ASUS Rampage Extreme

ASUS Rampage Extreme

Još jedna matična ploča bazirana na Intel X48 čipsetu, namenjena zahtevnim korisnicima, stigla je iz kompanije ASUS. Korisnici koji žele da iz svog sistema izvuku maksimum, kao i profesionalni overklokeri, mogli bi da imaju mnogo koristi od naprednih opcija i hardverskih dodataka koja ova ploča nudi "out of the box". Ima li ASUS Rampage Extreme nekih mana?

    Sadržaj

      Aleksandar Božović

      ASUS Rampage Extreme

      Na samom vrhuncu perioda vladavine Intel Core procesora, ASUS je odlučio da ponudi vlasnicima Intel procesora matičnu ploču o kojoj su ranije mogli samo da maštaju. ASUS Rampage Extreme je jednom rečju ostvarenje svih snova vlasnika Intel Core 2 procesora. Bez obzira da li imate Core 2 Duo ili Core 2 Quad, možete biti sigurni da je najbolje mesto na svetu na kome ga možete “udomiti” upravo ASUS-ova perjanica bazirana na Intel X48 Express sistemskom kontroleru. Vrhunski kvalitet izrade i veliki izbor opcija u BIOS-u, obećavaju da ćete biti u mogućnosti da izvučete i poslednji mogući MHz iz vašeg procesora. ASUS Rampage Extreme pripada elitnoj seriji matičnih ploča koja dolazi iz R&D i fabričkih postrojenja ovog velikog tajvanskog proizvođača, a to stavlja do znanja velikim ROG (Republic of Gamers) logotipom, koji ima pozadinsko osveteljenje čak i kada je sistem isključen. Ploča je namenjena entuzijastima koji ne žale novca kako bi došli do „prave“ matične ploče, ali ne možemo se oteti utisku da je gađana i ciljana grupa kupaca koja vodi računa i o „fancy“ izgledu svog računara. Ukoliko bi trebali da sumiramo prvi utisak o novom Rampage Extreme modelu on bi glasio – obara sa nogu. Pogledajmo i konkretno, šta je to toliko fascinantno…

      karakteristike, statistike, asus rampage extreme maticne ploce

      Pakovanje i oprema

      ASUS R.O.G. ploče su se oduvek odlikovale „jakim“ nastupom i prvim utiskom koji ostavljaju na potencijalne vlasnike. Masivno pakovanje i sendvič kutija u standardnom Rampage-Striker dizajnu odmah Vam stavljaju do znanja da ćete morati malo dublje posegnuti rukom u džep ukoliko nameravate da uđete u ROG klub korisnika. Istina je takođe da Vam ploča nudi trenutno najsvežije inovacije i tehnologiju koju nećete sresti kod drugih modela konkurentskih imena. Jednostavno sve što možete poželeti i ono o čemu ste maštali pa čak i više od granica gde mašta prosečnog overkloking „freak-a“ može posegnuti je upravo suština Rampage Extreme ploče. Kada otvorite kutiju i bacite pogled na ploču sve postaje jasno. Najbolje što je ASUS škola matičnih ploča mogla da proizvede u ovom trenutku. Esencija filozofije pristupa u dizajnu i proizvodnji matičnih ploča kada je u pitanju lider na ovom polju, ASUS! Oprema koja stiže uz ovaj model pomera granice na koje nas je navikao ASUS.

      Oduvek je nudio više u odnosu na konkurentske modele ali ovaj put je otišao zaista daleko. Pored svih mogućih kablova i strujnih konvertera za povezivanje uređaja kao što su SATA, E-IDE i FDD, u pakovanju možete pronaći, obloženu izolacijom ATX I/O masku, 3-u-1 ASUS Q konektor koji olakšava povezivanje HDD, Power LED indikatora, uputstvo i prateći DVD sa drajverima, plastične vezice za uređenje kablova unutar kućišta, kablić sa termalnim senzorom. Spisak opreme se nastavlja sa eksternim LCD ekranm koji služi kao svojevrsni informacioni panel o statusu pojedinih funkcija matične ploče, zatim tu je PCI-e zvučna kartica, ASUS SupremeFX X-Fi Audio Card i dodatni “blower” ventilator koji se pomoću štipaljka mehanizma kači na rebra hladnjaka i povećava njegovu efikasnost prilikom sniženja temperature tranzistora VRM jedinice. Sve nabrojano smo već videli kod nekih ranijih ASUS top modela ali dolazimo do specijaliteta opreme u vidu dve prilično velike kutije u kojima se kriju dodatni hladnjaci koji povećavaju disipacionu površinu hladnjaka sistemskog kontrolera i već spomenutih tranzistora u jedinici za napajanje procesora. To je neophodno iz razloga što ploča poseduje 16-faznu VRM jedinicu koja uključuje veliki broj tranzistora čija efikasnost zavisi i od sposobnosti ugrađenih hladnjaka da održe što nižu radnu temperaturu.

