Nebojša Todorović
Asus je za razliku od mnogih kompanija koje su Radeon RX 480 i RX 470 vrlo sličnim, rešio da napravi ozbiljnu razliku u pogledu cene što se naravno prenosi i na funkcionalnost. Ne možda u pogledu samih performansi, ali u pogledu tog specifičnog “premium” osećaja i termalno-akustičnih karakteristika. Odmah ćemo reći da u momentu nismo mogli da poverujemo da je razlika u ceni između Asusovih RX 480 i RX 470 Strix čitavih 115 EUR-a. Čak i kada uzmemo u obzir da snažniji model raspolaže sa 8 GB, naspram 4 GB koliko ima slabija verzija tolika razlika nam u momentu bila logična. Međutim, kasnije je sve postalo jasno iako nismo očekivali da tajvanska kompanija krene tim putem.
Asus Radeon RX 480 Strix Gaming 8 GB (Cena: oko 385 EUR)
Na naše iznenađenje, Asus je odlučio da Radeon RX 480 opremi brutalnim Strix DirectCU III kulerom koji prekriva kompletnu kartu i koji je nagovestio dolazak modernijih i boljih Asus grafičkih karti nego ikada ranije. Ogroman kuler prekriva kompletno grafičku kartu, a iako je oklop od plastike umesto metala, kvalitet je odličan. Naravno, verujemo da će Asus ponuditi i neke modele iz više klase koji će nositi RoG i Matrix obeležja, ali Strix je neka vrsta mejnstrim modela u ponudi tajvanske kompanije.
Osnovu ovog hlađenja čini fantastični DirectCU III sistem sa tri ventilatora prečnika 100 milimetara, a njihov dizajn nam je poznat sa ranijih Strix modela iz nove GeForce GTX 1000 familije. Plastični oklop nosi ventilatore, ali i RGB LED osvetljenje koje možete podešavati po želji i koje Asus naziva AURA RGB Ligthning.
Rashladno telo je redizajnirano u potpunosti. Sastoji se iz dva odvojena tela koje spajaju četiri niklovana heatpipe-a. Njihov zadatak je da ostvare direktan kontakt sa GPU-om koji je izvor toplote i da je prenesu na udaljena aluminijumska rebra koja hlade ventilatori. Dopada nam se što se preko brzih GDDR5 čipova sa ukupnim kapacitetom od 8 GB nalazi aluminijumska ploča koja služi kao pasivni hladanjak, jer Asus često ume da prepusti memorijske čipove same sebi što ovde nije slučaj.
Ispod kulera se krije kompleksna i kvalitetna štampana ploča kojom dominiraju punokrvni Ellesmere procesor i sjajna naponska jedinica. Ona filtrira napon u šest faza, a Asus je iskoristio najkvalitetnije komponente koje objedinjeno naziva Super Alloy Power II tehnologijom.
Kao i Sapphire, Asus je rešio da rastereti PCIe slot što se napajanja karte tiče i umesto jedva dovoljnog 6-pin konektora, ovaj Radeon RX 480 je dobio potpuno adekvatni 8-pin PCIe naponski priključak. Ne samo da to lišava probleme zbog činjenice da AMD predložio 6-pin konektor koji je tek “knap” rešenje, već se ostavlja i dovoljno prostora za overklok.
S obzirom na dimenzije karte, Asus je potpuno opravdano ugradio uvek dobrodošli “backplate” koji osigurava da konstrukcija karte ostane čvrsta čak i pod sopstvenom težinom u kućištu. Jedan bitan detalj je veliki RoG logo koji je takođe deo AURA RGB LED tehnologije, pa tako svetli zajedno sa ostatkom grafičke karte. Proizvođač je definitivno rešio da sve svoje komponente više klase osvetli, pa je zaista šteta Asus komponente ugrađivati u kućišta bez providne stranice.
Što se priključaka tiče, AMD nastavlja svoju tradiciju podrške za CrossFire bez konektora što je sjajno, tako da isti izostaje iako karta podržava i 4-way CrossFireX. Na izlazu možemo da primetimo jako dobar set konekcija. Tu su po dva DisplayPort 1.4 i HDMI 2.0b konektora uz dodatak jednog DVI-a za one koji koriste ovaj stariji interfejs.
