Asus Radeon R9 380X Strix ima izgled koji smo i očekivali, a verujemo da to važi i za sve vas koji iole pratite Asus na polju grafičkih karti u proteklih dve godine. Oklop je izrađen od plastike i zajedno sa ventilatorima obrazuje lice sove sa kutije. Sam kuler deluje prilično masivno i neuobičajeno za Asusove modele u ovoj klasi.
Ventilatori imaju prečnik od 100 milimetara, a na prvi pogled ih karakteriše oblik na kakav smo navikli. Ipak, jedan detalj je nov, a ne bismo ga nikada primetili da nismo skinuli “oklop” i zagledali malo bolje. Pre svega, reč je o novim Firstd ventilatorima koji su dobili dodatak na vrhovima peraja. Prema rečima Asusa ova mikro modifikacija poboljšava znatno karakteristike ventilatora. Pri istoj količini proizvedene buke, ventilatori bi sada trebalo da imaju veći protok i pritisak vazduha što naravno rezultuje nižim temperaturama u praksi.
Kada smo već od oklopa kulera, moramo da zamerimo Asusu na tome što je odabrao da ga fiksira putem plastičnih “žabica” umesto da koristi šrafove. Iako možda ne deluje bitno, s obzirom na to da najverovatnije proizvođač plastičnog oklopa ne radi zajedno sa proizvođačem metalnoh rashladnog profila, uvek može da se javi problem u “tolerancijama” koji će rezultovati vibriranjem i zujanjem. U našem slučaju nije bilo toga, ali jednostavno ovaj potez nije najpraktičniji. Sa druge strane, šrafovi bi to rešili uz minimalno povećanje cene izrade.
Sam rashladni profil je zaista masivan i izgleda odlično. Deluje nam kompleksnije od onoga koji je Asus koristio za R9 380. Gusto postavljena aluminijumska rebra prožimaju “mesnati” heatpipe-ovi od bakra sa nanosom nikla. Heatpipe-ovi efikasno prenose toplotu od izvora (GPU), do udaljenih delova hladnjaka i ravnomerno raspoređuju toplotu.
Kao i kod svih ostalih Strix modela izdvajajuća karakteristika se upravo nalazi u kuleru koji pored svog specifičnog dizajna ima jedno daleko bitnije svojstvo. Reč je o tome da su ventilatori neaktivni sve dok karta ne detektuje veliko opterećenje i određenu temperaturu, nakon čega kuler prelazi iz pasivnog u aktivni režim rada. U praksi to znači da dok god ne igrate igre možete da smatrate da vam je grafička karta pasivna i da proizvodi nula decibela.
Odlična vest je da je Asus ugradio backplate što iz nekog razloga često izbegava da uradi kada su Radeon modeli u pitanju. Kako R9 380 upošljava solidno veliki kuler i primetno kraći PCB dodatna metalna ploča na poleđini ima bitnu funkciju potpore za kuler koji bi lako mogao da pretegne na jednu stranu i time ugrozi kontakt sa GPU-om.
Što se konekcija tiče, odmah možemo da preskočimo CrossFireX konektore koji izostaju kod modernih Radeona s obzirom da se više ne koriste. Stoga, vredi pomenuti standardno dobar set video izlaza koji obuhvata dva DVI i po jedan HDMI i DisplayPort. Doduše, u današnje vreme bismo možda radije videli dva DisplayPorta. Mnogi će primetiti izostanak HDMI 2.0 izlaza, posebno oni koji imaju 4K televizor. Tu možemo samo da kažemo da se slažemo i da nastavimo dalje, jer ukoliko imate 4K TV sve su šanse da će vam ovaj priključak biti potreban. Za napajanje su potrebna dva 6-pin konektora, što je i očekivano s obzirom na deklarisani TDP karte od 225 W.
Što se tiče specifikacija Asus je ovaj model podesio na 1030 MHz za GPU i efektivnih 5700 MHz za memoriju. Ovo je fino ubrzanje za GPU s obzirom na to da je AMD propisao vrednost od 970 MHz. Memorija sa druge strane radi na propisanom taktu koji navodi AMD.
Kutija je promenjena tako da se uklapa sa ostatkom “svežih” grafičkih karti iz Strix ponude. Umesto standardnog pakovanja kakvo smo videli kod starijih modela. Ovaj model je dobio kutiju sa mehaničkom sovom na prednjoj strani. Ukoliko se pogleda bolje, može jasno da se vidi odakle Asusu inspiracija za Strix slušalice.
Poleđina nam malo detaljnije opisuje neke nove karakteristike koje se ne pominju na prednjoj strani pakovanja. Tu su Super Alloy Power komponente, kao i 0 dB hibridno hlađenje kod koga se ventilatori aktiviraju samo onda kada su neophodni.
