ASUS Rampage III Formula i Sabertooth X58

ASUS Rampage III Formula i Sabertooth X58

Dobro poznata činjenica u IT industriji je da životni vek jednog proizvoda traje od šest do devet meseci i da nakon tog perioda dolazi do značajnog pada cena i laganog smenjivanja proizvoda novom generacijom. Tylersburg (kodno ime za X58) i prvi Nehalem procesori su se pojavili na tržištu u novembru 2008. godine. Zanimljivo je da čitave dve godine ovi procesori i njima pripadajući  čipset predstavljaju sam vrh ponude. Pogledaćemo neke

    Sadržaj

      Miloš Stamenković

      ASUS Rampage III Formula i Sabertooth X58

      Vreme kada je svetskoj javnosti predstavljena Nehalem generacija procesora zajedno sa X58 čipsetom sada deluje kako antička istorija i sa te strane predstavlja i određeni fenomen u industriji PC računara. Svi znamo da je život vek jednog proizvoda u računarskoj industriji okvirno šest do devet meseci i da nakon tog perioda dolazi do značajnog pada cena i laganog smenjivanja dotičnog proizvoda novom generacijom. Međutim, kada su u pitanju Core i7 procesori i X58 čipset izgleda da se radi o tehnologiji koja je bila „ispred svog vremena“ i koja bez problema odoleva zubu IT vremena. Tylersburg (kodno ime za X58) i prvi Nehalem procesori su se pojavili na tržištu u novembru 2008. godine. Dakle, cele dve godine ovi procesori i čipset predstavljaju sam vrh aktuelnosti i ponude. Tako je ova platforma i dalje broj jedan kada su u pitanju i performanse, ali i želje potencijalnih kupaca, što je upravo jedan od dobrih pokazatelja stanja u kompletnoj industriji. Jednostavno, dve godine stare tehnologije i dalje predstavljaju vrh, konkurencija po tom pitanju za sve ovo vreme nije mogla ništa specijalno da učini, pa je stoga i razumljivo zbog čega nam su nam Core i7 procesori i X58 čipset i dalje finalna meta pri odluci o kupovini.
      Shodno tome, takođe je sasvim razumljivo zašto vodeći proizvođači ploča i dalje ulažu vreme i tržištu predstavljaju nove modele matičnih ploča baziranim na dve godine starom čipsetu. Ovog puta imamo priliku da testiramo ASUS Rampage III Formula ploču koja predstavlja najnoviji ASUS-ov X58 adut, a tu je i nešto stariji model – Sabertooth X58 koji jednostavno tokom vremena nismo stigli da testiramo. Sama ideji o testiraju novih X58 ploča povlači, sasvim logično i postavljanje jednog pitanja, koje glasi: „da li tu išta novo može da se ponudi?“ Mislili smo da je sa ASUS Rampage III Extreme i Gigabyte X58A-UD9 dostigli maksimum kada su X58 ploče u pitanju. U stvari, kada malo detaljnije pogledamo situaciju, možemo reći da smo sa navedenim modelima verovatno i dostigli neki maksimum kada je u pitanju kompletan set mogućnosti koje jedna matična ploča može da ponudi. Svi modeli koji se sada pojavljuju zapravo predstavljaju dodatnu razradu teme i popunjavanje i osvežavanje „X58 ponude“.
       

      Matična ploča na testu – ASUS Rampage III Formula

      Kada pogledamo trenutnu ponudu kompanije ASUS kada su u pitanju X58 matične ploče, videćemo da se na spisku nalazi „brdo“ modela, među kojima se nalazi i nekoliko njih iz „Republic Of Gamers“ serije koje su, naravno, napredovale vremenom i tu su u svojim novim izdanjima. Uglavnom, od poslednje „Republic Of Gamers“ serije modela na raspolaganju imamo Rampage III Extreme, Rampage III Gene, a na scenu stupa i Rampage III Formula. Logično, Rampage III Gene spada u posebnu kategoriju zbog svojih MicroATX dimenzija, a Extreme bi trebalo da predstavlja sam vrh. Tako za novi Rampage III Formula model ima mesta za „negde između“. Imajući u vidu razliku u ceni između Rampage III Extreme i Rampage III Formula modela, veoma je interesantno uporediti dve ploče i videti koje su razlike i gde se šta dobija ili gubi pri odabiru jednog ili drugog modela. Naravno, pošto je u pitanju „Republic Of Gamers“ ploča, sada već tradicionalno bogato pakovanje se podrazumeva, a i isto važi za sadržinu paketa, pa nema potrebe da se zadržavamo ovde.
       

