Asus Mars 760 4 GB

Asus Mars 760 4 GB

Na otprilike svakih godinu dana, Asus nas tradicionalno obraduje novim Mars ili Ares modelom. Naravno, pod obraduju mislimo da imamo priliku da čitamo o njima, jer se radi o grafičkim kartama iz ograničenih serija do kojih je izuzetno teško stići. Čak i da uspete da dođete do jedne, zbog toga što su se proizvodile u serijama od 500 ili 1000 primeraka, cena je po pravilu bila četvorocifrena (u evrima naravno). Ovog puta imamo nešto malo drugačije na meniju, verziju iz prestižne serije u, vrlo uslovno rečeno, "budžetskoj" varijanti. Predstavljamo vam Asus Mars 760

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Test: Asus Mars 760 4 GB (Cena: oko 65.000 RSD)
      Pakovanje
      Kao pripadnik RoG familije, kutija je dizajnirana u prepoznatljivom maniru. Veća je od ostalih, a ujedno ima i solidnu količinu informacija o samom proizvodu koji se nalazi unutra. Prednja stranica se preklapa, tako da se napravio dodatni prostor za grafički prikaz tehnologija kao što su Super Alloy Power, DirectCU II i sl.  
       
      Već na samom pakovanju je korisnik obavešten da se radi o karti sa dva GPU-a, a kako je tu i GeForce GTX 760 logo, nije teško zaključiti okvirne specifikacije novog Marsa. Asus je očigledno želeo da ga stavi na poziciju broj jedan u odnosu na referentne modele, tako da se već na pakovanju ističe kao jako bitna prednost, činjenica da je novi Mars brži oko 7% od GeForce Titana. Vidi se da je Asus dizajnirao Mars u momentu kada je upravo taj model dominirao u pogledu performansi, ali je u međuvremenu zamenjen sa GeForce GTX 780 Ti koji je brži, ali i znatno jeftiniji. Ipak, sasvim je moguće očekivati da će duel između najbolje referentne karte iz Nvidie i Marsa 760 biti izuzetno zanimljiv.  

       
      Asus Mars 760 4 GB – Karta
      Po otpakivanju sav fokus pada na masivnu i kvalitetno napravljenu kartu koju karakterišu crno-crveni tonovi. Reč je o pravom pripadniku RoG porodice u svakom mogućem smislu. Iako u pogledu dimenzija nije posebno ekstremna, Asus Mars 760 je impresivan u bilo kom drugom aspektu. Masa karte iznosi 967 grama, što je oko 30 procenata više u odnosu na recimo klasičan MSI GTX 760. Tako masivna, Asusova karta ostavlja utisak kvaliteta.
       
      Tom stavu dodatno doprinosi kvalitet upotrebljenih materijala, kao i završna obrada. Asus je na ovom polju napravio jedan korak više u odnosu na konkurenciju. Oklop kulera je izrađen od metala koji je presvućen crnim nanosom čije su karakteristike slične gumi. Stoga, ove površine su izuzetno prijatne na dodir i ostavljaju jako dobar utisak. Takođe, crvene metalne ploče doprinose specifičnom, industrijskom dizajnu, zbog načina na koji su ušrafljene za sam oklop. U svakom slučaju, iako je lepota u oku posmatrača, naše je mišljenje da Mars 760 izgleda izuzetno atraktivno. Iako to Asus odradi čestu u nekim varijantama sa teksturom, Republic of Gamers logo je u ovom slučaju samo odštampan, što nas je pomalo iznenadilo.  


        Osim oklopa koji daje specifičan šmek karti, ono što možete primetiti na prvu loptu su i dva ventilatora koja hlade aluminijumski profil. Klasičnog su dizajna, jer Asus sada već uobičajeno beži od turbina, tako da se vreo vazduh ne izbacuje van kućišta. Zbog toga imajte u vidu da, kako je ovo karta sa dva grafička procesora, je poželjno imati kućište koje je dobro provetreno ukoliko ne želite da vam temperature svih ostalih komponenti skoče za po nekoliko stepeni. Sami ventilatori su potpuno klasični što je veoma interesantno. Pored vrlo zanimljivih rešenja koje Asus ima u svom arsenalu kao što je na primer CoolTech Fan, dobili smo klasičnu varijantu. Pretpostavljamo da je proizvođač želeo da uštedi ponegde kako bi finalna cena bila prihvatljiva.  