      Jedna od posebnosti Rampage Extreme ploče jeste posedovanje Fusion vodenog bloka koji prekriva X.48 northbridge. Kao dodatna oprema uz ploču stiže kompletna oprema za povezivanje Fusion vodenog bloka na sistem vodenog hlađenja. On podrazumeva nekoliko holendera i adaptera zajedno sa šelnicama i dodatnim crevima kojima ćete bez problema ploču “prikačiti” na glavni sistem vodenog hlađenja. Za one koji to ne znaju, vodeno hlađenje je daleko efikasniji sistem odvođenja viška toplote od standardnih vazdušnih koji ukljušuju pasivne aluminijumske hladnjake i opcione ventilatore. Ergonomija rada i tišina su takođe na strani sistema sa vodenim hlađenjem. Ukoliko ste pravi overkloker, ASUS Vam jasno stavlja do znanja da primarni izbor hlađenja sistema mora biti vodeni sistem. Samo na taj način možete izvući maksimum performansi tokom svakodnevne upotrebe ovako konfigurisanog sistema. Kada sve sumirate, uz ovu nesvakidašnju ploču dobijate zaista impresivan spisak opreme baš onakav kakav se i očekuje proizvoda najvišeg ranga.

      Kvalitet, dizajn, raspored komponenti i BIOS

      ASUS je već sa prethodnim modelima iz gornjeg segmenta postigao referentni nivo kvaliteta koji je slobodno možemo reći postao referenca za ostale proizvođače jer manje više sve modele matičnih ploča upravo upoređujemo prema kvalitetu ASUS-ovih vrhunskih modela. Ta činjenica samo dobija na težini kada počenmo sa opisom Rampage Extreme modela. On naprosto teži potpunoj perfekciji kada je kvalitet izrade u pitanju. Koriste se isključivo visoko kvalitetne komponente koje uz izuzetnu pedantnost prilikom projektovanja matične ploče i rasporeda komponenti ostavljaju utisak da je ploča doterana do same prefekcije. Ovo je zaista jedna od najboljih ako ne i najbolja ploča koju smo do sada testirali po pitanju ovog kriterijuma i bez razmišljanja na uporednom testu bi dobila najvišu ocenu, 10. Prvo što vam pada u oči jeste masivna VRM jedinica.

      Ploča je projektovana tako da podrži najjače Intel procesore iz Extreme serije (QX9650 i QX9770) kao i slabiju četvorojezgarnu i dvojezgarnu Intel CPU porodicu. Shodno tome projektovali su VRM jedinicu velike efikasnosti koja može bez problem da odgovori ovako zahtevnom zadatku. ASUS jednostavno želi da odagna bilo kakav tračak sumnji kada je u pitanju adekvatno napajanje centralnog procesora bez obzira da li se radi o normalnom ili overkloking režimu rada. Ploča je spremna da isporuči napon za najviše overklokerske poduhvate. To Vam postaje jasno kada bacite pogled i vidite uredno spakovane grafitno oklopljene prigušnice u koloni pored aluminijum polimerskih kondezatora. Neizostavni deo su i visokoefikasni tranzistori poslednje generacije koji zaokružuju priču o kvalitetnoj VRM jedinici. Kompletan nadzor nad ovim delom matične ploče preuzima automatika tj. mikroprocesor koji je zadužen za sinhronizaciju rada ovako kompleksne napajačke jedinice. ASUS ga naziva “EPU-6 Engine” i shodno opterećenju i zahtevima procesora biće isporučeni adekvatni energetski paketi. Funkcija automatike nije samo da prati rad i napajanje CPU-a već se pod njegovim nadzorm nalazi i napajanje memorije, čipseta, ventilatora, hard diskova tj svi ključni delovi i podsistemi.

