ASUS Rampage IV Formula

ASUS Rampage IV Formula

Nakon Rampage IV Extreme i Rampage IV Gene modela, na test sto nam stiže i finalni „Republic Of Gamers“ predstavnik kada je u pitanju X79 platforma – Rampage IV Formula. U pitanju je matična ploča koja treba da predstavlja „standardno“ rešenje, koja se po mogućnostima nalazi negde između Rampage IV Extreme i Rampage IV Gene. Rampage IV Formula je koristi PCB standardnih ATX dimenzija, za razliku od Rampage IV Extreme koja koristiti nešto širi E-ATX PCB, što znači da je na nešto manjem prostoru trebalo smestiti veliku većinu funkcija i mogućnosti koje poseduje Rampage IV serija matičnih ploča

    Sadržaj

      Miloš Stamenković Rampage IV Formula je na raspolaganju u dve varijante, bez ili sa igrom Battlefield 3. U principu, pakovanje igre u kompletu sa matičnom pločom nije novitet, ali se u poslednje vreme ova praksa bila manje aktuelna. Proizvođači ploča u ovim kriznim vremenima konstantno gledaju da smanje troškove i ponude niže cene, a ne da cenu ploče dodatno opterećuju sa veoma popularnom igrom kakva je Battlefield 3. Ipak, kako su u pitanju „Republic Of Gamers“ ploče, ovaj potez deluje mnogo logičnije. Ne samo zbog toga što se dobija igra u paketu sa „gamerskom“ pločom, već se u ovom slučaju radi o ploči namenjenoj za trenutno najmoćniju i najskuplju platformu. Shodno tome, izbor „Republic Of Gamers“ X79 ploče predstavlja adekvatan izbor, samo treba videti za koji se model odlučiti, a sada u kombinaciju ulazi i Rampage IV Formula.

      Intel X79 čipset Svaku novu generaciju Intel procesora prati i novi čipset, što opet sa sobom povlači i novu seriju matičnih ploča. Ni ovoga puta situacija nije drugačija, što znači da Sandy Bridge E procesori koriste novi LGA2011 soket zajedno sa X79 čipsetom. Novi soket izgleda dosta drugačije u odnosu na prethodne, pa pored osetno većih dimenzija, poseduje i mehanizam sa duplim polugama za fiksiranje procesora. Jednostavno, radi se o masivnom jezgru pa je očigledno bilo potrebno primeniti ovaj sistem kako bi procesor sigurno ležao na svom mestu. Što se tiče kulera, upotreba starih modela uglavnom neće biti moguća, pa će kupci novog sistema morati da potraže i novi kuler. Kažemo uglavnom, jer su određeni proizvođači matičnih ploča na nekim modelima primenili korigovani sistem koji omogućava upotrebu LGA1366 kompatibilnih kulera.
       
      Pored drugačijeg soketa, ubedljivo najveća razlika koju donosi LGA2011 je u “quad channel” memorijskom kontroleru. Tako se na novim matičnim pločama nalazi minimum četiri memorijska slota, dok jači modeli poseduju osam slotova. Pored memorijskog kontrolera, novi procesor poseduje i veoma moćan PCI Express kontroler. Sada je na raspolaganju ukupno 40 PCI Express linija, što je mnogo više u odnosu na LGA1155 platformu. Ovaj broj PCI Express linija omogućava da X79 ploče rade u većem rasponu multi GPU konfiguracija, i to u modovima 2×16 & 1×8, 1×16 & 3×8 i 1×16 & 2×8 & 2×4. Tako će sada korisnicima na raspolaganju biti mnogo više opcija kada su u pitanju multi GPU konfiguracije, a sa druge strane, proizvođači matičnih ploča neće biti prinuđeni da koriste dodatne PLX čipove kako bi povećali broj PCI Express linija. Iako Intel zvanično ne navodi PCI Express 3.0 podršku, Sandy Bridge E ipak podržava novu generaciju ovog standarda, što će moći da se isproba u praksi kada se pojave prve PCI Express 3.0 grafičke karte.
       
