Nebojša Todorović
Kao i obično, Asus je opremio svoju verziju i predstavnika na tržištu Strix kulerom. Pored ove, trenutno postoji i jedna pristupačnija verzija sa kulerom koji blago podseća na Strix rashladno rešenje, ali je nešto jednostavnije kako bi zadovoljio svačiji ukus.
Čim ugledate kartu biće vam jasno da je stigla iz Asusove kuhinje, a u isto vreme će vam nedostajati neki detalj koji je ranije bio tu. Naime, reč je o nalpnicama sa crvenim detaljima koji se dobijaju “sa strane” u okviru fabričkog pakovanja (vidite na narednoj strani). Stoga, tehnički možete da ih ne zalepite kao što nismo ni mi i da dobijete nešto drugačiji izgled od uobičajenog.
[modul]specifikacija=9073[/modul]
Najupečatljiviji detalj na samoj karti je pomenuti kuler. Reč je o vazdušnom rashladnom sistemu koji potpuno prekriva kartu, a čak i prelazi dimenzije štampane ploče. Oklop je izrađen od mat plastike što nam se dopada, jer nismo fanovi sjajnih plastičnih površina. Pored toga što postanu “musave” vrlo brzo, čak i da ih ne dirate posle nekog vremena počinju da dobijaju ogrebotine koje narušavaju izgled.
Ugrađeni Wing-Blade ventilatori su izrađeni od iste plastike što je takođe plus. Broje po 11 peraja, a dizajn je identičan kao i kod skupljih Strix modela, s tim što je prečnik smanjen na razumnih 80 milimetara. Za kartu sa TDP-om od oko 75W to je više nego adekvatno iako ne sumnjamo da će neki proizvođači napraviti i “overkill” sa povećanim ventilatorima i kulerima. U realnosti, Baffin ne zahteva ozbiljno i masivno hlađenje, a na prvi pogled nam deluje da je Asus gledao da pronađe nekakvu zlatnu sredinu.
Ostatak kulera čini solidno veliki aluminijumski rashladni profil sa gusto nizanim rebrima. Kroz aluminijumsko telo prolaze dva heatpipe-a koji svoj put započinju direktno iz baze hladnjaka gde imaju neposredan kontakt sa grafičkim procesorom koji je ujedno i najveći izvor toplote. Time se toplota neposredno prenosi sa GPU-a na heatpipe-ove koji dalje prenose toplotu na udaljene delove hladnjaka. Dopada nam se i to što su heatpipe-ovi izrađeni od bakra, ali su u fazi završne obrade presvučeni niklom koji ne oksidira, pa će hladnjak uvek izgledati prijatno na oko.
Primetili bismo još dva bitna detalja kod kulera ove karte. Pre svega, ventilatori se gase kada karta nije opterećena i kada su svi parametri u skladu sa zadatim da bi kuler mogao pasivno da hladi GPU. Takođe, tu je i Aura RGB Lightning koji je znatno pojednostavljen u odnosu na skuplje modele. Naime, svetli samo RoG (Republic of Gamers) logo i njegovu boju možete podešavati putem Asus softvera u RGB paleti boja.
Naponska jedinica je izvedena u četiri faze prema Baffin čipu, a ugrađene su SAP II (Super Alloy Power II) zavojnice, tako da je filtracija napona izvedena znatno bolje u odnosu na prosečan dizajn. Tu su i kvalitetni kondenzatori, a tu je i Digi+ VRM sa oznakom ASP1206 koji je preimenovani čip nekog drugog proizvođača, mada je teško zaključiti kog.
Na zadnjoj stranici karte pronalazimo klasičan 6-pin PCIe priključak čime karta teoretski može da “povuče” do 150 W snage, što smo i očekivali, a treba primetiti da je tu i dodatni 4-pin konektor za dodatni ventilator što je koristan dodatak, posebno ukoliko imate jeftiniju matičnu ploču koja ne obiluje priključcima za ventilatore.
Što se konekcija tiče, u skladu sa cenovnim segmentom pronalazimo i smanjeni broj video izlaza. Tu su po jedan HDMI 2.0, DVI i DisplayPort 1.4a. Ovo je sasvim pristojan set opcija koji će zadovoljiti većinu korisnika.
Specifikacije nisu menjane u velikoj meri, ali kako je reč o overkloklovanom modelu, Asus Radeon RX 460 Strix je blago overklokovan. Podsetimo se ova karta se zasniva na BaffinXT čipu koji poseduje 896 Stream procesora, 64 teksturnih i 16 ROP jedinica. AMD je propisao nominalni takt GPU-a od 1090 MHz uz mogućnost automatskog overkloka (tzv. Boost) do 1200 MHz, dok je memorija propisana na 1750 MHz odnosno efektivnih 7 GHz. GPU kod Asus Strix modela radi na 1256 MHz.
Kao i nedavno testirani Sapphire Nitro i Asusov model je u poptunosti ispoštovao AMD-ovu preporuku za memoriju. To znači da je ugrađeno 4 GB GDDR5 memorije koju je potpisala kompanija Micron. Ugrađeni čipovi nose oznako D9SXD i deklarisani su tačno na onoliko na koliko su i podešeni, a to je 1750 MHz odnosno 7 GHz efektivno.
