Nebojša Todorović
Test: Asus RoG Strix B250F Gaming (Cena: oko 17.000 RSD)
Kao što smo već pisali tokom prethodnog teksta o prvoj Intel H270 ploči u našoj redakciji, Intelova glavna i osnovna ideja da razdvoji Z270 čipset od svih ostalih je time što je onemogućio overklok u punom smislu te reči (BCLK, množilac, sve napone, memoriju itd.) za sve ostale čipsetove. Moguće je da će, kako vreme prolazi, neki proizvođači omogućiti neki vid overkloka i na slabijim čipsetovima, ali za sada su stvari takve kakve jesu. U svakom slučaju, nakon toga Intel je kaskadno smanjivao mogućnosti svojih čipsetova i ploča baziranih na njima, tako da kod svakog “otpadne” po nešto. Međutim, kao što možete da vidite u tabeli ispod, ukoliko niste previše zahtevni i nemate želju da eksperimentišete sa overklokom, sve su šanse da će i Intel B250 “završiti posao”.
Specifications
Intel Z270
Intel H270
Intel B250
Processor Support
Kaby Lake/Skylake LGA 1151
CPU Overclocking
Yes
No
No
Processor PCI-E Configuration
1×16 or 2×8 or 1×8+2×4
1×16
1×16
Chipset PCI-E Lanes (Gen)
24 (3.0)
20 (3.0)
12 (3.0)
Max PCI-E Storage (x4 M.2 or x2 SATA Express)
3
2
1
Independent Display Ports
3/3
3/3
3/3
USB Total (USB 3.0)
14 (10)
14 (8)
12 (6)
Total SATA 6Gb/s
6
6
6
Maximum HSIO Lanes
30
30
25
Features
Intel Smart Response Technology
Yes
No
No
Intel Optane Technology
Yes
Yes
Yes
Intel Rapid Storage Technology
Yes
Yes
Yes
Intel vPro Technology
No
No
No
Intel SIPP
No
No
No
Dakle, šta nam osim overkloka nedostaje kod B250 čipseta? Pre svega, ne računajte na SLI, jer će ove ploče kao i ostale imati ograničenje na konfiguraciju PCIe slotova tako da imaju x16 + x4, ali to većini ionako neće nedostajati. Ono što možda hoće jeste opšta redukcija u broju PCIe linija koje su odgovorne za M.2, dodatne USB portove i još po neku mogućnost. Ujedno se može računati i na odsustvo nekih tehnologija kao što su Intel SRT, vPro i SIPP, mada će ovo retko imati uticaja na prosečne korisnike. Štaviše, ove tehnologije imaju toliko specifičnu ciljnu grupu profesionalaca, da su praktično rezervisane isključivo za Q250 i Q270 skupove čipova. U prevodu, ukoliko niste u toj grupi, videćete samo manji broj opcija za PCIe slotove (grafičke karte) i manji broj konektora i to prvenstveno USB 3.0. Da li vam je to bitno će ujedno biti i odgovor na to da li ćete da nastavite da ćitate ovaj tekst.
Intel B250F je vrlo slična ploča Asus H270F, što ima smisla jer je razlika u ceni tek oko 2.500 RSD. U odnosu na modele od po nekoliko stotina evra koje smo imali prilike da testiramo, ovaj model deluje jednostavnije i urednije. Nema velikog broja detalja, ali sa druge strane, potpuno je očigledno da Asus nije želeo da žrtvuje kvalitet i reputaciju, pa je sve što treba i dalje tu.
Prvi deo koji privlači pažnju su veliki hladnjaci izrađeni od aluminijuma u vrlo specifičnoj boji koja je počela da karakteriše određene Asusove serije. Rekli bismo nešto između ljubičaste i sive, što je po našem mišljenju, komplementarno sa pretežno crnom štampanom pločom. Ispod hladnjaka se nalazi naponska jedinica izvedena tako da filtrira napon u 10 faza. Upotrebljene su solidne komponente za naponsku, koje će na fabričkim vrednostima procesora raditi dugo i stabilno. Pored kvalitetnih 5K kondenzatora i oklopljenih zavojnica, tu je i Digi+ VRM.