      Što se tiče ostalih detalja vezanih za X79 čipset, po dijagramu možemo videti da u realnosti ovaj čipset ne donosi nikakav specijalni novitet. Sve pomenute stvari su direktno vezane za karakteristike procesora, dok sam čip(set) ne nudi neke nove mogućnosti. USB 3.0 podrške je i dalje na istom nivou kao i kod prethodnih verzija čipseta, broj SeriaATA 6 Gb/s portova je ostao isti, kao i gotovo sve ostale karakteristike. Zbog toga se može reći da X79 predstavlja potpuno isto rešenje koje smo videli na LGA1155 platformi, sa tek neophodnim modifikacijama za rad sa Sandy Bridge E procesorima.
       
      Tokom godine u raznim najavama za X79, mogli smo videti da je ovaj čipset trebao da ponudi ipak nešto više, ali se očigledno od toga odustalo. Verovatno Intel nije hteo tokom ove godine da komplikuje stvari, pa se odlučio za sigurnu i proverenu varijantu. Iskustvo početkom godine sa greškom na SerialATA III kontroleru je i dalje u sećanju, pa je ovo sigurno jedan od razloga zbog kojeg X79 ne nudi ništa naročito novo. Shodno tome, veoma je moguće da će se u sledećem kvartalu opet pojaviti novi čipset, koji će eventualno imati i neke značajnije novitete. Sada, X79 čak ima i jednu funkciju manje u odnosu na LGA1155 rešenja. Radi se o Intel RST sistemu, o kojem smo već pisali, i koji omogućava da se manji SSD disk koristi kao jedna vrsta keš memorije za hard disk većeg kapaciteta. Ova tehnologija definitivno funkcioniše, pa je zbog toga iznenađenje zašto je nema i na X79 čipsetu. Kako bi otklonili ovaj nedostatak, neki proizvođači ploča su odlučili da ponude svoju varijantu ove tehnologije. Standardno, ambalaža i osnovni detalji paketa su isti za sve „Republic Of Gamers“ ploče, pa to i ovde slučaj. Ipak, kako postoje dve varijante Rampage IV Formula paketa (sa i bez BattleField 3), sama kutija se samo zbog toga razlikuje. Kada pažnju skrenemo sa kutija na PCB same matične ploče, možemo videti da se po osnovnim detaljima Rampage IV Formula ne razlikuje toliko mnogo u odnosu na Rampage IV Extreme. Naravno, dimenzije PCB-a su manje, ali pri tome se ne može reći da je mnogo stvari nestalo sa Rampage IV Formula modela.

      Prvo što se može primetiti je da Rampage IV Formula poseduje četiri memorijska slota, naspram osam koji se nalaze na Rampage IV Extreme. U principu, ovo i nije neki veći nedostatak, jer su sada i korisnicima koji žele veliku količinu memorije ipak lakše dostupni moduli većeg kapaciteta, a pored toga, overkloking mogućnosti su uvek bolje kada se koriste samo primarni memorijski slotovi. Kao i kod ostalih X79 baziranih modela, pločom dominira LGA2011 soket oko kojeg se nalaze tri hladnjaka za hlađenje naponske jedinice.
       

      ASUS Rampage IV Formula

      soket
      LGA2011

      čipset
      Intel X79

      mem. slotova
      4

      PCI Express slotova
      2x 16 , 2×8

      PCI Express 3.0
      da

      SATA 6 Gb/s
      8

      USB 3.0
      4+2

       
      Svi tri dela su povezana heatpipe-om, ali je interesantno da se samo jedan deo nalazi preko glavnog dela naponske jedinice. Ukoliko se malo bolje pogleda, taj deo hladnjaka je postavljena tako da pokriva deo prigušnica (ali ne sve) i sve MOSFET-e, i takođe se može primeiti da dotični hladnjak veoma čvrsto stoji i da je kvalitetno vezan za ono što treba da hladi. Tako termalna „žvaka“ bukvalno kipi sa strane hladnjaka, naročito na onom delu koju pokriva sve MOSFET-e. Rampage IV Formula poseduje u principu istu naponsku jedinicu kao i Rampage IV Extreme, što znači Extreme Engine Digi+ II. Princip rada je isti kao i na Extreme Engine Digi+ (paralelni “phase” dizajn koji omogućava lakšu manipulaciju sa brojem aktivnih delova naponske jedinice, uz veliki raspon frekvencija koje aktiviraju “switch” u rasponu od 250 kHz pa do 1000 kHz), sa tim da su sada komponente koje se koriste dodatno poboljšane.

