ASUS Matrix HD 7970 Platinum

ASUS Matrix HD 7970 Platinum

Kao i uvek, ASUS nas sa početkom jeseni uvek iznenadi novim proizvodima koji se zaista ističu među konkurencijom. Republic of Gamers serija je uvek dopunjena novim modelima, a kada su grafičke karte u pitanju, to je zaista posebna priča. Do sada smo ustanovili da je najbolji Radeon HD 7970 potekao od MSI-a, a ASUS je očigledno rešio da preuzme ovu titulu. Mnogi su već pretpostavili da nam je možda stigao neki od Ares ili Mars proizvoda, ali to nij

    Sadržaj

      Nebojša Todorović

      ASUS Matrix HD 7970 Platinum

      RoG proizvodi su u poslednje vreme dobili prilično uniformni sistem pakovanja.Bez obzira na to da li kupujete Vulcan slušalice, Rampage IV ploču ili Matrix HD 7970 Platinum, kutija je u osnovi ista. Dominantna je RoG bordo boja, sa poznatim logoom, samo po natpisima na kutiji možete saznati o kakvom uređaju je reč. U ovom slučaju detalj koji štrči je vezan za Diablo III logo. Naime, uz kartu se dobija podloga za miša koju je potpisala kompanija Steelseries i radi se o Qck modelu sa Diablo 3 temom.
       


       

      Na samom pakovanju se sa unutrašnje strane može naći dosta informacija o samoj karti. Ubačene su informacije u maniru mnogih proizvođača sa detaljima o kuleru, određenim tehnologijama i mogućnostima. Konkretno ASUS izdvaja DirectCU II hlađenje, Digi+ VRM o kojoj ćemo kasnije pričati detaljno, kao i pojedine mogućnosti kao što je direktna kontrola napona, “Turbo Fan” funkcija itd…
       


       

      U samom pakovanju se nalazi mnogo toga, a izdvojićemo posebni pasivni hladnjak za naponsku jedinicu koji će poslužiti “sportskim overklokerima” koji koriste LN2 hlađenje, nalepnicu sa RoG logoom i izdvojene kabliće za povezivanje sa pojedinim RoG pločama radi kontrole raznih temperatura i napona.
       

      Kompletan spisak opreme je sledeći:

      – Disk sa drajverima
      – DVI to VGA konvertor
      – Naponska Y-račva
      – Uputstvo
      – CrossFireX kablić
      – Hladnjak za naponsku jedinicu za LN2
      – Kablovi za povezivanje sa mernim tačkama
       

      ASUS Matrix HD 7970 Platinum – Karta

      Karta na testu je ogromna i jednostavno je teško opisati njene dimenzije, jer uživo bukvalno izaziva strahopoštovanje. Ukoliko smatrate Radeon HD 7970 DirectCU II koji zauzima tri slota velikim, onda će vam verovatno biti zanimljiva informacija da je ASUS ovo izdanje Radeona HD 7970 učinio još većim. ASUS Matrix HD 7970 vrlo lako može po dimenzijama da se takmiči sa Ares i Mars verzijama iako oni spadaju u specijalne ograničene edicije. Dopada nam se to što je ASUS zadržao RoG boje i specifičan dizajn koji je karakterističan za ovu kompaniju.

      Kuler je u osnovi izmenjena verzija DirectCU II hlađenja. Metalni oklop u ovom slučaju karakterišu nešto oštrije crte i veće dimenzije, ali se ispod krije veoma sličan koncept. Pre svega, tu su dva ventilatora prečnika 100mm. Osim što obezbeđuju veoma visok protok vazduha, šum koji stvaraju je dubok i daleko manje ide na živce kada se zavrti u visokim obrtajima.

      Unutrašnjojst čine dva rashladna tela koja spajaju bakarni heatpipe-ovi. Njihova rebra su gusta, a kroz njih prolazi ukupno pet heatpipe-ova debljine osam milimetara. Svi heatpipe-ovi završavaju u bakarnoj bazi, a zanimljivo je da kod ovog kulera i pored DirectCU oznake postoji klasična baza što u principu nije odlika ovih kulera.

