitno za Asus da izbaci i nešto jeftinije ploče koje ipak zadržavaju veliki broj mogućnosti svoje skuplje braće. Nakon dva testa skupljih 990FX modela, na probni sto nam dolazi prva ploča iz bu

    Sadržaj

      Miloš Stamenković

      Asus M5A97 Evo

      Priprema za Bulldozer procesore koju je AMD startovao sa novom serijom čipsetova je krenula veoma dobro, jer su proizvođači ploča veoma dobro i brzo reagovali. Asus je prezentovao i prvi Sabertooth model, a sa ovom pločom se pojavilo još par zanimljivih noviteta koju su debitovali na AMD platformi.

      Samo postojanje jačih model AMD ploča je veoma značajno iz više aspekata, iako za većinu korisnika koji su potencijalni kupci AMD procesora dotični modeli već izlaze iz finansijskog dometa. Jeftinije ploče sa što boljim mogućnostima su prva mera za trenutne mogućnosti AM3 platforme, pa su shodno tome i daleko interesantnije prosečne korisnike AMD procesora. Nakon dva testa skupljih 990FX modela, na probni sto nam dolazi prva jeftina ploča bazirana na jeftinoj 9XX varijanti.

      AMD 990FX, 970

      Najjača verzija 9XX generacije čipsetova je logično namenjena zahtevnijim korisnicima i entuzijastima, dok je za sve ostale AMD pripremio jeftinije 980X i 970 varijante. Po tehničkoj specifikaciji, primarna razlika između 990FX, 980X i 970 čipsetova je u broju PCI Express linija, odnosno u podršci za multi GPU grafičke konfiguracije. Tako 980X podržava samo klasični 2×8 režim za dve grafičke karte, dok 970 uopšte ne nudi mogućnost rada u Crossfire modu. Naravno, 990FX podržava rad sa dve grafičke karte u mnogo boljem 2×16 modu, a tu je i 4×8 opcija za maksimalne entuzijaste koji žele da zaposle četiri GPU-a na zadatku obezbeđivanja što većeg FPS-a. Ono što po pitanju multi GPU opcija takođe donosi 990FX čipset je podrška za SLI, pa će tako posle dugog vremena ponovo moguće koristiti nVidia grafičke karte u SLI režimu na AMD platformi.

      Kao i do sada, direktan naziv čipseta u stvari predstavlja oznaku northbridge-a, dok je southbridge i dalje poseban čip. AMD je tako i dalje zadržao klasičnu čipset northbridge-southbridge konfiguraciju, te nije krenuo u “fuziju” ova dva čipa po ugledu na konkurenciju iako se o “fuziji” non stop priča. Ipak, očuvanje klasične čipset konfiguracije u ovom momentu olakšava situaciju AMD-u za proizvodnju i stvaranje različitih podvarijanti čipseta, pa tako nije čudno što po ovom pitanju nema nikakvih promena.

      Sam southbridge sad nosi oznaku SB950, ali kao i northbridge, predstavlja veoma malo unapređenju u odnosu na prethodni SB850 čip. Broj podržanih USB 2.0 portova je isti (14), takođe i broj SerialATA 6 Gb/s portova (6), kao i svi ostali vitalni detalji. Direktne USB 3.0 podrške još uvek nema, pa proizvođači ploča i dalje moraju koristiti već poznate Nec čipove za podršku ovom standardu. Veza između northbridge-a i southbridge je takođe ista, A-Link Express III, sa tim da 9XX serija northrbridge-a sa sobom donosi brži HT link, pa je sada radni takt povećan sa 2600 na 3200 MHz.

      U praksi ovo povećane ne bi trebalo da donese neki značajniji skok performansi, već je brža HT magistrala tu kao deo podrške za Bulldozer generaciju procesora. Ujedno, ovo je i prava namena kompletne 9XX serije, jer razlike u specifikaciji u odnosu na prošlu generaciju čipseta gotovo da nema. 980FX, 980X i 970 su tu da obezbede podršku za nove procesore i to je to, pa zbog toga nema materijala za neku detaljniju i dužu priču o dotičnim čipsetovima.

      Ploča na testu

      Kao što smo već rekli, AMD 970 čipset predstavlja kombinaciju 970 northbridge-a i SB950 southbridge-a, gde je glavna razlika u odnosu na 990FX broj PCI Express linija. Shodno tome, matične ploče bazirana na 970 čipsetu bi trebalo da imaju samo jedan grafički PCI Express slot, jer na dotičnom čipsetu nije podržan ni 2×8 režim. No, i pored ovog ograničenja, Asus se odlučio da M5A97 Evo ipak poseduje dva “velika” PCI Express slota, iako je drugi ograničen isključivo na x4 režima rada.

