ASUS regionalno overclocking takmičenje, 2009/2010
U subotu, 16. januara 2010. godine u hotelu „Šumadija“ u Beogradu, kompanija ASUS je održala finale svojog prvog regionalnog overklok takmičenja namenjenog najvećim zaljubljenicima i poznavaocima overkloka sa ekstremnim hlađenjima. Sama manifestacija je počela “online takmičenjem” još pre više od mesec dana, tačnije 7.12.2009. godine, kada su se overklokeri iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Slovenije i Srbije borili za prvu poziciju koja ih je direktno odvela u finale u Beogradu. Programi koje su takmičari imali na raspolaganju su FutureMark 3D Mark Vantage i Wprime 1024m. Dozvoljeni su svi tipovi rashladnih sistema, uz restrikciju koja se ogleda u tome da se može takmičiti isključivo sa jednom grafičkom kartom koja ima jedan grafički čip, dok se na matičnim pločama morao koristiti isključivo samo jedan procesor. Pobednik svake zemlje je mogao da povede i jednog pratioca, dok se ostatak takmičara koji nisu bili na prvom mestu u “online” delu, borio za utešne nagrade.
Na samom finalnom delu takmičenja, ekipe koje su osvojile prvo mesto na “online” delu čekala su četiri računara sa instaliranim komponentama, dok je ostatak takmičara čekala zasebna “mašina”. Organizator ovog skupa je obezbedio ASUS EAH5850/2DIS/1GD5/A grafičke karte koja pored jačeg EAH5870 modela predstavlja najbolje “single GPU” rešenje koje jedan korisnik može da kupi. Uz pomenutu grafičku kartu stigao je ASUS Smart Doctor Utility i upravo se ovim alatom i overklokovala sama grafička kartica. Distributerska kuća Direct Link je za ovo takmičenje obezbedila ASUS Sabretooth i55. U pitanju je model odličnih overklokerskih karakteristika koji pored svih “Xtreme Design” mogućnosti poseduje i hlađenje koje je u potpunosti izrađeno od keramike, pa nije čudno što se ova ploča pokazala fantastično i ispod temperature od -60°C, a vredi napomenuti i to da nijedan od primeraka na takmičenju nije otkazao.
Intel Core i7 860 procesore je obezbedila domaća kancelarija kompanije Intel. Ovaj četvorojezgarni procesor ima i podršku za HyperThreading, ali nam nije poznato da li je takmičenje održano sa aktiviranim HT-om u BIOS-u (ali predpostavljamo da nije). Na računaru na kome su se takmičari borili za utešne nagrade našao se novi model Intel procesora – Core i5 670 koji pored toga što je dvojezgarni HT baziran procesor ujedno ima integrisanu grafičku kartu. I predstavnici kompanije Kingston su za ovo takmičenje obezbedili memorijske module sa oznakom HyperX 2x2GB 2133MHz – ovi moduli poseduju čuvene ELPIDA čipove sa kojima se postiže i 2300 MHz uz napon od samo 1.64V (fabričke vrednosti).
Komponente jednog sistema koje su izožene žestokom overkloku moraju biti adekvatno “hranjene“ strujom, te u tom slučaju jedno dobro napajanje igra možda i najvažniju ulogu. Chieftec je za ovo takmičenje obezbedio modularna napajanja od 1000W visokog kvaliteta, u šta su se uverili i sami takmičari koji tokom rada na svojim sistemima nisu osetili nedostatak snage, što se i moglo očekivati od ovog renomiranog proizvođača napajanja i kućišta. Naravno, nijedan računar ne može da se koristi bez ulaznih uređaja, tj. periferija koje je za ovu priliku darovao Logitech, odnosno kompanija Computer Land, koja se pobrinula da se na ASUS-ovom OC takmičenju nađu fenomenalne Logitech G19 tastature, novi Logitech G9x Laser Mouse i G35 Gaming Headset. Osim toga, ista domaća firma je obezbedila i igre Call Of Duty: Modern Warfare 2 i Avatar, koje su svi prisutni mogli da probaju na demo računarima postavljenim u holu gde se održalo takmičenje.
Windows 7 operativni sistem je bio i zvanični OS na takmičenju – mašine finalista imale su instaliranu Home Premium verziju koju su takmičari kasnije i dobili kroz nagrade. Po završetku “online” dela ASUS OC takmičenja rezervisano je vreme za pregled rezultata, a potom je usledila lista pobednika:
Tim Bosne i Hercegovine:
– Mobsters i EnisDonKing
Tim Hrvatske
– Quake i Razer
Tim Srbije
– Perica_barii i Nikolas61
Tim Slovenije
– Tiborrr i Moonman
Finaliste iz svakog od regiona dočekao je organizator već u 9h ujutro, a takmičenje je zvanično počelo sat vremena kasnije. Do podneva je trajalo nadmetanje sa Wprime 32m programom i to na identičnim vazdušnim hlađenjima. Takmičari za utešne nagrade su počeli sa takmičenjem na zasebnoj mašini u 11h. Između 12h i 13h, takmičari su krenuli sa instalacijom ekstremnih hlađenja baziranih na tečnom azotu koji je ustupila firma MESER, dok je boce za tečni azot ustupio “Institut Vinča”. Nakon instalacije počeo je najzanimljiviji deo priče – takmičenje u FutureMark 3D Mark 06 benchmark programu. Na kraju su dodeljene i nagrade, a kompletnu listu možete videti ispod.
1.Mesto
A) ASUS Subertooth i55
B) ASUS EAH5850
C) Kingston 2x2GB DDR3 2133MHz
D) Chieftec 1000W PSU
E) Logitech G19 Gaming Keyboard
F) Logitech G9x Laser Mouse
G) Logitech G35 Gaming Headset
H) Windows 7 Premium
2.Mesto
A) ASUS Subertooth i55
B) ASUS EAH5850
C) Kingston 2x2GB DDR3 2133MHzD) Chieftec 1000W PSU
E) Logitech G19 Gaming Keyboard
F) Logitech G9x Laser Mouse
G) Windows 7 Home
3.Mesto
A) ASUS Subertooth i55
B) ASUS EAH5850
C) Kingston 2x2GB DDR3 2133MHz
D) Chieftec 1000W PSU
E) Logitech G19 Gaming Keyboard
4.Mesto
A) ASUS Subertooth i55
B) ASUS EAH5850
C) Kingston 2x2GB DDR3 2133MHz
D) Chieftec 1000W PSU
Utešne nagrade za ostale takmičare:
1. ASUS P7P55D Premium
2. Kingston 2x2GB DDR3 2133MHz
3. Logitech G19 Gaming Keyboard
4. Asus P7P55D
5. ASUS P7P55-M
6. Logitech G35 Gaming Headset
7. Logitech G35 Gaming Headset
8. Logitech G35 Gaming Headset
9. Logitech G9x Laser Mouse
10 .Logitech G9x Laser Mouse
11. ASUS EAH4770/HTDI/512MD5
Ostalo je samo da čestitamo kompaniji ASUS na odlično organizovanom OC takmičenju, uz nadu da je ovo tek prva u nizu ovakvih manifestacija koju ASUS organizuje na našim prostorima. Prva četiri tima zaslužuju sve čestitke, jer se na overkloking takmičenjima zaista najviše radi o spletu sreće i okolnosti.