Marko Vezmar
Kao pripremu za predstavljanje nove procesorske arhitekture Intel, lider na tržištu mikroprocesora, izašao je prvi sa podrškom za DDR3 memorijski standard. Veći radni taktovi koje nova memorija odnosi i na račun toga veća (teorijska) propusna moć doći će do punog izražaja kod Nehalem procesora koji će imati integrisan memorijski kontroler sposoban za rad u triple-channel režimu.
Omasovljavanje DDR3 memorijskog standarda još uvek nije moguće očekivati u neko skorije vreme, ali kako se budu prodavale ploče koje poseduju Intel P35 Express čipset, tako će postepeno i DDR3 memorijski standard zauzimati svoju poziciju na polju sistemske memorije. Poznavajući činjenicu da baš u ovom trenutku proizvođači spremaju ploče bazirane na novom Intel X38 Express čipsetu, jasno je da će pojavom istih doći do dodatnog pritiska na proizvođače DDR3 memorije i samim tim tek tada možemo očekivati neku veću tržišnu prisutnost pomenutog proizvoda.
Prvi rezultati DDR3 memorije svakako nisu impresivni, naravno tome su doprinele veoma visoke latencije i još uvek neprevaziđeni DDR2 klokovi. Na žalost DDR3 memorijski moduli kad su se pojavili na tržištu bili su deklarisani na rad od 1066 MHz do 1333 MHz, a ako se vratimo na to da su pomenuti DDR3 moduli radili na CL7 i CL8 latencijama, jasno je od dotičnih nismo mogli mnogo da očekujemo. Trenutno najbrži DDR2 moduli bazirani na Micron D9GKX, D9GMH i D9GCT čipovima predstavljaju sam vrh ponude i na žalost teško je prevazići memorijski protok istih novim DDR3 memorijskim modulima realtinvo niskog takta i visokoh latencija. Proizvođači čipova kao što su Qimonda, Samsung, Elpida trenutno spadaju u najprisutnije proizvođače DDR3 memorije i ono što je pokazao Micron sa DDR2 memorijskim čipovima svakako ne dostižu DDR3 čipovi pomenutih proizvođača. Kada se malo bolje razmisli postavlja se pitanje, a gde je Mikron u celoj toj priči kada je DDR3 memorijski standard u pitanju, odgovor je kratak tj. „ni Micron nije stajao skrštenih ruku“. U maniru velikog proizvođača i trenutno najboljeg proizvođača DDR2 čipova, Micron je bez po muke zavrnuo rukave, prionuo na posao i po ko zna koji put izašao sa najboljim memorijskim čipom. Micron Z9 čipovi trenutno su najbrži DDR3 memorijski čipovi i prvi su probili psihološku barijeru od 2000 MHz. Pojavom pomenutih čipova primetio se i drastičan porast u performansama, koji je odudarao od najboljih rezultata DDR2 memorije. Kako vreme bude prolazilo i kako budu pristizali još brži DDR3 moduli, DDR2 memorijski standard biće zamenjen i laganim korakom otići će u zaborav.
ASUS, jedan od veoma bliskih Intelovih partnera skoro uvek je izlazio prvi sa modelima matičnih ploča koje su na sebi imale nekakav vid tehnoloških inovacija. Implementacijom Intel P35 Express čipseta u P5K Deluxe WiFi-AP model matične ploče, ASUS je napravio pravi potez i bilo je pitanje vremena kada će se pojaviti model koji će podržavati DDR3 memorijski standard. Ovom prilikom imamo priliku da vam prikažemo najnoviji model ASUS P5K3 Deluxe matične ploče koja podržava DDR3 memorijski standard…
Ploča na testu i pakovanje
Matične ploče jednog velikog proizvođača kao što je ASUS predstavljaju sam vrh ponude namenjene Intel korisnicima. Ako na to dodamo da naša ASUS P5K3 matična ploča ima sufiks Deluxe jasno je da se radi o jednom veoma kvalitetnom proizvodu, što su dokazale sve do sad testirane ASUS ploče koje su nosile pomenutu „Deluxe“ oznaku. Kako bi opravdao ime velikog proizvođača, ASUS-ovi inženjeri nisu štedeli i napravili su u startu odličnu ploču koja donosi mnoštvo inovacija.
