Nebojša Todorović
Prethodna generacija Poseidon Platinum kartica je dugo koristila isto hlađenje. Štaviše, toliko dugo da se samo njega sećamo u prethodnih nekoliko godina. Ipak, sa novom generacijom grafičkih karti i novim čipovima je došlo vreme za promenu. Asus je doneo odluku da novo DirectCU H2O hlađenje debituje zajedno sa novom najbržom kartom na svetu – GeForce GTX 1080 Ti. Upoznajmo Poseidona nove generacije.
Asus RoG Poseidon GTX 1080 Ti 11G izgleda drastično drugačije od svojih prethodnika čije ime nasleđuje. Dimenzije su veće nego ranije, tema je ovog puta tamnija i nema više crvenih površina, već je sve crno-sivo kao što je to slučaj sa ostalim Asusovim modelima koji su u skorije vreme stigli u prodaju.
Istini za volju, tu su i dalje dva ventilatora iako tajvanski proizvođač uveliko igra na tri ventilatora kada su u pitanju vazdušni kuleri za “high-end” grafičke karte. U ovom slučaju su ugrađena dva velka ventilatora čiji je prečnik 100 milimetara. Ugrađeni su Wing-Blade ventilatori sa IP5X sertifikatom što znači da su otporni na prašinu i da imaju sve prednosti novog dizajna, a to je manja količina generisane buke uz povećani protok pri istom ili manjem broju obrtaja u odnosu na standardni dizajn. U praksi je ovo teško izmeriti, jer smo imali ultra tihe, ali i veoma bučne kulere sa ovim ventilatorima, jer je i dalje najbitniji deo priče sam dizajn rashladnog profila.
On je kod Poseidon Platinum modela dizajniran da radi i na vazduju, ali i da bude po potrebi vodeni blok kako vlasnici ne bi morali da izdvajaju dodatni novac na blok kao komponentu. Takođe, štedi se i na vremenu, odnosno živcima kada je potrebno samo dodati fitinge i creva i spremni ste za rad. Na sve to, ovaj vodeni blok ima i svoje ventilatore što ga čini dodatno efikasnim, a pritom karta nastavlja da izgleda impresivno kako je proizvođač to i zamislio.
Samo hlađenje je vrlo kompleksno i reč je o pravom DirectCU predstavniku. Osnovu čini veliki blok sa G1/4 fitinzima koji je izrađen od bakra, nakon čega je tu i klasičan rashladni profil nešto manje debljine sa gusto raspoređenim rebrima od aluminijuma, a na kraju dolazi i ono što vidimo, a to je plastičan oklop sa dva Wing-Blade ventilatora. Treba napomenuti da fintinzi postoje sa obe strane, tako da je moguće nastaviti lanac u vodenom sistemu što je odličan detalj.
Treba izdvojiti i pohvaliti dizajn koji praktično koristi vodu u sistemu za hlađenje ugrađenih heatpipe-ova kako bi se udvostručila efikasnost. Takođe, bakarni blok služi kao idealan medijum za transfer toplote na udaljene delove kulera i povećava površinu sa koje se vrši disipacija toplote. Prema rečima Asusa, ovo je odličan način da se maksimizuju performanse u svakom scenariju, a da se pritom zadrži dizajn koji zauzima samo dva susedna slota.
Na zadnjoj strani pronalazimo i veliki “backplate”, odnosno metalnu ploču koja ojačava konstrukciju i štiti štampanu ploču. Ona je, kao i sam kuler, opremljena Aura Sync sistemom, odnosno ima veliki RoG logo koji je osvetljen RGB LED-om što čini ovu kartu upečatljivom čak i kada je okrenuta prema dole u kućištu.
Naponska jedinica je odlična, jer se koristi 10+2 dizajn koji upošljava Super Alloy Power II zavojnice, odnosno kondenzatore kako bi se obavila što preciznija filtracija napona prema grafičkom procesoru i memoriji, a u isto vreme uz postizanje što manjeg nivoa zagrevanja.
U pogledu konektora konektora, tu su dva 8-pinska PCIe priključka za napajanje koja obezbeđuju maksimalnih 375 W (2 x 150 kroz 8pin konektore i 75 W kroz PCIe x16). Na zadnjoj strani štampane ploče, tu su i FanConnect priključci, odnosno dva 4-pinska konektora za dodatne ventilatore. Ovo nije specijalno bitna funkcija, ali je svakako korisna u određenim situacijama.
Isto tako, sa gornje strane PCB-a tu su i dva SLI konektora koji su kod Nvidia grafičkih karti i dalje neophodan deo multi-GPU konfiguracije.
Kao i Strix mdoel, tu su po dva DisplayPort i HDMI konektora, zajedno sa jednim DVI portom. Ovo je odlična konfiguracija, a imajte u vidu da i ovde izostaje analogni signal kod DVI konektora, mada ne znamo zašto ovo i pominjemo kada ne verujemo da će to biti bitno ijednom vlasniku ovog premium modela.
Asus je podesio gotovo iste frekvencije kao i za Strix DirectCU III verziju. U odnosu na referentni model takt je povećan sa 1481 MHz na 1595 MHz, dok je memorija zanemarljivo usporena u odnosu na STRIX model sa svojih 1376 MHz. Ugrađeno je 11 GB GDDR5X memorije koju je proizvela kompanija Micron, a čipovi formiraju 352 bitni memorijski interfejs.