      Prvi pogled na Rampage III Formula ostavlja očekivan utisak da je u pitanju malo modifikovana osnova koje postavljena sa Rampage III Extreme modelom. Interesantno, sam PCB je nešto manjih dimenzija pa je Rampage III Extreme 305 x 269 mm što odgovara ExtendedATX formatu, dok je Rampage III Formula 305 x 244 mm što je po standardu ATX dimenzija. Dakle, ASUS je skratio PCB za dva centrimetra kako bi malo uštede, ali i iz prostog razloga što na Rampage III Formula nema ni potrebe ići sa većom dimenzijom. Ova konstatacija postaje jasnija kada se vidi na se na Rampage III Formula nalaze tri grafička PCI Express slota, umesto četiri koliko ih ima na Rampage III Extreme. Dakle, Rampage III Formula nudi standardne mogućnosti kada su u pitanju SLI ili Crossfire modovi rade, što znači 2×16 ili 1×16+2×8, što je u realnosti i više nego dovoljno. Pored samih PCI Express slotova, promenjen je raspored i ostalih, pa je tako jedan PCI slot prešao na skroz zadnje mesto, dok se jedan PCI Express x1 nalazi iznad primarnog grafičkog, a drugi tačno između drugog i trećeg grafičkog slota. Ova promena „layouta“ je tačno ono što je trebalo da se uradi na Rampage III Formula. Jednostavno, i kad se koriste dve grafičke karte (najčešća kombinacija) na raspolaganju stoje jedan PCI i jedan PCI Express x1 slot, što je dosta bitno za sve koji žele da koriste i neke dodatne karte na novoj matičnoj ploči.
       

      Druga upečatljiva razlika između Extreme i Formula varijante ploče je heatpipe sistem za hlađenje, koji na Rampage III Extreme primetno veći i masivniji. Na Rampage III Formula modelu je primenjeno nešto manje i očigledno jeftinije rešenje, ali koje i realno značajno ne smanjuje efikasnost hlađenja. No, jedan od ne toliko očiglednih (na prvi pogled) razloga za promenu heatpipe sistema je i promena „Extreme Engine Digi+“ naponskej jedinice. Tako smo kod Rampage III Extreme imali “standardnijoj” naponskoj jedinici čiji je centralni deo oko procerskog podnožja bio smešten kompletno sa zapadne strane, dok je kod Rampage III Formula to podeljeno, pa se ovde komponente naponske jedinice nalaze i sa severne strane (što je generalno standardna konfiguracija). Ukoliko malo detaljnije zagledamo dve naponske jedinice, možemo videti da Rampage III Extreme poseduje „8+3+3+3 Phase“ gde se dodatni delovi brinu za napajanje procesora, memorije i QPI veze. Kod Rampage III Formula ta konfiguracija je „8+3+2+2 Phase“, što znači da je ovde za nijansu „utanjeno“ radi dodatnog umanjenja troškova proizvodnje.
       

      Ipak, lepo da i posle ovih modifikacija na Rampage III Formula nalazi „Q-reset“ taster. Ovaj taster koji ima zadatak da resetuje računar i obriše CMOS, a da se pri tome izbegne čuveni „S5“ mod prilikom standardnog reseta koji može da uslovu totalnim smrzavanjem procesora pod LN2 hlađenjem. Ono što je nedostaje u odnosu na Rampage III Extreme je set DIP prekidača za isključivanje grafičkih PCI Express slotova, ali su svi ostali interesantni detalji prisutni i na Formula ploči.
       

      Tako se odmah pored, „Power“, „Reset“ i „Q-Reset“ tastera nalazi set kontakta koji služe za merenje napona svakog vitalnog dela sistema, što je veoma korisna stvar jer unimerom veoma lako možete da izmerite napon u bilo kom momentu rada. Da, ovde ne treba zaboraviti i dva jumpera namenjenih LN2 akcijama. Dakle, tu je QPI_LL jumper koji služi da se pri overklokingu spreči eventualni pad QPI napona, što je hardversko „load-line calibration“ rešenje. Pored toga, tu je i LN2 jumper koji služi da predupredi „cold boot“ probleme koji se mogu javiti pri ekstremnom overklokingu. Na kraju, tu je i „GO“ taster koji je ovoga puta smeštan nešto niže, i koji ima standardne dve funkcije. Kada je ploča upaljena, “GO” taster aktivira neki od podešenih overkloking profila u BIOS-u, dok je druga funkcija “GO” tastera u stvari “MemoryOK” koji radi kada je ploča isključena i treba da prilagodi memorijske parametre ukoliko određena memorija odbija saradnju sa pločom. Na južnom delu PCB-a možemo videti iROG čipove koji imaju funkciju da obezbede ROG mogućnosti preko ROG Connecta.
       

