Miloš Stamenković
ASUS Sabertooth P67
Nedugo nakon lansiranja platforme, ustanovljeno je da prvi modeli novih matičnih ploča pate od problema sa SATA kontrolerom. Naime, problem je bio u delu koji ima ulogu SerialATA II kontrolera, gde se nakon određenog perioda korišćenja može pojaviti drastičan pad performansi i na kraju prestanka komunikacije se svim diskovima povezanim preko SerialATA II portova. Interesantno, ovaj problem ne postoji kada je u pitanju rad sa SerialATA 6 Gb/s portovima koji predstavljaju novitet P67/H67 čipsetova u odnosu na prethodnu generaciju. Intel kaže da se ovaj problem može pojaviti samo u oko 5 % od ukupno 8 miliona čipseta koji su isporučeni proizvođačima matičnih ploča, ali to nije bilo dovoljno da se izbegne zaustavljanje prodaje postojećih modela. Logično, kupci koji su bili spremni za investiciju u nov računar, sada čekaju rešenje u vidu revizije matičnih ploča koji će posedovati nove verzije P67/H67 čipsetova. Kako je dotični problem hardverske prirode, jedino ga je moguće rešiti sa novim čipsetom (dakle nikakve verzija BIOS-a i slična softverska rešenja ne mogu pomoći), što je procedura koje Intel i najavio.
Tako je „sređena“ B3 verzija P67/H67 čipsetova krajem februara počela da se isporučuje proizvođačima ploča, sa očekivanjem da će tokom aprila pojaviti većina ploča sa novom revizijom čipseta. Naravno, oni koji su već kupili P67/H67 ploču se nalaze u neprijatnoj situaciji, ali je za njih dobra vest da su se Intel i proizvođači matičnih ploča napravili dogovor po kojem će svim kupcima „feleričnih“ ploče one biti zamenjene novom revizijom istog modela, naravno čim isti bude bio dostupan. Kako ove nove verzije ploča još nisu stigle do nas, odlučili smo da predstavimo jedan veoma interesantan model kome smo hteli da posvetimo dužnu pažnju. Naravno, u startu se nameće pitanje koja je svrha predstavljanja ploče sa „feleričnim“ čipsetom, ali je odgovor na to veoma prost. Svi modeli, svih proizvođača će biti identični, jer će samo čipset biti zamenjen, a sve ostalo će ostati isto. Usled toga, smatramo da su informacije koje mogu biti interesantne svim potencijalno zainteresovanim kupcima sasvim relevantne. Tako sada predstavljamo novu generaciju Asus „TUF“ matičnih ploča, gde je prvi predstavnik logično model sa P67 čipsetom.
Ultimativna snaga
Asus je lansirao „TUF“ koncept u vreme predstavljanja LGA1156 platforme, upravo kada je Nehalem generacija procesora zahvaljujući novom, jeftinijem formatu počela da „silazi u mase“. Dakle, definitivno dobar trenutak za lansiranje nove serije matičnih ploča. Tako smo pored standardnih bazičnih modela i vrhunske „Republic Of Gamers“ serije od Asus-a dobili još jednu posebnu kategoriju modela. Ipak, već u samom startu postavljali smo pitanje da li za tako nešto ima realnog prostora, iako je trenutak povoljan. Asus je već dobro pokrio celu svoju ponudu izuzetno kvalitetnim pločama, pa je bilo sasvim normalno zapitati se koliko će „TUF“ ploče izazvati interesovanje kod potencijalnih kupaca. Ukoliko smo zaboravili, „TUF“ ili „The Ultimate Force“ modeli treba da predstavljaju maksimalno žestoke i otporne ploče na sva moguća maltretiranja, a da pri tome nisu opterećenim raznim dodatnim mogućnostima i gadžetima. Osnova za tu žestinu i čvrstinu su „TUF“ sertifikovane elektrolitske komponente koje su prošle testiranja izdržljivosti po strogim vojnim standardima. Tako, na primer, „TUF“ ploče poseduju prigušnice izrađene od posebne legure koja im omogućava rad do čak 40 A, što je za četvrtinu više od standardnih prigušnica. Ove kvalitetnije komponente na kraju treba da obezbede duži radni vek matične ploče, i to u nekim esktremnijim slučajevima eksploatacije.
