Marko Vezmar
ASUS Maximus Formula SE
Posebna grupacija entuzijasta naklonjena strogom overkloku dobro je upoznata sa sposobnostima skoro svih matičnih ploča familijarnih sa Intel procesorima. Kako overklok iz dana u dan postaje sve više zanimljiv fenomen, pojavila se želja da se ipak ode jedan korak dalje. Naime, entuzijasti ali oni okoreli počeli su sa raznim vidovima takmičenja gde su najbolje rezultate imali oni koji su posedovali najbolje overklok raspoložene komponente. Svakako overklokovanje procesora ili memorije kao dve komponente koje se najviše overklokuju, nije bio moguće ako to ne dozvoljava matična ploča. Samim tim proizvođači su se trudili da izađu sa što boljim modelom kako bi zadovoljili što veći dijapazon pomenutih grupacija. Kao lider u proizvodnji matičnih ploča i svestan pomenutog tržišnog segmenta, ASUS je bio primoran da se debelo posveti izradi „ultimativnog“ modela. Naravno, svemu tome dodatno je doprinela sve vrednija i agresivnija konkurencija kao što je recimo GIGABYTE, sa svojim DQ6 modelima. Kako god, u ASUS-u nisu sedeli skrštenih ruku već su kreirali jednu veoma zanimljivu seriju matičnih ploča koje u svom nazivu nose sufiks „Formula“. Jedna od osnovnih karakteristika pomenutih modela jeste činjenica da su konstruisani za ekstremne overklokere i igrače, što „u prevodu“ znači da je, pre svega, pažnja posvećena naponskom sektoru i krajnje nesvakidašnjem načinu hlađenja najbitnijih komponenti.
Zasigurno najzanimljiviji detalj vezan je za sistem hlađenja putem toplotnih cevi koji je dodatno „ojačan“ mogućnošću povezivanja već gotovog tečnog hlađenja kako bi se dobilo još više na smanjenju temperature pojedinih komponenti. Pored fenomenalnog hlađenja toplotnih cevi sa blokom za tečno hlađenje poradilo se i na komponentama kao što su elektroliti veoma visokog životnog veka trajanja, zatim na naponskom sektoru veoma male potrošnje sa minimalnim otpuštanjem toplote itd. Jednostavno cilj „Formule“ je bio da ostvari što bolju tj. hladniju sredinu uz pomoć najkvalitetnijih komponenti, kako bi se ostvario što bolji overklok, u čemu je ASUS na kraju i uspeo.
ASUS Maximus Formula SE
Maximus Formula kako glasi naziv našeg test modela stigao nam je u prepoznatljivom pakovanju koje važi za skoro sve modele koji spadaju u grupu „Republic of Gamers“ kompatabilnih matičnih ploča. Overclocking Fusion Block System, Absolute HD Supreme FXII samo su neki od detalja koji karakterišu jednim delom najbitnije stavke same specifikacije.
Pakovanje pored standardne opreme poseduje uputstvo na kojem se ne nalazi srpski jezik, disk za drajverima i osnovnim programima, uobičajen „back plate“, jedan ventilator za hlađenje naponske jedinice kao i neizbežan monitor displej za prikaz grešaka pri overkloku. Da se radi o bogatom paketu propratne opreme može da posvedoči i originalan igrački naslov S.T.A.L.K.E.R. kao i Futuremark 3DMark 06 Advanced Edition benchmark program što u jednu ruku opravda grupu „Republic of Gamers“ matičnih ploča. Od kablova prisutni su Floppy disk drive, SATA II i SATA power kablovi, UltraDMA 133/100/66 itd.
Raspored komponenti je na veoma zavidnom nivou, čist i pregledan PCB dovoljno govori koliko je uloženo truda pri projektovanju ove fenomenalne matične ploče bazirane na Intel X38 čipsetu i DDR2 memorijskom standardu. Prostora oko podnožja procesora ima sasvim dovoljno da montiranje nekog zapreminski većeg vazdušnog hlađenja ne bi trebalo da predstavlja problem. Da impresijama nije došao kraj može da posvedoči „Fusion Block System“koji je montiran na severni most i putem toplotnih cevi povezan je sa hladnjacima naponske jedinice i južnog mosta. Pomenuti sistem može se koristiti u kombinaciji sa već postojećim, tj. gotovim tečnim sistemom, zarad što boljih termalnih rezultata. U slučaju da bismo morali ovaj sistem hlađenja da uporedimo sa onim na ASUS Blitz Formula modelu, onda sa ponosom možemo da kažemo da je Maximus izašao kao apsolutni pobednik. Problem koji se ogleda kod Blitz Formula modela je u tome što je „Fusion Block System“ povezan sa pločom putem plastičnih „spojnica“ i jedno blago savijeno crevo za tečno hlađenje može da odvojiti od matične ploče pomenuti blok. Međutim, kod Maximus modela Fusion Block System pričvršćen je putem malih šrafova za matičnu ploču i samim tim problem je na taj način eliminisan.