      Od ostalih slotova, na raspolaganju su dva klasična PCI, kao i dva PCI Express x1 slota. Iako se stari PCI slotovi sve manje koriste, dobro je videti da model kategorije kao što je M5A97 Evo poseduje bar dva slota, jer svi oni koji vrše upgrade računara sigurno imaju bar neku PCI kartu koju bi voleli da koriste i na novoj ploči. Sa top modela ploča stari PCI je sve ređi, ali kupci tih ploča sigurno imaju prostora da finansijski isprate i potrebu za adekvatnim PCI Express kartama. Oni koju su ograničeni tesnim budžetom, i u stvari primarni kupci za AMD platformu i M5A97 Evo matičnu ploču će pozdraviti prisustvo “običnih” PCI slotova. Ono što mi možemo takođe da “pozdravimo” je činjenica da M5A97 Evo nema nešto značajno manje mogućnosti u odnosu na skuplje varijante bazirana na 990FX čipsetu.

      Sama M5 serija modela kod Asus-a predstavlja bazičnu seriju matičnih ploča za AM3+ platformu, što generalno u praksi znači klasičan dizajn, primenu običnih hladnjaka i nešto skromniju konfiguraciju naponske jedinice. Tako M5A97 Evo poseduje Digi+ naponsku jedinicu kao i na Sabertooth 990FX modelu, sa tim da je kod M5A97 Evo ona u “6+2 Phase” konfiguraciji, dok je kod Sabertooth modela primenjena “8+2” varijanta (plus “TUF” komponente, naravno). Logično, najjača “Extreme Engine Digi+” naponska jedinica je ostavljena za “Republic Of Gamers” Crosshair V Formula modela, pa je upravo pitanje naponske jedinice jedan od glavnih detalja po kojem se aktuelna Asus ponuda AMD 9XX ploča i razlikuje.

      M5A97 Evo ima i par stvari koje ukazuju da se radi o nešto ekonomičnijem rešenju, pa tako MOSFET-i naponske jedinice i northbridge poseduju klasičan hladnjak, što je može i retka mana dotične ploče. Prilikom testiranja se pokazalo da northbridge može da pređe i granicu od 65 stepeni, ali ipak nije bilo nikakvih problema sa stabilnošću, mada bi u slučaju overklokinga bilo korisno da se upotrebi i pomoć u vidu jednog manje ventilatora.

      Ako pogledamo ostale detalje, možemo videti da i nema neke drastične razlike. M5A97 Evo poseduje ukupno šest SerialATA 6 Gb/s portova, plus dva eSATA kombo porta na I/O panelu, gde se još nalaze osam USB 2.0,dva USB 3.0 porta i jedan firewire port. Naravno, set audio konektora i LAN priključak su neizbežni na bilo kojoj novoj ploči. Pored ovih stvari, lepo je videti da je Asus i kod jeftinijih modela, kao što je M5A97 Evo, i dalje implementira napredne sisteme kao što tu TPU i EPU. Na PCB-u se nalaze dva prekidača kojima se aktiviraju ove opcije, a moguće je aktivirati i obe istovremeno, sam tim da bi TPU trebao da ima prioritet.

      EPU čip ima funkciju da optimizuje potrošnju energije i da istu potrošnju značajno smanji, a ova ušteda energije se prvenstveno ostvaruje kroz “phase switching” funkciju koja u trenucima manjeg opterećenja u deliću sekunde gasi određene delove naponske jedinice, i na taj način se automatski ostvaruje i manja potrošnja energije. Čak i pod većim opterećenjem sistema, EPU čip je u stanju da konstantno prilagođava potrošnju energije, pa se ušteda može ostvariti i tokom upotrebe zahtevnijih aplikacija.

      TPU je jedna od udarnih mogućnosti novije generacije Asus ploča, a u pitanju je komplet funkcija koje ima imaju svrhu automatskog overklokinga, a sve se to može dodatno kontrolisati preko AI Suite II softvera i TurboV sekcije. Sam AI Suite II nudi još razne mogućnosti, od podešavanja brzine rada svih ventilatora, pa do finog regulisanja radnih napona. Pored TPU i EPU čipova (koji predstavljaju “Dual Processing Unit 2” sisteme koji se reklamiraju na ambalaži), tu je i “Memory OK” funkcija.

      U slučaju problema sa podizanjem sistema uslovljenih problema sa memorijom, jednim klikom se aktivira MemoryOK funkcija koja automatski traži povoljne memorijske parametre sa kojima će uspešno doći do podizanja sistema. Ukoliko operacije ne uspe jednim potezom, sa dva ili više klika na MemoryOK taster će se ići na još sporije memorijske tajminge, kako bi na kraju došlo do uspešnog podizanja sistema. Ovo je veoma korisna funkcija, pa je veoma dobro videti da Asus i ovu mogućnost uključuje na jeftinijim modelima kao što je M5A97 Evo.

