Nebojša Todorović
Kutija u kojoj stiže karta je identična kao i kod GTX 780 Ti verzije, s tim da su, logično, promenjene oznake i to je manje više to. Poneki crveni detalj umesto zelenog je sve što može da se pronađe kao razlika. Ostalo je nepromenjeno i pod tim podrazumevamo bordo pakovanje sa malo detalja na prednjoj strani.
Na poleđini se nalazi prikaz kompletno rastavljene grafičke karte koji prikazuje bitne elemente i specifikacije koje karakterišu model koji se nalazi unutra. Dopada nam se to što je Asus ovde naveo frekvencije i sve neophodne detalje, pa smatramo da bi ovu praksu i ostali proizvođači trebali da uvedu.. Već na pogled “eksplodiranog” prikaza jasno je da je Asus dizajnirao novi složeni DirectCU II kuler sa mnogim unapređenjima kako bi Matrix Platinum bio punokrvni član Republic Of Gamers porodice. Od specifičnih tehnologija treba izdvojiti odlično rešenje za Cold Bug koji se javlja prilikom hlađenja tečnim azotom, naponsku jedinicu izvedenu u 14 faza koja očigledno nije menjana u odnosu na drugi Matrix Platinum model, redizajnirani DirectCU II sa novim heatpipe-ovima, a ostatak spiska je poveći.
Sadržaj pakovanja je vrlo štur i osim dokumentacije i diska sa drajverima nema mnogo dodataka. Tu su i dve Y-račve koje pretvaraju jedan 8-pin u dva 6-pin molexa i metalna nalepnica sa RoG logoom. AMD će vas obogatiti za nekoliko novih naslova PC igara, a moći ćete da izaberete tri između pet novih igara iz Never Settle Forever programa.
U pogledu gotovo svih fizičkih karakteristika Radeon R9 290X Matrix Platinum izgleda kao i prethodno opisani GTX 780 Ti. Prvo što se vidi je oklop izrađen od plastike između kojeg se nalaze dva ventilatora. Zanimljiva je linija kulera koja nije pravilna, već se širi na drugoj polovini. Da li postoji funkcionalan razlog vezan za ovu odluku ne znamo, a jedino što nam pada na pamet je regulacija pravca kojim se kreću vazdušne struje tokom rada same karte.
Kao aktivni element određena su dva ventilatora prečnika 100 milimetara, a interesantno je to što su različitog tipa. Ovo nije neobično za Asus u poslednje vreme, posebno od kada je u upotrebu ušao tzv. CoolTech ventilator čiji je dizajn prilično unikatan. Ideja iza upotrebe različitih ventilatora je hibridni prisutp koji omogućava hlađenje komponenti u više pravaca. Upravo zato i pretpostavljamo da je oklop kulera prilagođen kao tunel koji dodatno reguliše pravac kretanja vazduha.
Na oklopu primećujemo i jedan zanimljiv detalj. Reč je o Republic of Gamers logou koji se nalazi na pločici. Iza nje se krije LED osvetljenje koje menja boje u zavisnosti od opterećenja pod kojim se karta nalazi. Dok je beličasto odnosno plavkasto osvetljenje signal da je karta u stanju mirovanja, tokom testiranja u slučaju maksimalnog opterećenja ovaj logo je svetleo crveno. U suštini ova “pločica” se putem kabla povezuje direktno sa grafičkom kartom odakle preuzima informacije o njenom statusu. Na drugoj slici se može videti kako karta svetli tokom opterećenja.
Nakon što smo uklonili oklop imali smo šta da vidimo. Asus je kompletno ofarbao rashladni profil u crno. Ovaj potez moramo da pohvalimo, jer deluje sveže i novo, posebno kada uzmemo u obzir da su i sami heatpipe-ovi crne boje, pa je sve uklopljeno do poslednjeg detalja. Što se same konstrukcije tiče, nije se mnogo toga menjalo u odnosu na rešenja koja smo do sada viđali. Telo je izrađeno od aluminijumskih rebara koja su tesno napakovana jedno do drugog. Pored toga, upotrebljeni su heatpipe-ovi velikog prečnika koji su u suštini izrađeni od bakra, iako se to ne vidi zbog crne boje. Oni su presovani u bazi i ostvaruju direktan kontakt sa GPU-om kako bi se transfer toplote od izvora preneo što efikasnije na udaljene delove kulera. Ovaj sistem rada je tipičan za DirectCU kulere, odakle je nastao i njihov naziv.
Na zadnjoj strani ima nekoliko zanimljivih detalja koji se mogu videti i pored toga što je Asus upotrebio masivni backplate preko cele površine štampane ploče. Između ostalog dopada nam se to što su dva 8-pin naponska priključka okrenuta za 180 stepeni, jer je na taj način proizvođač drastično unapredio njihovu pristupačnost. Mnoge kompanije zaborave na činjenicu da veliki i dugački heatpipe-ovi zaista mogu da smetaju, posebno kod high-end modela. Asus nije zaboravio na to, a pritom su tu i po dva LED-a ispod svakog od naponskih konektora kako bi signalizirali da li je sve u redu.
Na ivici štampane ploče se nalazi nekoliko veoma zanimljivih detalja. Tu su tačke merenja do kojih se nalaze i tačke na kojima možete ugasiti OVP, OVL i OVG zaštite ukoliko želite da postignete maksimalne rezultate prilikom overklok sesija. Do njih je smešten “Safe Mode” prekidač koji vraća sva podešavanja na fabrička tako da je zaista minimalna šansa da nešto pođe naopako i da ne može da se reši. Pored je implementiran i potpuno novi prekidač koji u slučaju LN2 sesija može da odledi memorijske čipove (tzv. defrost memorije) što do sada nismo imali prilike da sretnemo. Da bi to funkcionisalo, potrebno je priključiti dodatni 4pin molex priključak, a iako Asus nije pominjao verujemo da je to njegova jedina namena. Ovaj sistem tako što se memorija dodatno zagreje kako bi uklonila vlagu sa čipova i njihovog okruženja.
