ASUS Radeon HD7850 DirectCU II TOP

ASUS Radeon HD7850 DirectCU II TOP

Kao što ste verovatno primetili u poslednje vreme se bavimo isključivo grafičkim kartama koje se zasnivaju na AMD-ovim čipovima. Razlog za ovo je činjenica da NVIDIA još uvek nije predstavila svoje nove GPU-ove, dok konkurent uveliko popunjava kompletan "line-up" proizvoda. U skladu sa tim i proizvođači poput MSI-a i ASUS-a koji nisu "vezani" za NVIDIA-u ili AMD, su se fokusirali isključivo na novu Southern Islands porodicu, što je potpun

    Sadržaj

      Nebojša Todorović

      Test: Sapphire Radeon HD 7770 1GB OC

      Grafičke karte kompanije ASUS sa “TOP” sufiksom su praktično identične regularnim verzijama uz razliku da imaju visoke radne taktove, dok je sve ostalo manje-više isto. Naravno, kada kažemo “regularna” ne mislimo nužno i “referentna”, posebno imajući u vidu da sa relaksiranim opcijama proizvođači sada mogu da primenjuju širok spektar kulera i drugih sopstvenih rešenja u izradi. Ni Radeon HD7850 DirectCU II nije izuzetak, pa je tu već prepoznatljivo pakovanje sa skromnom dodatnom opremom. Dotična podrazumeva osnovno – šturo uputstvo, disk sa drajverima, CrossFireX mostić i “DVI to VGA” konvertor.

      Sama karta je dizajnirana tako da izdaleka izgleda potpuno isto kao i skuplje DirectCU II karte, tako da većina laika ne bi ni primetila razlike, ali čim se malo zadubite u problematiku videćete da kompromisa ima i to ne malo. Naravno, pravi DirectCU II kuleri su sami po sebi vrlo verovatno prilično skupi za izradu i zbog toga se originalne troslotne verzije i nalaze isključivo na najboljim kartama, kao i kvalitetna dvoslotna rešenja koja se montiraju na najjače modele srednje klase poput GeForce GTX560 Ti modela.. Sa druge strane, kada pokušate da ovaj rashladni sistem smestite na “budžetski” orijentisan model sasvim je logično da ćete ga modifikovati i prilagoditi nižoj ukupnoj ceni. Ipak, pitanje je dokle treba ići na uštedama i kada one počinju da utiču na efikasnost.

      Dakle, prvo ćemo se pozabaviti novim “low-end” DirectCU II kulerom. Za početak, crni oklop koji prekriva kartu više nije izrađen od aluminijuma, već od plastike. Iako u vizuelnom i funkcionalnom smislu nema nikakvog uticaja, odmah čini da karta bude lakša i da ostavi “jeftin” osećaj. Ventilatori su manji, sa prečnikom od 80mm, ipak ostvaruju dovoljno veliki protok vazduha. Problem je u tome što prvi ventilator, gledano s leva na desno, pravi osetno veću buku o drugog, zbog čega je ovo hlađenje teško svrstati u tiho. Smatramo da bi bilo bolje da ASUS nije pravio kombinaciju dva različita ventilatora, već da su koristili u oba mesta drugi model.

      Aluminijumski rashladni profil deluje prilično slično klasičnom dvoslotnom DirectCU II rešenju, a sastoji se od dva odvojena dela koja spajaju tri bakarna heatpipe-a, a zbog toga što je izbačen metalni okvir iz unutrašnjeg dela, karta deluje dosta lakše od ostalih modela. Izostali su i pasivni hladnjaci na naponskoj jedinici, a memorija je isto tako prepuštena “sama sebi”. Ipak, da bi kuler bio čvrsto montiran, postavljena je aluminijumska “šina” duž gornje ivice štampane ploče.

      Kartica, nastavak

      Kada skinete kuler ili pogledate njenu poleđinu, shvatićete da je dosta manja nego što bi se to zaključilo od prvog momenta. Jednostavno, kuler je osetno duži od PCB-a i stiče se drugačiji utisak. Kako je i najavljeno, Radeon HD 7850 bi i trebao da poseduje štampanu ploču ovih dimenzija još od referentne verzije. Nažalost, tada u AMD-u nisu bili u mogućnosti da ispoštuju referentni dizajn, pa su novinarima slali Radeon-e HD 7850 koji su bili potpuno istih dimenzija kao Radeon HD7870. U suštini, sada po prvi put, vidimo štampanu ploču onakvu kakva je inicijalno zamišljena.

      Na dosta manjoj površini, elementi su zbijeni, a naponska jedinica poseduje četvorostepenu filtraciju napona. Iako je u pitanju DirectCU II model sa TOP sufiksom, ASUS ipak nije iskoristio “Super Alloy Power” elemente, već se koriste klasične zavojnice. Na sredini je smešten Pitcairn grafički čip, koji poseduje 1024 Stream procesora, 32 ROP i 64 teksturne jedinice. U pitanju je znatno bolji GPU od Cape Verde-a i praktično prva prava ulaznica u Southern Islands porodicu Radeon-a.