S obzirom na isti “layout” kao i kod H270F Strix modela, i B250F Stirx poseduje četiri DIMM ležišta sa podrškom za DDR4 memoriju. Tu je podrška za “dual-channel” režim, a maksimalni ukupni kapacitet modula koji ploča podržava je 64 GB. Logično, kako Intel ograničava H270 čipset od overkloka, maksimalna podržana frekvencija memorije je 2400 MHz za Kaby Lake čipove, dok će Skylake modeli biti ograničeni na 2133 MHz.
Asus RoG Strix B250F Gaming poseduje ukupno šest PCIe 3.0 slotova. Dva su pune veličine, a glavni ima x16 i namenjen je za grafičke karte. Prepoznaćete ga lako po ojačanju, odnosno oklopu od čelika koji ga ojačava i čini otpornim na habanje usled čestog vađenja i vraćanja kartica. Za drugi je rezervisan x4 protok, pa tako imajte u vidu da Nvidia SLI otpada, ali da je tu uvek opcija za CrossFireX. Pored njih tu su i četiri PCIe 3.0 x1 slota za dodatna proširenja funkcionalnosti vašeg PC-a.
[modul]specifikacija=9109[/modul]Odlična vest je da su SATA 6 Gbps konektori raspoređeni na identičan način kao i kod H270F modela. Mislimo na to da su postavljeni u redu jedan do drugog duž desne ivice matične ploče, što je vrlo praktično i čini da konektori ne smetaju jedan drugom. Jedina potencijalna mana je u pogledu kabliranja, jer ovakav raspored čini da morate malo više da se pozabavite njihovim skrivanjem ukoliko imate veći broj SATA uređaja. Ploča raspolaže sa ukupno šest kao i kod ostalih ploča, jer se oslanja na Intelov kontroler, a Asus se svakako za ovu klasu ne bi odlučio na ugradnju dodatnog kontrolera.
Asus je našao odličan sistem za postavljanje M.2 slotova. B250F Strix poseduje dva komada i oba su fantastično pozicionirana, zahvaljujući čemu podržavaju i najduže kartice. Prvi je smešten u liniji sa gornjim PCI-Express x1 slotom, a drugi u liniji sa trećim, tako da suštinski ne postoji opcija da vam zasmeta grafička karta ili neka druga komponenta prilikom montaže. Pritom, podržane su i najduže kartice kod drugog slota.
Nekada su zadnji paneli kod ploča iz nešto niže klase trpeli, ali kako je čak i B250 model sada taj koji nosi cenu od oko 140 EUR-a, jasno je da to ne sme više da bude slučaj. pPrisutna su četiri USB 2.0, dva USB 3.0 i isto toliko USB 3.1 priključaka od kojih jedan odgovara Type-C standardu. Prisutan je kombinovani PS/2 i jedan LAN iza koga stoji Intelov I219-V kontroler.
Na polju video izlaza su pokrivene sve opcije, jer se proizvođač odlučio na to da pokrije sva tri digitalna standarda što znači da su tu HDMI, DisplayPort i DVI. Na kraju, prisutno je pet 3.5mm audio priključka kao i S/PDIF. Jedino nedostaje analogni D-Sub, ali je zaista vreme da ga se otarasimo.
RoG Strix B250F Gaming možda nije high-end ploča, ali je ipak dovoljno visoko na lestvici da bi dobila novi Crystal Sound 3. On je ovde izveden u nešto jednostavnijem obliku nego kod najkupljih modela, ali verujte nam na reč kada kažemo da ne propuštate mnogo. Tu su Nichicon audio kondenzatori, dva pojačala za slušalice, SupremeFX EMI zaštita kao i novi osmokanalni Realtek ALC S1220A čip koji će očigledno postati novi standard.
Jedan zanimljivi detalj je kao i kod mnogih drugih gejming modela iz Asusove kuhinje, podrška za AuraRGB tehnologiju. Ona je u ovom slučaju relatinvo skromnih proporcija, jer nudi osvetljenje ograničeno na deo stranice ispod 24-pinskog naponskog konektora. Tu je nekoliko režima rada, što je svakako simpatično, a s obzirom na to da možete da podesite boju koju želite, lepo će izgledati u kućištu sa providnom bočnom stranicom.Asus RoG Strix B250F Gaming poseduje UEFI bios koji je vizuelno isti kao i kod najskupljih modela, tako da dobijate kvalitetan i intuitivan interfejs uz veliki broj opcija. Naravno, kolorna šema je crveno-crna, kao i kod RoG verzija, s tim da se tiču detaljnog overkloka eliminisane, s obzirom na to da se radi o H270 matičnoj ploči. Nažalost, množilac ne može da se poveća preko 42 u slučaju našeg procesora, tako da je overklok isključen iz kalkulacije.
