Nebojša Todorović
Asus je mnogim matičnim pločama iz malo višeg cenovnog ranga ugradio jedan prepoznatljivi detalj po kome se modeli ovog proizvođača lako prepoznaju, a to je plastični oklop. Za razliku od najluksuznijih ploča koji obično budu kompletno pokrivene, Deluxe i RoG verzije dobijaju “parcijalni” oklop koji prekriva zadnji panel sa konektorima i audio sekciju. Ovo ih čini izuzetno atraktivnim i upečatljivim i doprinosi izgledu koji deluje kao da stiže iz budućnosti.
Uostalom, dovoljno je baciti pogled na Maximus Hero VIII da biste shvatili na šta mislimo. Reč je o ATX ploči iz RoG ponude sa Intel Z170 čipsetom i LGA1151 ležištem za procesor. Ova ploča izgleda impresivno na prvi, ali i na drugi pogled. Pre svega se ističe dizajnom koji je agresivan, a svi RoG modeli za 2015. godinu izgledaju bolje nego ikada. Maximus VIII Hero je dobio pomenuti parcijalni oklop i novu kolornu šemu uz dosta unapređenja na polju ugrađenih komponenti.
Naponska jedinica filtrira napon u deset faza. U pitanju je nova Extreme Engine Digi+ koja se sastoji od kvalitetnih MicroFine zavojnica, Nichicon Black Metallic 10K kondenzatora. Za VRM je odluka pala na Asus brendirani Digi+ ASP1405I o kome nemamo informacije, ali bi mogao vrlo lako da bude IR35201. Sve u svemu, solidna naponska jedinica, koja možda nije među najkompleksinijim, ali je izuzetno kvalitetna.
Tipično za Intel Z170 model punih dimenzija, do LGA1151 soketa su smeštena četiri DIMM slota za DDR4 memoriju. Asus zvanično podržava module do 3733 MHz, mada ne sumnjamo da će se lako nositi i sa bržim.
Pored DIMM slotova je smešten MEMOK! mikroprekidač i veoma korisni POST ekran koji služi za lako otkrivanje grešaka.
Maximus VIII Hero poseduje tipični raspored PCI slotova za jednu naprednu Z170 ploču. Pored dva PCIe 3.0 x16 koji mogu da rade u x16/- ili x8/x8 režimu, a tu je i treći veliki PCIe 3.0 slot koji radi u x4 modu. Pored njih tu su i tri PCIe 3.0 x1 slota za ostale komponente.
Asus Maxiums VIII Hero je odlično opremljen po pitanju SATA konekcija. Tu je osam SATA 6 Gbps konektora od kojih četiri mogu da formiraju dva SATA Express 10 Gbps porta. Vredi pomenuti da su poslednja dva SATA porta opslužena od strane ASMedia kontrolera, a ne od Intelovog čipseta. Pored njih, ugrađen je i jedan M.2 slot sa podrškom za 32 Gbps protok. Pritom, ostavljeno je dovoljno prostora i za najduže M.2 komponente.
Supreme FX 2015 je verovatno jedan od najboljih integrisanih audio sistema na tržištu. Asus nije štedeo na komponentama i može se reći da pored njega zaista može da se postavi pitanje “Da li mi je potrebna diskretna zvučna karta?” i da pritom za većinu odgovor bude jasno “Ne.”. Osnovu čini Realtek ALC1150 (barem pretpostavljamo, jer Asus krije ovaj podatak), a uparen je sa ES9023P DAC-om, Texas Instruments RC4580 pojačalom za slušalice, Nichicon Gold audio kondenzatorima i mnogim drugim komponentama.
Izdvojili bismo Asus Sonic Sense AMP koji predstavlja kontroler za detekciju otpora kabla za slušalice, “De-Pop” strujno kolo koje eliminiše pucketanje prilikom gubitka i dobijanja napona itd. Uz fantastičnu softversku podlogu u vidu Sonic Studia II, jasno je zašto smo izuzetno zadovojlni kvalitetom zvuka na izlazima.
Od detalja koji izdvajaju ovu ploču od ostalih možemo da primetimo i uvek korisne i lepo dizajnirane “START” i “RESET” tastere, zajedno sa clrCMOS mikroprekidačem za momente kada uspete da preterate sa overklokom i zbunite automatski “recovery” sistem ploče.