Na kraju, još jedan prekidač može da se pronađe pored SLI konektora na gornjoj ivici PCB-a, a reč je o dva različiti BIOS-a. Prvi je standardni i namenjen za regularno korišćenje, a drugi prilikom LN2 hlađenja eliminiše “cold bug” što će entuzijastima i sportskim overklokerima osigurati nesmetan povećavanje frekvencije bez obzira na to koliko je niska temperatura GPU-a.
U domenu video izlaza ništa se nije menjalo. Popularna konfiguracija koja podrazumeva DisplayPort, HDMI i dva DVI-a je tu i manje više, svaki korisnik će biti zadovoljan izborom koji mu je stavljen na raspolaganje.
Izgled karte sugeriše da će fabrički takt biti drastično veći od onog koji je AMD propisao. Ipak, Asus je bio prilično umeren pa takt GPU-a iznosi 1050 MHz, što je 50 MHz više referentne vrednosti. Zbog široke magistrale od 512 bita, čak i pri nižim taktovima 4 GB GDDR5 memorije ostvaruje protok veoma veliki “bandwidith”. Asus je ipak ubrzao memoriju na efektivnih 5.4 GHz čime je ostvaren protok podaka od čitavih 345.6 GB/s. Takođe, zanimiljivo je videti sjajni pixel fillrate od 67.2 Gpixel/s, ali i teksturni koji iznosi 184.8 GTexel/s.
[modul]specifikacija=4797[/modul]
Na kraju, GPU-Z je prijavio i ASIC kvalitet od odličnih 77.7 % što je najviše što smo imali prilike da vidimo u slučaju Hawaii čipa.
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W
[modul]test=58[/modul] [modul]test=59[/modul] [modul]test=60[/modul] [modul]test=61[/modul]
[modul]test=62[/modul]
Matrix Platinum se pokazao odlično na testu iako ništa manje nismo ni očekivali. Performanse su tipične za R9 290X koji je odlično pozicioniran, posebno kada uzmemo u obzir razliku u ceni u odnosi na GeForce GTX 780 Ti modela. Obe karte su prilično bliske, s tim da GeForce ima nešto veći OC potencijal, ali i pored toga smatramo da je R9 290X, od kada je dobio nereferentne hladnjake, primamljivije rešenje. U slučaju Matrix Platinum modela to je već diskutabilno, jer očekujemo da će obe karte biti drastično skuplje od “običnih” verzija.
Maksimalna temperatura je bila 80 stepeni Celzijusove skale, što je jako dobar rezultat imajući u vidu takt viši od referentnog. Kao i u slučaju DirectCU II modela koji smo testirali pre nekoliko nedelja, karta je izuzetno tiha što se može zahvaliti novom dizajnu. Čak i tokom dugih sesija pod opterećenjem i na otvorenoj platformi rashladni sistem neće biti bučan. U dobro izolovanom kućištu teško da ćete čuti ovu kartu.
Overklok je prošao solidno, pa je Asus Matrix Platinum je dostigao frekvenciju od 1120 MHz za grafički procesor. Memorija je dostigla 1480 MHz što je efektivno 5920 MHz. Nažalost, opet su upotrebljeni Elpida čipovi koji imaju niži overklok potencijal. Ipak, ovo je karta za ozbiljne entuzijaste koji će u najmanju ruku poskidati sve zaštite i “zakucati” napone i ventilatore na maksimum kako bi taj maksimum i ispitali. Stoga, ne sumnjamo da će i uspeh ovakvih korisnika biti daleko bolji od našeg.
Nema mnogo dileme da je Asus Radeon R9 290X najopremljenija verzija ovog modela koja se može naći na tržištu. Pritom, kvalitet izrade svake komponente ove grafičke karte je na najvišem mogućem nivou što smo i očekivali od Asusa. Na kraju, tu je i RoG pedigre koji ima svoju ulogu među gejmerima i entuzijastima.
Cena će svakako biti velika prepreka, ali modeli kao što su Matrix Platinum i nisu za one koji kupuju kartu tražeći racionalne razloge prilikom odluke, već žele da imaju nešto što odskače od “konfekcije”, odnosno čistokrvnu ekskluzivu i raritet. Stoga, imajući u vidu sve rečeno, nije čudno što Matrix (ponovo) zavređuje naše najznačajnije priznanje!
Prednosti:
– Performanse – Tih kuler – Dizajn – Never Settle Forever bundle – Prilagođenost LN2 hlađenjima
Nedostaci:
– Cena – Očekivali smo malo bolji OC potencijal u fabričkim uslovima Grafičku kartu na test ustupio Asus.
Asus Radeon R9 290X Matrix Platinum
Ubrzo nakon nedavno testiranog Asus GeForce GTX 780 Ti Matrix Platinum, dolazimo i do verzije koja je bazirana na trenutno najbržem Radeonu u ponudi. Pogađate, reč je o R9 290X modelu u Matrix Platinum izdanju koji je kao i njegov ekvivalent iz Nvidie opremljen svim mogućim tehnologijama u arsenalu Asusa. Da li je bilo nekih izmena ili su samo zamenjeni čipovi?