      Ukoliko ste tradicionalista i ne verujete automatskom modu, pomoću opcije u BIOS-u, manuelnim načinom, možete izabrati opciju kojom u pun pogon stavljate kompletnu infrastrukturu VRM jedinice tj svih 16 faza. Intel X.48 čipset je zajedno sa ostatakom procesorske logike oklopljen ogromnim haldnjakom “ringbus” tipa koji se dodatno protegao na višefaznu jedinicu napajanja memorije i čipseta kao i ICH9R “southbridge-a”. Hladnjak je izrađen vrhunskom preciznošću i svakako doprinosi kompletnom utisku kvaliteta kojim odiše svaki cm2 Rampage Extreme matične ploče. Deo koji hladi Intel X.48 čipset je pojačan već spomenutim Fusion vodenim blokom. Specijalitet ovog modela jeste i upotreba Fujitsu FPCAP ML serije kondezatora. Radi se o „low ESR&ESL“ kondezatorima iz tkz. „top klase“ proizvoda kada su u pitanju izdržljivost, trajnost i otpornosti na vlagu. Jedinice za napajanje RAM memorije i čipseta koriste 2-fazno i 3-fazno napajanje i pojačane su radi bolje efikasnosti i podrške tokom O/C režima upravo ML kondezatorima.

      Kuriozitet je da ih ASUS koristi i sa donje strane ploče tj. zbog “low profile” dizajna ovih uređaja koji se razlikuje od standardnog pečurkastog oblika, moguće ih je koristiti sa obe strane štampe matične ploče. Rampage Extreme kao ultimativni overklokerski model matične ploče mora da besprekorno manipuliše viškom toplote koja se generiše u toku rada uređaja. Zbog toga se ovde koristi unapređeni “Stack Cool 2” sistem prenosa toplote sa pozicija gde se generiše višak toplote na delove matične ploče koji su hladniji. To je postignuto upotrebom zasebnog sloja –“layera” izrađenog od bakra koji jednostavno provodi toplotu na hladniji deo ploče i time uprosečava radnu temperaturu kompletnog uređaja. Ovaj princip distribucije toplote sa kritičnih pozicija je zaista izuzetno efikasan i dokazan u radu. Ploča poseduje 4 DDR3 DIMM memorijska podnožja za ukupno 8GB sistemske memorije. Ovde je zanimljivo spomenuti činjenicu da su DIMM podnožja tj. memorijske banke ofarbane različitom bojom (plavom i belom) radi pravilnog konfigurisanja Dual channel režima rada. ASUS skreće pažnju da ukoliko overklokujete sistem i želite da izvučete maksimum iz Vaših memorijskih modula obavezno koristite podnožja bele boje (DIMM_A2 i DIMM_B2).

      Takođe, tu su i dva PCIe 16x slota puna širine za podršku ATI CrossFire režima, tri slota PCIe x1 od kojih je jedan obojen u crno i rezervisan za ASUS Supreme FX zvučnu karticu. Na raspolaganju su vam i dva klasična PCI v2.2 slota. “Southbridge” sekcija se sastoji od ICH9R kontrolera koji omogućava konkeciju do 6 SATA uređaja i standardno podržava Intel Matrix RAID 0,1,5,10 tehnologiju povezivanja diskova. Intelov čipset je pojačan sa još dva mikrokontrolera, Marvell 88SE6121 koji je zadužen za podršku jednom UDMA 133 kanalu na koji se mogu povezati do dva klasična IDE uređaja a istovremeno obezbeđuje i podršku za jedan eksterni SATA kanal sa max. propusnom moći od 3Gb/s. Kao da sve to nije bilo dovoljno tako da se našlo mesta za još jedan Sil5723 kontroler i još dva SATA priključka sa RAID 0,1 nivoima. Upravo ova dva SATA kanala su izdvojena različitom bojom i koriste se za tkz. ASUS “speeding” HDD tehnologiju koja je ništa drugo do uprošćena verzija “Raid striping” moda koji ima za rezultat podizanje nivoa performansi HDD podsistema. Bitan uslov je da posedujete dva HDD uređaja. Pored velikog broja SATA konekcija, ploča poseduje dva Firewire i 12 USB 2.0 portova tako da je maksimalno otvorena po pitanju povezivanja velikog broja uređaja.

