Zoran Petrović
Prosto i jasno, bez dodatnih sufiksa, PRO, LE i sličnih oznaka, Sabertooth je priča za sebe. Podsetimo se malo istorijata Sabertooth modela koji pripadaju TUF porodici. The Ultimate Force logo znači da su sve komponente ovog modela prošle rigorozne vojne standarde. Ovo se posebno odnosi na komponente koje u svakodnevnom radu trpe najveće opterećenje kao što je naponska jedinica, pa imamo feritna jezgra zadužena za “peglanje” napona, titanijumske kondenzatore, i specijalne MOSFET-ove visoke izdržljivosti.
ASUS je ovaj model zamislio kao univerzalnu matičnu ploču koja pre svega pruža beskompromisnu stabilnost i ekstremnu izdržljivost, a u prilog tome govori i činjenica da uz proizvode TUF porodice dobijate pet godina garancija, naspram standardne dve. Pre nego što se pozabavimo konkretnim prednostima i svemu što Sabertooth donosi, evo nekoliko reči o novom Intel čipsetu.
Intel Z87 Express
Sa novom generacijom procesora Intel je predstavio i novi čipset. Opet, nomenklatura se kreće po ustaljenoj praksi, pa imamo čipsetove koji počinju sa 8. Najjači je Z87 Express, a tu su i slabije verzije (H87, Q85, B85…) koje ćemo videti uskoro. Ukratko, Z87 Express ne donosi previše novina sa svoje strane. Prva i najbitnija stvar je izmenjeni soket. Za razliku od LGA 1155, Intel se vratio korenima i predstavljanju novog soketa za svaku generaciju, pa sada novi soket ima oznaku LGA 1150, i broji 1150 iglica. Intel sigurno ima logično objašnjenje zbog čega je ovo potrebno, i zbog čega je soket morao da bude promenjen, ali smo sigurni da je presudila činjenica nekompatibilnosti sa prethodnom generacijom čime se novi korisnici primoravaju da kupuju nove ploče u paketu sa novim procesorima.
Tu je isti broj USB portova podržan kroz čipset kao i kod prethodne generacije (14), a sada ima dva USB 3.0 porta više, čime dolazimo do maksimalnih šest USB 3.0 portova koje čipset može da obezbedi. Za razliku od prethodne generacije gde su samo USB 3.0 kontroleri bili kontrolisani od strane xHCI, ovaj interfejs je sada zadužen za sve USB portove. Za razliku od dosadašnjih OHCI, UHCI i EHCI arhitektura koje su kontrolisale USB 2.0 i starije portove xHCI ima veliki broj prednosti. Nova arhitektura omogućava efikasnije operacije, minimizacija pristupu memoriji kada je port u “idle” stanju, eliminišu se upis u registre, a minimizuje čitanje pri normalnim transferima podataka…
Broj SATA portova je ostao isti (maksimalno šest), ali je za razliku od dosadašnja dva SATA 6 Gb/s porta sada moguće da svih šest budu po bržem standardu. Takođe, za razliku od serije 7 gde je u B i Q čipsetovima postojala nativna podrška za PCI slotove, toga više kod serije 8 nema. Ne sumnjamo da će dodatnim kontrolerima moći da se obezbedi i po koji PCI slot, ali je Intel jednom za svagda rešio da “ubije” ovaj prastari interfejs. Takođe, kontrola digitalnog interfejsa je pomerena u sam CPU, što nije bio slučaj kod serije 7.
CPU je i dalje zadužen za PCI Express konekcije, pa ćemo podsetiti da je na taj način obezbeđeno 16 PCI Express 3.0 linija u verziji (x16 ili x8/x8 ili x8/x4/x4). CPU, kao što smo napomenuli kontroliše i tri nezavisna displeja, a tu su i dva kanala ka DDR3 memoriji sa nativnom podrškom za DDR3 1600 MHz. Očekivano, unapređeni memorijski kontroler će bez ikakvih problema podržavati i 2133 MHz, a iz Intela kažu da ni barijera od 3 GHz nije nedostižna sa Haswell procesorima… još samo da neko pronađe odgovarajuću memoriju.
