ASUS P9X79 i P9X79 Deluxe

ASUS P9X79 i P9X79 Deluxe

Kada su osnovne serije modela u pitanju, Asus uvek u ponudi ima nekoliko varijanti ploča koje se nudi kupcima među kojima se nalaze P9X79 i P9X79 Deluxe. Srednje rešenje, model P9X79 Pro smo već testirali, a sada pažnju posvećujemo upravo ovim pločama koje nude nešto malo više, odnosno nešto manje u odnosu na P9X79 Pro. Iako više varijanti generalno iste matične ploče deluje kao nepotrebno i skupo, u praksi je to drugačije, jer velikim proizvođačima kao što je Asus ne treba mnogo da od jednog bazičnog „layout-a“ PCB-a naprave nekoliko verzija ploča, i tako pokrije veći cenovni raspon

    Sadržaj

      Miloš Stamenković Korisnici koji tačno žele da izaberu koje funkcije im trebaju u odnosu na one koje su možda manje neophodne, na opisani način dobiju mogućnosti izbora uz opciju da pri kupovini nove ploče prođu i nešto povoljnije. Tako u Asus ponudi imamo P9X79 kao bazični model X79 ploče, odnosno P9X79 Deluxe koji predstavlja varijantu koja nije toliko mnogo daleko od udarnih „Republic Of Gamers“ modela. Za početak ćemo “obnoviti gradivo” kada je u pitanju X79 platforma, trenutno najsnažnija dostupna desktop platforma.

      Intel X79 čipset Svaku novu generaciju Intel procesora prati i novi čipset, što opet sa sobom povlači i novu seriju matičnih ploča. Ni ovoga puta situacija nije drugačija, što znači da Sandy Bridge E procesori koriste novi LGA2011 soket zajedno sa X79 čipsetom. Novi soket izgleda dosta drugačije u odnosu na prethodne, pa pored osetno većih dimenzija, poseduje i mehanizam sa duplim polugama za fiksiranje procesora. Jednostavno, radi se o masivnom jezgru pa je očigledno bilo potrebno primeniti ovaj sistem kako bi procesor sigurno ležao na svom mestu. Što se tiče kulera, upotreba starih modela uglavnom neće biti moguća, pa će kupci novog sistema morati da potraže i novi kuler. Kažemo uglavnom, jer su određeni proizvođači matičnih ploča na nekim modelima primenili korigovani sistem koji omogućava upotrebu LGA1366 kompatibilnih kulera.
       
      Pored drugačijeg soketa, ubedljivo najveća razlika koju donosi LGA2011 je u “quad channel” memorijskom kontroleru. Tako se na novim matičnim pločama nalazi minimum četiri memorijska slota, dok jači modeli poseduju osam slotova. Pored memorijskog kontrolera, novi procesor poseduje i veoma moćan PCI Express kontroler. Sada je na raspolaganju ukupno 40 PCI Express linija, što je mnogo više u odnosu na LGA1155 platformu. Ovaj broj PCI Express linija omogućava da X79 ploče rade u većem rasponu multi GPU konfiguracija, i to u modovima 2×16 & 1×8, 1×16 & 3×8 i 1×16 & 2×8 & 2×4. Tako će sada korisnicima na raspolaganju biti mnogo više opcija kada su u pitanju multi GPU konfiguracije, a sa druge strane, proizvođači matičnih ploča neće biti prinuđeni da koriste dodatne PLX čipove kako bi povećali broj PCI Express linija. Iako Intel zvanično ne navodi PCI Express 3.0 podršku, Sandy Bridge E ipak podržava novu generaciju ovog standarda, što će moći da se isproba u praksi kada se pojave prve PCI Express 3.0 grafičke karte.
       