Uobičajeno, sav budžet je išao u pravcu unapređivanja same grafičke karte, dok je propratni paket osiromašen koliko god je to bilo moguće. Rezultat je sadržaj koji može da se meri sa grafičkim kartama od par hiljada dinara. Sve što se dobija su krakto uputstvo, disk sa drajverima i GPU Tweak softverom, kao i jedna Y-račva. Doduše, treba pomenuti da je Asus isporučio i nalepnicu sa Strix logoom.
Kuler koji je uparen sa ovom kartom je jednom rečju fenomenalan. Kultura rada je na najvišem mogućem nivou. Radna temperatura karte dostiže 68 stepeni Celzijusove skale tokom dugih opterećenja. Ventilatori miruju kada GPU i karta generalno nisu pod opterećenjem. Pritom, maksimalni broj obrtaja koji je dostignut iznosi svega 1110 o/min, što kod velikih ventilatora rezultuje veoma niskim stepenom proizvedene buke. Primera radi, Sapphire R9 380X Nitro nas je oduševio, ali je Strix još bolji, jer pored toga što se zagreva jedan stepen manje, to postiže uz 100 o/min manje.
Sapphire R9 380X Nitro nas je oduševio, ali je Strix još bolji, jer pored toga što se zagreva jedan stepen manje, to postiže uz 100 o/min manje
Što se overkloka tiče, on je na očekivanom nivou i podudara se sa prethodnim mogućnostima Tonga čipa koje smo imali da iskusimo kroz razne Radeon R9 285 i R9 380 modele. Grafički čip je dostigao svoj plafon sa 1130 MHz je solidan rezultat, dok je memorija stala na 1614 MHz i to efektivno iznosi 6456 MHz. Dok memorijski protok nije preterano veliki faktor ukupnog ubrzanja kod R9 380X, lepo je znati da može da se poveća sa 192 na 206 GB/s. Povrh svega, maksimalna temperatura je skočila za svega jedan stepen, uz 50 o/min veći broj obrtaja ventilatora.
[modul]test=412[/modul]Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFi RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GB VGA: Sapphire Radeon R9 380X Nitro 4 GB Napajanje: Cooler Master V1200 Platinum Drajveri: AMD Catalyst 15.11 BETA
[modul]test=406[/modul][modul]test=407[/modul][modul]test=408[/modul][modul]test=409[/modul][modul]test=410[/modul][modul]test=411[/modul]Radeon R9 380X se smestio u sopstvenu cenovnu kategoriju, pa sve do pojavljivanja nekog imaginarnog GTX 960 Ti modela, nema od koga da bude ugrožen. Dok se R9 380 i GTX 960 “mlate” za svoje mesto ispod suncem, novi Radeon nema pravu konkurenciju. Sve brže karte iz oba tabora su znatno skuplje, dok su sporiji modeli…pa, sporiji.
Asus je svoj deo posla obavio besprekorno iako je u ovoj kategoriji umeo da pravi oscilacije sa korisničkim iskustvom. Asus Radeon R9 380X STRIX je veoma kvalitetno izrađena grafička karta, sa odličnim komponentama i tek poneku zamerku imamo na finalnu obradu. Van toga, raspolaže fantastičnim kulerom koji omogućava karti da bude neprimetna u svakom sistemu, uz niske temperature i stabilan rad.
Overklok potencijal je neočekivano dobar, posebno za memoriju, imajući u vidu da se koriste omraženi Elpida čipovi, a performanse su na fabričkim taktovima za “milimetar” ispod Sapphire Nitro modela, dok se praktično sustižu pri overkloku. Na kraju, udobnost u radu je učinila da damo prednost Strixu kao tišem i hladnijem modelu.
Prednosti:– Fantastičan kuler sa hibridnim režimom rada- 4 GB memorije- Backplate- Sjajno korisničko iskustvo
Nedostaci:– Bez HDMI 2.0- I dalje performanse/vatu nisu na nivou konkurencije- Nema smisla za nadogradnju kod vlasnika R9 280 / R 280X kartica
Grafičku kartu na test ustupio ASUS.
Ovu grafiku možete kupiti u Benchmark Shopu! Gaming Edicija Gaming OC Edicija
Asus Radeon R9 380X STRIX 4 GB
Nastavljamo sa testovima grafičkih karti, a pretpostavljamo da nikoga nije iznenadilo to što je ponovo reč o Radeonu R9 380X. Ovo je prvi, uslovno rečeno, novi čip iz AMD-a u skorije vreme ne računajući Fiji. Punokrvna Tonga do sada nije bila prisutna ni u jednom Radeonu, već se koristila samo njena oslabljena verzija za Radeone R9 285 i R9 380. Ipak, reč je o interesantnom čipu i modelu koji je koristi, jer se na neki način izdvojio u sopstvenu klasu.