Pakovanje je standardno dizajnirano i prepoznatljivo ukoliko ste ikada videli kutiju u kojoj stiže neka Republic of Gamers grafička karta. U prevodu, kutija je pretežno crvena, a u ovom slučaju se prednja stranica preklapa poput korica kod knjige iza čega pronalazimo atraktivnu sliku same karte uz izdvojene prednosti kojima se Asus ponosi i želi da ih istakne.
Poleđina je puna informacija i specifikacija, tako da možete saznati dosta toga o proizvodu koji se nalazi unutar kutije što je svakako za pohvalu.
U pakovanju pronalazimo ograničen spisak dodatne opreme, koji je ruku na srce nešto bogatiji nego kod pristupačnijih modela, ali je daleko od nečega što bismo nazvali luksuznim. Kvalitetne vezice za kablove i par konvertora za PCIe 8-pinski priključak su zapravo sve što se može nazvati dodatnom opremom. Pored toga tu su i nalepnice, disk sa drajverima i veoma kratka dokumentacija.
Asus je fantastičnim Strix DirectCU III kulerom obuzdao veliki GP102 čip, bez ikakvih poteškoća, ali smo potpuno opravdano postavili pitanje da li je to moguće i sa hibridnim kulerom koji je ipak dizajniran da optimalno radi u kombinaciji sa vodenim rashladnim sistemom. Ne sumnjamo da je u ovom scenariju rezultat dobar, ali šta se dešava na vazduhu. Ipak jer reč o grafičkoj karti velike potrošnje sa čipom površine od velikih 471 mm2.
Drago nam je da možemo da kažemo kako je Asus ponovio uspeh na neki način, što je zaista velika stvar. Treba imati u vidu da sa kombinovanim hlađenjem nije moguće napraviti optimalni scenario za hlađenje na vazduhu, ali Asus ponovo pokazuje da je u stanju da napravi fantastičan posao zahvaljujući odličnom razvojnom timu. Kuler se nosio tek nijansu lošije od Strix DirectCU III modela iako karta raspolaže sa jednim ventilatorom manje. Veliko rashladno telo je sposobno da upije veliku količinu toplote, tako da se ventilatori vrte na solidnih 1700 o/min, dok temperatura ne prelazi sasvim razumnih 76 stepeni Celzijusove skale. ITreba napomenuti da karta pomenutih 4 stepena više postiže uz takt od 2012 MHz, dok se Strix DirectCU III drži na 1976 MHz, ali to postiže uz manji broj obrtaja ventilatora i nižu temperaturu.
Na polju overkloka smo postigli prilično standardne rezultate, jer se GPU zaustavio na 1683 MHz, dok je memorija svoj maksimum dostigla na sjajnih 1501 MHz, što znači da je efektivan takt 12 GHz, jer je reč o GDDR5X memoriji. Sa činjenicom da karta poseduje 325-bitnu magistralu, konačan memorijski protok iznosi gotovo 530 GB/s.
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFi RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GBNapajanje: Cooler Master V1200 Platinum Drajveri: Nvidia ForceWare 381.89
[modul]test=469[/modul] [modul]test=470[/modul] [modul]test=471[/modul] [modul]test=472[/modul]Nvidia zaista nema konkurenciju u kategoriji najbržih grafičkih karti, barem ne dok ne vidimo AMD Vegu na delu. Do tada, GTX 1080 Ti je idealan izbor za svakoga ko traži beskompromisno rešenje za potrebe gejminga ili bilo čega drugog što zahteva snažnu grafičku kartu. Istina, brutalne performanse dolaze po isto tako ozbiljnoj ceni.
Asus praktično nadograđuje postojeću osnovu koju je Nvidia ponudila partnerima sa povećanjem kvaliteta u odnosu na referentno rešenje. Isto tako, Asus isporučuje i ekstremno dobru propoziciju za sve koji imaju želju da kartu priključe na vodeno hlađenje i suštinski im štedi na investiciji za vodeni blok koji bi inače morali da nabave. Takođe, lišava ih svih zamornih koraka u vidu skidanja originalnog kulera, montaže vodenog bloka itd. Sa Poseidon Platinum modelom dobijate univerzalnu grafičku kartu sa najbržim GPU-om današnjice, tako da visoka cena u ovom slučaju zaista može da se protumači kao opravdana.
Prednosti:
– Hibridno hlađenje- 0dB režim- Performanse- Kvalitet izrade
Nedostaci:
– Nešto slabiji rezultati u odnosu na DirectCU III STRIX- Veoma visoka cena
Grafičku kartu na test ustupio ASUS.
Asus RoG Poseidon GTX 1080 Ti 11G
Nije prošlo mnogo vremena otkada smo isprobali prvu Asus GeForce GTX 1080 Ti kartu, a već nam je na test stigla i Poseidon Platinum verzija. Naravno reč je o modelu sa hibridnim rashladnim sistemom koji kombinuje standardno vodeno hlađenje sa vodenim blokom omogućavajući entuzijastima da priključe svoju grafičku kartu na vodeno hlađenje bez potrebe za dodatnom investicijom. Naravno, ovakve karte moraju da se dokažu i samo "na vazduhu".