Miloš Stamenković
ASUS Rampage Formula
Kreiranje veoma dobrih i ozbiljnih matičnih ploča za Intel platformu je oduvek bila jedna od glavnih specijalnosti kompanije ASUSTek. U vreme vladavine Athlon 64 procesora, kada su samo nerazumni Intel fanovi kupovali vrele, naklokovane Pentiume, ASUS se nije mogao pohvaliti vrhunskim modelima. Da, ponegde se “provukao” poneki solidan model za Socket 754 i 939, ali je definitivno uvek mnogo veće pažnja posvećivana Intel platformi. Takva poslovna politika je ASUS automatki i vratila u žižu interesovanja kada je počela “Core 2 invazija”, a serija matičnih ploča (P5B) je bila sasvim respektabilna. Naravno, kasnije se osetila potreba za klasom ultra ekskluzivnih modela namenjenih entuzijastima, raznim profesionalcima kod kojih je brzina računara direktno proporcionalna sa zaradom i naravno, nikad zaboravljenim “gejmerima” i overklokerima, na koje je još tada obraćena posebna pažnja. Tako je nastala ROG iliti „Republic Of Gamers“ serija matičnih ploča koja kao glavnu ciljnu grupu ima, logično, pasionirane igrače, ali i sve ostale entuzijaste koji vole da u svom računaru imaju vrhunsku matičnu ploču. Dakle, na meniju smo imali ASUS Striker sa nFORCE 680i, ASUS Commando sa P965, ASUS Blitz sa P35, ASUS Maximus sa X38 i ASUS Striker II Formula i Extreme sa nForce 790SLI čipsetom. Svi navedeni modeli su i momentu izlaska na tržište bile u samom vrhu ploča koje ste mogli kupiti za Intel platformu, tako da je sada sasvim logično da se od svakog sledećeg „Republic Of Gamers“ predstavnika mnogo očekuje. Nova Rampage formula je bazirana na najnovijem i aktuelnom Intel X48 čipsetu, te u datom momentu predstavlja „naj“ ploču za Intel platformu koju Asus ima u ponudi. Ovde je posve veoma interesantno da Asus Rampage koristi odavno standardnu DDR2, a ne novu DDR3 memoriju, što opet jasno ukazuje da i sami proizvođači ploča na neposredan način priznaju da je DDR3 još uvek totalno nepotrebna stvar.
Kako se DDR3 memorija već izvesno vreme nalazi u opticaju, ali bez ikakvih značajnih prodajnih efekata prvenstveno zahvaljujući velikoj ceni koja se ne reflektuje kroz performanse, vrlo lako se može dogoditi da dotični standard nikada i bude apsolutno prihvaćen. Što se tiče X48 čipseta, ta tema je već par puta odrađena (pa ukoliko niste, upućujemo vas na informacije u prethodnim testovima Intel Extreme X48 baziranih ploča, kao i nedavni “P45” prikaz), tako da odmah možemo da pređemo pravo na “stvar”, tj. na našu ASUS Rampage Formula matičnu ploču.
Ploča na testu – ASUS Rampage Formula
Pošto se radi o elitnoj kategoriji matičnih ploča, svaki od „Republic Of Gamers“ predstavnika mora imati dosta atraktivan paket koji uz sve to ide. Sama ambalaža je veoma slična ostalim bratskim modelima, a ista je od samog starta bila na vrhunskom nivou, pa tako ovim detaljem Rampage veoma lako označava svoju pripadnost. Sadržaj paketa je takođe u skladu sa „Republic Of Gamers“ standardima, tako da pored klasike uputstva i propratnog softvera, se tu nalazi i dodatni ventilator za čipset, kao i audio riser „Supreme FX II“ karta. Kada ploču oslobodimo iz plastičnih okova, možemo proanalizirati layout.