Pri pogledu na kutiju, kojom dominira crna boja, u oči su upadaju natpisi i specifikacije kao što su Vista support, Intel Quad Core ready, ASUS Super Memspeed Technology, Enhanced memory speed up to 72.6% itd. Bogat paket propratne opreme jasno naglašava da se radi o ploči koja zaslužuje mesti u najvišoj klasi. Od dodatnih kablova uočljiv je jedan UltraDMA 133/100/33 kabl; zatim jedan FDD kabl; kao i 4 SATA kabla. Daljim pretraživanjem po propratnoj opremi uočili smo jedan 2-port SATA power kabl, zatim I/O shield, WiFi antenicu sa pismenim uputstvom, pismeno uputstvo za korišćenje ploče, bracket za pozadinski panel na kome se nalaze dva USB 2.0 porta, jedan IEEE1394 port, i naravno neizbežni Q-konektor za lakše povezivanje osnovnih kablova kućišta sa pločom. ASUS-ov CD pored drajvera donosi mnoštvo dodatnih programa od kojih su svakako najzanimljiviji programi za overklok kao što su AI NOS i AI Booster Utility itd.
PCB (Printed Circuit Board) prepoznatljive crne boje skoro je identičan modelu sa podrškom za DDR2 memorijski standard tj. ASUS P5K Deluxe WiFi-AP. Masivni bakarni hladnjak u vidu toplotnih cevi prostire se skoro celom dužinom ploče, i po svom izgledu podseća na hladnjak koji poseduje ASUS Striker Extreme. Ako bismo morali da pravimo poređenje sa GIGABYTE GA-P35T-DQ6 matičnom pločom možemo da kažemo da je naša test ploča dosta lakša, ali svakako ništa lošija u poređenju sa pomenutom pločom. Što se tiče temperatura pri testiranju naša test ploča se ipak malo više grejala i samo u tom segmentu je izgubila bitku sa Gigabyte GA-P35T-DQ6 matičnom pločom. Ipak, po ovim tropskim vrućinama to ni u kom slučaju ne treba da bude zanemarljiva stavka i bolje rashladno rešenje pripisujemo kao veliku prednost na strani modela kompanije Gigabyte. Prostora oko procesora ima dovoljno, tako da montiranje nekog većeg vazdušnog kulera ne bi trebalo da predstavlja problem.
Na celoj površini ploče nalaze se oklopljeni elektroliti tj. „High-Quality Conductive Polymer Capacitors“ što postaje standard za sve ploče ovog poznatog tajvanskog proizvođača. Mesto EPS12V konektora nalazi se na već poznatoj poziciji, koja važi skoro za sve ASUS ploče namenjene novim Intel procesorima, tj. u gornjem levom uglu. Ispred PCI Express X16 slota nalaze dva PCI Express X1 slota, a između dva PCI Express X16 slota (jedan X16 i drugi X4) nalaze se dva PCI 2.2 slota, gde se još jedan dodatni PCI 2.2 slot krije odmah iza drugog PCI Express X16 slota. Ovakav raspored ima svoje pogodnosti, a i svoje mane, gde smo mišljenja da bi možda adekvatnije bilo da su PCI Express X16 slotovi pomereni više na gore i da se između njih nalaze PCI Express X1 slotovi, kako bi ostalo prostora za PCI 2.2 slotove koji su još uvek više upotrebljivi.
Za upravljanje hard diskovima zadužen je ICH9R južni most koji se nalazi u sastavu P35 čipseta, a implementiran je i dodatni JMicron JMB363 PATA/SATA kontroler, tako da se na ploči nalazi 8 SATA konektora od kojih su 6 na ploči, a dva na pozadinskom panelu.
