Nebojša Todorović
Test: ASUS Mars II
Ukoliko pratite IT tržište u poslednjih nekoliko godina, primetićete da je ASUS napravio svojevrstan trend da se iz godine u godine prikloni jednom od vendora. Podsetićemo vas da je pre dve godine to bila prva generacija Mars grafičke kartice koja je posedovala NVIDIA čip. U pitanju je bio modifikovani GTX295 koji je bio jedno od najimpresivnijih rešenja u tom periodu.
Naredne godine, izazov je bio Cypress čip, odnosno dva komada na jednom PCB-u. Pomislili ste na HD5970? To nije ono što je Ares bio, jer je on u suštini bio HD5870X2. Problem sa high-end modelima je to što zbog truda da se što više cenom spusti u dohvat potencijalnih kupaca, AMD i NVIDIA su prinuđeni da spuste taktove ili iskoriste GPU-ove sa nekim ograničenjima.
Za Ares ništa od toga nije važilo, ova kartica je bila dva punokrvna Radeon-a HD5870 u jednom. Naravno, nikada nećemo zaboraviti pakovanje koje je bilo u formi metalnog kofera, za koji biste pomislili da sadrži rasklopljen snajper, a ne grafičku kartu. Konačno dolazimo i do ovogodišnjeg vrhunca sa novim modelom koji će demonstrirati tehnološku silu korisnicima, ali i konkurenciji. Ukoliko ste mislili da se sve završilo sa GeForce GTX580 DirectCU II koji nas je uveo u troslotni DCu II rashladni sistem ili sa Matrix modelom koji je izgledao još atraktivnije, onda ste se prevarili.
Na test nam je nedavno stigao ASUS Mars II koji predstavlja nešto najbolje što novac u ovom trenutku može kupiti (dobro je da smo uspeli da sakrijemo oduševljenje do zaključka – prim. aut.). Dakle, ASUS je ponovo odlučio da za svoj najsnažniji model izabere NVIDIA-u, što znači da možemo očekivati i drugu generaciju ARES-a dogodine.
Kartica stiže u prilično velikom pakovanju koje svojim dizajnom asocira na kutije koje se koriste za matične ploče iz Republic of Gamers linije. Dakle dominantna je crvena boja u raznim varijacijama, ali je vrlo zanimljivo da ovo rešenje nije ni približno impresivno kao kofer koji je išao uz Ares-a. Po otvaranju kutije, zatekli smo prilično spartansku opremu, što nas je pomalo razočaralo.
Prisutni su tek pokoji konvertor, RoG nalepnica, uputstva i diskovi sa drajverima, ali sama oprema vas nikako ne može ubediti da imate grafičku karticu koja košta kao solidan polovan auto. Pomalo razočarani smo se uhvatili za karticu i onda nam se osmeh vratio na lice. Naime, kartica koja zauzima tri slota i teška je preko dva i po kilograma čini da osećate „silu“ u ruci što nas je momentalno podsetilo na to šta nam je u rukama.
ASUS Mars II predstavlja dva GeForce GTX580 u SLI modu koji su stopljeni u jednu grafičku karticu. Sve se nalazi na jednom ogromnom PCB-u i imamo utisak već s početka da je ASUS napravio, do sada, najveću razliku između referentnog high-end modela i svog rešenja. Naime, GeForce GTX590 jeste prilično snažna, ali je broj kompromisa bio ogroman. Pre svega, korišćeni su GF110 čipovi poput onih sa GTX570 modea, uz izuzetno niske frekvencije rada od svega 600MHz. Takođe, naponska sekcija je bila izuzetno osetljiva i u skladu sa tim overklok je bio daleko od poželjnog.
Da stvari budu gore, ova kartica nije nimalo jeftina, a njena dostupnost je smešna u odnosu na konkurentski Radeon HD6990, što je smešta u kategoriju „imaginarnog“ koliko i ASUS Mars II koji će biti proizveden u broju od oko hiljadu komada. Sve su šanse da nećete imati ni Mars II, ali ni GTX590. U skadu sa tim, kako su oba ova modela čist „show off“, moramo priznati da nam je beskompromisno rešenje daleko zanimljivije i impresivnije.