      Što se tiče ostalih detalja vezanih za X79 čipset, po dijagramu možemo videti da u realnosti ovaj čipset ne donosi nikakav specijalni novitet. Sve pomenute stvari su direktno vezane za karakteristike procesora, dok sam čip(set) ne nudi neke nove mogućnosti. USB 3.0 podrške je i dalje na istom nivou kao i kod prethodnih verzija čipseta, broj SeriaATA 6 Gb/s portova je ostao isti, kao i gotovo sve ostale karakteristike. Zbog toga se može reći da X79 predstavlja potpuno isto rešenje koje smo videli na LGA1155 platformi, sa tek neophodnim modifikacijama za rad sa Sandy Bridge E procesorima.
       
       
      Tokom godine u raznim najavama za X79, mogli smo videti da je ovaj čipset trebao da ponudi ipak nešto više, ali se očigledno od toga odustalo. Verovatno Intel nije hteo tokom ove godine da komplikuje stvari, pa se odlučio za sigurnu i proverenu varijantu. Iskustvo početkom godine sa greškom na SerialATA III kontroleru je i dalje u sećanju, pa je ovo sigurno jedan od razloga zbog kojeg X79 ne nudi ništa naročito novo. Shodno tome, veoma je moguće da će se u sledećem kvartalu opet pojaviti novi čipset, koji će eventualno imati i neke značajnije novitete. Sada, X79 čak ima i jednu funkciju manje u odnosu na LGA1155 rešenja. Radi se o Intel RST sistemu, o kojem smo već pisali, i koji omogućava da se manji SSD disk koristi kao jedna vrsta keš memorije za hard disk većeg kapaciteta. Ova tehnologija definitivno funkcioniše, pa je zbog toga iznenađenje zašto je nema i na X79 čipsetu. Kako bi otklonili ovaj nedostatak, neki proizvođači ploča su odlučili da ponude svoju varijantu ove tehnologije. Iako smo tokom testiranja P9X79 Pro modela imali informaciju da Deluxe varijanta neće biti naročito zastupljena na domaćem tržištu, Asus je u međuvremenu ipak odlučio da i ovaj model pošalje na test, kako bi potencijalnim interesentima pružili dodatna objašnjena o razlika između Deluxe, Pro i „običnih“ P9 modela. Logično, ambalaža svih pomenutih varijanti u osnovi izgleda identično, sa tim da je kod Deluxe modela prisutan nešto bogatiji paket. Ovo se prvenstveno odnosi na integrisani WiFi adapter zajedno sa Bluetooth 3.0 moduluom, kao i na još jedan gigabitni LAN priključak, čime je spisak dodatnih mogućnosti P9X79 Deluxe podignut na viši nivo.  

       
      Asus P9X79
      Asus P9X79 Pro
      Asus P9X79 Deluxe

      soket
      LGA2011
      LGA2011
      LGA2011

      čipset
      X79
      X79
      X79

      mem. Slotova
      8
      8
      8

      PCI Express slotova
      2x 16 , 1×8
      2x 16 , 2×8
      2x 16 , 2×8

      PCI Express 3.0
      da
      da
      da

      SATA 6 Gb/s
      4
      6
      6

      USB 3.0
      4
      4+2
      4+2

      Pored ova dva detalja, I/O panel na P9X79 Deluxe izgleda identično kao onaj na Pro modelu. Ovaj „identičan“ utisak se nastavlja i kada pogledamo raspored komponenti i PCB dotične dve ploče, pa se čak može napraviti i takmičenje „uočite razlike“ kada se jedna pored druge postave ove dve ploče. Prvo stvar koja se može primetiti su nešto veći hladnjak element preko naponske jedinice, ali samo na delu koji se brine za memoriju. Pored ovog detalja (koji realno u najboljem slučaju pravi veoma minimalnu razliku pri hlađenju), kompletan heatpipe sistem na P9X79 Deluxe je identičan. Sama naponska jedinica je nešto veća, sve ukupno daje „16-phase“ konfiguraciji što je u totalu za „2-phase“ veća naponska jedinica od one koje sa nalazi na P9X79 Pro modelu.
       
