Nebojša Todorović
Veći deo AMD nove generacije nije izmenjen u odnosu na prošlu, pa ni na pretprošlu gamu Radeona. Stoga, slobodno očekujte da će vam neki od prikaza delovati poznato. Radeon R7 370 nije ime koje biste povezali sa nekim od prethodnika, jer je kod prošle serije pripadnik R9 serije nosio oznaku 270, a R7 modeli su se završavali sa oznakom 265.
Svi ovi modeli, ali i neki drugi, su se bazirali na Pitcairn grafičkom procesoru. Reč je o jednom od boljih GPU-a koje je AMD ikada kreirao. Nije najbrži, ali je kroz sve ove godine imao uvek odličan odnos cene i performansi. Pitcairn je predstavljen u martu 2012. godine i od tada se našao na Radeonima HD 7850, HD 7870, R7 265, R9 270, R9 270X, a sada nam stiže i u R7 370.
Pitcairn je predstavljen u martu 2012. godine i od tada se našao na Radeonima HD 7850, HD 7870, R7 265, R9 270, R9 270X, a sada nam stiže i u R7 370
Dakle, na zapadu ništa novo, što bi se reklo i dok je iz perspektive performansi ovaj potez donekle opravdan, treba imati u vidu da je Pitcairn jedini koji nema GCN arhitekturu nove generacije koju imaju Tonga, Hawaii i Fiji. Stoga, AMD je morao da se kod R7 370 odrekne tehnologija kao što su TrueAudio i FreeSync. Pritom to AMD stavlja u nezgodnu poziciju, jer kompanija ističe FreeSync kao “game changing” tehnologiju, a u isto vreme je ne nudi u okviru cele svoje proizvodne game. Dobra vest je da su tehnologije koje dolaze na nivou drajvera ipak tu, a mislimo svakako na VSR i FRTC.
Što se specifikacija tiče, one ostaju nepromenjene osim u jednom detalju, a to je radna frekvencija. Ponovo je ona nešto viša što je učinjeno kako bi R7 370 mogao da se takmiči sa svojom direktnom konkurencijom – GeForce GTX 750 Ti. Radi poređenja, iskopali smo stare slajdove sa prezentacija HD 7800 serije i R7 265 modela kako bismo mogli da uporedimo koliko su se specifikacije ovih grafičkih karti menjale kroz vreme. Doduše, treba da se primeti i činjenica da je TDP smanjen na 110 W što je jako bitno, s obzirom na to da glavni konkurent ima TDP od svega 60 W.
Dok će mnogi imati prigovor na to što AMD nije ponudio novi GPU, već reciklira preko tri godine star čip, mi moramo da ukažemo na to da je ovo verovatno model koji je tu da premosti vreme do novog GPU-a srednje klase. Štaviše, ubeđeni smo u to i ne verujemo da će AMD-u trebati mnogo vremena da nam predstavi nekakav R9 375 ili R7 370X koji će koristiti novi procesor zasnovan na GCN 3.0 arhitekturi.
AMD je morao da se kod R7 370 odrekne tehnologija kao što su TrueAudio i FreeSync zbog upotrebe tri godine starog Pitcairn čipa
Do tada, uloga ove karte je da bude direktan rival GTX 750 Ti modelu i da ponudi solidan “apgrejd” za korisnike koji imaju neke od starijih grafičkih karti kao što su HD 6770, HD 5770 ili ekvivalentne GeForce karte.
S obzirom na smanjeni TDP i na činjenicu da se cilja cena niža od R9 270 modela, Asus se odlučio da ide na više uštede. Konkretno, mislimo na kuler koji je kod ove karte u svom najjednostavnijem obliku. Nema brda heatpipe-ova, velikog rashladnog tela ni ventilatora sa prečnikom od 100 mm.
Oblik je prepoznatljiv za Strix modele, ali se ispod plastičnog oklopa i dva ventilatora od 80 mm krije jednostavan hladnjak. Sačinjen je od 30-ak dugačkih aluminijumskih rebara koji su zgusnuto raspoređeni. Kroz udaljene delove rashladnog tela prolaze heatpipe-ovi i završavaju se u bazi gde su presovani i ostvaruju direktan kontakt sa GPU-om odakle i dolazi naziv DirectCU. Zbog ovog neposrednog kontakta između GPU-a i “toplotnih cevi” toplota se brže prenosi na rebra hladnjaka i odakle ventilatori preuzimaju posao.
