ASUS P5E3 WS Professional

ASUS P5E3 WS Professional

Kompanija ASUS je nedavno predstavila čitav niz matičnih ploča baziranih na Intel X38 čipsetu. Nakon modela namenjenih zahtevnim korisnicima, igračima i overklokerima (ROG familija), na red je stigla i jedna ploča na kojoj će se bazirati radne stanice i serveri...

    Sadržaj

      Marko Vezmar

      ASUS P5E3 WS Professional (DDR3)

       

      Kada smo ranije imali priliku da testiramo nekoliko Intel X38 baziranih modela, na nas je ubedljivo najbolji utisak ostavila ASUS Maximus Formula, matična ploča koja predstavlja trenutno najuspeliju implementaciju pomenutog čipseta, što se usuđujemo reći iako je možda još uvek rano da se donese konačan sud. Međutim, bitno je spomenuti da se ASUS dobrano „spremio“ za nove Intel čipsetove, što govori i podatak da je u ponudi čitavih deset X38-baziranih modela, a sve to u veoma kratkom vremenskom periodu, tj. tradicionalno sjajnim ASUS-ovim time-to-market vremenu. Prostora ima mnogo i zadovoljen je ceo tržišni segment, gde je ASUS obezbedio odgovarajući model bukvalno za „svaki džep“ tj. za „svaku potrebu“. Dosta više u poređenju na neka starija vremena obratila se pažnja i na tržište koje pokrivaju entuzijasti. Modeli kao što su Maximus Formula, Maximus Formula SE, Maximus Extreme najbolji su pokazatelji kvaliteta, i pored toga što se recimo pre nekih godinu dana više obraćala pažnja na modele koji su namenjeni naprednim korisnicima kao što je „Workstaton“ tržišni segment. Kada kažemo „kvalitet“ pre svega misli se na izbor najkvalitetnijih komponenti koje ASUS sve više koristi kod nove grupe modela matičnih ploča namenjenih entuzijastima – overklokerima. Isto tako Wokstation matične ploče od svog prvog modela bile su jasan pokazatelj kvaliteta, gde se priča nastavlja i sa modelom koji smo dobili na test.

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      ASUS-ova WS iliti Worksation serija, čijeg prvog predstavnika na našem testu imamo u vidu LGA775 matične ploče sa X38 čipsetom, namenjena je profesionalnim korisnicima. Ono po čemu bi ovi modeli trebalo da se razlikuju od „overklok“ modela jeste i ogoljen BIOS, tj. BIOS sa ne toliko širokim dijapazonom opcija korisnih za overklok. Naprotiv! I pored svoje osnovne namene svi do sad WS modeli imali su veoma dobar BIOS koji je u mnogome mogao da parira bilo kojem BIOS-u nekog overklok modela. Ipak, najbitniji faktor koji WS seriju matičnih ploča razlikuje od svih ostalih jeste mogućnost korišćenja ubedljivo najvećeg broja Hard Diskova posredstvom dodatnih RAID kontrolera, omogućenih pomoću PCI-X ili viška X16 PCI Express slotova…

      P5E3 WS Professional (DDR3) – ploča na testu

       

      Prepoznatljiv detalj vezan za sve prethodne modele Wokstation matičnih ploča poniklih u ASUS-u jeste njihova plava boja kutije, što naravno nije izostalo ni kod našeg modela. Sama kutija ne otkriva mnogo specifikaciju matične ploče, sem najbitnijih detalja koji jasno govore da se radi o modelu koji je u stanju da komunicira sa velikim brojem hard diskova. Od propratne opreme primetno je jedno uputstvo na kome se ne nalazi srpski jezik, kao i CD sa svim neophodnim drajverima i programima od kojih su najznačajniji Norton Internet Security 2007, Corel Snapfire Plus SE 1.2, Inter Video DVD Copy 5.0 itd. Od kablova u paketu prisutan se jedan UltraDMA 133/100/66 i jedan FDD kabl, kako i 6 Serial ATA kablova ( iako smatramo da je broj trebao da bude malo veći) koji dolaze sa 1 x 2-port Serial ATA power konektorima.