      Naravno, Digi+ tehnologija i primenjene komponente su opet iste, a najveća prednost novog Digi+ rešenja je veće energetska efikasnost. Ovo u prevodu znači  manje zagrevanje uz mogućnost prezicnije i brže korekcija radnih napona, što rezultuje većim overkloking mogućnostima i krajnom stabilnošću sistema. Sa dodatnim PWM kontrolerom i “load line calibration” opcijom koja se sada može koristiti i za memoriju, korisniku se omogućava da iz memorije izvuče maksimum, naročito ukoliko su u pitanju novi moduli deklarisani na radni takt od preko 2000 MHz. Pored nove naponske jedinice, P9X79 Deluxe poseduje i “Dual Intelligent Processors 3” rešenje koje donosi iste mogućnosti kao što smo već videli na P9X79 Pro. Dakle, tu su tri mala procesora koji kontrolišu sve što se dešava na ploči: TPU procesor sa oznakom TPU035-CA1, Digi+ ASP1101-C kontroler i EPU čip sa oznakom ASP1000C.

      Kao i ranije, EPU čip ima funkciju da optimizuje potrošnju energije i da istu potrošnju značajno smanji, a ova ušteda energije se prvenstveno ostvaruje kroz „phase switching“ funkciju koja u trenucima manjeg opterećenja u deliću sekunde gasi određene delove naponske jedinice, i na taj način se automatski ostvaruje i manja potrošnja energije. Čak i pod većim opterećenjem sistema, EPU čip je u stanju da konstantno prilagođava potrošnju energije, pa se ušteda može ostvariti i tokom upotrebe zahtevnijih aplikacija. Naravno, glavna funkcija je kontrolisanje automatskog overklokinga, a po potrebi se sve ovo može podešavati i preko AI Suite II softvera i TurboV sekcije. Sam AI Suite II nudi još razne mogućnosti, od podešavanja brzine rada svih ventilatora, pa do finog regulisanja radnih napona. Kada je prostor oko soketa u pitanju, i na P9X79 Deluxe važi ista situacija. Iako zbog okoline velikih hladnjaka, sa većinom CPU kulere ne biti trebalo da bude problema, ali za svaki slučaj ipak treba obraditi pažnju pri izboru.

      P9X79 Deluxe poseduje osam memorijskih slotova, dakle dva po kanalu, što kupcima ove ploče daje maksimalne mogućnosti kada je u pitanju količina memorije. Što se tiče multi GPU konfiguracija, P9X79 Deluxe ima na raspolaganju čak četiri grafička PCI Express slota. Dva su namenjena za x16 režim rada, dok su druga dva ograničena na x8 mod, što je u skladu sa Sandy Bridge E i X79 specifikacijom. Pored toga, tu su i dva PCI Express x1 slota za eventualne kartice. Usled potpuno istog layout-a, i P9X79 Deluxe ima manu u vidu nedostatka jednog klasičnog PCI slota. Od ostalih standardnih stvari, i P9X79 Deluxe poseduje dodatni Marvell 9128 kontroler koji obezbeđuje podršku za još dva SerialATA 6 Gb/s porta, pored dva koju su podržana od strane samog X79 čipseta. Kada su hard diskovi u pitanju, tu je još jedan dodatni kontroler, ASMedia ASM1061 koji obezbeđuje eSATA 6 Gb/s podršku preko dva porta na I/O panelu. Pored ova dva porta, na I/O panelu se nalazi šest USB 2.0 i čak četiri USB 3.0 portova. Ovo je omogućeno preko ASMedia USB 3.0 kontrolera, koji pored ova četiri porta nudi mogućnost za još dva USB 3.0 porta preko dodatnog bracket-a. Pored ovoga, tu je i klasičan set audio konektora (Realtek ALC898) i pored dva gigibitna LAN priključka koje smo već spomenuli.