      Ne smemo da zaboravimo ni dva Gigabitna mrežna kontrolera dok se pored ovih priključaka na zadnjem panelu ATX konektora našlo mesta i za jedan PS2 konektor za tastaturu, već spomenuti “eSATA” konektor, jedan Firewire i ClearCmos taster za izlazak iz OC petlje ukoliko uspete da “zaglupite” ploču tokom overkloking sesije. Rampage Extreme poseduje dva BIOS-a čime se olakšava rad tokom overklokinga jer jednostavno možete da snimate BIOS podešavanja kao što snimate pozicije u igri. Jedan BIOS služi isključivo ovoj svrsi dok drugi ima standardnu funkciju i opcije. Na ovaj način jednostavno birate i pozivate željeni profil bez potrebe da stalno menjate postavke BIOS-a. Jedan od noviteta na ovoj ploči jeste sekcija mikro prekidača i tastera koji se koriste kako bi olakšali ekstremni overkloking. Do sada smo kod Striker i starijih Rampage modela sretali power reset i CLrCMOS taster koji su ovog puta takođe prisutni ali su doživeli redizajn i to pozitivnom pravcu. Takođe, dodat je i jedan mikroprekidač oblika joysticka i još par tastera koji čine DynaOV (overvoltage) i DynaOC (overclocking) sekciju. Funkcija ovog dela jeste da se koriste tokom overkloking sesije i finog štelovanja napona “u letu”. U DynaOV režimu moguće je povećavati napon memorije, čipseta, Vcore, VTTCPU, CPUPLL, SB1.5 i SB1.1 vrednosti. DynaOC mod služi za povećanje vrednosti FSB-a u koracima po 1MHz. Vrlo korisna funkcija koja može biti itekako upotrebljiva tokom pronalaska maksimalnih radnih vrednosti procesora i memorije. Konačno dolazimo do BIOS-a i njegov ih funkcija. Kao da do sad nije bilo i previše menija koji su za početnika ali i one upćenije bili prava noćna mora jer jednostavno nije bilo lako podesiti sve parametre i dovesti ih u međusobnu korelaciju i pritom izbalansirati sve vrednsoti kako bi sistem funkcionisao kao treba. ASUS kaže da nije i dodaje još menija i omogućava kontrolu i podešavanje parametara do krajnjih detalja. Sad bi sledilo uglavnom ponavljanje o menijima i intervalima u kojima je dozvoljeno podešavanje odgovarajućih vrednosti međutim, ovoga puta ćemo ukazati na glavne parametre koji su od presudnog značaja za overklokingi njihovo podešavanje kako bi potencijalnim korisnicima olakšali prvi kontakt sa Rampage Extreme pločom.

      1. CPU Voltage setting: set [ CPU Voltage ], Range[0.85V…2.5], Interval = 0.00625V – Napon procesorskog jezgra je parametar od koga direktno zavisi sposobnost procesora prilikom postizanja viskoh radnih frekvencija. Naravno, morate voditi računa da ne preterate i da obezbedite adekvatno hlađenje procesoru. Vodite računa i o tome da različiti Core procesori u zavisnosti od tehnologije izrade i jezgra, poseduju različite radne napone.

      2. Loadline Calibration: Enable, – Omogućava stabilno napajanje procesora prilikom punog opterećenja. U tim slučajevima dolazi do pada napona i ova funkcija je upravo tu da odstrani tu nepravilnost u radu.

      3. CPU PLL Voltage: set [CPU PLL Voltage], Range[1.5V…3.0V], Interval = 0.01325V – Sigurnosna opcija prilikom podizanja sistema. Dodaje napon procesoru prilikom “boot up” procedure. Vodite računa da ne preterate sa vrednošću ovog parametra jer se to ploči nikako neće svideti. Dešava se da overklokovani sistem perfektno odradi testove i kod sledećeg restarta ili nakon shut down-a sistem neće da se probudi. Upravo ova opcija pomaže da se reši taj problem.

      4. FSB Termination Voltage: set [FSB Termination Voltage], Range[1.2V…2.0V], Interval = 0.01325V – Napon na sistemskoj magistrali. Postizanje većih brzina na FSB-u zahteva povećanje napona. To se radi u malim koracima jer je sistem osetljiv na preterano povećanje napona na FSB-u. Povećanje vrednosti ovog parametra dovodi i do direktnog povećanja radne temperature centralnog procesora a ukoliko preterate i do povremenih “zamrzavanja” celokupnog sistema.