Što se specifikacija tiče, već smo utvrdili da Ellesmere odnosno punokrvni Polaris 10 poseduju 2304 Stream procesora, 144 teksturne i 32 ROP jedinice. Ovaj GPU je sačinjen od 5.7 milijardi tranzisotra koji “naseljavaju” površinu od 232 mm2 što je zaista impresivno i moguće zahvaljujući upravo 14nm litografiji. Asus je pritom referentni takt od 1266 MHz podigao na značajno viših 1330 MHz čime je povećao piskel i teksturni “fillrate” što će se sasvim sigurno videti i u testovima.
Kao što smo već pomenuli ugrađeno je 8 GB GDDR5 memorije koju je potpisala kompanija Samsung, a koja je propisana za rad na efektivnih 8 GHz. To je ujedno i vrednost propisana od strane AMD-a, tako da na ovom polju Asus nije želeo da eksperimentiše.
[modul]specifikacija=9039[/modul]Asus Radeon RX 470 Strix Gaming (Cena: oko 270 EUR)
Za razliku od svog snažnijeg rođaka, Radeon RX 470 je prilično jednostavniji proizvod. Zapravo, dok je u osnovi vrlo sličan, rashladni sistem koji koristi čini najveću razliku. Umesto DirectCU III tu je DirectCU II hlađenje koje je možda i objektivno adekvatniji izbor za grafičku kartu sa TDP-om od oko 150 W. Ipak, ovim potezom je cena drastično smanjena (ili povećana kod RX 480 u zavisnosti od toga kako na to gledate).
Razlika je očigledna čim pogledate kartu. Ne samo da je tu jedan ventilator manje, već i kompletan dizajn hlađenja ima manje elemenata i kao takav deluje prostije. Ipak, Asus je osvežio dizajn svih svojih kulera, pa tako i DirectCU II hladnjak deluje atraktivno i moderno.
Ventilatori su isti kao i kod DirectCU III modela što znači da imaju identičan dizajn i da im prečnik iznosi 100 mm što je veoma bitno, jer je Ellesemere GPU takav da zahteva kvalitetne aktivne elemente i poveće rashladno telo. Sjajna vest je da je kao i svi noviji Strix modeli i ovaj kuler podržava hibridni režim rada, što znači da gasi ventilatore u slučaju da je dovoljno pasivno hlađenje grafičke karte.
Međutim, nemojte da pomislite da je DirectCU II neadekvatan. Štaviše, deluje jednako kompetentno u najmanju ruku kao i kod Sapphire RX 470 Nitro modela koji se pokazao veoma dobro kako u pogledu generisane buke, tako i po pitanju niskih temperatura.
Međutim, ovde dolazimo do jednog detalja koji nam se nije previše dopao. Za razliku od RX 480 modela koji je dobio 8-pin PCIe naponski priključak, RX 470 je ostao opremljen samo jednim 6-pin konektorom. Iako smo dobro svesni činjenice da Radeon RX 470 ima niži TDP, ipak bismo voleli da vidimo sve RX 480 i 470 modele opremljene barem jednim 8-pin PCIe naponskim priključkom. Ovo nije u pravom smislu kritika, jer je stvar onoga što bismo mi voleli, ali verujemo da bi se i mnogi korisnici složili sa time.
Imajući u vidu manji kuler koji je ujedno i primetno lakši, Asus je odlučio da izostavi backplate kod Radeona RX 470. Iako možda nema razloga da se taj backplate ugradi, znajući da to Sapphire nije učinio, moramo da priznamo da nam nekako nedostaje. Jednostavno utiče na to da subjektivno grafička karta izgleda kompletno i uverljivo.
Na polju video izlaza, Asus RX 470 nudi nešto manje od svoje snažnije i skuplje alternative. Tu su po jedan HDMI 2.0b i DisplayPort 1.4a, kao i dva DVI izlaza. Ovo će i dalje biti dovoljno za većinu, ali to ne menja činjenicu da je ova karta nešto siromašnija po pitanju video izlaza u odnosu na neke modele srednje klase iz prošle generacije.
Radeon RX 470 upošljava Ellesmere čip koji je blago oslabljen u odnosu na punokrvnu verziju i raspolaže sa 2048 Stream procesora, 128 teksturnih i 32 ROP jedinice. To je svega 10% razlike u čistoj snazi, međutim dok je AMD propisao niže taktove, Asus je ponudio overklokovanu verziju. Stoga, GPU kod našeg testnog modela radi na 1260 MHz. To je svega 6 MHz manje od frekvencije koju AMD propisuje za snažniji RX 480.
