ASUS Sabertooth 55i The Ultimate Force

ASUS Sabertooth 55i The Ultimate Force

I pre pojave Core 2 generacije procesora, u praksi se pokazalo da inženjeri kompanije ASUS prilikom kreiranja matičnih ploča za Intel platformu ulažu dosta više truda i resursa kako bi uvek na ovom polju ima veoma konkurentna rešenja. Ova tradicija se nastavila i u dve naredne generacije, ali je u međuvremenu i konkurencija naučila mnoštvo novih trikova. Da bi ostali u vrhu, u ASUS-u su primenili gotovo drastične mere na polju podizanja k

    Sadržaj

      Miloš Stamenković

      ASUS Sabertooth 55i The Ultimate Force

      I pre pojave Core 2 generacije procesora ASUS je u praksi pokazao da prilikom kreiranja ploča za Intel platformu ulaže nešto više truda kako bi uvek na ovom polju ima veoma konkurentna rešenja. Istina, u to vreme su svi ozbiljniji i zahtevniji korisnici bili okrenuti AMD platformi, pa se može reći da je tada ASUS i polako izašao iz fokusa kada su u pitanju high-end matične ploče. Ulaskom u Core 2 eru, stvari su se kompletno promenile, jer je Intel platforma opet postala glavna želja većine korisnika, a sa tim je i ASUS mogao da se vrati u centar pažnje po pitanju high-end matičnih ploča. Shodno tome, ASUS je dosta brzo uvideo potrebu za kreiranje posebne serije matičnih ploča koje će po svojim mogućnostima drastično odskakati od standardnih konfekcijskih rešenja. Tako je stvorena serija koja je nazvana „Republika Igrača“ (engl. Republic Of Gamers tj. ROG) i koja nedvosmisleno cilja na zahtevne korisnike koji koriste računare za zahtevni PC gaming, ali i overklokere. Već prva matična ploča sa ROG „oznakom“ pokazala je da ASUS veoma ozbiljno nastupa kada je ova serija ploča u pitanju, a tokom zadnjih par godina imali smo prilike da testiramo gotovo sve ROG modele koji su se pojavili na tržištu. Ubedljivo najbolji utisak ostavio je Commando – model koji je u pravom Schwartzenegger duhu prosto uništavao konkurenciju. ASUS Commando je tada bila najbolja matična ploča bazirana na P965 čipsetu, a čak ni novije verzije čipseta i ploča dugo nisu bile u stanju da prevaziđu overkloking mogućnosti koje je on nudio. Naravno, ostale ROG ploče su bile veoma dobre, ali ni jedna nije toliko odskakala od konkurencije. U to vreme nije bilo druge ploče koje je mogla da ponudi iste mogućnosti, dok je kasnije ipak bilo konkurentskih modela koje su mogli da ponude slične mogućnosti kao i ostale ROG ploče. Posle gotovo tri godine postanja „Republic Of Gamers“ serije ploča, logično je očekivati novu naziv koji će postati ASUS-ov udarni brand kada su ploče u pitanju. Ipak, ASUS je odlučio da sačuva „Republic Of Gamers“ brend, tako da su trenutno na raspolaganju dva Maximus III modela namenjenih za LGA1156 platformu i adekvatne Intel Core i5 i Core i7 procesore. Međutim, pored toga ASUS svetskoj javnosti sada predstavlja potpuno novu seriju matičnih ploča pod nazivom „TUF“ – „The Ultimate Force“.
       