Prva stvar koji privlači pažnju je „kineski zid“ oko procesorskog soketa koji je sastavljen od velikog heatpipe sistema za hlađenje. On se prostire skroz preko naponske jedinice, pa sve do northbridge-a i na kraju do southbridge-a. Međutim, kada se malo bolje pogleda može se videti da deo heatpipe-a koji se nalazi preko MOSFET-a naponske jedinice nije baš povezan za ostatkom heatpipe-a koji se nalazi preko oba dela čipseta. Da bi se samo hlađenje odlične 8-phase naponske jedinice dodano popravilo, u paketu se dobija kuler koji se može po potrebi instalirati. Generalno, kompletan sistem za hlađenje je veoma dobar, napravljene su određene korekcije u načinu njegovog fiksiranja za matičnu ploču, jer je tu ranije bilo problema, pa se pored eventualne promene i dodavanja termalne paste, ne mora se vršiti nikakva dodatna intervencija kako bi se obezbedile maksimalne overkloking performanse.
Jedini problem koji se ovde može primetiti je veoma tesan prostor oko procesorskog soketa, jer su elektolitske komponente veoma blizu, što znači teža montaža velikih kulera koji su u poslednje vreme dosta popularni. Ovo posebno znači za neke sisteme vodenog hlađenja i klasične vazdušne, ali gigantske kulere. Zbog toga se savetuje da pre kupovine kulere jednostavno proverite „da li pasuje“ na Asus Rampage matičnu ploču. Ostatak layout-a je veoma „čist“, tako da se po ovom pitanju nema više šta zameriti. ATX naponski konektori su na pravom mestu, a isto važi i za flopi, ATA i SATA konektore. Na raspolaganju i dalje stoje dva grafička PCI Express x16 2.0 porta, a tu se nalazi i ATI Crossfire podrška u već standardnom režimu rada.
Od slotova, tu su još pod dva PCI Express x1 i PCI 2.2, iako bismo lično više voleli da vidimo još jedan PCI umesto PCI Express x1, i to iz prostih razloga veće funkionalnosti ploče. Jedna TV karta, jedna Skystar i kapaciteti su popunjeni, a sigurno ima dosta korisnika kojima je potreban još jedan PCI slot. Prisustvo odličnog audio rešenja u vidu ADI1988B čipa dodatnoj kartici olakšava ovaj problem, jer većina korisnika neće imati potrebe da ovo audio rešenje nadomesti nekim drugim, npr, Creative rešenjem. Pored toga, na Asus Rampage se nalaze dva LAN adaptera, Realtek RTL8110SC i Marvell 88E8056 koji obezbeđuju 10/100/1000 Gbps modove transfera. Tu su i dva firewire porta (na žalost, u staroj „a“ verziji), zajedno sa maksimalnih 12 USB koji su na raspolaganju od strane Intel X48 čipseta. Što se tiče uređaja za skladištenje podataka, tu su šest Serial ATA II portova, zajedno sa JMicron JMB368 kontrolerom koji omogućava povezivanje i starih PATA hard diskova i CD/DVD uređaja.
Na kraju sagledavanje layout-a, da si primetiti činjenica koja može, ali i ne mora biti iznenađenje. Naime, Rampage gotovo identičan Maximus modelu koji je baziran na X38 čipsetu. Iako bi se moglo očekivati da će Asus uložiti dodatni napor kako bi novi Rampage dobio dodatno optimizovani layout za još bolje overkloking performanse, očigledno da za to nije bilo neophodno. Na već postojećem Maximus modelu je urađeno sve što može biti za ovu generaciju čipseta i procesora, pa je tako ostalo samo da se standardni X38 northbridge zameni „novim“ biranim koji nosi oznaku X48 i gotov posao. Zamalo da zaboravimo – promenjena je i nalepnica na southbridge-u :). Dobro, noviteta po pitanju layout-a nema, ali da vidimo šta ima novo po pitanju BIOS-a i neizbežnih overkloking mogućnosti.