      Raspored nadasve kvalitetnih komponenti je veoma uredno usklađen. Prostora oko podnožja procesora ima dovoljno i za montiranje nekog većeg rashladnog rešenja. U gornjem desnom uglu smešten je EPS 12V 8-pinski konektor za napajanje procesora, dok je 24-pinski Power konektor pozicioniran u desnom središnjem delu matične ploče uz koga je postavljen kako FLOPY, tako i PATA konektor (već duže vreme standard kod ASUS matičnih ploča). Ukupno osam SATA 2 ulaza smešteno je u donjem desnom uglu, od kojih dva crne boje komuniciraju preko Jmicron čip kontrolera. Isto tako pomoću pomenutog čipa komuniciraju i dva External SATA ulaza koja se nalaze na pozadinskom panelu. Za audio ugođaj može se reći da je neočekivano dobrog zvuka, čija je osnovna zasluga 8-kanalni ADI 1988B čip. Pored audio i E SATA ulaza neizbežno je napomenuti da pozadinski panel raspolaže sa 1 x IEEE1394a, 2 x RJ45, 6 x USB 2.0/1.1 portom.

      Dugotrajnost, odnosno duži vek trajanja od onog standardnog zagarantovan je pomoću veoma kvalitetnih „Conductive Polymer“ elektrolita. Rashladni sistem u vidu toplotnih cevi prostire se celom dužinom ploče i pomoću istog hlade se svi mosfetovi kao i severni most. Pasivno hlađenje južnog mosta nije povezano pomoću pomenutih toplotnih cevi, ali osnovna zamerka se odnosi ipak na izostalo hlađenje NECJapan čipa zaduženog za komuniciranje sa PCI-X slotovima. Kako god, efikasnost pomenutog rashladnog sistema je na veoma zavidnom nivou, čemu može da posvedoči i maksimalna temperatura severnog mosta koja nije prelazila 48-50C i to sve pri punom opterećenju. Međutim, pravo merilo zagrevanja može da se donese tek sa uposlenim svim ventilatorima koje ova ploča može da nahrani sa svojih pet repernih tačaka.

      Dobra naponska jedinica u 8-faznoj izvedbi uz Yageo R68 intuktore kumovala je skoro nepostojanju pada napona na procesoru pri punom opterećenju, što u zadnje vreme postaje sve učestalija pojava kod ASUS matičnih ploča. Ipak, malo razočarenje odnosi se na filtriranje napona memorije koje je u ovom slučaju u 1-faznom režimu rada, što ruku na srce i nije primarna stavka jer se ne radi o overklok modelu. Podrška za DDR3 1600 MHz memorijske module nije izostala, ali mišljenja smo da se moglo poraditi i na podršci za 1800 MHz memorijske parove (svakako to ne mora da znači ništa, jer se overklokom može doći, a isto tako i preći vrednost od 1800 MHz za DDR3 memoriju).

      P5E3 WS Professional matična ploča pretežno je namenjena profesionalnim korisnicima i samim tim primetna su čak dva PCI-X slota za čije funkcionisanje je zadužen NECJapan čip. Ujedno prisustvo dva PCI-X slota predstavlja i osnovni adut ovog modela čijim iskorišćenjem moguća je implementacija dodatnih RAID kontrolera. Da nije izostala ni ATI-AMD multi GPU tzv. CrossFire tehnologija može da posvedoči i prisustvo dva punokrvna X16 PCI Express slota. Prisustvom dva PCI-X i dva PCI Express X16 slota zauzet je veći deo matične ploče zadužen za „slotove“, stoga ostalo je prostora samo za jedan PCI Express X1 i jedan PCI 2.0 slot. No dobro, namena ovog modela je jasna i takav raspored slotova bio je i za očekivati.

      Specifikacija:

       

      CPU:
      LGA775 socket for Intel® Core™2 Quad / Core™2 Extreme / Core™2 Duo / Pentium® Extreme / Pentium® D / Pentium® 4 Processors
      Compatible with Intel® 05B/05A/06 processors
      Supports Intel® next generation 45nm Multi-Core CPU

      Chipset:
      Intel® X38 / ICH9R with Intel® Fast Memory Access Technology
      Front Side Bus
      1600/1333 / 1066 / 800 MHz

      Memory:
      4 x DIMM, max. 8GB, DDR3 1800(O.C.)/1600(O.C.)/1333/1066/800 MHz, un-buffered memory
      Dual channel memory architecture

      Expansion Slots:
      2 x PCIe 2.0 x16
      1 x PCIe x 1
      2 x PCI-X
      1 x PCI

      Storage:
      Southbridge
      – 6 x SATA 3.0 Gb/s ports
      – Intel Matrix Storage Technology supports RAID 0, 1, 5 and 10
      Ext PATA and SATA controller
      – 1 x ATA
      – 2 x External SATA 150/300 (RAID 0,1,10,5)
      – 2 x SATA 150/300 (RAID 0,1,10,5)