      Ispod oklopa se praktično kriju dva odvojena rashladna tela. Svako od njih je sastavljeno od aluminijumskih rebara prosečne gustine. Kroz njih prolazi po četiri heatpipe-a koji su izrađeni od bakra, a pritom nisu niklovani kako to Asus obično radi. Njihova baza je kao i kod drugih DirectCU II kulera izvedena u formi presovanih heatpipe-ova koji ostvaruju neposredan kontakt sa GPU-om. Zanimljivo je da su ovi hladnjaci u potpunosti nezavisni i da ih praktično možete pojedinačno uklanjati.


      Kada se okrene na drugu stranu, Mars 760 ima šta da pokaže. Tu je masivni backplate koji je neophodan kako se štampana ploča ne bi iskrivila pod težinom kulera, što je dodatno problematično kod dugačkih grafičkih karti. Naravno, svi ovi problemi se eliminišu backplate-om, tako da proizvođač nije želeo ništa da prepusti slučaju. Takođe, tu je i SLI konektor koji korisniku omogućava da napravi “QuadSLI” konfiguraciju. Ona se može upotrebiti čak i u profesionalne svrhe, ukoliko imate aplikaciju koja može da iskoristi GPGPU funkcionalnost Nvidia procesora.  
       
      Backplate je prosečen na pojedinim mestima, a otkriva POSCAP kondenzatore koji predstavljaju pouzdano i kvalitetno rešenje. Oni su tu da bi smanjili šum u naponu prema grafičkim procesorima, a u službi povećane stabilnosti u radu. Asus kao sekundarni razlog navodi i overklok potencijal, ali iskreno sumnjamo da implementacija POSCAP-ova može da igra bitnu ulogu, pored niza drugih ograničenja koji prate dual-GPU dizajn.
       
       Ispod kulera karta krije prilično složenu naponsku jedinicu izvedenu u čak 12 faza. Ipak, kada uzmemo u obzir da se preko nje napajaju dva GK104 procesora, jasno je da bi i veći broj bio sasvim prikladan. Posebno kada uzmemo u obzir da se radi o Asusu, kompaniji za koju reč “megalomanski” ima isto značenje kao o i “odgovarajući” (pogledajte samo Matrix modele sa po 20 faza prema jednom GPU-u – prim. aut.). Ipak, 12 faza je više nego dovoljno kada se određeni faktori uzmu u obzir. Upotrebljena je Digi+ naponska jedinica sa kvalitetetnim SAP komponentama (zavojnice i kondenzatori), sa odličnim naponskim kontrolerom. Stoga, nema razloga za brigu, jer se Asus pobrinuo da naponska jedinica bude na visini zadatka.
       
      Imajući u vidu da Nvidia deklariše TDP jednog GeForce GTX 760 sa 170 W, jasno je da i pored uske saradnje sa ovom kompanijom, Asus nije mogao da prođe sa TDP-om koji bi bio ispod 250 W. Verujemo da je on u rasponu od 250 i 300 W, tako da su dva 8-pin molexa sasvim odgovarajući za ovakav tip grafičke karte. Moramo pohvaliti Asus što je obraćao pažnju na detalje, pa tako nam nije smetao ni heatpipe ni oklop kulera da kasnije skinemo “štipaljkice” sa naponskih konektora tokom demontaže karte.  
       
      Kao i kod novih Matrix modela, Asus je ugradio MARS logo koji je osvetljen crvenim LED-ovima. Njegov intenzitet se menja sa opterećenjem i u zavisnosti od toga da li je karta u mirovanju ili pod opterećenjem, logo treperi ili je statičan. Simpatičan detalj, posebno ukoliko koristite kućište sa providnom bočnom stranicom gde bi ova mogućnost došla do izražaja.  

