ASUS P5E64 WS Evolution

ASUS P5E64 WS Evolution

Baš kada smo pomislili da od modela Rampage Formula ne može bolje, ASUS nas je demantovao sa P5E64 WS Evolution matičnom pločom baziranom na X48 čipsetu. Kako poseduje DDR3 memorijska ležišta jasno je da je namenjena korisnicima koji jednostavno žele maksimum. Model sa testa je okrenut zahtevnim korisnicima, ali stiže sa nekoliko novih tehnologija koji će i iskusnim vukovima pomoći da izvuku još više performanse...

    Sadržaj

      Dušan Srbljak

      ASUS P5E64 WS Evolution

      Posle predstavljanja matične ploče ASUS Rampage Formula, koja nas je oduševila, na red je došla i jedna ASUS Workstation ploča. Reč je o P5E64 WS Evolution modelu. Ono po čemu su Workstation matične ploče prevashodno poznate je vrhunska izrada istih i obilje konektora. Mesta za kompromise jednostavno nema. Međutim taman kada smo pomislili da je Rampage Formula ultimativna matična ploča pred nama je novi ASUS model, koji nas je još jednom iznenadio, pozitivno, naravno. Da se odmah razumemo. ASUS P5E64 WS Evolution poseduje DDR3 memorijska ležišta što je u startu čini skupom matičnom pločom, ali ona i nije namenjena korisnicima sa malo novca u džepu. Možda je bolje reći da je ASUS P5E64 WS Evolution matična ploča namenjena onim krajnjim korisnicima koji jednostavno žele maksimum (koliko god taj maksimum bio veliki ili mali od načina racionalnog razmišljanja prilikom kupovine). Ova matična ploča je zasnovana na X48 kontrolerskoj logici, a nosi sve blagodati ovog čipseta. Ipak, ASUS ne bi bio ASUS, pa je i ovoga puta spremio par iznanađenja. Kako se ASUS P5E64 WS Evolution pokazao na testu pročitajte u nastavku ove recenzije.

      karakteristike, statistike, asus p5e64 ws evolution maticne ploce

      Ploča na testu – ASUS P5E64 WS Evolution

      ASUS P5E64 WS Evolution dolazi u kutiji spartanskog dizajna karakterističnoj za sve do sad testirane Workstation modele. Pakovanje ASUS P5E64 WS Evolution modela poseduje sve preko potrebne kablove i konektore. U samom paketu smo zatekli i neku vrstu konektora za koji nam u prvom mahu nije bilo jasno čemu služi. Konstatovali smo upustvo i ubrzo saznali da je zapravo reč o već viđenom “nadzoru vitalnih komponenti”, ali ovoga puta malo drugačije rešenom. Mistični konektor sa početka ovog pasusa služi da“G.P. Diagnosis Card“ povežete sa matičnom pločom. Zanimljivo je to što položaj dijagnostičke karte, može biti kako pod 90 stepeni u odnosu na matičnu ploču, tako i u istoj ravni (u zavisižnosti od toga da li ste stavili “mistični konektor” ili ne). Sa druge strane, ako vam je kojim slučajem“G.P. Diagnosis Card“ nepotreban ili vam jednostavno svetlost displeja iz nekog razloga smeta, možete ga uvek skinuti tj odvojiti od matične ploče. Nažalost, sama kartica koja se vidi sa slike iz upustva ASUS P5E64 WS Evolution-a nije se našla u paketu (reč o primerku matične ploče koja je direktno stigla iz ASUS-a). Naravno, “G.P. Diagnosis Card“ će u regularnoj prodaji biti prisutan u svakoj kutiji.

       

      Za sve one koji se po prvi put susreću sa ovim automatskim načinom dijagnostike matične ploče, dugujemo kraće objašnjenje. Naime u slučaju neuspešnog overkloka ili otkazivanja neke od komponenti (CPU, RAM, GPU i sl), “G.P. Diagnosis Card“ će vas obavestiti gde je konkretno nastao problem. Kako ova kartica poseduje dvokarakterni displej, na vama je samo da pročitate i proučite šta koja kombinacija karaktera znači (sve je detaljno pojašnjeno u upustvu matične ploče). Primera radi, “D4” je oznaka za memory test prilikom butovanja matične ploče. Još jedna lepa stvar ovog malog pomoćnika su uvek dobrodošli Power i Reset tasteri. Iz tog razloga, ako ste entuzijasta, znaćete da cenite ove nadasve korisne funkcije.