      Po rečima proizvođača „The Ultimate Force“ serije matičnih ploča namenjena je korisnicima sa veoma velikim zahtevima kada su u pitanju mogućnosti i stabilnost ploče u svim mogućim uslovima. Ovi korisnici uvek zahtevaju matične ploče visokog kvaliteta i maksimalno stabilnu platformu, a to je kod „The Ultimate Force“ serije ploča postignuto rigoroznijim procesom testiranja nego što je to uobičajeno kod standardnih modela. Tako su „The Ultimate Force“ ploče opremljene veoma izdržljivim komponentama koji podnose nivo testiranja koji odgovara onim koja se primenjuju u vojne svrhe. Tako je ceo „The Ultimate Force“ koncept razvijen oko „Marine Cool“ koncepta koji između ostalog inkorporira najnoviji Intel P55 čipset zajedno sa svim ostalim „čvrstim“ komponentama. Ako vam je prethodni pasus delovao čudno – znajte da je u pitanju klasičan marketing blurb od strane proizvođača koji je ispričan 28. septembra kada je „The Ultimate Force“ zvanično predstavljen javnosti. Prvi model u „The Ultimate Force“ seriji je ploča sa nazivom Sabertooth 55i, pa ćemo sa njom na delu proveriti sve ove bombastične izjave proizvođača.

      ASUS Sabertooth 55i The Ultimate Force – pakovanje

      Kod svake nove ploče obraćamo pažnju na ambalažu i paket, ne zato što nas to nešto specijalno interesuje, već zato što se ovde uvek dobro aktuelni trendovi po pitanju proizvodnje ploče, kao i ambicije proizvođača. Ovo naročito važi kada je u pitanju neka nova serija ploča, kao što je to slučaj ovoga puta. Logično, sa „The Ultimate Force“ pločama se očekuje i ultimativni paket dodatne opreme, nešto u stilu „Republic Of Gamers“ modela. Međutim, ASUS se ovde ipak odlučio da malo „spusti loptu“ i sa Sabertooth 55i pločom ponudi u osnovi standardan paket, samo sa nešto atraktivnijom ambalažom. Tako u malo debljoj kutiji nema ništa više od osnovnih elemenata koji podrazumevaju uputstvo, DVD disk sa drajverima i pratećim softverom, par kablova, dva EZ konektora, i jedan USB bracekt. Ovo je samo još jedan pokazatelj da paket postaje sve manje bitan većini kupaca, pa shodno tome i proizvođači po ovom pitanju nude manje opreme, pa čak i kod high-end matičnih ploča kakva je „The Ultimate Force“ Sabertooth 55i. Što se tiče pomenutog softvera koji se pored drajvera nalazi na disku, interesanti su ASUS AI Suite, Fan Expert i PC Probe (T Probe). Preko AI Suite možete direktno iz Windowsa podešavati osnovne parametre sistema i na taj način overklokovati sistem.

      Dotični softver je ipak samo namenjen isključivim početnicima kako bi im se na ovaj način maksimalno olakšao i približio overkloking. Za sve ona koji su zainteresovani da svoj sistem bolje podese mogu komotno zaboraviti na AI Suite. Ono što je ipak interesantno je da se na sam AI Suite može se dodati i Fan Expert softver gde možete podešavati brzinu rada svih prisutnih ventilatora u zavisnosti od potreba za hlađenjem ili smanjenjem ukupne buke koje se proizvodi. Ukoliko vas mrzi da sve to sami određujete, na raspolaganju je „calibrate“ opcija gde će sam softver odrediti koji procenat brzine ventilator je potreban za svaki nivo opterećenja. Za razliku od AI Suite-a, Fan Expert sasvim korektno obavlja svoju funkciju pa se njegovo korišćenje može preporučiti kao veoma dobro rešenje za aktivno kontrolisanje brzine svih ventilatora u računaru. PC Probe i TProbe predstavljaju klasičan monitoring softver preko kojih možete pratiti sve parametre sistema, i to mnogo detaljnije nego što se to može videti kroz AI Suite. Pored toga, sam TProbe ima funkciju da vrši dodatno „phase balansiranje“ kako bi uvek bio ostvaren najbolji odnos između potršnje energije i performansi. Ipak, ne znam kada je vojsku ili kupca high-end računarske opreme previše pogađača potrošnja energije. Kad kažemo „vojsku“ sam proizvođač navodi „Marine Cool“ koncept, a ovaj koncept se u stvari najviše može videti na samom dizajnu Sabertooth 55i matične ploče.