ASUS P5K Deluxe/WiFi-AP matična ploča ima na sebi čak dva LAN porta za šta su zaduženi Marvell 88E8056 PCI-E Gigabyte LAN kontroler i Realtek RTL411OSC PCI Gigabyte LAN kontroler. Audio rešenje povereno je ADI 1988B 8-kanalnom „High Definition“ audio codecu sa specijalnim ASUS „noise filterom“. Odmah ispod šest konektora zaduženih za zvuk nalazi se Wireless LAN konektor tzv. Asus WiFi-AP solo.
U skorije vreme javlja se sve veći broj korisnika koji ima potrebu za korišćenjem velikog borja USB 2.0 portova, samim tim ova ploča zadovoljava njihove potrebe, jer poseduje čak 10 USB 2.0 portova od kojih se čak šest nalazi na pozadinskom panelu, a dodatna četiri na samoj ploči u vidu konektora za Front USB panel. Prisustvo Firewire nije izostalo i prisutna su dva Firewire konektora, jedan na pozadinskom panelu i jedan na ploči za čije funkcionisanje je zadužen Agere FW322 1394a kontroler. Kako overklok sve više postaje atrakcija, to se sve više insistira na rashlađivanju sistema putem raznih ventilatora, na našoj test ploči nalazi se šest konektora za pomenute uređaje od kojih su četiri namenjena za ventilatore u kućištu, jedan je namenjen za CPU ventilator i jedan priključak je namenjen za kontrolu ventilatora napajanja.
BIOS
Ono što smo nekoliko puta ponovili ponovićemo još jednom, lep raspored komponenti i kvalitetno izrađena ploča ne znači ništa, ako je BIOS loše odrađen. Modifikovan BIOS potpisan od strane AMI-ja prepoznatljiv je na većini ASUS-ovih ploča koje smo imali priliku da testiramo, gde se isti nalazio i kod ploče koja komunicira sa DDR2 memorijom tj. ASUS P5K Deluxe/WiFi-AP. Ulaskom u BIOS sekciju „Advanced“ dolazimo do dela koji se odnosi na overkloking i primećujemo da nema nekih sustinskih razlika u poređenju sa ASUS P5K Deluxe/WiFi-AP matičnom pločom.
U podsekciji sekcije „Advanced“ nalazi se sekcija „AI Overclocking“ i postavljanjem iste na „Enable“ moguće je korak po korak podešavati sve vitalne opcije vezane za overkloking. FSB je moguće podizati čak do 800 MHz, a memoriju daleko preko 2000 MHz. Zanimljivo je i to da pri default vrednosti FSB-a memoriju je moguće podizati do čak 1333 MHz, što nije bio slučaj kod GIGABYTE GA-P35-DQ6 matične ploče. Ako polazimo logikom da je 1333 MHz za memoriju moguće ostvariti i sa 266 MHz FSB-om, a podizanjem FSB-a do 800 MHz takt memorije moguće je podići preko 2500 MHz.
Da bi ostvarili što bolji memorijski protok prisutno je podešavanje kako primarnih, tako i sekundarnih latencija unutar „Advanced“ sekcije i njihovim zatezanjem (smanjenjem) moguće je povećati pomenuti memorijski protok u realnom radu. Voltažu procesora moguće je podizati do 1.7 V i istu možemo „zatezati“ uz pomoć opcije „CPU PLL Voltage“ koja se kreće u rasponu od 1.5 V do 1.8 V(primera radi, ako na vrednosti napona od 1.45 V vaš sistem nije u potpunosti stabilan, onda sa povećavanjem vrednosti CPU PLL Voltage-a može ostvariti željeni cilj). Ono što smo imali priliku da vidimo kod ASUS P5K Deluxe/WiFi-AP matične ploče srećemo i kod naše test ploče, reč je o „CPU Voltage Damper“ opciji koja kad se podesi na „Enable“ ukida pad napona pri punom opterećenju. CPU Voltage Damper opcija je veoma bitna za korisnike koji idu sa naponima preko 1.44V (tad je najprimećeniji pad napona) i samim tim napon u „IDLE-u“ i napon u „FULL LOAD-u“ je isti što je veoma povoljno.