Pakovanje u kom je karta stigla je gotovo identičan onim u kome su stigle RX 470 i RX 480 Strix. Tema je identična, a izmenjene su dimenzije i oznake. Asus je želeo da postigne potpuno unificiran dizajn svojih pakovanja, a možemo reći da je u tome i uspeo. Prednja strana ne prikazuje ništa osim slike karte i oznake, dok je većina informacija predstavljena pozadi.
Tu su tehnologije i rešenja koje je Asus implementirao i kojima se najviše ponosi, pa želi da ih istakne. U slučaju RX 460 Strix Gaming modela to su Wing-Blade ventilatori, Auto-Extreme tehnologija, Aura RGB, FanConnect i to je manje-više sve. Deo sa specifikacijama nije detaljan, što je šteta, jer je ovo prilika da se potencijalnom kupcu daju precizne informacije o proizvodu.
Propratna oprema nije previše bogata, ali je možemo reći, donekle iznad proseka. Umesto diska sa drajverima i kratke dokumentacije tu je vezica sa čičak trakom, nalepnica za kuler i kod za World of Warships.
U toku testiranja naišli na interesantnu prepreku, koja nam nije dozvolila da dobijemo potpunu sliku o karti. Naime, bez obzira na to koliko smo se trudili da na razne načine dobijemo očitavanja temperature i brzine ventilatora, to nam nije pošlo za rukom. Kartu smo isprobali prvo sa najnovijim Crimson 16.2 drajverima, međutim nije nam pomogla ni instalacija starije verzije. Naša pretpostavka je da se radi o “press sample” odnosno primerku za novinare koji sasvim izvesno poseduje neku od ranijih verzija biosa. Stoga, osim toga da je karta radila relativno tiho ne možemo da kažemo mnogo. Stoga, nijedan alat poput Asus GPU Tweaker II, MSI Afterburner, pa čak ni AMD-ovog Wattman-a nije omogućio da dobijemo tačna očitavanja.
Overklok je očigledno limitirajući faktor za Radeon RX 460, jer smo kao i sa Sapphire-om relativno rano dosegli maksimum. GPU je stao na 1279 MHz, dok je memorija posustala sa “rastezanje” kada smo je doveli do 1855, odnosno efektivnih 7420 MHz. Sve to ne donosi bitna poboljšanja u praksi, a ukoliko vas procenti baž zanimaju, nemojte da računate na više od 5% ubrzanja u proseku.
[modul]test=468[/modul]Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i7 4790KMatična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFiRAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHzHDD: Crucial MX100 512 GBNapajanje: Cooler Master V1200 PlatinumDrajveri: NVIDIA ForceWare 368.81
[modul]test=469[/modul][modul]test=470[/modul][modul]test=471[/modul][modul]test=472[/modul]Radeon RX 460 u verziji kakvoj je nudi Asus ima zaista malo smisla kao izbor za sve osim one koji žele da po svaku cenu uštede, kupe novu kartu i žele da imaju sve nove AMD tehnologije u svom PC-u. Pre svega, cena ovog modela je oko 175 EUR, što jeste možda velikih 75 EUR manje od Radeona RX 470, ali su razlike u performansama mnogo izraženije od razlike u ceni i to u korist Radeona RX 470.
Da je cenovno pozicioniran niže, Asus Radeon RX 460 Gaming 4 GB bi imao više smisla. Tu dolazimo i do video memorije od 4 GB koju će Baffin procesor teško moći da iskoristi u potpunosti. Štaviše, prilično smo sigurni da je optimum za RX 460 2 GB memorije i da će dodatni RAM samo figurirati i da će vrlo retko poslužiti za bilo šta više od hvaljenja da korisnik može da kaže kako ima kartu sa 4 GB memorije.
Na kraju, iako je reč o kvalitetnom proizvodu, moramo priznati da u klasi ima boljeg. Tražite li jeftinije slobodno uzmite neki od jeftinijih modela sa 2 GB koje čak i Asus ima u ponudi. Tražite li brže i spremni ste da izdvojite nešto više novca, tu su GTX 1050, 1050 Ti i, možda najvažnije, Radeon RX 470.
Predosti:– Male dimenzije- Dodatni 4-pin konektor za ventilator- Hibridni režim rada kulera (0dB u idle)
Nedostaci:– Cena- Trenutna pozicija na tržištu- Ograničene overklok mogućnosti
Grafičku kartu na test ustupio ASUS.
Asus Radeon RX 460 Strix Gaming 4 GB
Slabiji Polaris čip po imenu Baffin je već neko vreme sa nama i ovo je drugi put da imamo prilike da ga isprobamo zahvaljujući kompaniji Asus i novom Strix modelu. Reč je naravno o Radeon RX 460 modelu koji je dobio Strix odelo i sada izgleda veoma interesantno. Radi se o grafičkoj karti najnovije generacije sa svim tehnologijama iz Polaris kuhinje, sa 4 GB GDDR5 memorije po ceni od oko 170 EUR. Da li je sve zaista dobro kao što se čini?