      Naravno, i P9X79 Deluxe poseduje taster za aktiviranje operacije automatske BIOS flash procedure, i to bez ikakvih dodatnih softvera, pa čak i da se na ploči nalazi procesor ili memorija. Neophodno je samo da ploča bude povezana sa napajanjem, i da na prazan USB flash snimite željeni BIOS fajl (koji je potrebno preimenovati u odgovarajući naziv ploče) kao i mali program preko kojeg se vrši update procedura. Kada ubacite USB flash, treba samo malo duže pritisnuti taster koji će početi da “treperi”, što je znak da je startovan flash proces. Ova funkcija će se pokazati veoma korisnom tek ukoliko dođe do situacije da regularna flash procedura „pukne“, pa će korisnik uz pomoć ove mogućnosti moći sam da oživi matičnu ploču. Pored ovog noviteta, P9X79 Deluxe poseduje i ostale Asus specifičnosti na PCB-u.
       
      TPU i EPU čipove smo već spomenuli, a na ploči se nalaze prekidači preko kojih se ove funkcije mogu direktno aktivirati, bez prisustva bilo kakvog dodatnog softvera. Tu je i odlična „Memory OK“ funkcija koja će postaviti svaku memoriju “na svoje mesto”. U slučaju problema sa podizanjem sistema uslovljenih problema sa memorijom, jednim klikom se aktivira MemoryOK funkcija koja automatski traži povoljne memorijske parametre sa kojima će uspešno doći do podizanja sistema. Ukoliko operacije ne uspe jednim potezom, sa dva ili više klika na MemoryOK taster će se ići na još sporije memorijske tajminge, kako bi na kraju došlo do uspešnog podizanja sistema. Sve ove funkcije nudi i P9X79 Pro, sa tim da se u odnosu na P9X79 Deluxe razlikuje samo položaj pomenutih tastera i prekidača. Već po samoj oznaci ploče, jasno je da se radi o najekonomičnijem modelu iz ove serija X79 ploča. U ovom slučaju, određene razlike se mogu primetiti i na PCB-u kada se P9X79 uporedi sa P9X79 Deluxe ili P9X79 Pro modelom. Ako opet krenemo od hladnjaka, možemo videti da P9X79 poseduje potpuno isti hladnjak preko glavno dela naponske jedinice. Ipak, ostalih hladnjak elemenata naponske jedinice nema, pa tako P9X79 nema heatpipe sistem i poseduje samo još (opet isti) hladnjak preko X79 čipa.

      Sa ovim elementima koje nedostaju, možemo videti šta se na jačim modelima bolje hladi, a jedan od detalja je ICS 9DB403DGLF čip koji se bavi modovima PCI Express slotova. Kad su dotični slotovi u pitanju, P9X79 poseduje jedan grafički PCI Express slot manje u odnosu na Pro i Deluxe modele. Shodno tome, podržani su 2×16+ x8 režimi rada za multi GPU konfiguracije, čime je P9X79 ograničen na upotrebu tru grafičke karte u SLI ili Crossfire modovima (što u realnosti i nije neko ograničenje).

      Ipak, ono što P9X79 poseduje je jedan klasičan PCI slot, što će dosta značiti svima koji prilikom prelaska na novu platformu žele da i dalje koriste neku od svojih starih PCI karti. Sa druge strane, P9X79 ne poseduje dodatni dva ASMedia SerialATA6 Gb/s kontrolera, što znači da su na raspolaganju samo SerialATA priključci koje nudi sam X79 čipset plus dva eSATA (SerialATA 6 Gb/s) porta koji se nalaze na I/O panelu. Ujedno, na I/O panelu primećujemo još razlika između P9X79 i P9X79 Deluxe. Bluetooth adaptera nema (kao i WiFi adaptera), ali je tu stari PS/2 priključak. Pored toga, tu su četiri USB 3.0 porta, kao i šest USB 2.0 portova. Tu je čak i jedan Firewire priključak, pored standardnog gigabitnog LAN konektora i standardnog audio seta. Jedan od pomenutih šest USB 2.0 portova je „beli“, što znači da je namenjen za automatksu flesh funkciju. Lepo je videti da se Asus odlučio da i na P9X79 ponudi ovu funkciju koja u određenim situacijama može spasiti korisnika muka i odlaska u servis.