Odeljak za praćenje napona i temperature je praktično isti u odnosu na ostale modele, ali je ipak manji broj senzora i konektora za ventilatore smanjio količinu informacija koju možete da dobijete. Ne mnogo, tako da se ne treba previše opterećivati. Sve se pedantno prati i vrednosti svih očitavanja možete paralelno da nadgledate. Tu je i niz dodatnih opcija, među kojima se nalazi odličan sistem za fleš biosa, proveru SPD informacija za memoriju, kao i info o slotovima na ploči gde možete da vidite šta se gde nalazi.
Asus RoG Strix B250F Gaming stiže u standardnom pakovanju za Strix seriju. Reč je o seriji koja se pripojila tehnički Republic Of Gamers porodici, ali je ipak dovoljno daleko da ne skreće pažnju sa skupljih modela na sebe. Rekli bismo da su ovo modeli koji nisu “punokrvni” RoG predstavnici već predstavljaju odličan izbor za sve one koji su krenuli po “konfekciju”, ali žele nešto više od toga.
Zadnja stranica kutije je nafilovana podacima vezano za ovu ploču. Dopada nam se to što su jasno istaknute specifikacije ploče gotovo jednako detaljno kao i da se posetili zvaničnu Asusovu web stranicu što je svakako jako korisno. Same tehnologije su predstavljene kroz sličice, što je interesantno, jer proizvođač obožava da ih dopuni, neretko opširnim, tekstom.
Propratno pakovanje je skromnije, ali je u ovoj klasi situacija sve bolja, barem što se Asusa tiče. Proizvođači obično za sve osim najskupljih ploča isporuče samo najbazičnije dodatke. U ovom slučaju, pored SATA kablova kojih ima 4 komada, dokumentacije, diska sa drajverima i dodatnih šrafova, Asus isporučuje i kompletan set nalepnica što je uvek simpatično. Očigledno Asus želi da opravda Strix naziv i pokaže da su gejmeri i entuzijasti ipak zaista ciljna grupa.
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 7600K Matična ploča: Asus RoG Strix B250F Gaming RAM: 2 x 8 GB DDR4 Geil TridentZ 3200 MHz HDD: Seagate 1TB 7200 RPM VGA: Intel HD Graphics Napajanje: Cooler Master V1200 PlatinumOS: Win 8.1 Pro
[modul]test=482[/modul][modul]test=483[/modul]Asus RoG Strix B250F Gaming je odlična matična ploča za sve korisnike koji nisu željni overkloka. Štaviše, ukolikova vam je overklok stran i nešto čemu ne želite da se posvetite i pritom želite gejmersku ploču koja ne košta “sav novac ovog sveta” ovaj model je prilično dobar izbor. Naravno, sve to važi pod uslovom da ne planirate da pravite trostruki SLI, sa 10 SATA uređaja i velikim brojem USB periferija. Istini za volju, upravo smo opisali možda 5% tržišta, a verujemo da oni unapred znaju koju matičnu ploču žele ili su već sveli izbor na možda nekoliko najskupljih opcija.
Za ostale koji sklapaju gejming ili generalno malo napredniji PC, a opet nemaju potrebu za ogromnim brojem različitih opcija, kupovina ove ploče može da otvori prostora u budžetu za bolji SSD, grafičku ili neku drugu komponentu. Najbolje od svega je to što ne žrtvuje kvalitet ili izgled već samo neke od mogućnosti koje većina ionako nikada ne iskoristi.
Prednosti:– Kvalitet ugrađenih komponeti i završne obrade- Pristupačnija cena od Z270 ploča- RoG “pedigre”- SupremeFX audio sekcija
Nedostaci:– Cena je možda mogla još malo da bude niža- Bez SLI mogućnosti- Drugi PCIe x16 slot ograničen na x4 režim
Matičnu ploču za potrebe testa ustupio ASUS.