      5. CPU GTL_REF0 Ratio:]: Range[+160mv…-155mv], Interval = 0.010V / 0.005v
      6. CPU GTL_REF1 Ratio:]: Range[+160mv…-155mv], Interval = 0.010V / 0.005v
      7. CPU GTL_REF2 Ratio:]: Range[+160mv…-155mv], Interval = 0.010V / 0.005v
      8. CPU GTL_REF3 Ratio:]: Range[+160mv…-155mv], Interval = 0.010V / 0.005v
      – Četri parametra koji su od važnosti prilikom overklokinga Core 2 Quad procesora u slučajevima gde je potrebno različita jezgra dopingovati različitim vrednostima napona kako bi postigli stabilnost CPU-a na visokim frekvancijama. Iskistvo govori da je neophodno pravilno definisati ove vrednsoti kada krećete preko FSB=440MHz sa Quad core procesorima.

      9. NB GTL_REF Ratio: Range[+160mv…-155mv], Interval = 0.010V / 0.005v – Opcija za fino kalibrisanje napona Northbridge-a. Vodite računa da ne preterate i počnete se podešavanjima u velikim koracima. To može da Vam zada prilične glavobolje jer kao što rekosmo ovo služi za fino štelovanje napona pa se mali koraci porazumevaju. Naime da bi postigli velike brzine na FSB magistrali morate povećavati i napon na “northbridge”-u. On počinje intezivno da se greje jer postiže prilično velike radne temperature. U tim situacijama postaje prilično neefikasan u korišćenju energije tj. usled pregrevanja je “rasipa” što dovodi do pada napona i upravo zbog toga je nephodno fino trimovanje napona NB-a.

      10. North Bridge Voltage: set [North Bridge Voltage], Range[1.25V…2.21V], Interval = 0.01325V – Opcija od koje direktno zavisi postizanje velikih FSB vrednosti. Stariji čipsetovi izrađeni u 65nm su naprosto gladni napona. Tada postižu prilično visoke temperature i često zanju da ugase ploču jer se uključuje “overheat shutdown” funkcija kako ne bi oštetili matičnu ploču. Vodite računa da velike vrednosti ovog parametra podrazumevaju ozbiljno hlađenje NB-a.

      11. DRAM Voltage: set [Memory Voltage], Range[1.5V…2.8V], Interval = 0.01325V – Podešavanje vrednosti napona radne tj. sistemske (RAM) memorije. DDR2 i DDR3 imaju različite vrednosti radnog napona shodno tome vodite računa i o overvoltage koracima. Obavezno obezbedite dodatni sistem hlađenja za memorijske module jer su osetljivi na pregrevanje i usled toga vrlo često se kvare.

      12. NB DDRVref Voltage: Range[+200mv…-157.5mv], Interval = 0.0125V /0.00025v – Vrednost referentnog napona memorijskog kontrolera u okviru čipseta. Pomaže stabilnosti memorijskog podsistema na visokim vrednstima memorijske magistrale.

      13. DDRIIII Channel A Ref Voltage: Range[+200mv…-157.5mv], Interval = 0.0125V /0.00025v
      14. DDRIIII Channel B Ref Voltage: Range[+200mv…-157.5mv], Interval = 0.0125V /0.00025v
      – Fino trimovanje napona po pojedinim memorijskim kanalima. Polazi se od pretpostavke da različiti moduli imaju i različite karakteristike i toleranciju na napon i stabilnost u radu. Omogućeno tek na pločama koje imaju izvedeno višefazno napajanje memorijskog podsistema.

      15. South Bridge 1.5 Voltage: set [South Bridge 1.5 Voltage], Range[1.5V…2.056V], Interval = 0.01325V

      16. South Bridge 1.05 Voltage: set [South Bridge 1.05 Voltage], Range[1.06V…1.96V], Interval = 0.01325V – Omogućeno na pločama sa multifaznom konfiguracijom napajanja za čipset. U slučajevima visokih FSB vrednosti HDD uređaji znaju da “pobrljave” i odbiju učitavanje OS-a jer je potrebno više napona HDD kontroleru. Ove dve vrednosti upravo služe podizanju napona HDD kontrolera i referentnog napona na PCI magistrali.