Podrška za nativan memorijski klok od 1066 MHz nije izostala, ali na opšte zadovoljstvo po prvi put podržana je i frekvencija od čitavih 1200 MHz, krajnje impresivno zar ne? Zanimljiva stvar vezana za overkok memorije jeste njena naponska jedinica tj. filtriranje napona iste, koja je na ovoj ploči u 2-faznoj izvedbi na čemu joj je bila zahvalna i naša memorija koja je bez problema radila na 1200 MHz Cl 5-5-5-15 sa samo 2.2 V potrebnog napona. Naponski sektor zadužen za filtriranje napona procesora je jednim delom identičan onome sa kojim smo se susreli na Blitz Formula modelu, ali sa nekim manjim izmenama. Naime, Maximus Formila kao i Blitz poseduje digitalnu naponsku jedinicu, ali sa nešto snažnijim induktorima oznake Yageo R68 u poređenju na Blitz model na kome su implementirani nešto slabili R48. Implementacija „snažnijih“ induktora veoma je bitna za filtriranje „visokih“ napona, stoga i u ovom dvoboju Maximus Formula izlazi kao pobednik.
„Led Podsetnik“ je naziv nove tehnologije koju je ASUS prvi put implementirao kod Blitz modela. Pomenuta tehnologija zadužena je za prikaz signala u tri boje tj. crvene, narandžaste i zelene, a sve to ako se pretera sa postavljanjem određenog napona nekoj od vitalno bitnih komponenti. Naravno ovo je korisno ako i samo ako vam je matična ploča van kućišta, ili ako imate providnu stranicu na kućištu, u suprotnom pomenuta tehnologija nije od koristi.
Za audio ugođaj zadužen je ADI 1988B 8-channel High Definition Audio codec čip smešten na SupremeFX II Audio kartici koju smo imali priliku da vidimo i kod Blitz modela. Na ploči je prisutno šest SATA ll portova, jedan UltraDMA 133/100/66/33 port sa dva PATA uređaja kao i dva IEEE 1394 porta. Neizbežno je i prisustvo Dual Gigabit LAN kontrolera čiji portovi se nalaze na pozadinskom panelu. Svakako veoma bitno je napomenuti da se na ploči nalazi 12 USB portova od kojih se šest nalazi na samoj ploči, a šest na pozadinskom panelu.
Nadasve najzahvalniji deo na ovom test modelu jeste upravo njegov Intel X38 čipset. Arhitektura pomenutog čipseta dozvoljava korišćenje dva punokrvna PCI Express X16 slota, što je veoma pozitivna činjenica gledano iz ugla performansi nekog budućeg ATI-AMD CrossFire sistema. Isto tako pomenuti slotovi u potpunosti su kompatabilni sa novim 2.0 standardom, pa će i nove grafičke kartice koje budu podržavale isti biti u mogućnosti da se koriste u nekoj X38 konfiguraciji. Od dodatnih slotova prisutna su tri PCI Epres X1 od kojih je jedan rezervisan za zvučnu karticu, kao i dva PCI 2.0 koja su na žalost nekih starijih korisnika sve manje prisutna na novim modelima matičnih ploča. Sve u svemu po nama najbolji Intel P35 model tj. ASUS Blitz Formula dobio je dostojnog naslednika koji se u „Maksimalnom“ svetlu pokazao kao apsolutni pobednik.
Specifikacija:
CPU
LGA775 socket for Intel® Core™2 Extreme / Core™2 Quad / Core™2 Duo / Pentium® Extreme / Pentium® D / Pentium® 4 Processors
Support Intel® next generation 45nm Multi-Core CPU
Compatible with Intel® 06/05B/05A processors
* Refer to www.asus.com for Intel CPU support list
Chipset
Intel® X38/ICH9R with Intel® Fast Memory Access Technology
Front Side Bus
1600 / 1333 / 1066 / 800 MHz
Memory
Dual channel memory architecture
4 x DIMM, support max. 8GB, DDR2-1200*/1066/800/667 MHz, ECC, non-ECC and un-buffered memory
*DDR2 1200 is O.C. speeds.
*Refer to www.asus.com or this user manual for the Memory QVL(Qualified Vendors Lidts).