Kako još uvek nema dostupnih DDR3 memorijskih modula koji će biti u stanju da prime preko 2.1V napona jasno je da je 2.25V koliko može da isporuči naša test ploča sasvim dovoljno. Maksimalni napon FSB-a je 1.5 V i identičan je naponu na ASUS P5K Deluxe/WiFi-AP matičnoj ploči, što je i bilo očekivati, obzirom da je se radi o istom čipsetu. Napon severnog mosta moguće je podići i do 1.7 V, ali tu operaciju vam ne bi preporučili jer sa na datoj vrednosti i pored dodatnog hlađenja čipset grejao i više nego što smo očekivali.
Neizbežno prisustvo C1 i Intel Speed Step opcije zadužene za sprečavanje variranja takta procesora nije izostalo i nalazi se unutar podsekcije „Configure Advanced CPU Settings“. Podsekcija „Hardware monitor“ zadužena je prikaz svih vitalnih napona, kao i temperatura, a poseban značaj ima unapređena opcija „CPU Q-Fan Control“, kao i „Chasis Q-Fan Control“ pomoću kojih je moguće precizno podesiti broj obrtaja željenih ventilatora, zarad što boljeg regulisanja tišine.
Tools sekcija krije nekoliko bitnih podsekcija od kojih su svakako najbitnije „ASUS EZ Flash 2“ koja je zadužena za flešovanje BIOS-a, gde je svakako ovakav način zamene postojećeg sa novim BIOS-om je najsigurniji. „ASUS O.C. Profile“ zadužen je za čuvanje određenih overkloking podešavanja.
Specifikacija
– CPU LGA775 socket for Intel® Core™2 Quad / Core™2 Extreme / Core™2 Duo / Pentium® Extreme / Pentium® D / *Pentium® 4 Processors Compatible with Intel® 05B/05A/06 processors Support Intel® next generation 45nm multi-core CPU *This motherboard supports FSB 1333/1066/800
– Chipset Intel® P35 / ICH9R with Intel® Fast Memory Access Technology Front Side Bus 1333 / 1066 / 800 MHz
– Memory 4 x DIMM, max. 8GB, DDR3 1333*/1066 / 800 MHz, non-ECC, un-buffered memory Dual channel memory architecture *The chipset officially supports the memory frequency up to DDR3 1066MHz. Tuned by ASUS Super Memspeed Technology, this motherboard natively supports up to DDR3 1333MHz Please refer to www.asus.com or user manual for Memory QVL.