Takođe, umesto tipičnih 4 GB koliko ćete najčešće viđati na RX 470 modelima, naš primerak raspolaže sa 4 GB GDDR5 memorije koju je proizveo Samsung, a koja je propisana za rad na efektivnih 8 GHz. To čini da razlike u odnosu na referentni Radeon RX 480 budu minimalne, da ne kažemo zanemarljive. Memorijski protok iznosi odličnih 256 GB/s, a piskel “fillrate” je gotovo identičan i to će se sasvim izvesno videti u testovima.
[modul]specifikacija=9038[/modul]Asus je obnovio pakovanje svojih grafičkih karti i može se reći da je to uradio u pravom trenutku. Naime, nova generacija grafičkih karti bilo iz AMD-a ili Nvidie su donele mnogo toga novog, tako da je vreme za promenu i osveženje od početka do kraja. Kutija je sada malo šarenija i ima više detalja, a tu je čak i slika grafičke karte na prednjoj strani. Nešto na šta definitivno nismo navikli kod Asusa.
Nažalost, propratna pakovanja i dalje ostaju zapostavljena, pa osim vezice za kablove sa “čičak trakom” zaista nema ničega neuobičajenog. Tu je štura dokumentacija, disk sa drajverima, jedan naponski adapter i “invite” kod za World of Warships.
Za razliku od referentnog kulera koji nam je ostao u sećanju kao daleko od optimalnog, Asusov DirectCU III Strix sistem ćemo po tome što je izuzetno tih i možda čak i predimenzionsian što dakako odlična stvar. Ne samo da bez ikakvih problema ovaj sjajni kuler održava maksimalnu temperaturu na 65 stepeni Celzijusove skale, već to postiže bez ikakvog naprezanja. Svega 1660 o/min je dovoljno da zaustavi napredak temperature nakon dugih intervala opterećenja. Pritom, ova brzina ventilatora je tek 34% od njihove najveće brzine što jasno govori o rezervi snage kojom ovo hlađenje raspolaže.
U prevodu, overklokeri će biti zadovoljni, s obzirom na to da povećanjem napona i brojem obrtaja Radeon RX 480 pokazuje svoje pravo lice. Primetili bismo samo da je Asus mogao da učini ventialtore malo agresivnijim, jer bi naponska jedinica osetila dodatno poboljšanje od povećanja protoka vazduha koju kreiraju ventilatori. Mada je i ovako sve u granicama prihvatljivog, jer nismo primetili da je naponska jedinica prelazila više od 74 podeoka.
Asus Radeon RX 480 Strix već radi na prilično visokom taktu, tako da nas nije iznenadilo to što nismo napravili neki specijalan rezultat na polju overkloka u regularnim uslovima. Bez promene napona i gašenja hibridnog rada ventilatora, ostvarili smo sasvim uobičajen i minimalan overklok od 1360 MHz za GPU i efektivnih 9 GHz za memoriju. To je donelo ubrzanje od oko 5 do 10 procenata što možemo da zavedemo pod kategoriju “zanemarljivo”.
[modul]test=468[/modul]Kao najveća razlika između Asusovih Radeona RX 480 i RX 470 Strix, najviše od svega nas je zanimalo kolika će biti razlika u pogledu temperatura i buke. Dobra vest je da je DirectCU II kuler poslednje generacija jednostavno fantastičan i izuzetno efikasan. Ovo je posebno izraženo kada znamo da su specifikacije dve testirane karte relativno slične, kao i to da je DirectCU II znatno manji i poseduje svega dva heatpipe-a.
Ne samo da je maksimalna temperatura tokom dugog perioda opterećenja bila zaustavljena na svega 61 stepen Celzijusove skale, već je taj rezultat postignut pri svega 1700 o/min. Iako je to nešto više od DirectCU III modela i RX 480 karte, zbog činjenice da ovaj kuler ima samo dva ventilatora u praksi su obe karte nadprosečno tihe. Štaviše, daleko vizuelno jednostavniji DirectCU II kuler je uspeo da obezbedi bolje rezultate nego Sapphie-ov naizgled kabastiji Nitro rashladni sistem. To nam ukazuje na prilično moderan i efikasan dizajn koji koristi odlične ventilatore od strane Asusa što moramo da pohvalimo.