Expansion Slots
2 x PCIe 2.0 x16 slot, support at full x16, x16 speed
3 x PCIe x1 ( the PCIEx1_1 (black) is compatible with audio slot)
2 x PCI 2.2
VGA
Support ATI CrossFire™ graphics cards
Storage
ICH9R Southbridge:
– 6 x SATA 3.0 Gb/s ports
– Intel Matrix Storage Technology supports RAID 0, 1, 5 and 10
JMicron® JMB368 PATA controller:
– 1 x UltraDMA 133/100/66/33 for up to 2 PATA devices
LAN
Dual Gigabit LAN controllers, both featuring AI NET2
Support Teaming Technology
Audio
SupremeFX II Audio Card:
– ADI 1988B 8-channel High Definition Audio CODEC
– Noise Filter
Coaxial, Optical S/PDIF out at back I/O
IEEE 1394
2 x 1394a ports(1 port at back I/O, 1 port onboard)
USB
Max. 12 USB 2.0 ports(6 ports at mid-board, 6 ports at back panel)
Overclocking Features
Fusion Block System
Extreme Tweaker
2-Phase DDR2
Loadline Calibration
Intelligent overclocking tools:
– CPU Level Up
– ASUS EPU (Energy Processing Unit)
– AI Gear 3™
– AI Overclocking (intelligent CPU frequency tuner)
– ASUS AI Booster Utility
– O.C Profile
Overclocking Protection:
– COP EX (Component Overheat Protection – EX)
– Voltiminder LED
– ASUS C.P.R.(CPU Parameter Recall)
Special Features
LCD Poster
Onboard Switches: Power / Reset / Cls CMOS (at rear)
ASUS Q-Connector
ASUS Q-Fan 2
ASUS EZ Flash 2
ASUS CrashFree BIOS 3
ASUS MyLogo3
Back Panel I/O Ports
1 x PS/2 Keyboard port(purple)
1 x Optical + 1 x Coaxial S/PDIF Output
2 x LAN (RJ45) port
6 x USB 2.0/1.1 ports
1 x IEEE1394a port
1 x Clr CMOS switch
Internal I/O Connectors
3 x USB 2.0 connectors supports additional 6 USB 2.0 ports
1 x Floppy disk drive connector
1 x IDE connector for two devices
6 x SATA connectors
8 x Fan connectors: 1 x CPU / 1 x PWR / 3 x Chassis / 3 x Optional
3 x thermal sensor connectors
1 x IEEE1394a connector
1 x S/PDIF output connector
1 x Chassis Intrusion connector
24-pin ATX Power connector
8-pin ATX 12V Power connector
1 x En/Dis-able Clr CMOS
System panel connector
BIOS
16Mb AMI BIOS, PnP, DMI2.0, WfM2.0, SM BIOS 2.4, ACPI2.0a Multi-Language BIOS
Manageability
WOL by PME, WOR by PME, Chasis Intrusion, PXE
Accessories
Fusion Block System Accessory
LCD Poster
ASUS Optional Fan
SupremeFX II Audio Card
3 in 1 ASUS Q-Connector Kit
UltraDMA 133/100/66 cable
Floppy disk drive cable
SATA cables
SATA power cables
2-port USB2.0 + IEEE 1394a module
I/O Shield
Cable Ties
User's manual
Support Disc
The hottest 3D Game: S.T.A.L.K.E.R.
Support DVD:
– Drivers and applications
ASUS PC Probe II
ASUS Update
ASUS AI Suite
Futuremark ® 3DMark® 06 Advanced Edition
Kaspersky® Anti-Virus
Form Factor
ATX Form Factor, 12″x 9.6″ (30.5cm x 24.5cm)
BIOS
Svako ono što važi za sve TOP modele važi i za naš test model, a to je da spoljašnji izgled matične ploče ne znači ništa ako ista ne komunicira kako treba sa BIOS-om. Skup opcija koje se protežu kroz sekcije ovog AMI BIOS-a neverovatno je velikog opsega i predstavlja ubedljivo najbolji sklop opcija koje smo imali priliku da vidimo na jednoj matičnoj ploči.
Kako smo mogli i da očekujemo najviše pažnje je posvećeno overklok podešavanjima gde se u većem delu izdvajaju podešavanja za sve vitalno bitne klokve kao i napone određenih komponenti. Unutar Extreme Tweaker sekcije postavljanjem „Ai Overclocking“ podsekcije na „Manual“ otključava se niz sitnih opcija za podešavanje napona i frekvencija svih overklok raspoloženih komponenti. U tom slučaju FSB je moguće podizati do čak 800 MHz, a samim tim i strap-a čija je maksimalna vrednost 400 MHz (1600) što automatski znači da sa ovim modelom nije izostala podrška za tek nadolazeće Extreme Penryn procesore sa Default magistralom od 1600 MHz.