      ASUS P5E64 WS Evolution je jedna od najlepše dizajniranih matičnih ploča. Crni PCB sa plavim elementima nismo do sada susretali kod ASUS-a. Pre svega razbijena je monotonija dizajna, na koju nas je sam ASUS navikao vremenom. Kada smo rekli “najlepše dizajnirana”, nismo isključivo mislili na lep izgled matične ploče, već i na dizajn hlađenja i raspored konektora na “Evolutionu”. Heatpipe sistem je standardno za ASUS top modele dobro rešen i nije se mnogo eksperimentisalo. Prilikom izrade iskorišćen je bakar koji je na cevima hlađenja niklovan, dok su sama rebra obojena plavom bojom. Kao što možete da primetite sa slika, naponski sektor ove matične ploče je vrućim cevima spojen sa obe strane, a cevi vode ka severnom mostu iz koga se dalje jedna cev proteže ka južnom mostu. Kompletan sistem vrućih cevi bio je na vrhuncu zadatka, odnosno sama matična ploča je na dodir bila topla (ali nikako i vrela), čak i prilikom ozbiljnijeg overkloka. U našem paketu se nije našao ventilator (već viđena “turbina“) koja bi u mnogome pomogla odvođenju toplote, ali ono što je sigurno u regularnoj prodaji će je biti. Kako je ovo jedan od proizvoda kod koga je potrebno tražiti manu, spomenućemo jednu stvar. Samo odvođenje toplote sa čipseta (NB) bi bilo bolje da su za pričvršćivanje sistema toplotnih cevi bili korišćeni šrafovi. Da pojasnimo. Plastične žabice i opruge koje se nalaze na ASUS P5E64 WS Evolution-u služe svrsi, ali vremenom će sigurno izgubiti svoja stezna svojsta, odnosno sitem hlađenja neće u toj meri dobro prijanjati kao u slučaju upotrebe šrafova. Primera radi, na ASUS Rampage Formula matičnoj ploči je to rešeno na opisan način, odnosno šrafovima.

       

      Layout, tj. dizajn i nacrt matične ploče je gotovo perfektan. Čak i u slučaju korišćenja četri singl slot grafičke karte (npr HD3850) će doći do iskorišćenja preostalih PCI slotova. Dok će u slučaju korišćenja dve dual slot grafičke karte bar jedan PCI slot biti iskorišćen. Plavi PCIe x16 slotovi su rezervisani za 16x režim rada grafičkih karti, dok je u slučaju korišćenja crnih PCIe x16 slotova to svedeno na 4x režim rada. Naravno podrška za PCIe 2.0 standard nije izostavljena. Ostalo je čak i mesta za jedan PCIe x4 slot. Predpostavljamo da je ovaj nestandardan broj PCI linija za X48 čipset, uvećan uz pomoć dodatnog čipa na matičnoj ploči, koji se najverovatnije nalazi pored ICH9 čipa, a ispod hladnjaka na kome piše Workstation. Ono po čemu su Workstation ploče svojstvene je uvek veći broj SATA 2.0 konektora. Na samoj ploči ih ima tačno 8, pa ako pripadate korisnicima koji imaju potrebu za velikim brojem ovakvih konkektora, a pritom želite i vrhunske performanse, boljeg rešenja od ASUS P5E64 WS Evolution-a nećete naći. Broj SATA 2.0 konektora je povećan zahvaljujući dodatnom Marvell čipu. Broj SATA 2.0 konektora se penje na cifru od deset, ako se računaju uvek korisni eSATA priključci na zadnjem panelu ploče. Na samom zadnjem panelu se nalazi 6 USB 2.0 konektora, što sa konektorima na samoj matičnoj ploči, čini ukupan zbir od 12. Pohvalno je to što stari dobri PS2 konektor za tastaturu nije izbačen, dok je za potrebe miša, obavezan USB interfejs na istom. Broj Firewire portova je dva, odnosno jedan konektor se nalazi na samoj matičnoj ploči, a jedan na zadnjem panelu. Na top modelima ASUS-a smo navikli da vidimo dve Gigabitne LAN karte, pa je tako i ovde bio slučaj. Karte su potpisane od strane Marvell-a, a korišćene su verzije 88E8056 i 88E8001. Za zvuk je zadužen ADI® AD1988B 8 -Channel High Definition Audio kodek o kome je već bilo priče, a reč je o muzičkom rešenju koje će zadovoljiti veliku većinu korisnika. Sama ploča poseduje koaksijalni, ali i optički S/PDIF izlaz, što je pohvalno. Jednom rečju veoma teško će te doći u situaciju da vam neki konektor “zafali”.