      Zanimljivo je da P9X79 poseduje i ostale dodatne funkcije koje imaju jači modeli. Tako su i na P9X79 prisutni TPU i EPU čipovi, a na ploči se nalaze prekidači preko kojih se ove funkcije mogu direktno aktivirati, bez prisustva bilo kakvog dodatnog softvera. Tu je i odlična „Memory OK“ funkcija, tako da po ovim pitanjima P9X79 ne zaostaje mnogo u poređenju sa Pro i Deluxe modelima. Naravno, lokacija samih ovih prekidača i tastera je opet promenjena, ali to ne menja stvari kada je u pitanju njihova funkcionalnost.  














      Sasvim očekivano, i P9X79 i P9X79 Deluxe poseduju isti UEFI BIOS koji smo videli i na P9X79 Pro matičnoj ploči. Shodno tome, nema nekih noviteta ili dramatičnih razlika kada su u pitanju BIOS mogućnosti i opcije za podešavanje overkloking parametra. Kao i do sada, u donjem delu je opcija koja prikazuje „boot“ redosled povezanih uređaja, dok su gornjem delu ekrana prikazani osnovni parametri sistema kao što su temperatura procesora i ploče, uz četiri osnovne naponske vrednosti. Srednji deo ekrana zauzima deo sa oznakom „system performace“, gde su jasno prikazane karakteristike tri osnovna režima rada.

      Prvi je „energy saver“ mod koji aktivira EPU i sistem prebacuje u mod slabijih performansi, ali uz uštedu energije. Srednja varijanta je „normal“ koja podrazumeva standardni rad, dok je treća „overkloking“ mod u kojem će ploča sama nakon reseta postaviti sve parametre na maksimalnu detektovanu stabilnu vrednosti. Prelaskom u „Advanced“ mod pred nama se nalaze opcije u rasporedu koji je veoma sličan prethodnim Asus BIOS-ima, jedino što je sada novo su opcije koje su vezane za LGA2011 platformu i Sandy Bridge E procesor. Kao i na P9X79 Pro, i na ovim pločama je dostupna opcija za podešavanja dodatnog BCLK množioca, koji omogućava da se osnovni BCLK takt podigne mnogo više nego ranije. Ovo je veoma bitno za sve zaključane procesore, a tokom testiranja su i P9X79 Deluxe i sa P9X79 bez problema dostizali takt od 140 MHz, opet isto kao i P9X79 Pro.
       

      Sve ostalo što je bitno za overkloking, je naravno na raspolaganju, pa je overkloking sa P9X79 Deluxe i P9X79 veoma prijatno iskustvo. I ovoga puta, ostvaren je maksimalan stabilan takt Core i7 3930K procesora na 4.6 GHz, mada je i 4.8 GHz bilo blizu, ali je tada procesor zahtevao mnogo više napona, što je opet rezultovalo većim zagrevanjem i na kraju pojavom nestabilnosti. Definitivno bi sa još boljim kulerom P9X79 Pro ploča iz ovog procesora mogla da izvuče još više, ali smo se na kraju ipak zadovoljili potpuno stabilnim radom na 4.6 GHz. Ovde možemo primetiti da je u poređenju sa ovim pločama, Rampage IV Extreme uspeo da ostvari stabilan rad na nešto većem taktu (istina uz dosta više napona), što ipak govori da „Republic Of Gamers“ serija ploča nudi nešto više kada je u pitanju overkloking.
       