Ideja je sasvim na mestu, ali sa druge strane se nameće sasvim legitimno pitanje koliko je to sve stvarno neophodno. Na primer, šta znači „mnogo duži vek“ ili „kvalitetnije komponente“ za krajnjeg kupca. To bi neko mogao da protumači da „obični“ ili čak „ROG“ modeli nemaju taj nivo kvaliteta komponenti, a da nisu toliko dobre ploče kao što je to Sabertooth. Sa druge strane, neko može reći “zašto mi treba duži radni vek matične ploče kada će vrednost iste nakon tri godine biti marginalna i kada ću sigurno poželeti nešto novo”. Ovakvo rezonovanje, i pored kvaliteta koje Sabertooth modeli poseduju, rezultovalo je veoma mlakom reakcijom među potencijalnim kupcima, pa tako inicijalni Sabertooth 55i model nije zabeležio neku veću prodaju. Na sličan način je prošao i X58 Sabertooth model, pa je ljudima u Asus-u bilo jasno da se u „TUF“ koncept morao još malo obogatiti. Nekako se čini da je Sabertooth modelima najviše nedostajao jači vizuelni identitet, a upravo je ovo jedan od detalja koji nova Sabertooth ploča najviše i menja.
Sabertooth P67
Dizajn ambalaže kao instrument privlačenja pogleda kupaca odavno nije neki specijalno relevantan faktor, pa se tako i Sabertooth P67 nalazi u kutiji već poznatog „TUF“ dizajna koji je dovoljno prepoznatljiv. Unutra se takođe nalaze sve standardni elementi koji čine jedan „ploča“ paket, dakle kablovi, uputstva, diskovi i ostale sitnice. Ipak, najinteresantniji je „sertifikat pouzdanosti“ koji se dobija uz svaku „TUF“ ploču, koji korisniku „crno na belo“ pokazuje koje su sve „military“ testove morale da prežive ugrađene komponente pre nego što su završile na PCB-u. Kao i uvek, ploča se nalazi u anti-statičkoj kesi, a kada se iz nje izvadi sledi iznenađenje. Sabertooth P67 izgleda kao ni jedna matična ploča da sada, pa je iznenađenje možda i preslaba reč za osećaj koji nastaje kada se prvi put „baci pogled“ na ovu Asus-ovu kreaciju.
Glavni razlog za jedinstveni izgled je i stvari „oklop“ koji se nalazi gotovo preko cele površine PCB-a, a samo „vire“ slotovi, priključci i procesorski soket. Asus ovaj oklop naziva „TUF Tactical Vest“, što bi u bi prevodu trebalo da znači „pancir“. Ipak, „TUF Tactical Vest“ je izrađen od plastike tako da nema ništa od „pancir“ karakteristika, mada to možda neće sprečiti „Mythbusters“ ekipu da u nekom slučaju „isprobaju“ koliko Sabertooth P67 ploča treba da bi se zaustavio metak. U stvari, glavna uloga koji ima „TUF Tactical Vest“ je bolje hlađenje čipseta, ali i svih komponenti na PCB-u.
Logično se nameće pitanje kako plastični oklop koji je oko 1cm udaljen od PCB-a može poboljšati hlađenje, ali se odgovor nalazi u usmeravanju strujanja i bržem odvođenju toplog vazduha. Da bi ovo funkcionisalo, neophodno je koristiti procesorski kuler čiji ventilator „duva na dole“, tj direktno na ploču. Kako je većina kulera dizajnirana tako da se ventilator(i) nalaze na bočnim stranicama hladnjaka, potencijalni kupac se mora malo više potruditi oko izbora ovog važnog dela svakog računara. Naravno, svi Intel „box“ kuleri odgovaraju, ali njihova efikasnost hlađenja procesora nije baš zavidna. Na sreću, Asus je ipak prevideo ovu problematiku, pa tako na sredini oklopa postoji deo koji se može skinuti i na njegovo mesto montirati mali ventilator koji će svojim radom omogućiti da i „TUF Tactical Vest“ radi svoj posao.