       

      Najbolje smo sačuvali za kraj, a to je prostor oko socket-a matične ploče. ASUS P5E64 WS Evolution poseduje osmofazno filtriranje napona za CPU. Ploča se odlično ponašala sa našim QX9770 procesorom. Pad napona čak ni prilikom ozbiljnijeg OC-a (3,8 GHz) nije prelazio 0,02V što je odlično, ako se uzme u obzir koliko je inače teško savladati Intel Quad Core procesor. Filtriranje napona RAM memorije je izvedeno sa jednom fazom. Iako smo kod ASUS-a viđali dvofazna rešenja, napominjemo da je ovde DDR3 memoriski standard u pitanju ( defoult 1,5V), te je jedna faza više nego dovoljna. Svidelo nam se to što su plastična ležišta namenjena za RAM memoriju urađena precizno, pa je potreban minimalan napor da se moduli ubace u ista (čitaj: memorija jednostavno sklizne). Žabice nisu tvrde pa se memorija lako da i izvaditi. Poznato je da entuzijasti veoma često menjaju RAM module, tj vade ih i stavljaju u matičnu ploču, pa smo i taj samo na prvi pogled nebitan aspekt ploče iztestirali. Apsolutno svi elektroliti su magnetno oklopljeni što garantuje dugovečnost ove matične ploče. Zanimljivo je da ASUS P5E64 WS Evolution model poseduje i nešto što se zove HE 95 (HE je skraćeno od High Efficiency). Kako sam ASUS kaže nije potrebno instalirati nikakav dodatni softver ili drajvere, a ova matična ploča će vam uštedeti električnu energiju. Inžinjeri ove kompanije tvrde da je uz pomoć HE 95 (čipa na matičnoj ploči) efikasnost uštede kod ASUS P5E64 WS Evolution modela 95% u režimu ne previše zahtevnog opterećivanja procesora, dok je taj procenat 90% u full load režimima rada. Bilo kako bilo, u momentu testiranja nismo imali odgovarajuću aparaturu sa kojom bi smo proverili tačnost ovih iskaza. Sve u svemu, reč je o veoma moćnom parčetu hardvera koje poseduje i adekvatan BIOS. Inače, džamper za čišćenje postavke BIOS-a matične ploče je u donjem desnom uglu, što je samo po sebi najpraktičnije rešenje.

       

      BIOS i overkloking

      Sam BIOS ASUS P5E64 WS Evolution model je u zvedbi AMI-a, što je već standardno za ASUS kada su Intel čipset bazirane matične ploče u pitanju. Najviše vremena smo potrošli na proučavanje opcija za overklok. Ono što se odmah dalo primetiti je da BIOS ove matične ploče ni najmanje ne zaostaje za Rampage Formula modelom. To nam je na “prvu loptu” bilo čudno, ako se uzme u obzir da Workstation modeli nisu konkretno do sad bili namenjeni entuzijastima, već korisnicima koji žele vrhunsku stabilnost u radu i obilje konektora, priključaka i slotova. Sam ASUS (vrlo verovatno vođen proučavanjem tržišta) je došao do zaključka da su zahtevi i apetiti današnjih krajnjih korisnika jedne ovakve matične ploče porasli, pa se na OC segmentu ploče itekako poradilo.

       

      Najviše nam se dopao memorijski segment BIOS-a. Delioca ima dovoljno, a neko nepisano pravilo kaže da se na osnovu broja memorijskih delioca može sa punim pravom suditi o kvalitetu neke matične ploče. Po principu, što više-to bolje. Sve ploče preko šest memorijskih delioca važe za “ozbiljnije“. ASUS P5E64 WS Evolution ih ima čak 8 što je za svaku pohvalu. Omogućeno je i fino podešavanje latencija i podlatencija memorije, a samih tajminga ima zaista mnogo. Sam strap je moguće setovati u četri moda, odnosno 200MHz, 266MHz, 333MHz i 400MHz. Maksimalni FSB koji se može setovati iznosi 800 MHz, a maksimalni napon procesora iznosi 1.9V. CPU PLL napon je moguće “odvrnuti“ do 2,78V u koracima od po 0,02V. Maksimalni napon za RAM memoriju iznosi 2,78V što je previše čak i za DDR2 memorijski standard, a kako je ovde reč o DDR3 memoriji, kostatovaćemo samo da napona nikada neće zafaliti. U svakom slučaju, toliko visok napon za RAM module vam nikada neće biti potreban, sem u situacijama extremnog i takmičarskog overkloka. Kada smo već kod te populacije korisnika, treba napomenuti da je maksimalan napon koji se može “servirati“ čipsetu odnosno severnom mostu respektabilnih 2,21V. Međutim, taj napon je moguć samo u slučaju enable-ovanja OV_NB (OV je skraćeno od Over Voltage) džampera na matičnoj ploči. Kada ovaj džamper nije spojen ploča dozvoljava maksimalni napon NB-a 1,91V.
      Ono što je najlepše kod ove matične ploče je simbioza rada sa BIOS-em. Jednostavno vi “dirigujete i vodite glavnu reč“ , a ne obrnuto. U kratkim crtama, ova matična ploča vam nikada neće predstavljati “usko grlo“ priliko overklokovanja. Jednostavno rečeno sve radi kako je zamišljeno. Maksimalni ostvareni stabilni FSB sa Core 2 Extreme QX9770 četvorojezgranim procesorom je iznosio 480 MHz, što je u MHz isto kao i Rampage Formula model. Dok je u slučaju Dual Core E8400 procesora taj broj iznosio 560 MHz, što je takođe respektabilno. Jednostavno rečeno sve je radilo kao “švajcarski sat“. Ploču smo direktno poredili sa Rampage Formula modelom, kako bi se stekao uvid u performanse, ali i razlika u DDR2 i DDR3 standardu na X48 kontrolerskoj logici.

