Filip Majkić
ASUS prezentacija, Bench House, Q1 2010
Bench House nastavlja da omogućava Bench zajednici susrete sa lokalnim i regionalnim predstavnicima najvećih imena u svetu IT industrije. Mnogi su tražili ASUS, te su ovom prilikom i dobili priliku da iz prve ruke čuju novosti i steknu uvid u tehnologije koje ASUS implementira u svoje matične ploče. Na taj način se Bench House može pohvaliti da je ugostio tri najveća proizvođača matičnih ploča, odnosno predstavnike kompanija koje su na našem tržištu, ali i na svetskom nivou, bez premca.
Izvanredna saradnja regionalne kancelarije kompanije ASUS i Bench-a se nastavlja, i kako je koncept Bench House-a takav da omogući neposredno druženje sa “velikima”, odnosno da bude mesto gde se neće prodavati samo hardver, logično je bilo da ugostimo i jedno od najvećih imena IT industrije uopšte. Naš gost je bio gospodin Marko Vezmar, technical PR kompanije ASUS. Neposredan povod su bile nove serije ASUS matičnih ploča, o kojima ste naširoko mogli da čitate na našem sajtu, od kojih je jedan broj sasvim zasluženo pokupio priznanja Benchmark sajta. Posetioci su imali priliku da od gospodina Vezmara čuju široku priču o ASUS tehnologijama, a teško da za to postoji bolji izvor informacija od Marka Vezmara, nekadašnjeg autora našeg sajta, koji je svoje znanje direktno demonstrirao u brojnim navratima, kako u opširnim prikazima, tako i učestvovanjem u brojnim overkloking inicijativama, reprezentujući (lično ili sa svojim timom) našu zemlju u brojnim overkloking takmičenjima. Gospodin Vezmar napredne mogućnosti overklokinga drži u malom prstu, u šta su se prisutni mogli i uveriti.
Međutim, kao što smo već pomenuli, neposredan povod su bile tehnologije koje ASUS implementira u svoje matične ploče, sa naglaskom na najnovije ploče za Intel desktop platformu, misleći tu na matične ploče koje se baziraju na Intel P55, H55 i H57 čipsetovima. Govorilo se o Turbo-V overkloking tehnologiji, koja omogućava lako i brzo overklokovanje i manje naprednim korisnicima. Neposredno i bez ustezanja, gospodin Vezmar je objašnjavao mogućnosti i benefite raznih tehnologija na ASUS ploča, posvetivši dosta pažnje objašnjavanju važnosti naponske jedinice za funkcionisanje matične ploče i kompletne platforme, naročito u uslovima ekstremnih opterećenja. A kada to govori neko ko je koristio tečni azot maltene kao i svoj mobilni telefon, ta reč ima posebnu težinu. Detaljno je objašnjeno zbog čega je pad napona izuzetno nepoželjna stvar, kako to ASUS ploče sprečavaju, te gde su u tom pogledu u odnosu na konkurenciju. Prisutni su mogli da se uvere u direktne posledice značajnijih “šetanja” napona na stabilnost i funkcionalnost sistema, veći stepen zagrevanja, uštedu energije i tome slično. Prikazan je i video koji direktno pokazuje karakteristike matičnih ploča kompanije ASUS po tim pitanjima, nakon ispitivanja tih osobina u laboratorijskim uslovima pomoću osciloskopa i drugih profesionalnih alatki.
Tu se, naravno, nije stalo, već je dosta pažnje posvećeno i drugim tehnologijama. Usledila su detaljna objašnjenja o EPU (Energy Processing Unit) čipu, koji kontroliše utrošnju energije na matičnoj ploči i time doprinosi štedljivosti i ekonomičnosti sistema, te doprinosi eliminisanju prekomerne buke. Takođe, razgovaralo se i o GPU Boost tehnologiji, inkorporisanoj i Turbo-V. Naime, novi modeli 32-nanometarskih Intel procesora su dostupni i sa grafičkim čipom integrisanim u sam procesor. Pomoću ove alatke, dostupne isključivo na ASUS matičnim pločama, odnosno preko ASUS softvera, moguće je overklokovati grafičko jezgro i na taj način uvećati njegove performanse za skoro 25 procenata. Iako se radi o grafičkom čipu nevelikih performansi, moguće je ubrzati ga sa 733 na oko 1100 MHz, zahvaljujući čemu se određene aplikacije i igre mogu ponašati primetno bolje.
Takođe, govoreno je o još jednoj ASUS ekskluzivi, a to je MemOK tehnologija. Radi se o mogućnosti koju već sada imaju skoro sve matične ploče kompanije ASUS, a to je da se pomoću izmena u sublatencijama memorijski modul, koji je inače neispravan, može koristiti na referentnim taktovima. Naime, osim svima dobro poznatih memorijskih latencija, koje su dostupne korisniku na uvid i koje on može menjati, postoji još čitav niz podlatencija koje korisnik ne vidi i kojima nema pristup. Ideja MemOK tehnologije jeste da se “poigra” sa istima u slučaju da se ispostavi da je memorija neispravna, te tako “natera” da ipak stabilno radi na referentnim radnim taktovima.
Konačno, ASUS je za potrebe prezentacije doneo “živu” mašinu sa H57 čipsetom, Intel Core i5 procesorom sa integrisanom grafikom, velikim Cooler Master V10 kulerom i Kingston HyperX memorijama. Stoga su učesnici bili u prilici da uživo isprobaju ono sa čime su se tokom prezentacije upoznavali, te da pomoću Turbo-V aplikacije brzo i lako menjaju parametre rada sistema i centralnog procesora pomoću svega par klikova iz Windows operativnog sistema.
Prezentacija je zaključena izvlačenjem listića sa imenom jednog od učesnika kome je otišla vredna nagrada koju je ASUS obezbedio. Radi se o Radeon HD 4870 grafičkoj karti iz Matrix serije, posebne serije grafičkih karti visoke klase. Pogledajmo i još jedan snimak, koju pokazuje upravo to:
Imalo se šta videti, čuti, naučiti, usvojiti. Nama je bilo izuzetno drago da smo bili u prilici da ugostimo našeg velikog prijatelja, gospodina Marka Vezmara, odnosno takvo ime kakvo ASUS nesumnjivo jeste na svetskom nivou, kao i na našim prostorima. Nadamo se – tačnije rečeno, uvereni smo da će u budućnosti biti prilika i za nova druženja sa novim temama, a neke inicijative su već pokrenute na licu mesta, gde su forumaši bili u prilici da kažu kakav bi tip druženja voleli da to bude, na zadržavajući se samo na okvirima prezentacije određenih tehnologija. Upućujemo veliku zahvalnost regionalnom predstavništvu kompanije ASUS na gostovanju u Bench House-u, a nastavak sledi u dogledno vreme. Budite u toku, tek smo počeli…