      CPU Voltage, CPU VTT Voltage i NB Core Voltage su parametri od kojih direktno zavisi overkloking potencijal te im shodno tome posvetite više pažnje. Ukoliko podižete NB Core Voltage obavezno ugradite dodatni ventilator na hladnjak kako bi održali normalnu radnu temperaturu Intel X.48 čipseta.
      Tokom overklokinga obratite pažnju na odnos FSB i memorijske magistrale. Većina novih Conroe procesora može bez problema da pređe granicu od FSB=500MHz te je shodno tome potrebno pravilno definisati vrednost brzine rada sistemske memorije. Na raspolaganju vam je 8 vrednosti za delioc memorijske magistrale zavisno od strap-a tj. frekvencije rada memorijskog kontrolera. Ukoliko posedujete CPU sa QPB 1333 (FSB=333) a što se odnosi na sve novije modele Core 2 Duo i Core 2 Quad procesore videćete sledeće opcije za memoriju:

      FSB DRAM FSB/DRAM ratio (clock rate)

      1) 1333 667 1:1
      2) 1333 800 5:6
      3) 1333 835 4:5
      4) 1333 887 3:4
      5) 1333 1002 2:3
      6) 1333 1066 5:8
      7) 1333 1111 3:5
      8) 1333 1333 1:2

      Prilikom postizanja velikih vrednosti na FSB magistrali obratite pažnju na CPU/NB Clock Skew parametar. On je u direktnoj vezi sa postizanjem ekstremnih vrednosti FSB-a od 600 i preko 600MHz. Što više podešavate vrednosti ovih parametara povećava se i šansa da postignete veću FSB vrednost. Prilikom overklokinga memorije i postizanja velikih vrednosti brzine rada memorijske magistrale povedite računa i o činjenici da je jedan modul po kanalu poželjan prilikom postizanja brzina do i preko DDR3 2400 specifikacija a dva modula po kanalu za brzine do i preko DDR3 2000. Naravno neophodan uslov je posedovanje vanserijski dobrih i skupih DDR3 memorijskih modula. Kod podešavanja memorije osim standardnih vrednosti tajminga i “sub” latencija skrećemo pažnju na sledeće parametre:

      1. DRAM Static Read Control – Setting [disable] – pomoćiće postizanju većih brzna na memorijskoj magistrali ali će istovremeno biti žrtvovane performanse memorijskog podsistema. Ukoliko uključite ovu opciju, setovanje manjih vrednosti “tRD” parametra direktno utiče na bolje performanse memorije.

      2. DRAM Dynamic Write Control – Setting [disable] – isto kao i u prethodnom slučaju, isključenje ove opcije omogućuje postizanje većih radnih taktova memorije uz žrtvu pada performansi. Uključenje ove opcije i setovanje na “Stronger” opciju dovodi do poboljšanja memorijskih performansi.

      3. Ai Clock Twister setting – Setting [Lighter] omogući će lakši overkloking memorije. “Stronger” podešavanje podiže performanse memorijskog podsistema.

      4. Ai Transaction Boost – Setting [enable] and Boost Level [Value], veća vrednost dovodi do poboljšanja performansi memorijskog podsistema.
      Kao što vidite ovi parametri direktno utiču na podizanje performansi sistema tako što memoriju stavljaju u režim ubrzanog rada ali istovremeno mogu uticati na povećanu nestabilnost rada raćunara. Ovi parametri su u direktnoj zavisnosti sa kvalitetom i brzinskim specifikacijama DDR3 RAM memorije. Što je memorija bolja utoliko ćete imati više manevarskog prostora prilikom podešavanja ovih parametara. Konačno, dolazimo i do dela za podešavanje osnovnih i „sub“ latencija memorije. Pravilo je da što su ove vrednosti manje, memorija radi brže i performanse su bolje. Međutim, preterivanje može ugroziti stabilnost sistema te prilikom podešavanja morate biti sistematični i oprezni kako ne bi ugrozili stabilnost računara i integritet operativnog sistema.