U rasponu od 100 MHz do 180 MHz podiže se PCI Express klok, dok je memoriju posredstvom 200 MHz strapa moguće postaviti na 3200 MHz, što na žalost ni jedna DDR2 memorija nije u stanju da ostvari. Ono što krasi Intel X38 čipset jesu otključane overkloking opcije latencija memorije. Naime pored primarnih osam latencija moguće je podesiti i sedam sekundarnih pomoću čega je ostvaren boljitak izvlačenja i najmanjeg dela performansi iz bilo koje DDR2 memorije.
Svakako, najinteresantniji deo opisa ovog BIOS-a je naponski sektor za koji moramo da kažemo da nas veoma prijatno iznenadio. Napon procesora u koracima može da se postavi na neverovatnih 2.4 V, što je dovoljno za spaljivanje bilo kojeg procesora. CPU PLL Voltage opcija zadužena je za dodatno zatezanje napona procesora, naime povećanjem pomenute vrednosti moguće je utemeljiti stabilnost procesora, ali samim tim preterivanjem može doći do nestabilnosti. Maksimalni napon FSB-a u koracima može da dosegne čitavih 2.0 V, a kada se na to doda maksimalni iznos od 1.8 V za severni most, onda je jasno da sa ovim vrednostima treba oprezno rukovati da ne bi došlo do žala za ovom nadasve odličnom matičnom pločom . Deo BIOS-a koji je zadužen za napon memorije ostavio nas je bez teksta, naime, maksimalni napon memorije može da iznosi abnormalnih 3.40 V što je preterano velika vrednost, na kojoj ne bi trebalo ni delić sekunde da se bilo koja memorija pošalje u večita lovišta. Ostala naponska podešavanja vezana su za fino podešavanje kako memorije tako i ostalih procesoru bliskih parametara.
Unutar „Configure Advanced CPU settings“ podsekcije možete da se spreči variranje takta procesora, ako i neki drugi manje bitni faktori. Prikaz vitalnih napona zajedno sa temperaturama ovaj put je proširen i senzori se nalaze bukvalno po celoj ploči. Samim tim podešavanje broja obrtaja ventilatora kao veoma bitne stavke vezane za tišinu omogućeno je na jedan jednostavan način, a sve to u Hardware Monitoring sekciji. Sve u svemu impresionirani smo bogatstvom opcija, a i mogućnostima kako ove matične ploče tako i njenog BIOS-a koji je ruku na srce do sad najbolje opremljen.
Test sistem i overklok postavka
Za potrebe poređenja ove matične ploče iskoristili smo rezulte testova GIGABYTE GA-X38-DQ6 i ASUS P5E3 Deluxe – DDR3 modela koji smo imali priliku prethodno da testiramo. Odluka oko testiranja je bila jednostavna i svodila sa na poređenje rezultata kako na Default vrednostima, tako i na vrednostima maksimalno postignutog FSB-a obe matične ploče. Samim tim pri maksimalnoj vrednosti FSB-a upotrebili smo 7 množilac procesora i maksimalnu vrednost memorije na bilo kojem stabilnom deliocu iste. ASUS P5E3 Deluxe je postigao maksimalni stabilan FSB-a koji iznosi 502 MHz, zatim GIGABYTE GA-X38-DQ6 matična ploča je pomalo razočarala i stabilan FSB se zaustavio na 488 MHz, dok je ASUS Maximus Formula prošla za nijansu bolje i ostvarila je 490 MHz. Isto tako dodatno smo overklokovali i 8800GTS grafičku karticu čije klokove možete da vidite u niže priloženoj tablici.
Rezultati – Default – 3DMark
Rezultati – Default – SiSoft Sandra
Rezultati – Default – Cinebench, Nuclearus, CPU Bench, PC Mark 05, Win RAR
Rezultati – Default – Quake 4, FEAR, Far Cry, Serious Sam 2
Rezultati – Overclock – 3DMark
Rezultati – Overclock – SiSoft Sandra
Rezultati – Overclock – Cinebench, Nuclearus, CPU Bench, PC Mark 05, Win RAR
Rezultati – Overclock – Quake 4, FEAR, Far Cry, Serious Sam 2
Zaključak
ASUS Maximus Formula Special Edition – Benchmark Editor's Choice Award
Ploču je na test ustupio distributer ASUS proizvoda, kompanija KimTec.