Karticom dominira ogroman rashladni sistem koji zauzima jako puno prostora, pa će cela kartica „zarobiti“ ukupno tri slota. Njen oklop je izrađen od metala, a gornja površina je presvučena tankom gumom, pa je na dodir neverovatno prijatna. Kombinacija crne i crvene boje jasno daju do znanja da se radi o RoG modelu i moramo priznati da je faktor atraktivnosti izuzetno visok.
Još jedan od detalja koji odmah upadaju u oči su ogromni ventilator čiji je prečnik 120mm. Prosto će i najveći laici da vide da je sve vezano za ovu karticu predimenzionisano. Ispod kulera se nalaze dva odvojena rashladna tela. Njihova rebra su izrađena od aluminijuma, a prožimaju ih po četiri bakarna heatpipe-a debljine 8mm. Kako je ovo hlađenje u suštini teško modifikovani DirectCU II, bazu hladnjaka predstavljaju presovani heatpipe-ovi.
Kada se kartica rasklopi na videlo dolaze dva GF110 GPU-a koji komuniciraju putem NVIDIA NF200 čipa, a kao što smo već pominjali, MARS-ovi grafički čipovi poseduju svih 512 Stream procesora, 64 teksturne i 32 ROP jedinice. Oko njih se nalazi 12 memorijskih čipova i još toliko na poleđini kartice, dakle ukupno 24. Radi se o ukupno 3GB GDDR5 memorije koja je deklarisana za brzinu od 5GHz (efektivno), a izradio ju je Samsung. Između dva GPU-a se nalazi naponska sekcija kartice koja poseduje 21 stepenu filtraciju napona. Zavojnice su oklopljene, kao i elektroliti, a koriste se elementi iz Super Alloy Power serije koji obezbeđuju nižu temperaturu i duži životni vek elemenata.
Što se konekcija tiče, pre svega za napajanje je potrebno izdvojiti tri osmopinska molex-a i veoma dobro napajanje. Šta to znači? Kartica ima sposobnost da peak-uje na oko 780W, pa je vrlo interesantna situacija da kada je povežete na CoolerMaster UCP napajanje od 1100W radi samo u 2D modu i da pri pokretanju bilo kakve 3D aplikacije jednostavno dobijete crn ekran.
Zbog toga smo morali da obezbedimo dva napajanje pošto nismo bili u prilici da nabavimo jedno koje je dovoljno snažno da izgura ovog „monstruma“. Pomenućemo i taster koji se nalazi pored molex priključaka i koji ventilatore aktivira na maksimalan broj obrtaja, a njegova funkcija postoji samo kada vam je mašina na otvorenom.
Od video izlaza na rapolaganju vam je dva DVI konektora, kao i po jedan HDMI i DisplayPort priključak. Zanimljivo je i prisustvo SLI konektora, za one koji imaju suludo velike finansijske mogućnosti da upare dve ove kartice SLI i za te potrebe dobijate „specijalan“ produženi kablić kako bi mogao da pokrije raspon između ove dve kartice.
Specifikacije i performanse
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
RAM: 2x2GB Kingston HyperX Genesis 1600MHz
HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
VGA: MSI N560GTX Ti Hawk, ASUS GTX460 DirectCU
Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
Drajveri: NVIDIA ForceWare 275.33
Zahvaljujemo kompaniji ASUS na matičnoj ploči i grafičkoj karti ustupljenoj za potrebe testiranja.
Zahvaljujemo kompaniji MSI na ustupljenoj grafičkoj karti za potrebe testiranja.