      Pored iROG čipova možemo videti i dva BIOS čipa, što znači da i Rampage III Formula poseduje „DualBIOS“ mogućnosti slične onim koje Gigabyte već dugo koristi. Ipak, kod Rampage III Formula ploče postoji „BIOS switch“ koja aktivira određeni BIOS, što znači da možete koristiti jedan za standardnu primenu, a drugi na primer neki beta BIOS koji je dodatno modovan na za LN2 overkloking. Dakle, sve bitna stvari koje čine Rampage III Extreme su prisutne i na Rampage III Formula, što znači da se izborom novog modela ne gubi mnogo. Međutim, izborom Rampage III Formula modela se dobija kada je u pitanju audio podrška. Kod Rampage III Extreme ploče smo bili dosta iznenađeni primenom klasičnog audio rešenja, što se jedino moglo opravdati time da ekstremnim overklokerima kvalitet zvuka nije na vrhu prioriteta. Ipak, kod Rampage III Formula ploče se opet ovo menja, pa se tako ovde za zvuk brine SupremeFX X-Fi2 koji predstavlja najpoželjnije audio rešenje kada su ljubitelji zvuka u pitanju. Dakle, EAX 5.0 i OpenAL podrška, sve zajedno sa lagano pozlaćenim audio konektorima za minimalizovanje gubitka na kvalitetu zvuka.
       

      Ipak, kada se ovo malo bolje pogleda, ispod SupremeFX X-Fi2 poklopca se nalazi Realtek ALC889 čip, sa tim da je ovde omogućena instalacija svog potrebnog EAX softvera i drajvera, što u krajnjoj liniji može izvesti i na drugim pločama koje poseduju ovaj Realtek čip, pa tako ipak treba praviti razliku između pravog Creative X-Fi čipa i navedenog rešenja. Tako kada iza sebe ostavimo pitanje audio podrško i pogledamo ostale dodatne mogućnosti, one su iste na obe ploče, tako da po ovom pitanju i nema neke razlike. Slično važi i kada pogledamo I/O panel, jer je razlika između dva modela minimalna. Jedino što se može odmah primetiti je nedostatak Bluetooth modula koji se dobija u Rampage III Extreme paketu, dok kod Rampage III Formula toga nema. Sve ostalo je isto, čak i položaj svih priključaka sem LAN konektora, dakle ništa oko čega bi trebali biti uzbuđeni.

      BIOS

      Nakon što smo prošli kroz sve hardverske razlike, možemo pažnju fokusirati na BIOS. Sa jedne strane, očekivalo bi se ima neke razlike između dva BIOS, dok se druge opet i nije realno da budu neke bitnije razlike između ponuđenih opcija. Ovoga puta, u pitanju je ova druga situacija, pa tako možemo reći da između BIOS na Rampage III Formula i Rampage III Extreme gotovo da nema nikakve razlike. Ono što smo prvi put videli na Rampage III Extreme i ovde je prisutno, a to se odnosi na mogućnosti podešavanja memorije na 2400 MHz bez promene osnovnog BCLK takta. I ovde se kroz „Power“ sekciju mogu pratiti apsolutno svi detalji koju su vezani za radni napon i temperature, i to svih delova sistema koji su bitni. Naravno, bolje rešenje je praćenja napona preko „ProbeIT“ kontakta na PCB-u, ali ako vam nije na raspolaganju multimetar, onda je ovo drugo najbolje rešenje. Pored toga, i dalje su na raspolaganju su dva režima Digi+ naponske jedinice. „T-Balanced“ predstavlja standardno podešavanje koje predstavlja optimum između potrošnje energije i zahteva celog sistema, što znači da je on namenjen za nominalne radne taktove i umereni overkloking. Naravno, za ozbiljan OC tu je „X-Power“ režim koji dozvoljava da se iz procesora i celog sistem izvuče apsolutni maksimum. Ostatak stvari je standardan, bar kada su pitanu „Republic Of Gamers“ matične ploče, tako da su tu ROG Connect opcije, „GO“ podešavanja i slične ROG specifičnosti, pa nema više potrebe da se upuštamo u poređenje dva BIOS-a.