Kao karta sa nižim fabričkim radnim taktom, Radeon RX 470 više obećava na polju regularnog overkloka bez povećavanja napona ili povećanja broja obrtaja ventilatora. To se pokazalo kao tačno, jer smo postigli gotovo iste rezultate za GPU kao i kod RX 480 modela, odnosno 1349 MHz. Takođe, memorija je procentualno postigla bolju maksimalnu frekvenciju. Konkretno, GDDR5 memorija se zaustavila na 1900 MHz odnosno efektivnih 7600 MHz. Sa ovim postavkama smo dobili oko konstantnih 10% ubrzanja i, može se reći, stigli referentni Radeon RX 480.
[modul]test=468[/modul]Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFi RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GBNapajanje: Cooler Master V1200 Platinum Drajveri: NVIDIA ForceWare 368.69, AMD Crimson 16.7.1
[modul]test=469[/modul] [modul]test=470[/modul] [modul]test=471[/modul] [modul]test=472[/modul]AMD je napravio odličan posao sa Radeonom RX 480 i posebno RX 470 modelom, a Asus je na tom osnovu korisnicima ponudio još bolje proizvode. Ugradnjom Strix kulera kod obe karte je eliminisano sve ono što nam je smetalo kod referentnog dizajna, a to su buka i zagrevanje.
Dok kod nekih kompanija Radeon RX 480 i RX 470 imaju suštinski iste kulere, kod Asusa je priča malo drugačija. Kod tajvanske kompanije je klasna segmentacija ozbiljno izražena, jer je RX 480 model dobio daleko ozbiljnijiji kuler koji smo prvi put videli kod GeForce GTX 1080 modela. Sa druge strane, Radeon RX 470 ima skromniji i, možemo reći, nekako primereniji hladnjak u vidu DirectCU II rešenja.
U skladu sa tim, Radeon RX 480 će biti primetno skuplji, ali kao takav nudi ozbiljno niže temperature, niži stepen buke, kao i mnogo više prostora za neki “sportski” overklok čak i na vazduhu. Sa druge strane, Radeon RX 470 Strix je više namenjen klasičnim korisnicima koji žele da dobiju odličan odnos cene i kvaliteta, ali da ujedno ostanu u određenim budžetskim granicama. Doduše, za razliku od Sapphire-ovog Nitro modela sa 8 GB, razlike u frekvencijama ove dve karte zaista čine razliku, iako ne preveliku.
Umesto da zaključimo kako je jedna karta bolja od druge, pragmatičnije je reći kako svaka od njih ima svoju ciljnu grupu. Jednostavno, Radeon RX 480 i RX 470 su fantastične grafičke karte koje su donele mnogo gejmerskoj populaciji zbog odličnog odnosa cene i performansi. Što se konkretnog modela tiče, jednostavno, pogledajte u svoje potrebe i novčanik i sve će biti jasno kao dan.
Asus Radeon RX 480 Strix Gaming 8 GB
Prednosti:– Kvalitet ugrađenih komponenti- Besrekoran Strix DirectCU III kuler- Dizajn i RGB LED osvetljenje- Performanse- 8-pin PCIe konektor
Nedostaci:– Ogromna cena za Radeon RX 480
Asus GeForce RX 470 Strix Gaming 4 GB
Prednosti:
– Kvalitet ugrađenih komponenti- Cena- Performanse u klasi- Iznenađujuće efikasan kuler
Nedostaci:– Video izlazi siromašniji u odnosu na RX 480
Grafičke karte na test ustupio ASUS.
Asus Radeon RX 480 i RX 470 Strix Gaming
Svi znamo da su Radeon RX 480 i RX 470 veoma slične karte u pogledu specifikacija i da se ne razlikuju mnogo u tabelama sa rezultatima. Ipak, Asus je rešio da napravi drastičnu razliku između svojih RX 480 i RX 470 modela kako u mogućnostima, tako i u ceni. Međutim, da li je ova filozofija dala očekivane rezultate? Imajući u vidu razliku u ceni od gotovo 50%, moramo priznati da smo očekivali i ogromne razlike u praksi.