Kao što smo već pominjali ova kartica koristi klasične specifikacije koje poseduje GeForce GTX580, a naravno razlika je u tome što je sve „puta dva“. Stoga, za razliku od GTX590, Mars II ima dva GF110 GPU-a koja rade na 782MHz, što je doduše još 10MHz preko referentne vrednosti od one koju ima GeForce GTX580. Poređenja radi GTX590 koristi dva GF110 čipa sa 480 Stream procesora i uz to što je slabiji radi na taktu od svega 602MHz. Osim toga, oboren joj je i takt memorije na efektivnih 3,4GHz. Ovo čini GTX590, osetno slabijom karticom i upravo to je razlog zašto smo skloni da kažemo da je Mars II najveći napredak od referentnog dizajna.
Kako je stanje na našem tržištu samo po sebi vrlo neslavno, a uz to i u ovom periodu kada prodaja možda i najbolje ide nismo bili u mogućnosti da nađemo model koji bismo poredili sa ASUS-ovim Mars-om, mada je i jasno da malo ko želi da mu bilo koja kartica izađe „na crtu“, jer je pobednik sasvim izvestan. Uz sve to, jedini realan konkurent koji bi poslužio kao tačka poređenja sa Mars-om II je GTX590, a s obzirom na to da ova kartica u našoj zemlji ne može da se nađe, rezultati su predstavljeni sami za sebe, ali mislimo da je sasvim očigledno da je ovo trenutno najbrža kartica koju možete nabaviti.
1920×1080 4xAA 16AF
Futuremark 3DMark 11 (Extreme preset) GPU Score
3.794
3DMark Vantage (high preset) GPU Score
27.541
Unigine Heaven 2.5 (DX11, high, tesselation) [fps]
99,6
Crysis 2 (DX11, Ultra, HR Textures) [fps]
113,8
Crysis Warhead (DX10, Enthusiast) [fps]
87,9
Metro 2033 (DX11, very high, tesselation) [fps]
68,1
AvP DX11 (DX11, max) [fps]
88,3
F1 2010 (DX11, max) [fps]
90
Dirt 3 (DX11, Ultra) [fps]
137,9
Lost Planet 2, Test B (DX11, high) [fps]
83,2
Utisci u radu i zaključak
Kada govorimo o utiscima sa ovom karticom teško je staviti se u pravi „mindset“, jer je vrlo nezgodno uporediti ovakvu kartu sa bilo čim drugim na tržištu s obzirom da ništa slično nismo imali prilike da isprobamo. Istina, Mars II je pomalo bučan kada se ozbiljnije optereti, ali kada znate se ispod kulera nalaze dva ogromna GPU-a kao što je GF110 u svojoj punoj verziji i bez ikakvog kompromisa po pitanju radnih taktova, jednostavno morate biti u stanju da to prihvatite.
Takođe, temperatura koja ide do oko 78 stepeni u toku testiranja nas je fascinirala i moramo odati priznanje ASUS-u koji još jednom dokazuje koliko je DirectCU II napredno rashladno rešenje. S obzirom na iskustvo koje smo imali sa GTX590 modelom, koji je uz sve svoje kompromise bio toplija kartica, skloni smo da kažemo da je ovo što ASUS radi čista „magija“.
Pritom ova kartica ima jo&ˇ solidan prostor za overklok, ne samo zbog dobre naponske sekcije, već i zbog toga što poseduje deo na PCB-u koji je označen kao Mod zone gde su ostavljene brojne mogućnosti i predviđena mesta za lemove gde možete skinuti sve vrste zaštita, a na kraju krajeva putem SHE VRM-a, moguće je menjati napone softverskim putem i tako izvući maksimum iz ove karte.
Šta reći na kraju, osim da je ovo najbolja grafička karta koju novac može da kupi. Istina, cena je suludo visoka, ali imajući u vidu da će samo 1000 srećnika imati ovo ekskluzivno parče hardvera, jasno je da je ASUS Mars II nešto posebno. Ukoliko zanemarimo cenu, bilo šta osim najvišeg priznanja bi bilo potpuno besmisleno.
Prednosti:
– Najbrža karta u ovom trenutku
– Beskompromisno rešenje
– Fantastično hlađenje
– Overklok mogućnosti
– Ekskluzivnost
Mane:
– Potrošnja
– Siromašan propratni paket