      ASUS Sabertooth 55i The Ultimate Force – matična ploča

      Dakle, kompletna ploča ofarbana je tako da lični na uniformu US marinaca, i to najaviše na onu varijantu uniformi koje se koriste u pustinjskim uslovima, kao što su prijateljska okruženja Iraka i Avganistana. Crni PCB uz kombinaciju nijansi sive, zelene i braon boje koji su korišćeni na slotovima i elementima hlađenja daju taj „Marine Cool“ izgled na kom ASUS toliko insistira. Priznajemo, Sabertooth 55i izgleda „cool“ i totalno drugačije, naročito ako ovo uporedimo sa cirkuskim šarenišem koji forsiraju neki drugi proizvođači. Nakon samog izgleda, pažnju odmah privlače elementi za hlađenje koji se nalaze na naponskoj jedinici i čipsetu. U stvari kako je sada P55 samo jedan čip i northbridge-a više nema, jedino što od „čipseta“ ostaje da se hladi je southbridge. Tako se preko njega nalazi specijalno dizajniran pasivan hladnjak koji je nešto veće površine od samo čipa, što naravno ima zadatak da poboljša hlađenje. Međutim, ovde je najinteresantniji materijal od kojeg izrađen sam hladnjak, jer nije u pitanju aluminijum ili neka metalna legura. Dakle, ASUS je odlučio da sa Sabertooth 55i pločom prvi put predstavi upotrebu keramike kao medijum za hlađenje. Ako ovde napravimo analogiju iz auto industrije gde keramički (karbonski) diskovi imaju bolja kočiona svojstva od čeličnih diskova, onda bi se moglo pretpostaviti da bi ovde primenjeni keramički detalji trebalo da doprinesu boljem hlađenju. Isti sistem primenjen je i za hlađenje MOSFET-a gigantske 14-phase naponske jedinice koja je odmah sledeća stavka na spisku utisaka Sabertooth matične ploče.

      Pored toga, tu je i dodatni 2-phase deo naponske jedinice koji se brine isključivo za napajanje memorije i stabilan rad iste. Naravno, da bi sve bilo u skladu sa modernim energetskim standardima, naponska jedinica projektovana je da radi sa „E.S.P“ sistemom. U pitanju je elektronska kontrola stabilnosti, ali ne u auto, već u smislu rada na matičnoj ploči. Tako E.S.P. (Efficient Switching Power) konstantno vrši monitor zahteva za energijom i po potrebi pali ili gasi određene delove naponske jedinice kako bi se uvek obezbedio optimalan rad. Pored ESP sistema, ASUS je za osiguranje maksimalne stabilnosti kod ove naponske jedinice primenio „The Ultimate Force“ (TUF) sertifikovane MOSFET-e koji bi trebalo da prolaze visoke „military“ standarde. Kako su sami MOSFET-i sakriveni ispod velikog keramičkog hladnjaka ne možemo reći o kojim se tu komponentama radi, ali što se ostalih tiče, tu sve izgleda standardno. Na primer, kod naponske jedinice se masivno upotrebljavaju Yageo R68 oklopljene prigušnice koje ASUS koristi još od P5 serije ploča. Ipak, na par kondenzatora se može videti FP5K TUF oznaka što bi trebalo da ukazuje na neke specifičnosti. Sama FP5K oznaka ima veze sa određenim modelima modernih vojnih karabina, ali su ipak u pitanju samo keramički kondenazatori koji imaju prvenstveno duži radni vek od klasičnih kondenzatora.