      Specifikacija

      CPU: Intel Socket 775 Core™2 Quad/Core™2 Extreme/Core™2 Duo/Pentium® Extreme/Pentium® D/Pentium® 4 Processors Compatible with Intel® 05B/05A/06 processors Support Intel® next generation 45nm CPU

      Chipset: Intel X48 Intel ICH9R

      Front Side Bus: 1600/1333/1066/800 MHz

      Memory:
      4 x DIMM, Max. 8 GB, DDR3 1800*/1600*/1333/1066/800 Un-buffered Memory Dual Channel memory architecture * Overclock speeds

      Expansion Slots:
      4 x PCIe x16 (@ x16, x16, x4, x4) (Dual PCIe 2.0 x 16)
      1 x PCIe x4
      2 x PCI 2.2

      Storage: Southbridge
      6 xSATA 3 Gb/s ports
      Intel Matrix Storage Technology Support RAID 0,1,5,10
      Ext PATA and SATA controller
      2 xExternal SATA 150/300 (RAID 0,1,10,5)
      2 xSATA 150/300 (RAID 0,1,10,5)
      1 x ATA 133/100

      LAN: Marvell 88E8056/88E8001 Dual Gigabit LAN controller

      Audio:
      ADI® AD1988B 8 -Channel High Definition Audio CODEC
      Coaxial / Optical S/PDIF out ports at back I/O
      Support Jack-Sensing, Enumeration, Multi-streaming

      USB:
      12 USB 2.0 ports

      Special Features:
      – AI Gear3 (ASUS EPU)
      – AI Slot Detector
      – Q-Shield
      – Q-Connector
      – Fanless Design: Heat-pipe solution
      – Fanless Design: Stack Cool 2
      – Noise Filter
      – AI Audio 2
      – MyLogo 2
      – CrashFree BIOS 3
      – EZ Flash 2
      – C.P.R.(CPU Parameter Recall)
      – SFS (Stepless Frequency Selection)
      – O.C. Profile

      ASUS Workstation Special Features:
      – ASUS HE 95
      – G.P. Diagnosis Card Bundled
      – ASUS SASsaby RAID Card support

      Back Panel I/O Ports:
      1 x PS/2 Keyboard
      2 x External SATA
      1 x S/PDIF Out (Coaxial + Optical)
      1 x IEEE 1394a
      2 x LAN(RJ45) port
      6 x USB 2.0/1.1
      8 -Channel Audio I/O

      Internal I/O Connectors:
      24-pin ATX Power connector
      8-pin ATX 12V Power connector
      Chassis intrusion
      CPU fan with PWM control
      Chassis fan1 with Q-fan control
      Chassis fan2 with Q-fan control
      PWR fan
      IDE connector
      Floppy disk drive connector
      CD audio in
      6 x USB2.0
      20-pin Panel connector
      1 x IEEE 1394a port
      1 x COM port
      TPM header
      Front panel audio connector

      BIOS:
      16 Mb Flash ROM
      DMI 2.0
      AMI BIOS
      PnP
      WfM 2.0
      SM BIOS 2.3
      ACPI 2.0a
      Multi-language BIOS
      ASUS EZ Flash 2
      ASUS CrashFree BIOS 3

