Nebojša Todorović
Test: ASUS Radeon HD 7970 DirectCU II TOP
Novi Radeon HD 7970 sa ASUS-ovim “restylingom” predstavlja znatno unapređenje u odnosu na referentni model. U povećem pakovanju stiže karta, sa osnovnom opremom bez nekih posebnih dodataka. To znači da sadržaj ne odskače od ostalih ASUS-ovih proizvoda i podrazumeva par naponskih i video konvertora, disk sa drajverima i šturo uputstvo. Sama karta je izuzetno velika, a to je nešto na šta smo i navikli kada su DirectCU II modeli u pitanju.
Kao što i sami znate, već neko vreme “kukamo” zbog činjenice da ASUS na svojim DirectCU II modelima koji se zasnivaju na AMD-ovim grafičkim čipovima koje smo testirali do sada, nemaju backplate. Ovo ne bi bio toliki problem da ASUS-ovo DCII hlađenje ne zauzima tri slota i nije ekstremno masivno, zbog čega smo bili uvereni da četiri tanka šrafa nisu dovoljna da obezbede sigurnu vezu sa ostatkom grafičke karte. To se pokazalo u određenim situacijama kao tačno, pa se dešavalo da pod silnom težinom, kada se kuler nalazi u klasičnom kućištu, baza kulera odvoji u veoma maloj meri od površine grafičkog čipa što rezultuje veoma visokim temperaturama.
Mi ovo nismo mogli da iskusimo zbog činjenice da koristimo otvorenu test mašinu, kod koje je matična ploča postavljena u vodoravni položaj. Ovaj previd je na svu sreću ispravljen i ASUS je vrlo brzo reagovao, pa je već Radeon HD7970 dobio aluminijumsku ploču duž cele poleđine štampane ploče. Na ovaj način je taj problem u potpunosti ispravljen i drago nam je da je ASUS vrlo brzo rešio ovaj propust, ali sa druge strane im moramo zameriti zbog toga što je uopšte dozvolio da ne iskoristi postojeće rešenje ranije, jer su NVIDIA modeli sa ovim hlađenjem od prvog dana bili opremljeni backplate-om.
Ovo je jedna od jako bitnih promena koju vredi naglasiti prvu, jer osigurava da kuler funkcioniše kako je prvobitno zamišljeno. Osim toga karta jako puno liči na svog slabijeg brata, pre svega zbog suštinski identičnog hladnjaka. To znači da osim dodatog backplate-a, ne postoji nijedna razlika. U skladu sa tim, možete očekivati hladnjak sa dva ventilatora prečnika 100mm, koji su prilično tihi u radu. Ispod aluminijumskog oklopa se nalazi rashladno telo od istog materijala, koje karakterišu rebra velike gustine kroz koje prolazi pet heatpipe-ova izrađenih od bakra.
Bazu kulera formiraju heatpipe-ovi koji se direktno naslanjaju na površinu grafičkog čipa i može se reći da se ovaj sistem definitivno pokazao kao najefikasniji. Ovako je maksimalno skraćen put koji toplota treba da pređe sa GPU-a na ostatak hladnjaka. Dopada nam se to što su upotrebljena dva odvojena rashladna profila ispod svakog ventilatora koji su spojeni heatpipe-ovima.
Ispod rashladnog sistema se otkriva još razlika između ASUS-ovog HD7950 i HD7970. Karta sa testa poseduje znatno složeniju naponsku sekciju izvedenu u dvanaest faza, a zavojnice su izuzetno kvalitetne i pripadaju ASUS-ovoj Super Alloy Power tehnologiji. Umesto ogoljenih čipova naponske jedinice i memorije, sada je montiran aluminijumski hladnjak koji sve prekriva i pasivno hladi, a ventilatori definitivno dodatno pomažu. Ovo je još jedna često upućivana zamerka Radeon HD7950 modelu kod koga su svi ovi detalji izostali, a verovatan uzrok za to je cena.
Na centralnom delu štampane ploče je smešten Tahiti (XT) GPU koji predstavlja kompletan čip sa svih 2048 Stream procesora, 128 teksturnih i 32 ROP jedinice. Kao što i sami znate prisutne su sve podrške za standarde poput DirectX 11.1, ShaderModel 5.0 i slično. Tu su i ostale tehnologije poput Eyefinity 2.0, DDMA, ZeroCore i drugih koje se vezuju za Southern Islands porodicu čipova. Memorijski podsistem je odlično opremljen sa 3GB GDDR5 memorije čija je magistrala 384 bita.
Kako govorimo o TOP modelu, fabrički overklok se podrazumeva, a drago nam je da je ASUS shvatio potencijal Tahiti čipa, kao i ostalih GPU-ova iz AMD-ove ponude. Jednostavno, nismo imali grafičku kartu sa nekim od novih AMD-ovih čipova izrađenih u 28-nanometarskoj litografiji, a da se pokazao u lošem svetlu tokom OC sesije. ASUS je to shvatio i sa referentnih 925MHz je podigao frekvenciju na 1GHz kada je jezgro u pitanju, dok je memorija “skočila” sa efektivnih 5,5GHz, na 5,6GHz što i nije mnogo više od referentne vrednosti.
Kada su video izlazi u pitanju ASUS je HD 7970 DirectCU II modelu obezbedio više nego dovoljan broj. Tu je čak četiri DisplayPort-a pune veličine i dva DVI koji mogu postati HDMI uz odgovarajuće konvertore. Naravno, to znači da možete napraviti SLS putem Eyefinity-a na čak šest monitora!
Rezultati 1. deo
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3
HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
VGA: MSI N560GTX Ti Hawk, ASUS GTX460 DirectCU
Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
Drajveri: AMD Catalyst 12.2
Zahvaljujemo kompaniji ASUS na matičnoj ploči i grafičkoj karti ustupljenoj za potrebe test računara.
Zahvaljujemo kompaniji MSI na ustupljenoj grafičkoj karti za potrebe test računara.
Utisci i zaključak
Nakon dužeg rada sa ASUS Radeon HD7970 moramo priznati da smo veoma zadovoljni novim proizvodom ove kompanije. Razlike u odnosu na starije modele iz ove serije nisu velike i noviteti nisu brojne, ali ne možemo reći da nešto fali kada je proizvođač konzistentan sa kvalitetom. Nakon recenzije ove karte, pomalo smo retroaktivno razočarani sa Radeon HD7950 DirectCU II koji izgleda dosta jednostavnije sada kada pogledamo jaču verziju. Iako je overklokovana fabrički na prilično visoku frekvenciju, DirectCU II hlađenje definitivno nema nikakvih problema i ne prelazi 68 stepeni šta god i koliko god da igrate.
Prilikom overkloka nismo imali problema da stignemo do 1240MHz za jezgro uz povećanje napona na 1.25V, što je odličan rezultat. Napon se menja softverskim putem vrlo lako i podržava većinu aktuelnih softverskih alata za OC. Čak ni tada nismo uspeli mnogo više da zagrejemo Tahiti čip, iako se u tom slučaju proizvedeni nivo buke povećao, jer je sa oko 30%, brzina ventilatora povećavala do nekih 45-50% iako se i tada karta mogla svrstati u tiše modele. Sa TOP modelom ASUS je zaista napravio impresivan proizvod, ali to je nešto što verovatno svi već možemo pretpostaviti. Jedino što nam je sada žao što nisu uradili istu stvar i sa HD 7950-icom.
{pagebreak title=