BIOS
Ipak, pre nego što uđemo u sam BIOS, treba napomenuti da Asus već standardno uz ploču isporučuje softverski paket za monitoring sistemskih parametara, kao i overkloking direktno iz operativnog sistema. Centralna aplikacija je AI NOS koja omogućava solidan nivo automatskog overklokinga kroz već definisane profile, mada je moguće kreirati i svoje. AI NOS se može podesiti da prati nivo opterećenja sistema, i da shodno tome povećava ili smanjuje nivo overklokinga. Naravno, kroz ovaj softver nije moguće doći ni blizu overkloking limita, pa je ovo rešenje namenjeno početnicima koji žele na ovaj način da ubrzaju svoj sistem, ali nemaju hrabrosti ili iskustva da to učine direktno iz BIOS-a. AI Booster je namenjen za manuelni overkloking, tako da na raspolaganju nudi više opcija gde se mogu detaljnije podešavati sve vitalne frekvencije i naponi. Kroz AI Booster se već može pristojno prići limitima koje Asus Rampage nudi, ali je za maksimum opcija ipak potrebno otići direktno u BIOS.
Kao i sve Asus matične ploče u poslednje vreme, i Rampage koristi modifikovanu verziju AMI BIOS-a. Osnovni raspored opcija je standardan za modele ovog proizvođača, tako da u osnovi BIOS izgleda veoma slično kao i kod ostalih „Republic Of Gamers“ matičnih ploča za Intel platformu. Ipak, ono što sve najviše zanima, a to je overkloking deo opcija, nalazi se pod sekcijom koja nosi novo „Extreme tweaker“ ime kako bi u startu bolje opisala mogućnosti koje nudi Asus Rampage. Za one sa jeftinijim ulaznicama, na raspolaganju je „CPU Level UP“ opcija koja automatski nudi overkloking na određenu vrednost „imitirajući“ takt zvanično bržeg procesora. Tako smo sa našim E6750 procesorom nudi overkloking na nivo E6800 i E6850. Ova opcija radi bez ikakvih problema, tako da se manje iskusni korisnici već ovde mogu ući u svet overklokinga. Za korak dalje, tu je AI Twister opcija koja nudi raspon od „Light“ do „Stronger“ nivoa ubrzavanja sistema.
Za one iskusne, Asus Rampage nudi veliku lepezu opciju od kojih neke spadaju u standardni overkloking set, dok su tu i neke sa kojim se sada prvi put srećemo. Maksimalni nivoi radnih napona za svaki deo sistema su toliko visoki, da u trenutku možete sve spaliti ukoliko želite da od vašeg računara napravite malu IT lomaču. Napon procesora može ići čak do 2.4 V, uz mogućnost dodatne korekcije napona kroz CPU PLL opciju čak do 3.0 V, što znači da se procesor vrlo lako može poslati da „gori u paklu“. Naravno, slično važi i za napon memorije koji može ići čak do 3.4 V, što je gotovo duplo od referentnog napona većine modula. Asus Rampage poseduje podršku za radni takt memorije od 1600 MHz i pri tom podešavanju ne bi trebalo da bude potrebno povećanja radnog napona. Ipak, ako se za to ukaže potreba, napon memorijskog kontrolera u northbridge-u se može dodatno povećati u situacijama veoma visokog radnog takta sistemske magistrale i DDR2 memorije. Za osiguravanje stabilnosti memorije pri agresivnim podešavanjima, referenti napon se može povećati za +0.30V i to posebno po kanalu. Tu su još i mogućnosti korekcije „FSB Termination“ i napona southbridge-a, kako bi se po potrebi i ovaj deo sistema uskladio sa zadatim opterećenjima. E sad, sekcija za podešavanje memorijskih tajminga pored seta standardnih opcija nudi još nešto što se zove „Command Performance Level“. U pitanju je veoma značajna stvar koja Rampage stavlja iznad svih ostalih dosadašnjih modela iz Asus ponude. Iza „Command Performance Level“ opcije se u stvari nalazi mogućnost da se podešava „MCH Read Dealay“ ili skraćeno „tRD“ na mnogo većem nivou nego što je to ranije bilo moguće. Na ranijim modelima iz „Repubic Of Gamers“ serije bilo moguće slično podešavanje, ali veoma ograničeno i na kraju se opet nije znalo šta se dobija, što je opet prouzrokovalo nestabilnost sistema, pa je samim tim bilo teže izvući korist od ove opcije. Sada je ova funkcija znatno unapređena, jer se veoma lako podešava i usklađuje sa ostalim memorijskim parametrima. „Command Performance Level“ utiče na oba memorijska kanala, gde logični niža vrednost smanjuje „latency“ i povećava performanse. Naravno, ovde se mora vodati računa o mogućnostima memorija, podešenoj vrednosti sistemske magistrale i memorijskom deliocu. Sa mogućnošću podešavanje preciznog podešavanja „tRD“ parametara, sada je moguće „izvući“ bolje performanse, i to na nižem radnom taktu sistemske magistrale. Generalno kod Intel platforme, standardni overkloking cilj je ostvarivanje što većeg radnog takta magistrale u kombinaciji sa maksimalnom brzinom koji procesor može da izdrži. Međutim, praksa je pokazala da sa nižim FSB-om, ali sa finim podešavanjem memorijskih parametara je moguće ostvariti finalno bolje performanse sistema. Asus sa Rampage modelom nudi do sada najbolje mogućnosti za ovaj vid optimizacije. Povećanje performansi preko „tRD“ opcije posebno ima efekta ukoliko se koristi neki od memorijskih množilaca, a u zavisnosti od njih mogu se koristiti manje ili veće „tRD“ vrednosti. Standardna „tRD“ vrednost je 12, ali se na Asus Rampage ova vrednost može spustiti na 6 ili 7 pri FBS-u od standardnog 333 pa do čak preko 400 MHz, čime se „latency“ smanjuje za oko 13ns, što je veoma značajna razlika. Kada se kroz standardne memorijske testove uporedi razlika u memorijskim performansama između standardne „tRD“ vrednosti 12 i vrednosti 5, dobija se razlika od preko 500 MB/s pored već navedenog umanjenja „latency-ja“. Naravno, od finalnog radnog takta memorije i ostalih podešavanja direktno zavisi i dobitak performansi koji može biti i daleko veći. Ovde treba napomenuti u kojim slučajevima se može izvući ovaj benefit od „tRD“ podešavanje. Naime, ukoliko se koristi radni takt FSB od 500 MHz, a memorije od 1000 MHz gde sve radi u sinhronom režimu od „tRD“ podešavanja nema tolike koristi. Međutim, ukoliko je radni takt magistrale 400 MHz, a memorije 1000 MHz uz odgovarajući množilac, tu „tRD“ podešavanje stupa na scenu i nudi navedeni rast performansi.
Kolika je ta razlika preslika u realne performase analizirali smo u poređenju sa MSI P35 Platinum modelom. Naravno, obe ploče su podešene na iste radne taktove i tako da se iz datih taktova i komponenti izvuče maksimum, sa tim da je memorijski parametri kod Asus Rampage-a bili podešeni na najbolji mogući način uključujući tu i „tRD 5“ podešavanje. Već u prvim memorijskim testovima, jasno se vidi Asus Rampage nudi značajno bolje performanse kada se navedeni memorijski parametri adekvatno podese. Ipak, ono što najviše utiče je smanjene „tRD“ tajminga, jer MCH direktno utiče na memorijske performanse, te su razlike koje se mogu videti u tabeli direktna posledica ovog ubrzavanja northbridge-a i njegove komunikacije sa memorijom i procesorom. Sasvim očekivano, manji latency i brži rad memorije veoma povoljno utiče na performanse kroz sve testove, pa se bez problema u jedno rečenici može svesti poređenje starog P35 čipseta i X48 na Asus Rampage-u. Samo pogledajte sve rezultate kroz tabele, i ta rečenica će vam se u glavi automatski sklopiti.