Komunikacija procesora sa čipsetom se, kao i dosad obavlja preko FDI i DMI 2.0 interfejsa. Čipset daje dodatnih osam PCI Express 2.0 linija, do 14 USB portova, od toga maksimalno šest USB 3.0. Čipset daje i šest SATA postova, koji svi mogu podržati SATA 6 Gb/s i biti u SATA ili eSATA izvedbi. Tu su i Intel HD Audio, kao i Gigabitni LAN te tehnologije poput Intel Rapid Storage sa RAID podrškom, Intel Smart Connect i Intel Rapid Start. Uz sve pomenuto postignuta je i dodatna efikasnost na polju potrošnje, pa novi čipsetovi troše osetno manje, što bi posebno trebalo da se odrazi na autonomiju kod mobilnih verzija.
[modul]specifikacija=2759[/modul] Ukoliko skinete termalni oklop sa Sabertooth modela shvatićete da se i bez njega radi o jednoj nadprosečnoj matičnoj ploči. Rigorozni standardi koje svaka komponenta mora da ispuni doveli su do toga da je ova ploča opremljena samo najboljim elementima, bez obzira na koji se fokusirate. Prepoznatljiv crni PCB prošaran je krem i braon konektorima i slotovima, a sve to prekriva crni termalni oklop. Veoma kvalitetne zavojnice čine osmofaznu CPU naponsku jedinicu pri čemu memorija ima dve dodatne faze filtriranja napajanja kako bi do ovih elemenata dolazila struja sa što manje “šuma”. I ovde smo primetili da je sam CPU soket pomeren ka sredini tako da između ležišta i I/O panela ima malo više prostora nego što smo na to navikli, dok je deo oko RAM-a malo zbijeniji nego inače.
Očekivano, naponska sekcija prekrivena je masivnim metalnim hladnjacima koji su međusobno povezani vrućom cevkom zarad bolje toplotne disipacije. U donjem delu ćemo pronaći hladnjak nešto šire osnove i manje visine pasivnog tipa, koji se brine za manje zagrevanje kontrolera periferija. Kao dodatak naponskoj sekciji 24-pinski konektor dobio je dodatni 8-pinski 12V koji će dobro doći procesoru pri velikom opterećenju i OC sesijama.
Četiri DIMM slota primaju maksimalno 32 GB RAM-a, a maksimalne brzine, kao i kod svih naprednih modela uz OC idu i do 3200 MHz. ASUS ne praktikuje fizičke Power i Reset tastere, kao i alfanumerički dijagnostički POST displej, ali se našlo mesta za prekidače poput “MemOK”, “DirectKey” i “BIOS Flashback”.
Ukoliko želite da dodate neki karticu poput grafike ili nekog PCI Express kontrolera/zvučne karte, na raspolaganju vam se nalaze tri PCI Express Graphics slota (dva su 3.0, a treći je PCIE 2.0). Prva dva dele 16 PCI Express linija (prvi podržava x16, a drugi x8) dok je najsporiji slot osuđen na x4. Između se našlo mesta za dobro raspoređena tri mala PCI Express x1 slota, pa ćete naći mesta ukoliko planirate dodatnu karticu.
Zahvaljujući dodatnom ASM1061 kontroleru ploča poseduje ukupno osam SATA 6 Gb/s konektora na ploči i još dva eSATA na zadnjoj strani, što nam se posebno dopalo. Ovoga puta je izostao dodatni USB 3.0 kontroler pa ploča raspolaže sa 6 USB 3.0 i 8 USB 2.0 portova, od kojih su neki na zadnjem panelu, a neki na headerima na ploči. Za video izlaze se brinu HDMI i Display Port, a za LAN Intel kontroler čipseta koji obezbeđuje gigabitni teoretski protok.
Termalni oklop se i kod ovog modela sastoji od prednjeg oklopa i ojačanja koje ASUS zove “TUF Fortifier”. Ovaj deo, koji ide sa zadnje strane ploče, osim što drži oklop na mestu daje dodatnu čvrstinu matičnoj ploči kako se ne bi “uvijala” pod pritiskom kulera. Sam oklop služi kako bi omogućio cirkulaciju vazduha koja eliminiše zadržavanje toplog vazduha u kritičnim zonama čime se omogućavaju niže temperature na bitnim mestima. Ovo se postiže ubacivanjem dodatnih ventilatora koji usmeravaju topao vazduh van mesta poput CPU okruženja, DIMM slotova i slično.
Termalni oklop sadrži i dodatne “kapice” koji se stavljaju na portove koji se ne koriste kako bi se onemogućilo upadanje prašine. U paketu se dobija set zaštitnih kapica i zatvarača, pa ne bi bilo loše da ih nakon montiranja ploče upotrebite kako biste zaštitili nekorišćene konektore.