      Prva grupa parametara

      1 DRAM CAS# Latency [4-11],
      2 DRAM RAS# to CAS# Delay [3-18],
      3 DRAM RAS# Precharge [3-18],
      4 DRAM RAS# Activate to Precharge [3-34],
      5 DRAM RAS# to RAS# Delay [1-15],
      6 DRAM Row Refresh Cycle Time [30, 36, 48, 60, 72…..100,110],
      7 DRAM Write Recovery Time [1-15],
      8 DRAM Read to Precharge Time [1-15],

      Druga grupa parametara

      1 Read to Write Delay (S/D) [1-15],
      2 Write to Read Delay (S) [1-15],
      3 Write to Read Delay (D) [1-15],
      4 Read to Read Delay (S) [1-15],
      5 Read to Read Delay (D) [1-15],
      6 Write to Write Delay (S) [1-15],
      7 Write to Write Delay (D) [1-15],

      Treća grupa parametara

      1 Write to PRE Delay [1-31],
      2 Read to PRE Delay [1-15],
      3 RE to PRE Delay [1-3],
      4 ALL PRE to ACT Delay [1-15],
      5 ALL PRE to REF Delay [1-15],

      Ukoliko Vam je naporno da podešavate sve parametre, savet je da se skoncentrišete na prvu grupu i pokušate da pronađete idealnu kombinaciju.. Preostale dve grupe možete postaviti na „Auto“ opciju do trenutka kada bude spremni da se upustite u eksperimentisanje i sa ostatkom opcija.

      Ponašanje u radu i instalacija sistema

      Instalacija sistema je prošla brzo i glatko. To se očekuje i od mnogo jeftinijih modela tako da u Rampage Extreme nismo ni sumnjali. Probali smo je sa dosta procesora i svakako najveća vrednost ovog modela i X.48 čipseta jeste što podržava brzinu od FSB=400. To je zvanična specifikacija tako da nema nedoumica oko stabilnosti sistema ili eventualnog neplaniranog iskakanja aplikacija ili „zamrzavanja OS-a“. To je vrlo bitno u slučaju kombinavanja ove ploče sa QX9770 Extreme serijom procesora gde se traže ultimativna stabilnost i brzina što su zahtevi koji su u obrnutoj srazmeri. Definitivno je Rampage Extreme dorastao ovom zadatku i izazovu tako da je i fabrički ubrzane procesore „vozio“ bez problema. U toku rada na „default“ vrednostima, ploča emituje neznatnu količinu toplote. Masivni hladnjak uspešno disipira generisanu toplotu sa kritičnih mesta te je stabilnost u radu na najvišem nivou. Drajveri se instaliraju jednostavno i brzo a VISTA bez problema prepoznaje sve integrisane uređaje. Dodatne funkcije matične ploče se uz pomoć detaljnog uputstva vrlo brzo nauče a bogata dodatna oprema Vam omogućava da sklopite efikasan i opcijama vrlo bogat računarski sistem.

       

      Overkloking

      karakteristike, statistike, asus rampage extreme maticne ploce

      Pošto je ovo ploča namenjena freak-ovima koji bez vrhunskog HW-a i OC-a ne mogu zamisliti svoj računar vrlo je važno kako se ploča ponaša tokom OC-a. Spomenuli smo ranije da je ASUS jasno stavio do znanja budućim vlasnicima da ukoliko žele dobre OC rezultate minimum uslova jeste instalacija vodenog hlađenja. Na žalost u trenutku testiranja ploče usled ograničenog vremenskog intervala i brojnosti benchmarking testova nismo bili u mogućnosti da nabavimo komponente za vodeno hlađenje te smo sistem hibridnog hladnjaka brobali „na suvo“. Utisci nisu zadovoljavajući. Koliko god ploča izgledala mračno i obećavajuće, kada krenete sa vazdušnim overklokingom silno ćete se razočarati. Prebacivanje preko 440MHz na FSb-u je zahtevalo ozbiljno podizanje napona čipseta 1,65V a to je dovodilo do pregrevanja X.48 čipseta koji je neretko prelazio magičnu granicu od 90 stepeni radne temperature, uprkos činjenici da je jedan Black Delata 6cm blower pumpao vazduh u rebra masivnog kulera. Očigledno je da hibridni kuler nije dorastao zadatku intezivnog OC-a u uslovima vazdušnog hlađenja i visokih ambijentalinih temperatura. Bilo kako bilo, ostali smo kratkih rukava i pomalo zatečeni i iznenađemi lošim OC rezultatima. ASUS bi mogao korisnicima koji ne žele da uvode vodeni način hlađenja obezbedi alternativno hlađenje X.48 northbirdge-a. Od zanimljivosti i pohvala želimo da istaknema automatski OC mod u BIOS-u koji prepoznaje tip CPU-a i shodno tome otvara dodatne menije i opcije za podešavanje. Takođe ima predefinisane vrednosti za četvorojezgarne procesore tako da ukoliko imate quad core CPU, ploča će u meniju ponuditi da ga podigne na brzinski nivo Q9450, Q9650 ili QX9650 i QX9770 procesora.