Na kraju, dolazimo i do zadnjeg panela koji je vrlo bogat. Tu su četiri USB 2.0 i dva USB 3.0. Povrh svega, računajte i na dva USB 3.1 porta od kojih jedan odgovara Type-C standardu (mali). Implementiran je PS/2 u kombinovanoj varijanti, HDMI 2.0, DisplayPort i LAN priključak. Pet pozlaćenih audio konektora od 3.5mm i jedan S/PDIF čine priču zaokruženom, a pomenućemo još i prekidač za BIOS Flashback funkciju.
Pakovanje je u standardnom Republic of Gamers maniru i u ovom aspektu se ne razlikuje od bilo koje matične ploče iz ove porodice. Pretežno crvena kutija sa informacijama koje su smeštene mahom na poleđini i unutrašnjoj strani koja se preklapa.
Stranice kutije su veoma informativne, a proizvođač je rešio da u velikoj meri informiše potencijalnog kupca ukoliko se prethodno nije opremio podacima o matičnoj ploči. Naravno, u prvom planu se nalaze stavke koje Asus smatra prednostima u odnosu na konkurenciju, ali je tu i dosta klasičnih specifikacija koje mogu da posluže. Proizvođač u prvi plan ističe “gejmerske” karakteristike kao što su Supreme FX 2015 zvučni sistem, mrežne tehnologije kao što je GameFirst softver, atraktivno osvetljenje i sl.
Kao model kod koga se fokusiralo na određenim uštedama, propratno pakovanje nije posebno bogato. Tu je disk sa drajverima i propratnim aplikacijama, temeljno i detaljno uputstvo, kao i nalepnice za označavanje kablova. Isporučeni su i SATA 6 Gbps kablovi, lepo izrađen lim za zadnji panel, SLI mostić, koji nije na slici, jer smo zaboravili da ga stavimo u kadar, i još par sitnih dodataka.
UEFI bios kod Asusa nikada nije predstavljao problem, ali je u skladu sa novom generacijom kozmetički doteran u blagoj meri. Ono što je dobro ne treba da se menja i Asus je to imao u vidu. Organizacija je logična, intuitivna i jasna. Malo kome će zadavati muke i verujemo da će se svaki napredni korisniik lako snaći.
Extreme Tweaker sekcija je bogata opcijama, tako da će overklokeri moći da uživaju njima. Sa druge strane, manje iskusni korisnici imaju odličan automatski sistem za overklok i gotove profile da eksperimentišu.
Za one koji ne vole da komponente svetle, postoji opcija da se LED-ovi ugase iz BIOS-a. Zanimljivu opciju predstavlja QFan tuning koji automatski prilagođava broj obrtaja ventilatora na kuleru. U praksi, ploča prođe kroz puni raspon brzina kojima ugrađeni ventilator raspolaže, uporedi ih sa temperaturama i prilagodi profil u skladu sa dobijenim vrednostima.
Sekcija za monitoring napona i temperatura je sjajna. Sve se pedantno prati i vrednosti svih očitavanja možete paralelno da nadgledate.
Na kraju, tu su i opcije vezane za fleš novog biosa, snimanje profila, a prisutan je čak i kalendar.
[modul]test=437[/modul][modul]test=438[/modul]Asus Maxiums VIII Hero je izuzetna matična ploča koja sa razlogom pripada Republic of Gamers porodici. Pored odličnih specifikacija koje je karakterišu ona ima agresivan i atraktivan dizajn, kao i softversku podlogu da opravda svoj RoG pedigre.
Naravno, nije sve savršeno, jer je naponska jedinica odlična, ali manje napredna od Deluxe modela, a nedostaje nam i WiFi modul koji smatramo da bi Hero trebao da ima. Štaviše, većina ploča skupljih od nekih 150 EUR-a bi trebala da ima WiFi modul neke vrste, jer bi to drastično unapredilo korisničko iskustvo. Jednostavno, Asus mora da shvati na nisu samo “hardcore” gejmeri koji koriste isključivo žičnu LAN konekciju ciljna grupa za RoG matičnu ploču i da Maximus VIII Hero može da se dopadne mnogo široj publici upravo zbog toga što ima “jake” adute u većini aspekata.
Prednosti:– Dizajn i kvalitetna izrada hladnjaka- LED osvetljenje različitih delova ploče- BIOS- Kvalitetne komponente- Supreme FX 2015 audio
Nedostaci:– Asus je mogao da ugradi WiFi