      Kao što možete videti, ASUS je kod ovog kulera DirectCU oznaku stavio sa upitnim razlogom, jer nijedan DC kuler nije imao klasičnu bazu već su je uvek činili heatpipe-ovi, odakle je nastalo i ime. Stoga ćemo kontaktirati ASUS kako bismo dobili objašnjenje.

      Zanimljivost ovog modela je to što se duž gornje ivice nalazi Matrix logo koji je osvetljen. Ipak, ovo osvetljenje nije postavljeno samo radi estetskog efekta, već ima i funkcionalnu stranu. Naime, boja kojom svetli vas obaveštava o stepenu opterećenosti grafičke karte. Boja se menja od plave kada je karta u režimu mirovanja do crvene kada je pod punim opterećenjem.

       

      ASUS Matrix HD 7970 Platinum – Detaljno

      ASUS-ov Matrix zaista poseduje gomilu zanimljivih detalja koji će se dopasti svakom korisniku koji voli grafičke karte. Na primer, na zadnjoj strani se mogu naći četiri prekidača od kojih jedan služi za paljenje ventilatora na maksimalnu brzinu bez potrebe da morate da petljate po aplikacijama kao što su GPU Tweak ili Afterburner. Odmah do ovog tastera, nalaze se i svičevi za podešavanje i smanjivanje napona, kao i jedan koji služi za obaranje taktova na sigurne vrednosti.
       


       

      Podešavanje napona je izvedenu u desetak koraka, a lepo je ilustrovano LED-ovima u boji koji u zelenom indikuju siguran spektar, a nakon njega idu žuti i crveni. Ovo rešenje je odlično i smatramo da je vizuelni prikaz više nego koristan. Takođe, činjenica da su tasteri osvetljeni će značiti mnogim “noćnim” overklokerima.
       


       

      Na zadnjoj strani, osim neophodnog backplate-a, se nalazi još nekoliko zanimljivosti. Tu su konektori koji služe za povezivanje mernih tački sa RoG pločama koje imaju mogućnost očitavanja vrednosti senzora sa grafičkih karti.
       


       

      Osim njih, tu se nalaze i tačke na koje možete nalemiti otpornike ili jednostavno prespojiti na predviđenim mestima kako biste uklonili razne zaštite grafičke karte i uvećali mogućnost povećanja napona ili jednostavno uklonili cold bug kako bi mogli da se bavite nesmetano overklokom sa hlađenjima baziranim na tečnom azotu.
       


       

      Nakon što smo rashodovali hlađenje, otkrili smo apsolutno najkompleksniju štampu koju smo do sada imali prilike da vidimo na jednom Radeonu HD 7970. Osim Tahiti grafičkog procesora i još par detalja, može se reći da je sve podleglo modifikacijama.
       

      T
       

      Tako, na primer, ASUS nije iskoristio klasičnu naponsku jedinicu, već je implementirao sopstvenu varijantu 20-faznog filtriranja napona i uz korišćenje Super Alloy Power (SAP) zavojnica i ostalih elemenata ponudio zaista izuzetno impresivnu tehnologiju. Dopada nam se pasivno hlađenje koje prekriva određene elemente naponske sekcije, kao i pojedinih čipova memorije, ali ne i svih, što je šteta.
       


       

      Da bi se napajala kako treba čak i pri ekstremnim uslovima, ova grafička karta je dobila dva osmopinska molex-a za koji dobijate i jedan adapter koji će vam dobro doći u slučaju da nemate dva ova konektora na napajanju.
       


       

      Ni u pogledu video izlaza ASUS nije izneverio, pa je za razliku od MSI-evog Lightninga ponudio dva dual-link DVI i čak četiri DisplayPorta čime je ovo efektivno ujedno i Eyefinity 6 model. Nažalost i ovog puta postoji začkoljica, ali ne toliko velika kao kod MSI Lightninga, a to je da u slučaju jednog DVI porta ne možete koristiti Dual-Link mogućnosti u slučaju da su svi DisplayPort konektori iskorišćeni. Ipak, ovo u realnim okolnostima nije mana, jer verujemo da niko neće koristiti šest monitora sa većom rezolucijom od 1920×1080.
       