      Matična ploča na testu – ASUS Sabertooth X58

      Prvi susret sa nekom Sabertooth matičnom pločom imali smo još tačno pre godinu dana, kada nam je ASUS  na test poslao Sabertooth model baziran na P55 čipsetu, na koji su tada bili izuzetno ponosni. Međutim, iako je u pitanju bila sasvim dobra matična ploča, jednostavno nismo mogli da pronađemo neki valjan razlog za toliku „TUF“ „frku i buku“. „The Ultimate Force“ oznaka treba da znači da je ploča izrađen sa komponentama po „vojnim standardima“, što automatski znači maksimalnu izdržljivost i dugotrajnost. Iako je to možda istina, takav pristup kod matičnih ploča za standardno tržište i nema nekog smisla, jer većini nije potreban garantovani radni vek od deset i više godina. Jednostavno, zbog cele buke smo očekivali mnogo od Sabertooth P55 ploče, ali smo na kraju dobili ploču čije se karakteristike poklapaju sa ostalim standardnim modelima.
       

      Činjenica da određene elektrolitske komponente poseduju „TUF“ logo za većinu korisnika i ne znači nešto mnogo. Ipak, sada sa Sabertooth X58 pločom na testu možemo ponovo da proverimo naš utisak od prošle godine. U stvari, najbitnija stvar koju odmah treba imati u vidu je samo pozicioniranje Sabertooth X58 ploče od strane proizvođača. Dakle, Sabertooth X58 nije ni blizu „Republic Of Gamers“ modelima, što znači da je u pitanju mnogo više mainstream ploča nego što je to slučaj kada su pitanju Rampage III Extreme i Rampage III Formula. Sam pogled na cenu ovih modela jasno govori da je Sabertooth X58 u stvari ploča namenjena najvišem segmentu srednje klase, dok dva pomenuta RoG modela predstavljaju sam vrh X58 ponude. Shodno tome, Sabertooth X58 pakovanje je mnogo skromnije i totalno je u skladu s tim što se očekuje od ploče iz ove klase.
       

      Glavni detalj koji treba da odvoji Sabertooth X58 je „military“ odnosno „pustinjsko-maskirni“ dizajn i odabir boja komponenti na PCB-u. Iako „ne padamo“ baš na ove stvari kod matičnih ploča, možemo reći da Sabertooth X58 definitivno izgleda lepo i drugačije. Detalj koji u najvećoj meri čini „military“ priču je „CeraM!X“ materijal od kojij su izrađeni hladnjaci. Posebni hladnjaci se nalaze preko dela naponske jedinice i southbridge-a, dok je najveći deo hladnjaka koji se nalazi preko northbridge-a povezan heatpipe-om sa delom hladnjaka koji se nalazi preko drugog dela naponske jedinice. Sam „CeraM!X“ materijal bi trebao da obezbedi bolje hlađenje, ali pri našem merenju temperature nismo mogli da ovo i potvrdimo. Tako je Sabertooth X58 imao temperaturu na northbridge-u i southbridge-u koja za nekoliko stepeni veća od one koje smo izmerili na Rampage III Formula modelu. Naravno, može se reći da je su hladnjaci drugačiji, ali je ipak u pitanju veoma mala razlika, a dimenzije su čak veće u korist Sabertooth X58 modela.
       

      Naravno, pravi način provere bi bio sa dve identična heatpipe sistema sa i bez „CeraM!X“ premaza na dve identične ploče, ali kako to nikada nećemo imati, moramo se zadovoljiti poređenjem kakvim imamo, a tu se Sabertooth X58 nije pokazao onako kako smo očekivali. Što se naponske jedinice tiče, ona je nešto malo drugačija od one koje se nalazi na Rampage III Formula, a ASUS joj je dao naziv „TUF Engine“, što bi trebalo da bude 8-phase varijanta ExtremeDigi+. Pored 8-phase osnove, tu su još dva 2-phase dela koji se brinu za napajanje VTT-a i memorije. Ako pogledamo same komponente, možemo videti da su primenjene iste kao i na Rampage III Formula. Prigušnice nose istu oznaku, kondenzatori izgledaju isto i takođe imaju identičnu osnovnu oznaku, sa tim da je pored te oznake dodat samo „TUF“ natpis. Dakle, samo su određene komponente dobile „TUF“ logo i, kako se čini, ništa više od toga. Naravno, kada su određene komponente dobre za „Republic Of Gamers“ ploče najviše klase, zašto ne bi bile dobre i za „TUF“ modele? Moguće je da su dotične komponente prošle neke dodatne stres testove pa su birane za „TUF“ ploče, pa cela ova priča može da ostane ne tome.
       