O samoj efikasnosti nešto kasnije, ali je sada pravi momenat da demontiramo „TUF Tactical Vest“ kao bi videli šta se sve nalazi ispod. Nekoliko šrafića kasnije i pred nama se nalazi „razgolićena“ Sabertooth P67 matična ploča bez svog „taktičkog oklopa“. I pre demaskiranja, zna se da se ispod oklopa nalazi varijacija na temu već postojećih Asus P67 modela koje smo ranije imali priliku da testiramo. Ipak, glavna razlika je vezana za komponente naponske jedinice koje imaju „TUF“ žig, čija izdržljivost je dokazana preko sertifikata koji smo ranije pomenuli. Ako pogledamo samu konfiguraciju naponske jedinice, možemo videti da je u pitanju „8+2 Phase“ varijanta, što je prostije rešenje u odnosu na P8P67 Deluxe i P8P67 Pro koje imaju „16+2“ i „12+2“ konfiguracije. Iako smo u nekoliko navrata spominjali činjenicu da kompleksnija naponska jedinica ne mora da znači i bolje rešenje, u ovom slučaju ipak možemo konstatovati da Asus sa Sabertooth P67 modelom nema neke specijalne overklokerske aspiracije. Cela naponska sekcija nosi oznaku „TUF Engine!“, ali se iza te oznake nalazi Digi+ rešenje čije karakteristike smo već više puta opisivali kada je u pitanju poslednja generacija Asus matičnih ploča. Sabertooth P67 poseduje bazičnu PCI konfiguraciju koja podrazumeva dva grafička PCI Express i tri PCI Express x1 slot, uz jedan klasičan PCI slot. Pošto se radi o ploči koja ne cilja na „gamere“, rad u SLI ili Crossfire režimu je moguć u varijanti sa dve grafičke karte, ali samo u klasičnom 2×8 modu.
Sabertooth P67 poseduje ukupno osam SerialATA priključka, od kojih su četiri SerialATA 6 Gb/s i četiri „felerična“ SerialATA II. Kako su po specifikaciji P67 čipseta podržana samo dva SerialATA 6 Gb/s porta, jasno je da se na Sabertooth P67 nalazi dodatni kontroler koji obezbeđuje podršku za još dva porta. U pitanju je Marvell-ov kontroler, kome na PCB-u pravi društvo još jedan dodatni JMicron JMB362 kontroler koji obezbeđuje eSATA podršku.
U stvari, na I/O panelu se nalaze dva eSATA priključka od kojih je jedan (crveni) u standardnoj eSATA funkciji, dok je drugi Power eSATA. Pored ovih priključaka, na I/O panelu se još nalazi ukupno osam USB 2.0 portova, kao i dva USB 3.0 porta. Naravno, broj USB konekcija se može povećati preko dodatnih bracket-a jer se na PCB-u nalazi još ukupno tri dodatna konektora za USB 2.0 bracket-e. Na žalost, ništa od tih bracket-a se ne dobija u paketu, pa se oni po potrebi moraju posebno dokupiti. Naravno, set audio konektora se podrazumeva (Realtek ALC892 čip), a isto važi za gigabitni LAN kontroler (Intel 82579) čije je prisustvo obavezno. Na kraju, tu je i jedan firewire priključak (VIA VT6308P 1394a kontroler) uz mogućnost da se opet preko dodatnog bracketa dobije još jedan firewire port.
Pored svih ovih detalja, jedna opcija je postala sastavni deo nove generacije Asus ploča, a reč je veoma korisnoj „Memory OK“ funkciji. „Memory OK“ taster se nalazi i na Sabertooth P67 modelu u skroz gornjem levom uglu PCB-a, odmah pored četiri DDR3 memorijska slota. Interesantno, upravo je „Memory OK“ i jedini taster koji se nalazi na Sabertooth P67, dakle nema već gotovo standardizovanih „power“, „reset“ i „clr cmos“ tastera na koje smo navikli. Ipak, „MemoryOK“ funkcije omogućavaju korisniku da opciju koriste u svrhe resetovanja BIOS-a usled neuspešnog overklokinga, jer će u većini slučajeva „MemoryOK“ uspeti da odradi svoj posao i uvede vas u BIOS.