      Za one koji više vole da sistem podešavaju i overklokuju direktno iz operativnog sistema, Asus sa ovom generacijom ploča koristi i osveženi „AI Suite II“ softver. Kao i ranije, na raspolaganju je set aplikacija koji pruža potpunu kontrolu nad matičnom pločom. Tako u Digi+ VRM sekciji se mogu vršiti ista podešavanja kao i kroz BIOS bez ikakvih ograničenja, a isto važi i za EPU podešavanja. Kroz TurboV deo paketa se detaljno mogu pode&ˇavati svi naponi i radni taktovi, a sa „Probe II“ softverom se prate svi vitalni parametri sistema. Zaključak U prvoj seriji testova X79 matičnih ploča, najprijatnije iskustvo smo imali sa P9X79 Pro matičnom pločom. Sa modelima koju su veoma slični, dakle P9X79 i P9X79 Deluxe očekivali smo i dobili potpuno iste pozitivne utiske. Jednostavno, Asus nije ništa prepustio slučaju, pa i ove ploče savršeno rade od momenta kada ih izvadite iz kutije. Ovo konkretno znači da su i inicijalne verzije BIOS-a takve da omogućavaju rad koji se apsolutno očekuje od Asus matične ploče. Naravno, na novim verzijama BIOSa se i ovde dosta brzo radi, pa su iste već dostupne na sajtu, ali one donose manje korekcije koje generalno ne utiču na maksimalno stabilan rad koje testirane ploče pružaju. Kada su u pitanju same razlike između P9X79 i P9X79 Deluxe, odnosno Pro modela, one se tačno svode na ono što piše u specifikaciji. Tako Deluxe model nudi maksimalni set dodatnih mogućnosti, uz WiFi i Bluetooth adaptere, dok P9X79 predstavlja klasičnu matičnu ploču čije mogućnosti treba da zadovolje većinu korisnika. Ipak, i P9X79 ima svoje predosti, a to su prisustvo klasičnog PCI slota i jednog firewire priključka, pa tako i ovi parametri mogu biti relevantni pri izboru ploče. Interesantno je da sve testirane ploče imaju identične overkloking mogućnosti u standardnim uslovima klasičnog kulera, tako da se po pitanju overklokinga P9X79, Deluxe i Pro modeli dosta teško mogu razdvojiti.

      Ono gde se ploče ipak razlikuju je pitanje cene, gde osnovni P9X79 model deluje najprimamljivije. Tako je maloprodajna cena P9X79 ploče već na granici od 230 evra, što je veoma povoljna cena za ploču sa najnovijim čipsetom namenjenu najmoćnijoj Intel platformi. Imajući u vidu i više nego dobre mogućnosti koje nudi P9X79, u ovom momentu se za dotični novac veoma teško može pronaći bolja matična ploča za Sandy Bridge E procesore. Sa druge strane, P9X79 Deluxe košta više, ali se opet ta veća cena može opravdati kroz prisustvo dodatnih mogućnosti koje nekim korisnicima mogu biti značajne, pa tada i vredi razmisliti o dodatnom novcu koji je potrebno izdvojiti za prelaz između P9X79 i P9X79 Deluxe modela. Naravno, ukoliko nemate potrebu za onim što dodatno nudi P9X79 Deluxe, možete komotno uštedeti novac i zadovoljiti se P9X79 modelom. Istina je da samo pitanje uštede nije tako relevantno na platformi gde procesor dobrano košta, ali u današnje vreme se svaki cent gleda, pa i oni koji su zainteresovani za Sandy Bridge E procesore mogu sada uštedeti kupovinom P9X79 ploče, a pri tome će definitivno dobiti i više nego dobru matičnu ploču, koja stoga od nas dobija sasvim zasluženo Best Buy priznanje. Asus P9X79 Deluxe Prednosti: auto overkloking, BIOS, opcije WiFi + bluetooth + 2x LAN “out of the box ready”
       
      Nedostaci: – nedostatak klasičnog PCI slota – nema firewire-a Asus P9X79 Prednosti: – auto overkloking, BIOS, opcije – klasičan PCI slot + jedan firewire port – “out of the box ready” Nedostaci: – nedostatak bluetooth ili WiFi – jedan LAN Matične ploče na test ustupio ASUS.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test