      U pogledu video izlaza, Mars 760 nije posebno bogatiji od bilo koje druge grafičke karte koja zauzima dva slota. Zapravo, Radeon R9 280X je daleko ispred na ovom polju. Korisniku su na raspolaganju tri DVI konektora, kao i jedan mini Display Port. Verujemo da je na ovom polju moglo da se učini nešto da Mars 760 bude bolje opremljen video konekcijama, a da pritom to ne poveća cenu u drastičnoj meri.

       
      U pogledu specifikacija Mars 760 ima čime da se pohvali. Reč je praktično o dva GeForce GTX 760 modela na jednom PCB-u koji se oslanjaju na SLI tehnologiju radi povećanja performansi. Naravno, to znači da se karta zasniva na GK104 procesoru, ali ne u svom najsnažnijem izdanju. Naprotiv, reč je o najslabijoj verziji sa 1152 Stream procesora u odnosu na maksimalnih 1536. Svaki od ovih GPU-ova poseduje i po 32 ROP, odnosno 96 teksturnih jedinica. Ove specifikacije su prilično dobre, a Asus se odlučio na oslabljeni GK104 najverovatnije kako bi cena bila niža. Svaki GPU poseduje svojih 2 GB brze GDDR5 memorije koja radi na taktu od efektivnih 6 GHz. Kada se uzmu u obzir i taktovi koji nisu podlegli nikakvom kompromisu u odnosu na referentni model, jasno je da se dobija karta koja je u svemu jednaka kao npr. dva Asus GeForce GTX 760 DirectCU II.
      [modul]specifikacija=4746[/modul] 
       
      Naš primerak je imao i odličan ASIC Quality rezultat, pa je reč o prilično kvalitetnim čipovima kojima je potreban niži napon i koji bi u teoriji trebali da imaju nešto bolji overklok potencijal od proseka.  

       
      Memorijska magistrala ima “širinu” od 256 bita što u kombinaciji sa pristojno brzim GDDR5 čipovima rezultuje velikim maksimalnim protokom od 192 GB/s. Dok je specifikacije Mars 760 modela koje se tiču GPU-a donekle moguće množiti sa dva, to ne treba činiti sa memorijskim aspektom karte. Niti se može reći da karta ima 512-bitnu magistralu, niti da ima 4 GB. Jednostavno, u SLI modu iako svaki od dva GPU-a raspolaže sa po 2 GB RAM-a, oni se ne sabiraju zbog specifičnog rada SLI i CrossFireX sistema. Stoga, ova karta će imati drastično bolje rezultate od modela kao što su GTX 780 Ti i GTX Titan u rezolucijama gde je 2 GB optimum (1080p, 1440p), dok će u većim rezolucijama kao što je 4K ostati iza i pored velike snage uparenih GPU-ova.
       Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W
      Grafičke karte:
       
      AMD Radeon R9 290X 4 GB (Catalyst 13.11 Beta V5) – AMD Radeon R9 290 4 GB (Catalyst 13.11 Beta V8) Sapphire Radeon R 9 280X Vapor-X (Catalyst 13.11 Beta V1) NVIDIA GeForce GTX 780 (ForceWare 314.22) MSI GeForce GTX 770 Lightning (ForceWare 320.18 Preview) – ASUS GeForce GTX 760 DirectCU II (ForceWare 320.18 Preview) – AMD Radeon R 7 270X (Catalyst 13.11 Beta V1) – MSI Radeon R9 280X Gaming Series (Catalyst 13.11 Beta V9.2)  
       

       
      [modul]test=128[/modul] 
       [modul]test=129[/modul]
       [modul]test=130[/modul]  
        
       

       
      [modul]test=131[/modul] 
       
       
       [modul]test=132[/modul] Kao što smo i očekivali, Asus je odradio sajan posao na polju upotrebljivosti karte. Performanse su generalno jako dobre, iako je na nekim testovima karta podbacila. Razlog za to se krije u optmizimaciji, a ne u samom hardveru. Još uvek je reč o svežem hardveru sa prvom verzijom drajvera, pa je u testovima poput Dirta i Hitmana iskorišćenje SLI-a bilo daleko manje nego što bi trebalo. Osim toga, karta radi brilijantno u 1080p i 1440p rezoluciji izlazeći ispred GeForce GTX 780 Ti i Radeona R9 280X.  
       