Specifikacija:
CPU Intel Socket 775 Core™2 Quad/Core™2 Extreme/Core™2 Duo/Pentium® Extreme/Pentium® D/Pentium® 4 Processors
Compatible with Intel® 05B/05A/06 processors
Support Intel® next generation 45nm CPU
Chipset Intel X48
Intel ICH9R
Intel Fast Memory Access Technology
Front Side Bus 1600/1333/1066/800 MHz
Memory 4 x DIMM, Max. 8 GB, DDR2 1200*/1066/800/667 ECC,Non-ECC,Un-buffered Memory
Dual Channel memory architecture
Expansion Slots 2 x PCIe 2.0 x16 , support at full x16, x16 speed
3 x PCIe x1 ( the PCIEx1_1 (black) is compatible with audio slot)
2 x PCI 2.2
CrossFire Support ATI CrossFire graphics cards
Storage Southbridge
6 xSATA 3 Gb/s ports
Intel Matrix Storage Technology Support RAID 0,1,5,10
JMicron® JMB368 PATA controller
1 xUltraDMA 133/100/66/33 for up to 2 PATA devices
LAN Dual Gigabit LAN controllers, both featuring AI NET2
Support Teaming Technology
Audio SupremeFX II Audio Card
ADI 1988B 8 -Channel High Definition Audio CODEC
Coaxial / Optical S/PDIF out ports at back I/O
ASUS Noise Filter
IEEE 1394 2 x 1394a ports (1 port at back I/O, 1 port onboard)
USB 12 USB 2.0 ports (6 ports at mid-board, 6 ports at back panel)
Overclocking Features Extreme Tweaker
Loadline Calibration
2-Phase DDR 2
Intelligent overclocking tools
CPU Level Up
AI Gear 3
AI Overclocking (intelligent CPU frequency tuner)
ASUS AI Booster Utility
ASUS O.C. Profile: overclocking configuration-sharing tool
Overclocking Protection
COP EX (Component Overheat Protection – EX)
Voltiminder LED
ASUS C.P.R.(CPU Parameter Recall)
Special Features External LCD Poster
Onboard Switches: Power / Reset / Cls CMOS (at rear)
ASUS EPU(Energy Processing Unit)
ASUS Q-Connector
ASUS Q-Fan 2
ASUS EZ Flash 2
ASUS CrashFree BIOS 3
ASUS MyLogo3
Back Panel I/O Ports 1 x PS/2 Keyboard
1 x IEEE 1394a
2 x LAN(RJ45) port
6 x USB 2.0/1.1
1 x Clr CMOS switch
1 x Optical + 1 x Coaxial S/PDIF Output
Internal I/O Connectors 3 x USB connectors supports additional 6 USB 2.0 ports
1 x Floppy disk drive connector
1 x IDE connector
6 x SATA connectors
1 x IEEE 1394a connector
1 x CPU Fan connector
3 x Chassis Fan connector
1 x Power Fan connector
8 x Fan connectors: 1 x CPU / 1 x PWR / 3 x Chassis / 3 x Optional
1 x S/PDIF Out connector
1 x8-pin ATX 12V Power connector
24 -pin ATX Power connector
3 x thermal sensor connector
1 x En/Dis-able Clr CMOS connector
Chassis Intrusion connector
System Panel(Q-Connector)
BIOS 16 Mb Flash ROM
DMI 2.0
AMI BIOS
PnP
WfM 2.0
SM BIOS 2.4
ACPI 2.0a
Multi-language BIOS
Manageability WOL by PME,WOR by PME,Chasis Intrusion,PXE
Accessories External LCD Poster
ASUS Optional Fan
SupremeFX II Audio Card
3 in 1 ASUS Q-Connector Kit
UltraDMA 133/100/66 cable
Floppy disk drive cable
SATA cables
SATA power cables
2-port USB2.0 + IEEE 1394a module
I/O Shield
Cable Ties
User's manual
Support Disc The hottest 3D Game: S.T.A.L.K.E.R.