Ventilatori imaju klasičan Strix oblik sa sve centralnim delom koji treba da asocira na oči sove koja je glavni motiv za dizajn ovih kartica. Sa prečnikom od 80mm u današnje vreme oni izgledaju malo, tako da smo imali blage predrasude prema nivou buke koji će da proizvode tokom rada.
Kako je smanjen TDP i uprošćena štampana ploča, ova karta izgleda daleko manja nego u vreme Radeona HD 7850, ali i dalje zahteva nešto složeniju naponsku jedinicu. Korišćene su SAP komponente, a sama naponska jedinica je pasivno hlađena. Filtracija napona se izvodi u četiri faze što je odgovarajuće za ovaj model.
Poleđina karte jasno pokazuje koliko je PCB smanjen, ali treba imati u vidu da kuler nije bitno veći od štampane ploče već je jednostavno blago izmešten ka kraju i zato prelazi okvire. Naravno, za ovako malu kartu i kuler “backplate” nije bio neophodan.
Iako pripada nižem cenovnom rangu, ovaj model zahteva 6-pin naponski konektor što je i očekivano s obzirom na Pitcairn čip. Kao što smo već rekli, potrošnja ove karte je oko 110 W što je manje od HD 7850 i R7 265.
Za razliku od GeForce GTX 750 Ti koji ne poseduje SLI konektor, AMD nije želeo da “osakati” Radeon R7 370 za ovu mogućnost, pa je prisutan CrossFireX priključak za one koji žele da se oprobaju sa multi-GPU konfiguracijom.
Na polju video izlaza, nema mnogo toga da se kaže osim da je Sapphire zadržao provereni set konektora. Tu su po jedan DisplayPort i HDMI 1.4a, zajedno sa dva DVI-a. Iskreno rečeno, po nama je pomenuta konfiguracija idealna za kartu koja zauzima dva slota, jer nema potrebe za dodatnim adapterima koje nose mini i mikro verzije pomenutih priključaka.
Bacimo pogled i na specifikacije. Kao što možete videti, tu je vrlo dobro poznata konfiguracija. Pitcairn čip izrađen u 28-nanometarskom proizvodnom procesu u svojoj blago oslabljenoj verziji.Tu je 1024 Stream procesora, kao i 32 ROP i 64 teksturne jedinice. Ovo su klasične specifikacije koje ima i HD 7850 i R7 265. Glavna razlika je viši radni takt. Kako poseduje “OC” sufiks u oznaci, Asus je overklokovan i to u pristojnoj meri. Podešen je na 1050 MHz za GPU što je 75 MHz više od referentne vrednosti koju preporučuje AMD. Upotrebljeno je 4 GB GDDR5 memorije podešene na efektivnih 5600 MHz, što je isto kao i kod Radeon R7 265. Dobra vest je to što ovaj model ima 4 GB memorije, čime se donekle povećavaju performanse na višim rezolucijama. Ipak, nemojte da vas to zavara, jer iako ima 4 GB memorije karta ove klase nije u stanju da to u potpunosti i iskoristi.
Memorijska magistrala od 256 bita, sa brzim GDDR5 čipovima osigurava protok od solidnih 180 GB/s. Sa ovim karakteristikama Radeon R7 370 bi trebao da bude pristojan izbor za igranje u 1080p rezoluciji kada su moderni naslovi u pitanju. Sa druge strane, verujemo da će ova karta biti više nego dobra i za 1440p ukoliko igrate igre kao što su DOTA, LOL i druge Free2Play naslove.Kutija je promenjena, tako da se uklapa sa ostatkom “svežih” grafičkih karti iz Strix ponude. Umesto standardnog pakovanja kakvo smo videli kod R7 370, ovaj Strix je dobio kutiju sa mehaničkom sovom na prednjoj strani. Ukoliko se pogleda bolje, može jasno da se vidi odakle Asusu inspiracija za Strix slušalice.
Poleđina nam malo detaljnije opisuje neke nove karakteristike koje se ne pominju na prednjoj strani pakovanja. Novost je Auto-Extreme tehnologija koja predstavlja potpuno automatsko sklapanje grafičke karte od početka do kraja proizvodnje uz ugradnju Super Alloy Power II komponenti. Takođe tu je i specijalno izdvojen Digi+ VRM, jer se Asus ponosi svojim kvalitetnim komponentama i naponskim modulatorom oznake ASP 1300.
Propratni paket je spartanski, ali je ipak bolji od pre par dana testiranog R9 380 modela. Pored standardnog diska sa drajverima i softverom i kratkog uputstva, tu je i STRIX nalepnica, zajedno sa jednim CrossFireX kablićem. Ruku na srce, R9 380 i ostali modeli ne zahtevaju CrossFireX mostić, tako da je njegov izostanak potpuno opravdan u njihovom slučaju.