      Tako bi upravo ovaj element trebao da bude jedan od onih koji se uklapa u TUF priču o maksimalnoj stabilnosti i izdržljivosti. Ako pogledamo šta se još zanimljivo nalazi na Sabertooth ploči, možemo primetiti tri LE diode, jedan prekida i jedan taster. Te LE diode u stvari predstavljaju sistem dijagnostike, jer javljaju koji deo sistema ima određeni problem, što je posebno korisno nakon overkloking zahvata. Ukoliko neka od tih dioda stoji konstantno upaljena, onda tu leži problem koji je doveo do neuspešnog „postovanja“ sistema. Kao pomoć u ovoj situaciji na raspolaganju je „Memory OK“ taster koji ima omogućava da se memorijski parametri resetuju na default vrednosti bez uticaja na sve ostala BIOS podešavanja koja bi logično bila narušena prostim restovanjem celog BIOS-a. Pored četiri memorijska slota nalazi se prekidač koji ima funkciju aktiviranja „DRAM overvoltage“ opcije, što je još jedan detalj koji treba da omogući brži i eventualno stabilniji rad memorije. Baš kada su u pitanju mogućnosti ovog tipa, interesantno je da ASUS nije ponudio više sličnih funkcija. Tako se na PCB-u nalaze samo još klasični „power“ i „reset“ tasteri, a čak nema ni „clear CMOS“ teseter već se to i dalje vrši preko jumpera. Dakle, nema nikakvih „OC Dial“ i sličnih funkcija koje smo već viđali, na primer, na MSI pločama poslednje generacije.

      Kada je u pitanju sam raspored komponenti, može se reći da se ASUS po ovom pitanju maksimalno potrudio. Sabertooth ne poseduje ni jedan previd zbog kojeg bi mogli da ovoj ploči uputimo neku zamerku po pitanju organizacije komponenti na PCB-u. Jednostavno, sve je tačno na svom mestu pa Sabertooth u ovom pogledu deluje idealno. Što se slotova tiče, na raspolaganju su dva grafička PCI Express x16 slot, tri PCI Express x1 i dva standardna PCI slota. Između dva PCI Express x16 slota se nalazi set ASMedia čipova koji predstavljaju „16 to 8 channel multiplexer / demultiplexer“ svičeve, a logično služe za promenu moda rada ovih slotova. To znači da samo u „single“ režimu ovi slotovi rade u x16 modu, dok u slučaju Crossfire ili SLI primene oba slota rade u x8 režimu rada.

      Naravno, sve to prati i odgovarajući ICS klok generator. U krajnjem južnom delu PCB-a nalazi se ukupno četiri dodatna priključka preko kojih se povezuju odgovarajući „bracket-i“. Tako se broj USB portova može povećati sa 8 na čak 14, a broj firewire priključaka sa jedan na tri. Na I/O panelu se pored pomenutih 8 USB 2.0 portova nalazi i eSATA priključak, kao i neizbežni LAN konektor (Realtek 8112L čip sa 10/100/1000 režimima rada). Naravno, set od šest audio konektora se podrazumeva, a oni su povezani sa VIA VT2020 čipom koji omogućava čak 10-channel režim rada, sve zajedno sa „Absolute Pitch“, „DTS Surround Sensation“ i „ASUS Noise Filter“ tehnologijama. Na kraju, Sabertooth poseduje ukupna osam SerialATA II porta, gde su šest kontrolisana od strane southbridge-a, a dva su kontrolisana preko JMicron JMB322 kontrolera. Pored ovoga, tu je još jedan JMicron čip koji obezbeđuje jedan PATA kanal kao i jedan eSATA priključak.

      ASUS Sabertooth 55i The Ultimate Force – BIOS

      Iako je sasvim logično očekivati da će „The Ultimate Force“ generacija ploča sa sobom doneti i novi izgled BIOS, to se u praksi nije desilo. ASUS se jednostavno odlučio da i dalje koristi, sada već standardnu, varijantu AMI BIOS-a koje je u upotrebi i na većini ostalih ASUS modela namenjenim Intel platformi. Shodno tome, nemamo ništa specijalno da izvestimo po pitanju nekih novih mogućnosti, pa se možemo uputiti direktno u overkloking sekciju da prostudiramo šta tamo ima. Prva i već duže standardna stavka je „AI Overclock Tuner“ opcija koja vam daje mogućnost ručnog podešavanja svih parametara, ali i dve asistirajuće opcije. Aktiviranjem D.O.C.P opcije svi bitni parametri su povezani sa ciljem da se iz memorije izvuče maksimum. Dakle, biće prikazan samo finalni takt memorije dok će BIOS sam podešavati radni takt bazične magistrale, i po potrebi množioca procesora. Druga „AI Overclock Tuner“ varijanta je X.M.P profil, gde će BIOS uzeti ovaj parametar direktno iz memorijskih modula i po njemu podesiti množilac procesora i bazični takt (BCLK) magistrale kako bi memorija radila tačno na svojim X.M.P parametrima. U praksi, ako imate memoriju na 2000 MHz, kroz standardne memorijske množioce ne možete doći do ove vrednosti, jer je 1600 MHz maksimalna standardna opcija.