Support DVD:
Drivers and applications
ASUS PC Probe II
ASUS Update
ASUS AI Suite
Futuremark ® 3DMark® 06 Advanced Edition
Kaspersky® Anti-Virus
Form Factor ATX Form Factor
12 inch x 9.6 inch ( 30.5 cm x24.5 cm )
Test sistem
Matične ploče
MSI P35 Platinum
ASUS Rampage Formula
Procesor i
kuler
Intel Core2Duo E6750
CoolerMaster Eclipse
Memorija
2×1 GB DDR2 800
Grafička karta
ASUS EN9600GT TOP
ForceWare 169.21 (Windows XP) & 173.65 (Windows Vista 32-bit)
Hard disk
500GB SATA2 Western Digital WD5001ABYS RE2
Opički uređaj
DVD-RW Pioneer 215D SATA
Napajanje
CoolerMaster RealPower 1000W
Monitor
Samsung SyncMaster 960BF
Default – SiSoft Sandra 2008 Pro
Cinebench 10 – default benchmark
Everest & Nuclearus benchmark
ScienceMark
WinRAR & other synthetic tests
Futuremark 3DMark05 i 06
Company of Heroes, Crysis & other game tests
Zaključak
Noviteti koje sa sobom donosi ASUS Rampage Formula je najbolji indikator činjenice da Intel Express X48 čipset ne predstavlja samo „ručno birani“ X38 northbridge koji omogućava viši radni takt sistemske magistrale. Mogućnost promene „MCH Read Dealay“ “severnog mosta” je detalj koji do sada nije bio toliko otkriven kako adut koji sa sobom donosi X48, ali sada slika izgleda nešto drugačije, što automatski čini X48 čipset neophodnim rešenjem za sve korisnike željne maksimalnih performansi. Naravno, ASUS tu ima svoje zasluge, jer je kroz odličan BIOS po prvi put ponuđena takva flesibilnost pri podešavanju „MCH Read Dealay“ parametara koji, kao što smo i mogli da vidimo, poprilično utiče na performanse. Imajući sve detalje u vidu, slobodno se može reći da je ASUS sa Rampage modelom postavio novi standard na tržištu, jer nas je ploča oduševila u svakom pogledu. Layout je gotovo besprekoran, propratni paket na nivou, stabilnost ploče u svim uslovima vrhunska, dok je BIOS tek posebna priča. Svaki od modela iz ASUS „Republic Of Gamers“ serije su predstavljale odlične overkloking ploče, kod kojih je visoki radni takt bilo veoma lako postići, međutim sa Rampage-om je sve to podignuto za još jednu stepenicu više.
ASUS Rampage Formula – Benchmark Editor's Choice Award
Različit stepen overkloking nivoa je dostupan za svaki profil korisnika, ali čak ni kada se uđe u detaljno podešavanje nije mnogo teško da se iz ploče izvuče maksimum. Maksimalnu brzinu magistrale sa kojom je ASUS Rampage Formula mogao ostvariti stabilan rad je tačno na granici od 500 MHz, što u ovoj situaciji sasvim dovoljno za bilo koji overklok. Jednostavno, kombinacije ove vrednosti, velikog broja memorijskih množilaca i „tRD“ parametra ostavlja na raspolaganje svakom korisniku da uz svoje konfiguracije izvuče apsolutni i poslednji “gram” performansi. I potpisnih ovih redova smatra da je, i pored svih mogućih modela koji su prošli preko “test kanala” u poslednjih skoro osamnaest meseci, bilo teško naći kandidata koji bi zamenio čuveni ASUS Commando. Međutim, sa modelom Rampage dileme više nema, jer je i definitivno reč o trenutno najboljoj Intel X48 (pa i Socket 775) ploči koji jedan PC entuzijasta sebi može pruštiti. Očekivano, krajnja cena ASUS Rampage-a je veoma visoka, ali se za razliku od ogromnog broja slučajeva, ovoga put ceo ceh isplati. Upravo zato joj i dajemo više nego zasluženu “Nagradu Izbora Urednika”.
Matičnu ploču na test ustupio ASUS.