Hardver bez odgovarajućeg softvera ne bi funkcionisao kako treb, pa se ASUS potrudio sa Thermal Radar2 aplikacijom. Takođe, ova ploča je opremljena sa čak osam konektora za ventilatore koji sa termalnim radarom kombinuje veliki broj senzora na ploči sa regulacijom rada ventilatora i predefinisanim profilima, kako bi se postigla željena temperatura radnog okruženja. Ponuđene su opcije manuelnog podešavanja, a moguće je ostaviti i automatske postavke koje prema termalnim očitavanjima prilagođavaju rad prema unapred definisanim parametrima koje ste zadali.
Dodatne tehnologije i unapređenja
I BIOS je dobio TUF logo, a sve poseduje tamnu nijansu i deluje dosta ozbiljnije od regularnih BIOS sekcija, a tu su nove funkcionalnosti poput “My Favorites/Shortcut”, “Quick Note”, “SATA Port Renaming” i td. ASUS je i kod ovog modela implementirao ESD zaštitu koja onemogućava oštećenje komponenata usled elektrostatičkog pražnjenja koje se najčešće dešava kada priključujete eksterne uređaje poput fleš memorija i sličnih portabilnih skladišta podataka.
Bogat softverski paket koji možete naći na pratećem DVD-u pored standardnog seta ASUS aplikacija nudi i veliki broj korisnih programa i alata koji će vam jednostavnije pomoći da prilagodite računar vašim potrebama, što nam se posebno svidelo.
[modul]test=346[/modul] [modul]test=347[/modul] Sa Core i7 4770 procesorom bez “K” sufiksa se nismo upuštali u previše muke sa OC-om, a BCLK je bez preteranog podizanja napona kod našeg primerka procesora na default množiocu bez problema prebacivao 109 MHz što je dobar rezultat. Ono što nam se nije baš svidelo kao koncept, a što ne možemo tek tako da ispitamo su performanse malih ventilatora koji se montiraju kako bi termalni oklop bolje funkcionisao. Naime njihov rad je sada odličan, ali posle nekoliko meseci ovi ventilatori su poznati po tome da usisavaju mnogo prašine i da postaju veoma bučni u procesu. Egzaktan odgovor na to možemo da dobijemo samo dugotrajnom eksploatacijom, za šta, razume se, nije bilo prostora.
Svidelo nam se i to što sada TUF serije ne brani samo Sabertooth, već je ASUS ubacio i nešto pristupačniji Gryphon model. Sa cenom koja je nekih 10% niža od Z87-Deluxe modela, Sabertooth Z87 nudi specifične komponente i namenjen je onima kojima su stabilnost tokom dugogodišnje eksploatacije mnogo bitniji od velike količine dodatne opreme na ploči. Ne zaboravimo petogodišnju garanciju karakterističnu za TUF modele kao bitan faktor koji treba da razmotrite kada planirate kupovinu ove ploče.
Kao i do sada, ASUS sa TUF modelima predstavlja tržištu nešto što konkurencija niti ima, niti pomišlja da ima pa stoga Sabertooth i Gryphon modeli nemaju pravu konkurenciju, što ima svojih dobrih i loših strana. Bilo kako bilo Sabertooth u Z87 izvedbi pobrao je komplimente s naše strane i treba ga uzeti u razmatranje ukoliko vam se dopada celokupan koncept koji ASUS prodaje zajedno sa ovom pločom.
Za:
– termalni oklop – cena – eSATA – visokokvalitetne i izdržljive komponente – petogodišnja garancija
Protiv:
– bučni dodatni ventilator na termalnom oklopu
Matičnu ploču za potrebe testiranja ustupio ASUS.
ASUS Sabertooth Z87
Pre nepunih mesec dana od lokalne ASUS kancelarije na test nam je pristigao model pod nazivom Gryphon Z87. U pitanju je novi član TUF (The Ultimate Force) porodice modela koji će, pored Sabertooth matičnih ploča braniti boje ove specifične grupe. Na prvu loptu Gryphon je zbog pristupačne cene, dobrog balansa i mogućnosti nadogradnje termalnog oklopa pobrao naše simpatije. U međuvremenu smo dobili starog znanca u vidu punokrvne sabljozube matične ploče sa najjačim Intel čipsetom namenjenim novoj generaciji procesora. Dame i gospodo - pred nama je Sabertooth Z87!