      I na Rampage IV Formula  možemo videti NexFET PowerBlock MOSFET-e koji su duplo manjih dimenzija, a nude istu snagu uz veću efikasnost (90% efikasnosti na 15 A) u odnosu na MOSFETE koji su korišćeni na prethodnim generacijama „Republic Of Gamers“ ploča. Naravno, sa novim MOSFET-ima idu i nove prigušnice koje sada podržavaju jači nivo struje, čak do 50 A, što je za 20 A više od klasičnog dizajna. Na kraju, unapređena je i sama kontrola naponske jedinice (sada je raspon frekvencija od 300 KHz do 1100 KHz), uz čak četiri digitalna kontrolera koji sve ovo kontrolišu pri napajanju procesora, ali i memorije. Tako je priča naponskoj jedinici još malo zakomplikovana, ali to za krajnjeg korisnika i nije toliko bitno, važno je da radi, i to radi veoma dobro.

      Ukupno, Extreme Engine Digi+  II na Rampage IV Formula poseduje „8-phase“ deo za napajanje procesora, „3-phase“ deo za memorijski kontroler, i na kraju tu je još „2+2 phase“ deo za memoriju. Pored detalja oko naponske jedinice, za korisnike može biti još interesantnija inovacija koju smo prvi put videli na Rampage IV Extreme. U pitanju je „X-Socket“ opcija koja je očekivano dostupna i na Rampage IV Formula. Svima je jasno da Intel sa novom generacijom procesora uglavnom uvodi i novi soket, što opet sa sobom povlači i obavezu oko promene kulera. Naravno, tako je i kod prelaska sa X58 na X79, što znači da se postojeći LGA1366 kuleri ne mogu korisiti bez novog bracket-a na LGA2011 matičnim pločama. U praksi, ovo znači da se mora kupiti novi kuler ili eventualno kupiti samo LGA2011 bracket koji su neki proizvođači počeli da nude, kao što je CoolerMaster. Asus sa X-Socket idejom eliminiše ove probleme, jer se već u Rampage IV Formula paketu dobija adapter preko kojeg je moguće instalirati bilo koji LGA1366 kuler na ovu ploču. Dotična mogućnost je korisna za sve, ali je posebno bitno za LN2 overklokere koji već duže vreme imaju svoje „potove“ i sada im nikako ne bi prijala investicija u novi sistem za LGA2011 ploču. Praćenjem traga heatpipe-a stižemo do hladnjaka čipseta, gde dolazimo do još jedne razlike između Formula i Extreme modela. Rampage IV Extreme poseduje nešto veći hladnjak sa malim ventilatorom, dok Rampage IV Formula ima klasičan i nešto manji pasivni hladnjak. Dodatno hlađenje je u principu korisno, ali i nije baš totalno neophodno kod X79 čipseta, pa izostanak ventilatora na Rampage IV Formula nije neki problem. Nekima se opcija bez ovog ventilatora i više dopada, jer ti mali ventilatori na hladnjacima čipseta imaju reputaciju da nakon par meseci počinju da „tandrču“ pa se onda moraju isključiti ukoliko korisnik ne želi da trpi dodatnu buku.

      Kada je broj PCI Express slotova u pitanju, Rampage IV Formula poseduje jedan slot manje, ali jedan slot manje koji i nije toliko bitan. Dakle, Rampage IV Formula ima četiri grafička PCI Express slota, gde prva dva mogu raditi u x16 modu, dok su druga dva ograničeni na x8 mod. Naravno, svi dotični slotovi su PCI Express 3.0 specifikaciji, što će moći da se iskoristi tek kada na raspolaganju budu procesori i grafičke karte koji podržavaju 3.0 specifikaciju. I na Rampage IV Formula se nalaze par dodatnih čipova koji se brinu za set mogućnosti koje poseduje ova ploča. Tu su dva ASMedia ASM1042 čipa, jedan Nuvoton NCT6776F i jedan ASMedia ASM1480. ASM1042 predstavlja USB kontroler koji je zadužen za prednje USB 3.0 portove, pa ih zato ima dva kako bi obezbedili četiri porta.  NCT6776F je monitoring čip koji parati sve vitalne parametre na Rampage IV Formula, uključujući radne napone, temperature, brzine ventilatora i slične stvari. Na kraju, ASM1480 čip predstavlja PCI Express 3.0 x16-x8 „switch“ koji omogućava da se menja režim rada PCI Express slotova koje Rampage IV Formula poseduje.