Novost je Auto-Extreme tehnologija koja predstavlja potpuno automatsko sklapanje grafičke karte od početka do kraja proizvodnje uz ugradnju Super Alloy Power II komponenti
Kao i kod ostalih grafičkih karti čiji kuler radi u hibridnom režimu i R7 370 ima vrlo uzak spektar radne temperature. Jednostavno, dok su kuleri isključeni kada je karta u režimu mirovanja ili minimalnog opterećenja hladnjak praktično radi pasivno i održava temperaturu GPU-a na 56 stepeni Celzijusove skale. Tokom opterećenja ventilatori se brže-bolje pokreću i zaustavljaju nagli rast temperature GPU-a na 73 stepena u našem slučaju.
Kao i ostali Strix modeli i R7 370 verzija ima kuler koji radi pasivno dok kartica ne trpi veliko opterećenje
Kada se Radeon R7 370 optereti ventilatori kreću u akciju i dostižu brzinu od oko 1300 o/min nakon čega se temperatura GPU-a stabilizuje na 73 stepena. Iako nisu bučni na ovom malom broju obrtaja, oni sa osetljvim sluhom će ih ipak primetiti.
[modul]test=412[/modul]Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFi RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GB VGA: Nvidia GeForce GTX 780 Ti, GTX 980, GTX 980 Ti Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri: ForceWare 352.90, Catalyst 15.6 BETA
[modul]test=406[/modul][modul]test=407[/modul][modul]test=408[/modul][modul]test=409[/modul][modul]test=410[/modul][modul]test=411[/modul]Što se overklok mogućnosti tiče, Hynix memorija se pokazala kao ograničavajući faktor u OC potencijalu. Ne verujemo da je problem do samih čipova, jer nam je Hynix retko kada zakazao. Verujemo da je reč u naponima i generalno prilagođenosti karte za rad u TDP konfiguraciji od 110 W. GPU je stao na 1168 MHz što je dobar overklok potencijal, imajući u vidu TDP redukciju, jedan 6-pin konektor i činjenicu da je referentna vrednost 975 MHz. To je skoro 20% veći takt što svakako treba pozdraviti.
Šta novo reći na temu Radeon R7 370, a da već ne znamo. AMD se potrudio da poveća funkcionalost ove dobro nam poznate karte kroz dodavanje novih funkcionalnosti kroz drajvere kao što su VSR, FTRC, ali i da održi svežim, jer zbog GCN arhitekture ova karta podržava DirectX 12 u potpunosti. Nažalost, postoji i problem cene koja se nije menjala u odnosu na prethodnu generaciju. Naš problem je u tome što Radeon R9 270X koji je brži zbog punokrvne izvedbe Pitcairn čipa sa sve 4 GB memorije košta oko 210 EUR-a u Asusovom izdanju sa boljim kulerom.
Sa druge strane, ukoliko tražite verziju sa 2 GB, možete za manje novca da pronađete R7 265 ili za istu sumu, opet brži, Radeon R7 270 ili R7 270X. To, barem dok se ne isprazne lageri, čini ovaj model redundantnim s obzirom na to da će nove mogućnosti kroz drajvere dobiti i prethodne generacije. Zašto i ne bi kada je u suštini reč o istim proizvodima?
Što se Asus karte tiče tajvanska kompanija je napravila standradno dobar posao i dobili smo kvalitetan proizvod koji ispunjava sva naša očekivanja. Male dimenzije, razumna temperatura, 0 dB režim i kvalitetne komponente.
Prednosti:– Tih kuler- 0 dB režim rada- Kvalitet izrade i ugrađene komponente- Fabrički overkokovana- 4 GB memorije
Nedostaci:– Više od tri godine star GPU- Praktično preimenovan R7 265- Cena u ovom trenutku previše slična sa R7 270(X)
Grafičku kartu na test ustupio ASUS.
Asus Radeon R7 370 Strix OC 4 GB
Nova generacija Radeona je obuhvatila mahom nove grafičke procesore koji koriste GCN 3.0 arhitekturu. Ipak, jedan je promakao iz stare garde i sa nama je već dugi niz godina. Reč je o Pitcairnu, a AMD kaže da će i u svojoj trećoj sezoni igre na tržištu biti jednako konkurentan kao i prvog dana. Da li je to tačno, vreme je da se proveri...