       

      Još jedan impresivan momenat je naišao kada smo došli do pitanja radnih taktova. ASUS je postavio novi rekord i ovo je zvanično najbrži fabrički Radeon HD 7970 koji smo imali prilike da testiramo. GPU ove karte je podešen na čitavih 1100MHz, a memorija na još impresivnijih 1650MHz, što je efektivno čak 6,6GHz! Memorija koja je iskorišćena je GDDR5 tipa, a radi se o očigledno probranim Hynixovim čipovima koji su se pokazali stabilno čak i na ovim taktovima. Imajući u vidu da Radeon HD 7970 poseduje 384-bitnu memorijsku magistralu, protok koji je dobijen ovim taktom je 316GB/s!
       

       

      Rezultati – 3DMark, Unigine Heaven 3.0

      Test konfiguracija:

      CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
      Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
      RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3
      HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
      VGA:

      ASUS Matrix HD 7970 Platinum
      Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
      Drajveri:  Catalyst 12.8

       

      Rezultati – Crysis, Sniper Elite

       

       

      Rezultati – Metro 2033, AvP, F1, Dirt Showdown

      Utisci u radu i zaključak

      Treba li mnogo trošiti reči kada su u pitanju utisci sa Matrix Platinum verzijom Radeona HD 7970? Ne previše, ali ćemo dati nekoliko zapažanja kao i uvek. Pre svega, temperature su uz minimalan “trud” ventilatora izuzetno niske za pojmove Tahiti čipa. Ipak, kako je za ove čipove povećan napon kako bi mogli neometano da rade na visokoj frekvenciji koja uveliko prelazi jedan gigaherc moramo priznati da temperatura od 72 stepena nikako nije mala. Nažalost, velika površina Tahiti čipa zaista zahteva ozbiljno vazdušno hlađenje kada radi na visokom taktu, pa nije ni čudo što broj GHZ Edition modela nije previše veliki. Jednostavno, varijanta sa referentnim hlađenjem nikako ne bi mogla da izgura ovako visok takt na duže staze, a da pritom ne postane nesnosno bučna.
       


       

      Čak i pored fabričkog overkloka, morali smo da probamo koliki su dometi nove ASUSove perjanice. Rezultati, barem kada je GPU u pitanju, nisu bili daleko od početne vrednosti. Čak i pored izuzetnog dizajna i kvalitetnih komponenti, 28-nanometarski AMD-ov čip nailazi na zid između 1150 i 1200MHz u okvirima napona koji je moguće dobiti bez ikakvih fizičkih intervencija na samoj karti. Kao što je bio slučaj i sa ostalim Radeonima HD 7970, veliki kuler i složen dizajn nisu bili od pomoći. Uostalom, sa tim je upoznati i ASUS, ali ova karta je prvenstveno namenjena ozbiljnim overklokerima koji barataju alternativnim metodama hlađenja. Što se memorije tiče, naišli smo na krajnje pozitivno iskustvo, jer smo sa 1650MHz bez ikakvih problema dostigli čak 1850MHz, što je efektivno izuzetnih 7400MHz. Na ovaj način smo povećali memorijski protok na čitavih 350GB/s što je za svaku pohvalu. Ipak, dobici u performansama su oko svega 10 procenata i to pri 2560×1440 rezoluciji gde se dodatni overklok najviše i primećuje.

       

      Na kraju ostaje samo da ASUS nagradimo najvišim odličjem našeg sajta, jer nam je ponudio fantastičnu grafičku kartu koja predstavlja Radeon HD 7970 u svom najboljem obliku. Istina, performanse u odnosu na “regularne” verzije nisu drastično veće, ali je posedovanje Matrix modela stvar prestiža na neki način, ukoliko vam cilj nije isključivo da postignete neki od rekorda preko LN2 hlađenja za šta je ova karta prećutno i namenjena što se jasno vidi i po  dodatnoj opremi koja se isporučuje. Osim iz ugla cene, može se reći da novi ASUS-ov proizvod ni nema realnih mana.

      Prednosti:

      – Impresivno hlađenje
      – Najbrži fabrički Radeon HD 7970
      – Kvalitet ugrađenih komponenti
      – Najbolji Radeon HD 7970 na tržištu

      Nedostaci:

      – Cena (Uslovno)

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test