      Naravno, bilo koju „Republic Of Gamers“ ploču u velikoj meri čine i napredne overkloking mogućnosti, pa tako Rampage IV Formula preuzima dosta stvari koje smo videli na Rampage IV Extreme. Primarna stvar koje nedostaje kod Rampage IV Formula paketa je „OC Key“ dodatak, koji se povezuje preko grafičke karte (i to između grafičke karte i monitora), a služi da u bilo kom momentu na ekranu prikaže aktuelne parametre sistema i da se preko njega „na živo“ vrši overkloking. Definitivno interesantna stvar, ali će malo manje pasionirani overklokeri sigurno moći da uživaju u Rampage IV Formula ploči i bez ovog dodatka. Naročito pošto su sve ostale specifične funkcije prisutne i na Rampage IV Formula modelu. 

      Tu je „ROG Connect“ taster, koji se nalazi na I/O panelu i služi kao taster za resetovanje BIOS-a, ali i opcija za aktiviranje „BIOS Flashback“ funkcije. Preko ovog tastera, moguće je aktivirati operaciju automatskog flash-ovanja BIOS, i to bez ikakvih dodatnih softvera, pa čak i da se na ploči nalazi procesor ili memorija. Neophodno je samo da ploča bude povezana sa napajanjem, i da na prazan USB flash snimite željeni BIOS fajl (i preimenujete ga u naziv ploče, u ovom slučaju R4F) kao i mali program preko kojeg se vrši update procedura. Kada ubacite USB flash, treba samo malo duže pritisnuti taster koji će početi da “treperi”, što je znak da je startovan proces update-a.  Ovo je veoma interesantna funkcija, a njena primena je za slučajeve kada BIOS „pukne“ i kada ploča ostane „mrtva“, što realno sa pločom koja poseduje dva BIOS-a i nije toliko verovatno. Dalje na I/O panelu se nalazi ono što se standardno očekuje na ovom mestu: osam USB 2.0 i četiri USB 3.0 porta, LAN priklučak, dva eSATA porta i standardni set audio konektora. Kao bonus na sve ove funkcije, Rampage IV Extreme poseduje i bluetooth modul, za upotrebu raznih eventualnih akcija, kao što je overkloking preko mobilnog telefona, što se može iskoristiti jer „OC Key“ na Rampage IV Formula nije dostupan.

      „Republic Of Gamers“ specifičnosti se nastavljaju sa „GO“ tasterom, koji služi za aktivaciju overkloking profila kada je ploča upaljena. Kada nije,  “GO” taster postaje “MemoryOK” koji radi kada je ploča isključena i treba da prilagodi memorijske parametre ukoliko određena memorija odbija saradnju sa pločom. Naravno, power“ i „reset“ tasteri su obavezna stvar na svim „Republic Of Gamers“ pločama, a tu je i LED displej za dijagnostiku eventualnih problema. Rampage IV Formula poseduje i set kontakata koji služe za merenje napona svakog vitalnog dela sistema, što je veoma korisna stvar za sve revnosne overklokere. Pored toga, tu je i set DIP prekidača koji omogućavaju pojedinačno isključivanje PCI Express slotova „na živo“ u toku rada, što je korisna stvar samo pri LN2 overklokingu. Takođe za LN2 akcije, tu je LN2 mod koji reguliše problem „hladnog starta“ koji se može javiti na dužim LN2 sesijama. Za dodatno praćenje situacije po pitanju radnih napona, tu je i set pinova preko kojih se multimerom mogu direktno meriti naponi. U jugoistočnom ćošku PCB-a, nalazi se još jedan prekidač, koji ima ulogu promene aktivnog BIOS-a. Dakle, jedino što od naprednih funkcija nedostaje na Rampage IV Formula (pored pomenutog OC Key-a), je SubZero Sense i VGAHotWire mogućnosti, što su opet stvari koje su usko interesovanje samo određenom broju fanatičnih LN2 overklokera.  