      Manageability:
      WfM 2.0,DMI 2.0,WOL by PME,WOR by PME, PXE

      Accessories:
      1 x 2-port USB2.0 / 1-port IEEE1394 module
      1 x COM port module
      Serial ATA signal cable for 8 devices
      Serial ATA power cable for 8 devices
      1 x Ultra DMA 133/100 cable
      1 x Floppy disk driver cable
      1 x Q-Shield
      3 in 1 Q-connector
      1 x G.P. Diagnosis Card

      Support Disc:
      ASUS PC Probe II
      Anti-virus software (OEM version)
      ASUS AI Booster
      Adobe Acrobat Reader
      Microsoft Direct X ver 9.0C

      Form Factor:
      ATX Form Factor
      12 inch x 9.6 inch ( 30.5 cm x 24.4 cm )

      Test sistem

      Matične ploče

      ASUS Rampage Formula ; ASUS P5E64 WS Evolution

      Procesor

      Core 2 Extreme QX9770@3,2 GHz

      Memorije

      TakeMS DDR3 1066@8-8-8-24-2T; Kingston HyperX 1066@ 5-5-5-15-2T

      Grafička karta

      Peak Radeon HD3850 512MB

      Verzuja grafičkih drivera

      Catalyst 8.4

      Hard disk

      WD 640GB

      Napajanje

      CoolerMaster RealPower 1000W

      Monitor

      Belinea 10 20 35W

      Opički uređaj

      DVD-RW Pioneer 215D SATA

      OS

      Windows XP Professional SP2

      Cinebench 10 – default benchmark

      karakteristike, statistike, asus p5e64 ws evolution maticne ploce

      karakteristike, statistike, asus p5e64 ws evolution maticne ploce

      Everest benchmark

      karakteristike, statistike, asus p5e64 ws evolution maticne ploce

      karakteristike, statistike, asus p5e64 ws evolution maticne ploce

      karakteristike, statistike, asus p5e64 ws evolution maticne ploce

      karakteristike, statistike, asus p5e64 ws evolution maticne ploce
       

      Miscelaneous tests

      karakteristike, statistike, asus p5e64 ws evolution maticne ploce
      karakteristike, statistike, asus p5e64 ws evolution maticne ploce
      karakteristike, statistike, asus p5e64 ws evolution maticne ploce
      karakteristike, statistike, asus p5e64 ws evolution maticne ploce
       

      FutureMark 3DMark 05 & 06

      karakteristike, statistike, asus p5e64 ws evolution maticne ploce
      karakteristike, statistike, asus p5e64 ws evolution maticne ploce
      karakteristike, statistike, asus p5e64 ws evolution maticne ploce
      karakteristike, statistike, asus p5e64 ws evolution maticne ploce
      karakteristike, statistike, asus p5e64 ws evolution maticne ploce
      karakteristike, statistike, asus p5e64 ws evolution maticne ploce
       

      Igrački testovi

      karakteristike, statistike, asus p5e64 ws evolution maticne ploce

      karakteristike, statistike, asus p5e64 ws evolution maticne ploce
       

      Finalni utisak

      Posle svega navedenog zaključak je jednostavan. ASUS P5E64 WS Evolution je u pravom smilsu reči vrhusnka matična ploča. Kao što se da zaključiti iz baterije testova: DDR3 memorija nije vredna pažnje, ako želite da uštedite novac. Za sve one koji ipak “ne pitaju šta košta”, zarad dobijanja masimalnih performansi u aplikacijama koje su osetljive na “memory bandwidth“, treba napomenuti par stvari. Razlike u realnom radu između DDR2 i DDR3 memorijskog standarda nećete osetiti, mada uskoro nećete imati izbora, jel su nove platforme koje je Intel najavio isključivo sa DDR3 podrškom. Ipak, razlike se mogu primetiti tek na frekvencijama RAM memorije većim od 800 MHz tj DDR31600 specifikacije. Postavlja se samo pitanje, da li vam je baš svaki pozitivni skok u performansama bitan. Ako smatrate da nije – ASUS Rampage Formula je bolje rešenje. Ako, pak, mislite da jeste, testirani ASUS P5E64 WS Evolution je jednostavno savršen izbor. U zaključku još jednom moramo pohvaliti obilje dodatne opreme (konektora i novih tehnologija integrisanih na samu ploču), zatim overclock mogućnosti, nakon čega se ASUS P5E64 WS Evolution nameće kao ultimativno performance rešenje. Ciljana grupa korisnika je ona koja se bavi nekom vrstom studiskog rada, CAD-om i 3D i video rendering-om. Sve u svemu, naša topla preporuka.

      karakteristike, statistike, asus p5e64 ws evolution maticne ploce


      Matične ploče na test ustupio ASUS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test