BIOS, TurboV
Logično, Sabertooth P67 takođe poseduju grafički EFI BIOS koji smo prvi put videli na P8P67 Deluxe i P8P67 Pro modelima. Shodno tome, opcije i mogućnosti za podešavanje parametara sistema su gotovo identične, pa ni po ovom pitanju nema nekih većih razlika. Već na prvom BIOS ekranu jasno se vidi veoma lepo grafički rešen interfejs, koji odmah nudi korisniku par najbitnijih opcija. U donjem delu je opcija koja prikazuje „boot“ redosled povezanih uređaja, dok su gornjem delu ekrana prikazani osnovni parametri sistema kao što su temperatura procesora i ploče, uz četiri osnovne naponske vrednosti.
Srednji deo ekrana zauzima deo sa oznakom „System Performace“, gde su jasno prikazane karakteristike tri osnovna režima rada. Prvi je „energy saver“ mod koji aktivira EPU i sistem prebacuje u mod slabijih performansi, ali uz uštedu energije. Srednja varijanta je „normal“ koja podrazumeva standardni rad, dok je treća „overkloking“ mod u kojem će ploča sama nakon reseta postaviti sve parametre na maksimalnu detektovanu stabilnu vrednosti.
Prelaskom u „Advanced“ mod pred nama se nalaze opcije u rasporedu koji je veoma sličan prethodnim Asus BIOS-ima, jedino što je sada sve u novom „GUI“ ruhu. „AI Tweaker“ je ovde i najzanimljivija sekcija u kojoj se nalaze sve overkloking i „fine tune“ opcije. Naravno, ne treba zaboraviti „OC Profile“ opciju kroz koju možete snimiti sva svoja podešavanja i po potrebi ih menjati, upoređivati itd.
Naravno, za one koji više vole da sistem podešavaju i overklokuju direktno iz operativnog sistema, Asus sa novom generacijom ploča pripremio i novi softver. Asus „AI Suite II“ predstavlja set aplikacija koji pruža potpunu kontrolu nad matičnom pločom. Tako u Digi+ VRM sekciji se mogu vršiti ista podešavanja kao i kroz BIOS bez ikakvih ograničenja, a isto važi i za EPU podešavanja.
Kroz TurboV deo paketa se detaljno mogu podešavati svi naponi i radni taktovi, a sa „Probe II“ softverom se prate svi vitalni parametri sistema. Ipak, da ne bude sve baš isto, Asus se pobrinuo da Sabertooth P67 poseduje i jedan zanimljivi novitet. Dakle, pored „TUF Termal Armor“ (ili „TUF Tactical Vest“ kako ga već zovu), na ploči se nalazi i „TUF Termal Radar“ tehnologija. „TUF Termal Radar“ u stvari predstavlja set termalnih dioda koje su raspoređene po celom PCB-u i koje konstantno prate temperaturu na ovim vitalnim tačkama. Kroz „AI Suite“ softver i „Termal Radar“ sekciju, moguće je veoma lako pratiti temperature na svim ovim delovima ploče. Pored toga, ovaj softver može automatski da prati sve temperature i da u odnosu na njih proračunava optimalnu brzinu za sve ventilatore koji su povezani na Sabertooth P67 ploču.
Ovaj „balansero“ sistem tako omogućava da se ploča i komponente na njoj adekvatno hlade, a da pri tome korisnike trpi najminimalniju moguću buku koju stvaraju svi povezani ventilatori.
U akciji …
Kada je u pitanju ponašanje u realnom radu, Sabertooth P67 je tu očekivano bio na visini zadatka. Nije bilo nikakvih problema sa pločom (i dalje smo koristili diskove povezane na SerialATA 6 Gb/s portove), stabilnost je na maksimalnom nivou, a overkloking mogućnosti su sasvim solidne. Tako su overkloking dometi na nivou onih koje nudi P8P67 Pro, sa tim da je na Sabertooth P67 do maksimalnog radnog takta za nijansu teže doći, jer se od korisnika zahteva malo opreznije i detaljnije podešavanje BIOS opcija u AI Tweaker sekciji. Sa druge strane, auto overkloking funkcije rade bez problema, tako da po ovom parametru Sabertooth P67 nema neke osobenosti. Što se tiče performansi, Sabertooth P67 se u direktnom poređenju pokazao za nijansu brži.