      LAN:
      2 x Marvell88E8056 Dual Gb LAN controller
      Audio
      ADI® AD1988B 8-channel High Definition Audio CODEC
      – Support Jack-Sensing, Enumeration, Multi-streaming
      – Coaxial / Optical S/PDIF out ports at back I/O
      – ASUS Noise Filter

      USB:
      12 x USB 2.0/1.1 ports

      Special Features:
      AI Slot Detector
      – Q-Shield
      – Q-Connector
      – Fanless Design: Heat-pipe solution
      – Fanless Design: Stack Cool 2
      – Noise Filter
      – MyLogo 2
      – CrashFree BIOS 3
      – EZ Flash 2
      – C.P.R.(CPU Parameter Recall)
      – SFS (Stepless Frequency Selection)
      – O.C. Profile

      Back Panel I/O Ports:
      1 x PS/2 Keyboard
      1 x S/PDIF Out (Coaxial + Optical)
      2 x External SATA
      1 x IEEE1394a
      2 x RJ45 port
      6 x USB 2.0/1.1
      8-channel Audio I/O

      Internal I/O Connectors:
      24-pin ATX Power connector
      8-pin ATX 12V Power connector
      Chassis intrusion
      CPU fan with PWM control
      Chassis fan1 with Q-fan control
      Chassis fan2 with Q-fan control
      PWR fan
      IDE connector
      Floppy disk drive connector
      CD audio in
      6 x USB2.0
      20-pin Panel connector
      1 x IEEE 1394a port
      1 x COM port
      TPM header
      Front panel audio connector

      BIOS:
      16 Mb Flash ROM, AMI BIOS, PnP, DMI2.0, WfM2.0, SM BIOS 2.3, ACPI 2.0a, Multi-language BIOS, ASUS EZ Flash 2, ASUS CrashFree BIOS 3

      Manageability:
      WfM 2.0, DMI 2.0, WOL by PME, WOR by PME, PXE

      Accessories:
      1 x 2-port USB2.0 / 1-port IEEE1394 module
      1 x COM port module
      Serial ATA signal cable for 8 devices
      Serial ATA power cable for 8 devices
      1 x Ultra DMA 133/100 cable
      1 x Floppy disk driver cable
      1 x Q-Shield
      3 in 1 Q-connector

      Support Disc:
      AI Booster
      ASUS PC Probe II
      Anti-Virus Sorfware
      Adobe Acrobat Reader ver 7.0
      Microsoft Direct X ver 9.0C

      Form Factor:
      ATX Form Factor, 12″x 9.6″ (30.5cm x 24.4cm)

       

      BIOS

       

      BIOS ASUS P5E3 WS Professional matične ploče potpisan je od strane AMI-ja. Nekih preterano svežih inovacija unutar sektora za overklok koji je ASUS nazvao „Ai Tweaker“, može se reći da i nema. Zasigurno, ovaj BIOS je identičan onom na ASUS P5E3 Deluxe modelu, tako da se ni opis neće mnogo razlikovati.

      Kao što smo i rekli „Ai Tweaker“ overklok podsekcija zadužena je za menjanje množioca procesora, zatim strap-a FSB-a, kao i promena svih vitalno bitnih frekvencija i napona. Poznavajući i to da matična ploča podržava tek nadolazeće procesore izrađene u 45nm koji će posedovati nativan FSB od 1600 MHz, jasno je da je u BIOS-u pored 200 MHz, 266 MHz i 333 MHz strapa implementiran i 400 MHz strap koji ujedno donosi i ubedljivo najlošije performanse memorijskog protoka.

      Klok FSB-a teoretski moguće je podići do impresivnih 800 MHz (naravno isti nije moguće u realnom radu ostvariti), gde se naša test ploča zaustavila na stabilnih 501,2 MHz, na procesoru koji je imao CPU-FSB-WALL od 504 MHz . PCI magistralu moguće je u koracima podići do maksimalne vrednosti koja iznosi 150 MHz, dok se vrednost kloka memorije uz pomoć delilaca može podesiti na abnormalno velikih 3.2 GHz (svakako ova vrednost mora da se uzme sa rezervom, jer sve preko 2.2-2.3 GHz još uvek je neizvodljivo).

      Najzanimljiviji deo vezan je za podešavanje memorijskih modula tj. njihovih latencija, naime pored osam primarnih latencija moguće je podesiti svih sedam sekundarnih, što u prevodu znači iz memorije može se izvući i onaj najmanji deo performansi, što važi za celu seriju Intel X38 podržanih matičnih ploča, naravno napravljenih u ASUS-u.