      Međutim, sa X.M.P profilom BIOS će sam spustiti množilac procesora i povećati BCLK takt kako bi postavio frekvenciju memorije tačno na 2000 MHz. Naravno, sve ovo se može lepo obaviti i ručno, ali će manje iskusnim korisnicima ova opcija dobro doći. Interesantno da se kod ovoga BIOS-a ASUS odlučio da na zatrpava korisnika sa previše opcija koje će mu teško biti jasne, već je u ponudi samo ono što je stvarno i upotrebljivo za krajnjeg korisnika. Zbog toga ovde ne vidimo brdo raznih detalja koji su gotovo postali obavezni kod svih novijih high-end modela ploča, pa će tako korisniku na Sabertooth ploči sve biti mnogo čistije i jasnije. Dakle, pored već pomenutih opcija, na raspolaganju su klasične stvari poput promene radnog takta memorije, PCI Express i BCLK magistrale. Naravno, tu je i sekcija za podešavanje memorijskih tajminga ukoliko niste zadovoljni onim što nudi X.M.P profil. Na kraju, tu je i neizbežna sekcija za podešavanje radih napona. Sami maksimalni dozvoljeni naponi nisu „u nebesima“, već su sasvim dovoljni da iz komponenti izvuče maksimum, a da se pri tome baš ne spale tako lako.

      Jedino je za memoriju ostavljena mogućnost da se dodatno „napne“, i to preko prekidača koji se nalazi na PCB-u. U default modu, maksimalni napon memorije je 2.0 V, dok u overvoltage modu se može ići do 2.5 V. Ipak, u praksi se ovako visoki naponi memorije ne preporučuju, jer može doći i do trajnog oštećenja samog procesora. Kada se na kraju krene u overkloking, BIOS na Sabertooth ploči taj zadatak veoma lako ispunjava. Bukvalno se u jednom velikom koraku može stići do limita čipseta, procesora i memorije. Sa odgovarajućim X.M.P profilom se bez problema izvukli i nešto malo više od 2000 MHz za memoriju, što je veoma lep rezultat. Što se tiče maksimalnog takt osnovne magistrale, Sabertooth postiže 210 MHz, što je opet tačno na high-end nivou. Na kraju, Core i5 750 procesor smo bez problema overklokvali na 4 GHz. Najbitnija stavka je da smo sve ovo ostvarili sa minimalnim korekcijama radnog napona. Tako Sabertooth ploča omogućava dostizanje limita svih komponenti sistema bez prevelikog opterećenja voltažom, što na kraju treba i da omogućio maksimalni nivo stabilnosti i dugotrajnosti o kojoj je ASUS pričao na svojoj „The Ultimate Force“ prezentaciji.

      Test sistem
       

      Matične ploče

      Intel DP55WB
      Gigabyte P55-UD3
      ASUS Sabertooth 55i

      Procesor i
      kuler

      Intel Core i5 750 @ 2.66 GHz
      Cooler Master V8

      Memorija

      2 x 1 GB DDR3 1666 Kingston HyperX

      Grafička karta

      ASUS EN9600GT TOP
      (Windows Vista 32-bit)

      Hard disk

      500GB SATA2 Western Digital WD5001ABYS RE2

      Opički uređaj

      DVD-RW Pioneer 215D SATA

      Napajanje

      CoolerMaster Real Power Pro 1000W

      Monitor

      Samsung SyncMaster 960BF

       

       

       

       

       