      Što se tiče BIOS-a, u pitanju je gotovo identična varijanta kao i na Rampage IV Extreme, pa po ovom pitanju Rampage IV Formula neće uskrati svog korisnika za napredne opcije. „Extreme Tweaker“ sekcija je glavna kada je u pitanju podešavanja vitalnih overkloking parametara, a set opcija koji se nudi malo prevazilazi prethodnu generaciju modela. Istina, u pitanju su uglavnom opcije koju su interesantne (opet) ozbiljnim overklokerima, mada će i manje iskusni imati koristi od par profila koji su na raspolaganju za učitavanje.


      Sa ovim profilima, Rampage IV Formula sama postavlja sve BIOS paramtere na optimalan nivo, naročito one vezane za naponsku jedinicu. Tako ostaje da se podese osnovni parametri poput BLCK takta, memorije, tajminga, napona i ostalih “klasičnih” stvari. Na ovaj način se veoma lako stiže do veoma visokih radnih taktova, pa je 4.8 GHz delovalo možda i previše lako, jer je to ipak na samoj granici mogućnosti Core i7 3930K procesora kojeg smo koristili za test.


      Sa dosta više radnog napona, moguće je ići i na 4.9 GHz, dok magičnih 5 GHz ipak mnogo teško može da bude iole stabilno sa vazdušnim hlađenjem, ma koliko Cooler Master Hyper412S bio više nego solidan kuler. Dakle, overkloking dometi koje smo zabeležili sa Rampage IV Formula su isti kao i na Rampage IV Extreme. Ovo je i logično, jer smo upotrebljavali isti procesor i isti kuler, a konkretne matične ploče su veoma, veoma slične.

      Zaključak Pošto je Rampage IV Formula po većini karakteristika maksimalno slična sa Rampage IV Extreme, ostaje pitanje koji od ova dva modela izabrati. Naravno, test performansi na u ovom slučaju neće ništa dodatno reći, jer su one, pogađate, gotovo identične. Tako ostaje pitanje cene, gde očekivano ipak ima razlike. Rampage IV Formula je nešto povoljniji model, koji zauzvrat nudi fantastičan set mogućnosti pa se shodno tome veoma lako nameće kao optimalno rešenje. Ne baš ekstremna ploča kao Rampage IV Extreme, ali i više nego dovoljna za ogromnu većinu korisnika, čak i naprednih korisnika, bez obzira da li su oni „hardcore gejmeri“, overklokeri ili nešto slično.

      Istina, Rampage IV Extreme i dalje predstavlja rekvizit broj jedan za overklokerski sport, ali za sve ispod toga Rampage IV Formula je optimalan izbor. Tu je i SupremeFX III zvuk, pa i po ovom pitanju Rampage IV Formula nudi ono što se od „Republic Of Gamers“ ploče i očekuje. Iako razlika u ceni nije dramatična u poređenju sa Rampage IV Extreme, za većinu korisnika mi ipak preporučujemo Rampage IV Formula varijantu. Uštedeće se nešto novca koji može da ode na neku drugu stranu, a pri tome se dobija ploča koja je bez dileme jedan do najboljih X79 modela koji su trenutno dostupni. Drugi najbolji model bi bio Rampage IV Extreme, pa tako korisnik koji želi najbolje X79 rešenje ima veoma uporošćen izbor. Formula ili Extreme, šta god da odaberete nećete pogrešiti. Ipak, ukoliko niste maksimalno zainteresovani za sportski overkloking, nema realne potrebe ići na Extreme varijantu, Rampage IV Formula je, još jednom ponavljamo, optimalan izbor. Prednosti: – SupremeFX III, BIOS opcije – Asus SRT opcija, dodatne mogućnosti – Maksimalne overkloking performanse
      Nedostaci: – (Uslovno) Cena – Još jedan LAN kontroler bi koristio

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test