      BIOS

      Asus je sa primenom grafičkog UEFI BIOS krenuo početkom godine na matičnim pločama sa P67 čipsetom, da bi zajedno sa Sabertooth 990FX pločom UEFI stigao i na AMD platformu. Logično, ovaj BIOS je prisutan i na M5A97 Evo pa shodno tome i nema ni šta specijalno novo da se kaže po ovom pitanju. BIOS-i između dva modela se razlikuju tek nešto malo, ali nije ništa alarmantno, pa prosečan korisnik nema potrebe da se uzbuđuje oko toga.

      Najbitnije je da dotični BIOS odlično funkcioniše, kao i da nudi kompletan set overkloking opcija, baš kao i na jačim modelima. Pored standardnih stvari u vidu podešavanja radnih napona, modova rada naponske jedinice, memorijskih tajming i slično, na raspolaganju je “Core Unlocker” opcija preko koje se mogu otključati jezgra kod X2 ili X3 procesora.

      Rezultati testova

      Napomena: svi rezultati su dobijeni sa Phenom II X4 965BE procesorom.
       

      Zaključak

      Iako je generalno mnogo interesantnije testirati i baviti se top modelima, kategorija low-cost matičnih ploča u poslednje vreme postaje malo više zanimljiva nego što je to bilo uobičajeno. Razlog za to se može tražiti u činjenici da je proizvođačima ploča sve teže da naprave neku veću razliku između modela, a da pri tome ostanu konkurentni sa ostalim proizvođačima. U poslednje vreme se definitivno može primetiti tendencija da neka nova tehnološka rešenja i funkcije veoma brzo “silaze” i na jeftinije modele ploča, čime korisnici mogu biti veoma zadovoljni.

      Jedan od trenutno najboljih primera dotične tendencije je i M5A97 Evo, gde upravo ovaj model trenutno predstavlja veoma primamljivo AM3+ rešenje. Iako je primenjena 970 varijanta čipseta, kao trenutno najslabije AMD 9XX rešenje, činjenica je da taj najslabiji čipset sem Crossfire/SLI mogućnosti ne nudi ništa bitno manje u odnosu na 990FX. Takođe, Asus je na M5A97 Evo upotrebio Digi+ naposnku jedinicu, sve zajedno sa TPU i EPU čipovima, pa se i po funkcijama ova ploča ne razlikuje mnogo u odnosu na primetno skuplje modele.

      I kada je overkloking u pitanju, M5A97 Evo ne zaostaje, već nudi bukvalno iste mogućnosti koje smo videli na Sabertooth 990FX. Phenom II X4 je radio na 3.8 GHz, a Phenom II X6 1100T na 4.1 GHz. U slučaju da se radi sa procesorom koji ne dozvoljava promenu množioca, na M5A97 Evo se može ići sa promenom radnog takta sistemske magistrale. Ovde se bez problema ostvaruje brzina od 260 MHz, što je opet u rangu top modela, ali i ploča se prethodnom generacijom AMD čipsetova, pa je ovo još jedan od dokaza da se nije tu nešto preterano promenilo. Naravno, ne treba zaboraviti da je sama arhitektura aktuelnih AMD procesora glavni ograničavajući faktor prilikom overklokinga, pa tako jači modeli ploča i ne mogu da dođu maksimalno do izražaja.

      Videćemo kako će se razvijati situacija kada na scenu konačno budu došli Bulldozer procesor, ali je ipak za očekivati da se aktuelno stanje po ovom pitanju neće nešto značajno promeniti. Sve ovo može samo biti na korist korisnicima i ljubiteljima AMD platforme, koje od jeftinijih ploča kao što je M5A97 Evo mogu dobiti gotovo 90% stvari od jačih modela, a da pri tome uštede pristojnu svotu evrića. M5A97 Evo se već može naći u maloprodaji, i to po ceni od 100 evra, što je stvarno veoma povoljna cena sa obzirom na sve ono što se nudi. Shodno tome, M5A97 Evo se automatski preporučuje svima koji u ovom momentu žele da kupe AM3+ matičinu ploči i odmah se spreme za Bulldozer procesore. Naravno, kada neka ploče poseduje ovako dobar odnos cena i mogućnosti, “Best Buy” nagrada je neizbežna, a M5A97 Evo je u ovom momentu apsolutno zaslužuje.

      Uređaj na test ustupio ASUS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test