      SiSoft Sandra 2008 Pro

      Cinebench 10 & DivX transcoding test

      WinRAR, Fritz Chess i Nuclearus benchmark
       

      FutureMark 3DMark 06 i Vantage

      SPECOrg SpecView PERF 10
       

      Igrački testovi
       

      Zaključak

      Uvod u zaključak priče o Sabertooth 55i ploči krećemo sa analizom performansi, ali kada su u pitanju ploče sa istim čipsetom razlika u performansama je minimalna, pa i nema šta mnogo da se analizira. Rezultati u tabelama dovoljno govore. No, i pored toga smo očekivali da Sabertooth ostvari najbolje moguće performanse od svih do sada testiranih P55 matičnih ploča. Tako smo očekivali vrhunske performanse, a to je Sabertooth 55i i isporučio. Ovde moramo da skrenemo pažnju da u nekoliko testova može videti kako Sabertooth ima drastično slabije performanse, ali to je usled određenog hardverskog problema koji je posledica nečije nepažnje u slanju ovog „sample“ primerka. Ako zanemarimo ovu činjenicu, gotovo kroz sve ostale rezultate možemo videti da Sabertooth ostvaruje bolje performanse. Ovo je posebno pohvalno kada se uzme u obzir da su interni tajmnzi kod Intel DP55WB ploče nategnuti „do čepa“, što se posebno vidi po „memory latency“ rezultatima. Imajući u vidu performanse i odlične overkloking mogućnosti, mogli bi komotno da za razmatranje preporučimo Sabertooth matičnu ploču svima koji su trenutno zainteresovani za LGA1156 platformu (a ko nije?). Naravno, to i činimo, ali sa određenom dozom rezerve. Naime, Sabertooth 55i bi u maloprodaji trebalo da košta oko 180 eura što je dosta velika cena bez obzira koliko matična ploča bila dobra i interesantna. Za tridesetak evra manje možete uzeti neki od MSI modela koji smo nedavno testirali, ili još bolje, za 60-ak evra manje je na raspolaganju Gigabyte P55-UD3 (koju ćemo predstaviti za nekoliko dana). U poređenju sa ovim pločama „The Ultimate Force“ Sabertooth jednostavno ne nudi toliko ultimativno više da bi se opravdala takva razlika u ceni.
       

      Kada se na tržištu pojavila „Republic Of Gamers“ serija ploča, par modela je tu znatno odskakala od svih ostalih ploča na tržištu, pa se tako i mogla opravdati njihova visoka cena. Sada, „The Ultimate Force“ jednostavno ne nudi toliko više i (ako izuzmemo momente kad je držite u rukama ili dodirnete keramičke hladnjake) ne ostavlja toliki wow utisak kao što je to bio slučaj sa prvim generacijama ASUS ROG modela. Jeste Sabertooth 55i najbrži, ali taj parametar nije dovoljan da bi se opravdala cena, dok je overkloking element na istom nivou kao i kod drugih modela koje smo testirali, barem kada je normalan, sportski overklok u pitanju. Svakako, spremni smo da poverujemo u to da bi ova ploča bila najizdržljivija od svih P55 modela u uslovima ekstremnog overkloka (teška izolacija, kondenzacije, izuzetno niske temperature oko podnožja). Međutim, mi smo ploču posmatrali iz ugla običnog, ali zahtevnog korisnika i ljubitelja kvalitetnog hardvera, a ne iz ugla ekstremnog overklokera. Što se tiče dugotrajnosti i stabilnosti po „military“ standardima, to su detalji koji će moći da se utvrde tek nakon što Sabertooth provede duže vreme na tržištu. Sa fantastično brzim kretnjama u IT svetu gde je vek bilo kog proizvoda dosta kratak, ostaje pitanje koliko da li će za 12 ili 18 meseci neko i dalje pričati o Sabertooth 55i modelu. Ako ASUS, pak, ima nameru da veći deo klijentele za „The Ultimate Force“ seriju ploča bude upravo vojska, ispravite nas, jer je poznato da ova institucija nikada ne pita šta i koliko košta. Za sve ostale, preporuka za Sabertooth 55i stoji, ali je i donekle rezervisana, jer na tržištu ima još veoma konkurentnih i zanimljivih P55 opcija…

      Matičnu ploču na test ustupio ASUS

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test