– Expansion Slots 2 x PCI-E x16 (blue @ x16 mode, black @ x4 or x1 mode) supports CrossFire Technology 2 x PCI-E x1 3 x PCI
– Storage Southbridge – 6 x SATA 3.0 Gb/s ports – Supports RAID 0 and 1 JMicron® JMB363 PATA and SATA controller – 1 x UltraDMA 133/100/66 for up to 2 PATA devices – 2 x External SATA 3.0 Gb/s port (SATA On-the-Go) – Supports SATA RAID 0,1 and JBOD
– LAN Dual Gigabit LAN controllers, featuring AI NET2 Marvell88E8056® PCI-E Gigabit LAN controllers RealtekRTL8110SC® PCI Gigabit LAN controller
– Wireless LAN ASUS WiFi-AP Solo 54 Mbps IEEE 802.11g and backwards compatible with 11 Mbps IEEE 802.11b – Software Access Point mode – Station mode : Infrastruceure mode and Ad-Hoc mode
– Audio ADI® AD1988B 8-channel High Definition Audio CODEC – Coaxial / Optical S/PDIF out ports at back I/O – ASUS Noise Filter
– IEEE 1394 Agere® FW322 1394a controller supports 2 x IEEE 1394a ports (one at midboard; one at back panel)
– USB 10 x USB 2.0 ports (4 ports at mid-board, 6ports at back panel)
– ASUS AI Lifestyle Features ASUS Quiet Thermal Solution: – ASUS AI Gear2 – ASUS AI Nap – ASUS 8-Phase Power Design – ASUS Fanless Design: Pure Copper Heat-pipe solution – ASUS Fanless Design: Stack Cool 2 – ASUS Q-Fan 2 – ASUS Optional Fan for Water-cooling or Passive-Cooling only ASUS Crystal Sound: – ASUS Noise Filter ASUS EZ DIY: – ASUS Q-Connector – ASUS O.C. Profile – ASUS CrashFree BIOS 3 – ASUS EZ Flash 2 – ASUS AI Slot Detector WiFi@Home: – ASUS WiFi-AP Solo
– Other Features ASUS MyLogo 3 Multi-language BIOS
– Overclocking Features Intelligent overclocking tools: – AI NOS™ (Non-delay Overclocking System) – ASUS AI Booster utility Precision Tweaker: – vCore: Adjustable CPU voltage at 0.0125V increment – vDIMM: 16-step DRAM voltage control – vChipset: 4-step Chipset voltage control SFS (Stepless Frequency Selection) – FSB tuning from 200MHz up to 800MHz at 1MHz increment – Memory tuning from 800MHz up to 1600MHz for DDR3 – PCI Express frequency tuning from 100MHz up to150MHz at 1MHz increment Overclocking Protection: – ASUS C.P.R.(CPU Parameter Recall)
– Back Panel I/O Ports 1 x PS/2 Keyboard 1 x S/PDIF Out (Coaxial + Optical) 2 x External SATA 2 x IEEE1394a 2 x RJ45 port 6 x USB 2.0/1.1 1 x WiFi-AP Solo antenna jack 8-channel Audio I/O
– Internal I/O Connectors 2 x USB connectors support additional 4 USB ports 1 x Floppy disk drive connector 1 x IDE connector 1 x COM connector 6 x SATA connectors 1 x CPU Fan connector 4 x Chassis Fan connector 1 x Power Fan connector 1 x IEEE1394a connector Front panel audio connector 1 x S/PDIF Out Header Chassis Intrusion connector CD audio in 24-pin ATX Power connector 2 x 4-pin ATX 12V Power connector System Panel(Q-Connector)
– BIOS 16 Mb Flash ROM, AMI BIOS, PnP, DMI2.0, WfM2.0, SM BIOS 2.3, ACPI 2.0a, Multi-language BIOS, ASUS EZ Flash 2, ASUS CrashFree BIOS 3
– Manageability WfM 2.0, DMI 2.0, WOL by PME, WOR by PME, PXE
– O/S Compatibility Windows Vista/XP
– Accessories UltraDMA 133/100/66 cable FDD cable 6 x Serial ATA cables 1 x 2-port Serial ATA power cable I/O Shield User’s manual ASUS WiFi-AP Solo manual 3 in 1 Q-connector 1 x 2-port USB2.0 / 1-port IEEE1394 module Optional Fan for Water-Cooling or Passive-Cooling only ASUS WiFi-AP Solo omni-directional antenna
– Support CD Drivers ASUS PC Probe II ASUS Update ASUS AI Suite ASUS WiFi-AP Solo Wizard Anti-virus software (OEM version) Image-Editing Suite
– Form Factor ATX Form Factor, 12″x 9.6″ (30.5cm x 24.4cm)
Test sistem i overklok postavka
Kako testovi bivaju približno isti na default vrednostima, pokrenuli smo bateriju testova na dve frekvencije FSB-a, a samim tim i procesora. Vrednosti FSB-a bile su 400 MHz i 424 MHz odnosno klok našeg Intel Core 2 Extreme QX6700 procesora bio je 3.2 GHz, odnosno 3.4 GHz. Kako problem uvek mora da postoji, nama je muke zadavala naša GIGABYTE GA-P35-DQ6 matična ploča sa kojom smo pravili komparaciju, naime iz nekog nepoznatog razloga ploča nije htela da radi na vrednosti FSB-a od 425 MHz, nego je radila na 424 MHz ma šta god pokušali da uradimo.