      Sve mogućnosti ove generacije su prisutne, poput hardverske podrške za DirectX 11, SM5.0, kao i ostale tehnologije vezane za ove grafičke karte poput ZeroCore-a i sl. Okružuje ga osam memorijskih čipova koje je potpisao Hynix, a u pitanju je GDDR5 tip. Karta implementira 128-bitni memorijski interfejs, pa ne treba da čudi činjenica da ovaj aspekt nikada neće predstavljati usko grlo.

      Frekvencije karte su zaista visoke i ASUS je definitivno opravdao TOP u nazivu karte. Grafički čip je podešen na 975MHz, što je 115MHz iznad takta koji je rezervisan za referentni model i samo na osnovu ovoga se može pretpostaviti da će skok u performansama biti oko deset procenata. Memorija radi na 1250MHz, što efektivno čini 5GHz i podiže “bandwidith” sa oko 153GB/s na okruglo 160GB/s što doduše nema mnogo uticaja na ukupne performanse.

      Kada govorimo o konekcijama koje karta može da ostvari, sa matičnom pločom se ista obavlja putem treće generacije PCI-Express interfejsa, a moguće je putem CrossFireX konektora povezati do dve ovakve karte u “multi-GPU” sistem. Za napajanje je dovoljan jedan 6pin molex konektor što ne čudi, s obzirom da je Radeon HD7850 deklarisan na TDP od svega 130W, a ni u slučaju bržeg TOP modela ne verujemo da je ta vrednost mnogo veća. Za vezu sa monitorima nije teško pretpostaviti da ASUS nije odstupao od referentnog spiska izlaza, što znači da su prisutna dva mini DisplayPort-a 1.2 i po jedan HDMI 1.4a i DVI konektor.

       

      Rezultati 1. deo

      Test konfiguracija:

      CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
      Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
      RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3
      HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
      VGA: MSI N560GTX Ti Hawk, ASUS GTX460 DirectCU
      Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
      Drajveri: AMD Catalyst 12.2

      Zahvaljujemo kompaniji ASUS na matičnoj ploči i grafičkoj karti ustupljenoj za potrebe test računara.

      Zahvaljujemo kompaniji MSI na ustupljenoj grafičkoj karti za potrebe test računara.

       

      Rezultati 2. deo

      Utisci i zaključak

      ASUS Radeon HD7850 DirectCU II se u radu pokazao nešto bučnije nego što bismo voleli da je slučaj, a razlog za ovo se krije u jednom od ventilatora koji je drugačijeg dizajna i kao takav je često znao da nam ide na nerve tokom opterećenja. Iako testiramo na otvorenoj testnoj platformi verujemo da ne bi mnogo bila bolja situacija ni u kućištu, zbog činjenice da bi bolju izolaciju kompenzovale više temperature, a samim tim i viši nivo proizvdene buke. Zbog činjenice da je visoko overklokovana, karta ima i nešto veći stepen zagrevanja, a kao što možete videti maksimum na automatskom podešavanju brzine ventilatora maksimum je bio 64 stepena celzijusove skale.

      Ipak, zahvaljujući višim radnim taktovima performanse su iznad referentne verzije i znaju da variraju u većoj meri. Imajući to u vidu, zanimljivo je da u pojedinim testovima ASUS-ov model gotovo da pristiže Radeon HD7870 po performansama, dok je u određenim situacijama gotovo izjednačen sa referentnim Radeon-om HD7850. U domenu overkloka, GPU je vrlo brzo udario u zid sa 1GHz, što je svega 25MHz iznad originalnih 975 što automatski implicira da dodatni takt nije gotovo uopšte uticao na performanse. Memorija je bila daleko fleksibilnija, pa smo sa 1250 lako stigli do maksimalnih 1450MHz, što je efektivno 5,8GHz.

      Sve u svemu, ukratko sumirano mišljenje o ASUS-ovom Radeon HD7850 DirectCU II TOP je da se radi o karti koja je “dogurana” gotovo do maksimuma, po cenu višeg nivoa buke i zagrevanja, kao i da korisniku nije ostavljeno previše prostora za dodatni OC, što ruku na srce ne može da bude krivica ASUS-a. Cenu još uvek ne znamo, ali TOP modeli su uvek skuplji od originalnih verzija, a u ovom konkretnom slučaju prepuštamo čitaocima da prosude da li bi išli na TOP ili klasičan model. Iskreno smatramo da je DirectCU II u ovom izdanju trebao da bude malo bolje rešen, ali znajući ASUS vrlo verovatno ćemo videti unapređenu verziju u nekom narednom periodu. Sve u svemu, ovde imamo “maksimalno nabrijani” Radeon HD 7850, sa svim prednostima (performanse) i posledicama (zagrevanje, nešto veća buka) koje to prate.

       

      Prednosti:

      – Visoki fabrički taktovi
      – Često blizu HD 7870 po performansama

      Mane:

      – Bučnija od očekivanog
      – Nešto više temperature

      Zahvaljujemo se kompaniji ASUS na ustupljenom proizvodu za potrebe testa.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test