      ASUS Sabertooth X58 na izgled poseduje tri grafička PCI Express slota, ali su u stvari samo prva dva x16, dok je treći moguće koristiti samo u x4 režimu. To znači da su podržani Crossfire i SLI, ali samo u varijanti sa dve grafičke karte. Pored ovih slotova, na raspolaganju su i po dva PCI Express x1 i jedan klasični PCI slot. Sama lokacija tog klasičnog PCI slota, jer se on ne može koristiti kada su primarni PCI Express slot ubaci neka iole modernija grafička karta. Iako bi mnogi rekli da taj PCI slot i nije toliko bitan, nekima ipak jeste, ali i opet, zašto na ploču staviti nešto što se u realnosti ne može koristiti. Ujedno, ovo je glavna zamerka koju imamo na račun „layout-a“ Sabertooth X58 ploče, jer je ostatak lepo „složen“. Sa svim novijim ASUS pločama, treba obratiti pažnju na sve dodatne tastere na PCB-u koje imaju neke dodatne funkcije. Sabertooth X58 nije bogat ovim dodacima, pa se tako na ovoj ploči nalazi samo „MemoryOK“ taster koji je postao gotovo obavezna oprema na svim novijim ASUS modelima.
       

      Pored toga, na raspolaganju su dva „OV“ jumpera preko kojih se može povećati maksimalni napon na procesoru i memoriji, za svaki slučaj da standardne vrednosti ne budu dovoljno (što će biti baš teško). Ostatak dodatnih funkcija se svodi na ono što se nalazi na I/O panelu, a to je opet standardni set stvari. Dakle, dva USB 3.0 i šest standardnih USB 2.0 portova, po jedan firewire i LAN konektor, i dva eSATA priključka. Set od šest audio konektora i jedan S/PDIF se podrazumeva, čime se i završava spisak stvari koje nudi Sabertooth X58.

      BIOS

      Kada je BIOS u pitanu, Sabertooth X58 se očekivano malo razlikuje u odnosu na ono što se nudi kod Rampage III modela. Razlike definitivno postoje, ali one nisu baš toliko velika da bi potencijalni kupac Sabertooth X58 ploče mogao da oseti da mu nešto nedostaje kada je u pitanju standardni overkloking. Tako se na Sabertooth X58 mogu menjati „osnovni“ naponi za procesor, memoriju, QPI link i čipset, dok su par nekih dodatnih podešavanja ostavljeni za Rampage III modele. Ostatak opcija je takođe standardan, ali opet ništa bitno ne nedostaje. Jednostavno, ukoliko baš insistirate na nekoj od naprednih „Republic Of Gamers“ funkcija, jednostavno morate i kupiti ploču iz ove serije. Za sve ostalo, Sabertooth X58 će biti sasvim dovoljan.

      Test sistem
       

      Matične ploče

      ASUS Rampage III Formula
      ASUS Sabertooth X58

      Procesor i
      kuler

      Intel Core i7 Extreme 965
      Cooler Master Hyper 212

      Memorija

      4GB DDR3 Patriot Sector 5 2000 MHz

      Grafička karta

      AMD Radeon HD5870

      Hard disk

      500GB SATA2 Samsung F3

      Opički uređaj

      DVD-RW Pioneer 215D SATA

      Napajanje i test bench

      CoolerMaster UCP 1100W
      Professional Test Bench by CoolerMaster

      Monitor

      Samsung SyncMaster XL2370

       

       