      DirectCU II u verziji namenjenoj ovom modelu je prosto impresivan. Na otvorenom test sistemu smo ostvarili odlične rezultate. Oba GPU-a su imala praktično preslikanu temperaturu tokom celog testa, tako da se može reći da je napravljen odličan balans u odnosu na neka davna vremena gde se na ovakvim modelima jedan GPU daleko više grejao od drugog. Takođe, maksimalnih 80 stepeni Celzijusove skale govori da ovaj kuler ima prostora i da je verovatno dizajniran za hlađenje modela sa barem 100 W većim TDP-om.  
       
      Pretpostavljamo da to znači da ćemo videti još neki Mars ili Ares zasnovan na istom rashladnom sistemu, a koji će imati bolje specifikacije. Takođe, buka je izuzetno dobro kontrolisana. Istini za volju, Mars 760 nije najtiši model koji smo testirali, ali imajući u vidu specifičnost ovog koncepta svakako spada u red boljih. U pogledu overkloka, jasno nam je od samog starta da nećemo postići novi rekord. Brzo smo se zaustavili jer su GPU-ovi dotakli maksimum sa 1136 MHz, a memorija sa 1611 MHz što se prenosi kao efektivnih 6.4 GHz. Sa ovim postavkama, povećanje performansi je iznosilo najviše desetak procenata, a često i znatno manje. U scenariju gde bismo ventilatore zavrteli na maksimum i povećali napon, verovatno bismo dobili nešto bolju fleksibilnost, ali to ne bi imalo nikakvu praktičnu vrednost.

      Asus Mars 760 predstavlja specifičan proizvod. Naime, do sada smo navikli da Mars i Ares proizvodi koštaju barem oko 1000 evra, a često i više, dok je Mars 760 nešto skuplji od dva bolja GeForce GTX-a 760 koja biste kupili pojedinačno. Ono što dobijate zauzvrat jesu sjajan dizajn i “wow” faktor koji ćete teško dobiti sa nekom drugom sličnom kartom. Jednostavno, iako nije “jedan u hiljadu”, Mars 760 će svakako biti retka zverka kod nas i svako ko ga bude posedovao neće biti jedan od mnogih. U pogledu performansi, Mars 760 opravdava investiciju, jer je u uobičajenim okolnostima čak i ispred dva najbrža modela sa jednim grafičkim čipom. Jedina potencijalna mana je to što ste zavisni od optimizacije drajvera više nego korisnici sa “single-GPU” kartama.  
       
      Kada se uzme sve u obzir, Asus Mars 760 svakako predstavlja interesantnu ponudu i verujemo da će oni koji žele da imaju nešto drugačije smestiti upravo Mars u svoje kućište. Posebno oni koji su želeli dosadašnje Ares i Mars modele, a nisu imali novca za njih. Takođe, čak i van tog konteksta “posebnosti”, Asus Mars 760 je jednostavno izuzetno brza grafička karta koja pretenduje na prvo mesto, a uz to sa odličnim rashladnim sistemom i kvalitetnom izradom koja je svakako smešta u sam vrh aktuelne ponude na tržištu.  
       
      Prednosti:
      – Performanse – Tiha u radu – Niske temperature – Sjajan dizajn – Unikatnost
      Nedostaci: – Cena (uslovno rečeno) – Zavisnost od SLI optmizacije Grafičku kartu na test ustupio ASUS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test