      Test sistem

       

      Specifikacija

      CPU

      Intel Core 2 Duo E8500

      Cooler

      Intel Box Cooler

      RAM

      2x1GB DDR3 1333OCZ Gold

      MB

      Intel DX48BT2
      Intel DX38BT
      ASUS P5E64 WS Evolution
      ASUS P5E3 Premium
      ASUS Rampage Extreme

      VGA

      ASUS EN9600GT, 512MB GDDR3

      HDD

      Western Digital Caviar SE 160GB SATA2

      ODD

      Optiarc 7200S, SATA

      Power supply

      Enhance 460W

      Display

      17″, CRT, LG Flatron 795 FT Plus

      OS

      Winowds VISTA Ultimate x86 + SP1

      Drivers

      ForceWare 174.85

      Rezultati:

      SiSoft Sandra 2008 Pro

      karakteristike, statistike, asus rampage extreme maticne ploce

      karakteristike, statistike, asus rampage extreme maticne ploce

      karakteristike, statistike, asus rampage extreme maticne ploce

      karakteristike, statistike, asus rampage extreme maticne ploce
       

      Cinebench 10 – default benchmark

      karakteristike, statistike, asus rampage extreme maticne ploce
       

      WinRAR i drugi sintetički testovi

      karakteristike, statistike, asus rampage extreme maticne ploce
      karakteristike, statistike, asus rampage extreme maticne ploce
       

      FutureMark 3DMark 2006 i igrački testovi

      karakteristike, statistike, asus rampage extreme maticne ploce

      karakteristike, statistike, asus rampage extreme maticne ploce
       

      karakteristike, statistike, asus rampage extreme maticne ploce

      karakteristike, statistike, asus rampage extreme maticne ploce
       

      Zaključak

      ASUS je ponovo uspeo da uzdrma tržište matičnih ploča. Njihov Rampage Extreme je definitivno vanserijska matična ploča koja nijednog iskrenog zaljubljenika u desktop PC hardver neće ostaviti ravnodušnim i biće zanimljiva svakom zahtevnijem kupcu i asembleru privatnog„custom made“ računarskog sistema. Svojom pojavom se odmah distancira od proseka ponude i jasno stavlja do znanja da je u društvu trenutno najboljih matičnih ploča koje možete pronaći na tržištu. Performanse su na očekivanom nivou, a brojnost i detaljnosti opcija u BIOS-u oduševljava. Eksperimentisanjem sa velikim brojem brzinskih parametara lako ćete podići performanse iznad proseka za matične ploče sa Intel X48 čipsetom. Overkloking je polje gde bi ova ploča trebalo da ostavi najjači utisak, ali samo ukoliko ispunite uslov koji smo mnogo puta ponavljali tokom ovog testa – vodeno hlađenje. Mana ove ploče, ako je tako možemo nazvati, jeste definitivno loš “OC potencijal” ukoliko sistem bazirate na standardnom, vazdušnom hlađenju. Zbog toga smo mišljenja da ASUS treba malo više da obrati pažnje na usavršavanje primenjenog hibridnog rashladnog rešenja ili će kupci jednostavno morati da se pomire sa činjenicom da bi bilo jako dobro da nabave sistem sa vodenim blokom i pumpom koji će hladiti samo matičnu ploču. Uskoro bi smo mogli imati i dve različite serije matičnih ploča koje bi se razlikovale samo po rashladnim blokovima (ASUS Air i ASUS Water serije). Bez obzira na uočene nedostatke, koji su ovoj ploči za malo izmakli tron najbolje među najboljima, ostavila je izuzetan utisak tokom dvonedeljne torture u uslovima intezivnih testova i neprestanog testiranja. Ploču smo mučili tokom celog dana, pune dve nedelje pri visokim sobnim temperaturama i ona je uspela da iznese kompletan uporedni test procesora i overkloking sesije za svaki pojedinačni procesor i to bez ikakvih problema. Upravo zbog toga, ASUS Rampage Extreme matična ploča dobija našu toplu preporuku, koja bi mogla biti i apsolutna preporuka, ako ste voljni da dodatno uložite u vodeno hlađenje…

      karakteristike, statistike, asus rampage extreme maticne ploce

      Matičnu ploču na test ustupio ASUS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test