      SiSoft Sandra 2010 Pro
       

      Cinebench 11 & X264 HD video transcoding test

      WinRAR, Fritz Chess benchmark
       

      Ostali sintetički i aplikacioni testovi
       

      FutureMark 3DMark Vantage, Unigine, gaming testovi i SpecVIEW Perf 10

      Zaključak

      ASUS Rampage III Extreme je model matične ploče sa kojom smo uporedili Rampage III Formula i Sabertooth modele iz ovog testa i to je i bilo logično, bez obzira na to što jedan model spada u „ROG“ kategoriju, a drugi ne. Performanse, iako generalno argument broj jedan, kod poređenja matičnih ploča baziranih na istom čipsetu ima veoma malu težinu. Ipak, interesantno je primetiti da se kroz većinu rezultata testova može videti da je Sabertooth X58 za nijansu brži od ostalih testiranih modela. Očigledno da manja kompleksnost ploče u ovom slučaju pravi tu minimalnu razliku u performansama. U poređenju Rampage III Extreme i Rampage III Formula i ta minimalna razlika izostaje, pa se sve eventualne varijacije mogu podvući pod greške samih testova. Kada su u pitanju temperature tokom standardnog rada i overklokinga, opet između dva Rampage III modela nismo zabeležili neke razlike, tako da su i po ovom pitanju ove dve ploče na istom nivou. Kao što smo već rekli, Sabertooth X58 se tu pokazao nešto slabije, jer su temperature na svim mestima (naponska jedinica, northbridge, southbridge, cpu) bile za par stepeni veće u odnosu na Rampage III Formula model, iako to možda ne bi trebalo da bude slučaj. Na kraju, kada su u pitanju overkloking dometi, sam test primerak procesora nam nije baš omogućio da maksimalno proverimo mogućnosti ovih ploča. Tako je BCLK takt kod oba modela bio ograničen na 200 MHz, odnosno na 199 MHz kod Sabertooth X58 i 200 MHz kod Rampage III Formula. Bez obzira šta bismo radili sa radnim naponima, ni moglo ići na više od toga, pa se može reći da procesor u velikoj meri predstavlja ograničavajući faktor kod X58 ploča. Sve dodatne mogućnosti za više napona se mogu iskoristiti tek sa nekim ekstremnijim sistem za hlađenje procesora. Kada je maksimalni radni takt u pitanju, par „megahertza“ ispod 3.9 GHz je bio maksimalni stabilan radni takt, dok je sve preko toga bilo nategnuto. Opet, potrebno je neko jače hlađenje od kvalitetnog kulera, pa i ovde ostaje činjenica da su ploče ograničene mogućnostima procesora. Zbog toga smo i bukvalno isti rezultat zabeležili na obe testirane ploče.
       


      ASUS Rampage III Formula – Benchmark Editor's Choice Award

      Na kraju, kada iza ostavimo sve detalje vezane za mogućnosti i performanse, ostaje samo pitanje cena kao finalnog elementa pri davanju konkretnog zaključka, tj. preporuke. ASUS Rampage III Extreme trenutno kod nas košta oko 370 eura, što je u poređenju sa cenom za Rampage III Formula model dosta više. Rampage III Formula modela kod nas još nema, ali bi ovaj model trebalo da košta 50 do 70 evra manje, što je značajno jeftinije za ploču koju nudi gotovo iste mogućnosti. ASUS je Rampage III Extreme ostavio kao za nijansu „ekstremniji“ model (po nekim sitnim detaljima), pa je shodno tome i namenjen za rad u vrlo ekstremnim uslovima (kao što je sportski overklok). Onim „umerenije ekstremnim“ je Rampage III Formula mnogo primamljivije rešenje. Za osetno manje novca, Rampage III Formula je rešenje koje trenutno preporučujemo kao najbolji izbor za sve one koji žele odličnu X58 ploču, a da pri tome minimalno plate za neke mogućnosti koje nikada neće ni upotrebiti (kao na primer rad sa četiri grafičke karte). Zbog toga možemo reći da Rampage III Formula trenutno preuzima „Editors Choice“ nagradu kada su u pitanju X58 ploče. Rampage III Extreme je još uvek fenomenalna ploča, naravno, ali smatramo da se, jednostavno, sa „Formula varijantom“ dobija bolji „deal“. Što se tiče ASUS Sabertooth X58 modela, prvo što bi trebalo da istaknemo je da smo dobili informaciju da bi ova ploča trebalo da košta dosta ispod 200 evra, što je automatski čini dosta primamljivom za Intel X58 klasu. Istina je da se za još manje novca može uzeti neka od standardnih X58-baziranih ASUS ploča, ali nam ee ovoga puta čini da Sabertooth X58 predstavlja „pravu meru“ između „Republic Of Gamers“ i „vanilla“ X58 modela. Zbog toga Sabertooth X58 definitivno zaslužuje da bar uđe u razmatranje pri izboru za kupovinu X58 ploče – sve što treba je tu, zajedno sa SerialATA 6 Gb/s i USB 3.0 podrškom i fantastičnim overkloking mogućnostima, tako da je ovoga puta ASUS sa Sabertooth modelom napravio veoma interesantno rešenje u višem segmentu srednje X58 klase.

      Matične ploče na test ustupio ASUS

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test