Iz pomenutog razloga drugu bateriju testova nismo radili na 425 MHz nego na 424 MHz, odnosno Multi 8 X FSB 424 MHz = CPU 3392 MHz. Za potrebe testova koristili smo trenutno najbolju raspoloživu DDR3 memoriju na tržištu proizvođača Kingston oznake KHX 11000D3LL/1G, odnosno reč je o modulima koji rade na 1375 MHz. Kako bi proverili overkloking mogućnosti naše test ploče odlučili smo da vidimo gde su granice pomenutog memorijskog para. Na naše zadovoljstvo pomenuti memorijski par se zaustavio na 1600 MHz CL = 7-8-7-20 i to na naponu od 2.0 V.
Matične ploče
ASUS P5K3 Deluxe/WiFi-AP(Intel Express P35 čipset, 02 revizija) GIGBYTE GAP35T-DQ6 (Intel Express P35 čipset, 02 revizija)
Procesor
Intel Core 2 Extreme QX6700(4 X 2.66 GHz, 2 X 4 MB L2)
Memorija
2 X 1 Gb Kingston KHX 11000D3LL/1G
Grafička karta
Evga 8800GTS 320 MB
Hard disk
2 X WD Caviar 200Gb/WD2000JS, 7200rpm, 8MB
Optički uređaj
Pioneer 111D
Napajanje
Cooler Master Real Power Pro 1000W
Monitor
Belinea 1925 S1W
Sintetički i testovi realnih aplikacija ( FSB 400 MHz)
3D i Gaming testovi ( FSB 400 MHz)
Sintetički i testovi realnih aplikacija (FSB 424 MHz)
3D i Gaming testovi ( FSB 424 MHz)
Utisci
Poznavajući činjenicu da naša test ploča spada u „High End“ segment tržišta matičnih ploča, možemo da kažemo da je P5K3 Deluxe/WiFi-AP opravdala svoj naziv, što je na kraju i bilo očekivati od jednog velikog proizvođača kao što je ASUS. Kvalitetne komponente, bogat paket propratne opreme i naravno bogat set BIOS opcija svakako su glavni aduti ove ploče koja je trenutno u samom vrhu matičnih ploča namenjenih Intel Core 2 Duo procesorima. Ono što je u ovom trenutku zanimljivo je novi BIOS koji je izašao pri završetku ovog teksta, naime reč je o verziji BIOS-a koja omogućava promenu strapa, gde se ostavlja još prostora za overklok memorije, a samim tim memorijskog protoka. Veliki overkloking potencijal koji krasi ovu ploču i neprikosnovena stabilnost stavlja je na tron i samim tim možemo da kažemo da je ovo najbolja ASUS-ova ploča koju smo imali priliku da testiramo kada je overklok u pitanju. Pored svog velikog overkloking potencijala, inovacije koje donosi P35 čipset su u svaku ruku pohvalne, ali to već ide na dušu Intel-u. Kada se sve sabere i oduzme jedina stvar koja može jednog prosečnog kupca da odgovori od kupovine ove ploče je njena cena, ali ako sebe smatrate naprednim korisnikom i želite nešto što je najbolje za vaš CPU, a uz to prešli bi na novu DDR3 memorijsku tehnologiju, onda cena iste svakako neće predstavljati problem. Ploču na test ustupio PDS.