Ovo je verovatno usled činjenice da je Sabertooth P67 „prostija“ ploča od, na primer P8P67 Deluxe, pa se na račun toga ostvaruje i ta minimalna razlika u performansama. Naravno, ovo razlika, kao i svaka druga između matičnih ploča sa istim čipsetom i od istog proizvođača nije dovoljna da se oko nje pravi neka bura. Shodno tome, kod Sabertooth P67 ploče nas je najviše interesovalo da proverimo kako se ponaša „TUF Termal Armor“ ideja i da sve temperature pratimo na „TUF Termal Radar“ softvera. Za ovaj deo test koristili smo posve klasičan „Cooler Master“ kuler kod kojeg ventilator gura vazduh ka PCB-u, ali nismo koristili dodatni ventilator za koji je predviđeno mesto na „termalnom oklopu“.
Prvo je usledio test u standardnoj konfiguraciji, da bi nakon akcije sa šrafcigerom i par skinutih šrafova kasnije došao i test bez oklopa. Rezultati koje smo dobili i ne govore baš u prilog ovoj ideji, jer su temperature koje je prikazivao „TUF Termal Radar“ bile primetno veće u odnosu na situaciju kada je sa ploče bio uklonjen TUF Termal Armor“. Naravno, ovde se moramo malo ograditi, jer smo sve testove vršili u „ploča na test stolu“ uslovima, dakle bez kućišta. U situaciji sa vrelim kućištem i kamarom hard diskova koji šire toplotu, „TUF Termal Armor“ bi mogao da se pokaže mnogo efikasnijim.
Rezultati, deo 1
Rezultati, deo 2
Zaključak
Prvi susret sa „TUF“ konceptom i prvom Sabertooth 55i matičnom pločom nisu bili previše pozitivni. U to vreme, dotična ploča nije nudila ništa novo sem „military“ sertifikata, a da pri tome cena nije bila dovoljno stimulativna da bi zainteresovala kupce. Ovaj naš utisak se preslikao i na generalnu prodaju Sabertooth 55i modela, pa je logično bilo očekivati da Asus ukoliko želi da nastavi sa „TUF“ serijom ploča mora napraviti određeni iskorak napred. Upravo je to učinjeno sa Sabertooth P67 modelom koji predstavlja jednu veoma ambicioznu ploču, koja prvenstveno svojim jedinstvenim dizajnom privlači pažnju na sebe.
Tako Sabertooth P67 izgleda totalno drugačije u poređenju sa bilo kojim drugim matičnim pločama koje smo ikada imali priliku da vidimo. Iako je to realno postignuto prostim dodavanjem „termalnog oklopa“, treba odati priznanje Asus-u koji se setio kako da bar na prvi pogled promeni ustaljeni izgled matičnih ploča. Pored toga, tu je i nova funkcija u vidu „termalnog radara“ koja je veoma interesantna za sve one koji konstantno brinu o temperaturi svog računara, i u svakom momentu žele tačno da znaju kakva je situacija. Na kraju, ali ne i najmanje bitno su „TUF“ sertifikovane komponente koje „crno na belu“ garantuju maksimalno dug radni vek Sabertooth P67 ploče uz maksimalnu stabilnost. Naravno, ovo se očekuje od svake ploče, ali ima veliki broj korisnika kojima je stabilnost i dodatna garancija za dugovečnost ekstremno bitna.
Upravo ova kategorija korisnika nije previše sklona overklokingu, pa će overkloking potencijali koje nudi Sabertooth P67 biti i više nego dovoljno. Ako je tu još dodatni bonus u vidu veoma interesantnog dizajna, jasno da će Sabertooth P67 biti veoma zanimljiva alternativa prilikom razmišljanja o novoj ploči. Na kraju, nikako ne smemo zaboraviti i pitanje cene, gde je Asus i ovde promenio svoj pristup. Tako Sabertooth P67 u maloprodaji treba da košta oko 180 evra, što se gotovo poklapa se cenom P8P67 Pro, što kompletnu situaciju čini veoma interesantnom. Shodno tome, kupcima je sada ostavljen veliki manevarski prostor prilikom izbora LGA1155 ploče iz Asus asortimana, gde na jednoj strani imaju klasično i veoma funkcionalno rešenje, dok je na Sabertooth P67 strani ploča koja prvenstveno pleni svojim dizajnom.