      Podjednako bitan faktor jeste i naponski sektor, u kome je između ostalog moguće podesiti maksimalnu vrednost procesora na 1.7 V (realnih 1.65 V u Windowsu), zatim maksimalni napon za FSB iznosi 1. 5 V, a napon za PLL impresivnih 2.78 V. Poznavajući arhitekturu današnjih DDR3 memorija koje dolaze sa preporučenim naponom od 1.5 V do nekih 1.9 V, opasno velika vrednost napona od 2.78 V na ovoj matičnoj ploči može da pošalje u večita lovišta bilo koju DDR3 memoriju.

      Da bi se sprečio pad napona pri punom opterećenju CPU Voltage Damper opciju potrebno je postaviti na Enable, što je u velikoj meri bitno za neki veći overklok. Opcija C1 za sprečavanje variranja takta procesora nije izostala, kao i svi ostali spektrumi čijim isključenjem mogu da se povećaju overklok sposobnosti određenog procesora. Podešavanje brzine obrtaja svih povezanih ventilatora na matičnoj ploči, kao i posmatranje temperatura i napona svih vitalno bitnih komponenti može da se posmatra u Hardware Monitor podsekciji. Sve u svemu, sklop osnovnih podešavanja nije izostao i moguće je overklokovati bilo koju komponentu koja je za overklok raspoložena bez i malo muke.

      Test sistem i overklok postavka

       

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      Kako bi poređenje bio što adekvatnije koristili smo rezultate tri zadnja ASUS modela od kojih jedan podržava DDR2 memorijski standard. Odluka za poređenje je pala na ASUS Maximus Formula (DDR2 kompatabilan model) i na ASUS P5E3 Deluxe model. Način testiranja krajnje je jednostavan i svodi se na poređenje rezultata kako na Default vrednostima, tako i na vrednostima maksimalnog postignutog FSB-a sve tri matične ploče. Samim tim pri maksimalnoj vrednosti FSB-a upotrebili smo 7 množilac procesora i maksimalnu vrednost memorije na bilo kojem stabilnom deliocu iste. ASUS P5E3 Deluxe je postigao najveći stabilan FSB koji iznosi 502 MHz, zatim ASUS P5E3 WS Professional ne možemo se reći da nas je iznenadila i stabilan FSB se zaustavio na 501,2 MHz, dok je ASUS Maximus Formula prošla test stabilnosti na 490 MHz. Međutim, kako vreme prolazi pored DDR3 benefita u vidu performansi dolazimo do jednog veoma bitnog zaključka, tj. naši testovi su pokazali da je sa DDR3 kompatabilnim pločama dosta lakše doći do maksimalnog FSB-a u poređenju na DDR2 rešenja. No dobro da se vratimo overklok postavci. Dodatno smo overklokovali i Evga 8800GTS grafičku karticu čije vrednosti klokova možete da vidite u niže priloženoj tablici, i samim tim počeli smo sa testiranjem.

      Matične ploče

      ASUS Maximus Formula – DDR2 (Intel X38 čipset, 01 revizija)
      ASUS P5E3 WS ProfessionalDDR3(Intel X38 čipset, 01 revizija)
      ASUS P5E3 Deluxe – DDR3 (Intel X38 čipset, 01 revizija)

      Procesor

      Intel Core 2 Duo E6850 (2 X 3 GHz, 2 X 2 MB L2)

      Memorija

      2 X 1 Gb Kingston 1066MHz
      2 X 1 Gb OCZ Gold 1800 MHz

      Grafička karta

      Evga 8800GTS 320 Mb @ GPU=650 MHz ; MEM=950 MHz

      Hard disk

      WD Caviar 200Gb/WD2000JS, 7200rpm, 8MB

      Opički uređaj

      Pioneer 111D

      Napajanje

      Coler Master Real Power Pro M1000W

      Monitor

      Belinea 1925 S1W

      Rezultati – Default – 3DMark

       

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      Rezultati – Default – SiSoft Sandra 2008 Pro

       

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      Rezultati – Default – Cinebench, Nuclearus, CPU Bench, PC Mark 05, Win RAR 3.6

       

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      Rezultati – Default – Quake 4, FEAR, Far Cry, Serious Sam 2

       

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      Rezultati – Overclock – 3DMark

       

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      Rezultati – Overclock – SiSoft Sandra

       

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      Rezultati – Overclock – Cinebench, Nuclearus, CPU Bench, PC Mark 05, Win RAR

       

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      Rezultati – Overclock – Quake 4, FEAR, Far Cry, Serious Sam 2

       

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      Zaključak

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test