ASUS Striker II Formula vs. XFX  nFORCE 780i

ASUS Striker II Formula vs. XFX nFORCE 780i

Nakon ograničenog uspeha nFORCE 680i čipseta i na njemu baziranih ploča, nVIDIA je predstavila sledeću iteraciju i dala mu logičnu oznaku - nFORCE 780i. Novi čipset je vec predstavljen na Benchmark sajtu, pa se nećemo previše baviti arhitekturom i specifičnostima koje je doneo. Suština ovog testa je da vidimo kako su proizvođači primenili novu tehnologiju i kako sve to u realnom radu funkcioniše.

    Sadržaj

      Aleksandar Božović

      ASUS Striker II Formula vs. XFX nFORCE 780i

      Uvod

      Nasa prethodna iskustva sa nFORCE 680i čipsetom mogu se sumirati jednom prostom recenicom: “Ocekivali smo mnogo više i mnogo bolje”. Zaista, nakon svih gromoglasnih najava o čipsetu superirornih performansi koji donosi SLI na Intel platformu, ocekivanja HW zavisnika su bila sve samo ne mala. Javnosti je plasirana informacija kako su performanse čipseta iznad perjanice Intelovih proizvoda zaduzenih za podrsku najnovije generacije procesora. Međutim, kada je proizvod ugledao svetlo dana, ispostavilo se da nije bas tako i da čipset boluje od mnogobrojnih nedostataka, dok su performanse bile ispod ocekivanog nivoa. Autor ovog teksta imao je tu srecu ili nesrecu da bude među prvim vlasnicima ASUS Striker modela na ovim prostorima. Ova ploča je bila uzrok mnogobrojnim neprospavanim nocima i velikoj dozi nervoze sto je imalo za posledicu totalni gubitak poverenja i na kraju rastanak sa doticnim modelom. Nakon izvesnog vremena sam imao prilike da se na kratko upoznam sa XFX-ovim nFORCE 680i modelom, koji je donekle popravio prilicno bled utisak 680i čipseta. Zbog svega prethodno iznetog bio sam nestrpljiv kada je nVIDIA izbacila sledecu evoluciju u obliku 780i čipseta sa podrskom za “3-way” SLI rezim kojim je moguce vezati i koristiti GPU snagu tri GeForce 8800GTX ili ULTRA graficke kartice.

       

      karakteristike, statistike, asus striker II formula vs xfx  nforce 780i ploce

      Na zalost nismo imali prilike da probamo kako ploča radi sa tri kartice istovremeno (3-way SLI) jer u trenutku testiranja niko od domacih distributera nije imao ili nije bio voljan da ustupi GTX ili Ultra kartice, što iskreno i ne zameramo jer logika i zdrav razum nalažu da su primarni izbor prilikom uvoza više klase 3D akceleratora novi GeForce 8800GT i 8800GTS (i GS) modeli. Vec u startu sledi jedna velika zamerka nVIDIA-i zbog izostanka podrske 3-SLI opcije za GeForce 8800GT i 8800GTS modele. Zaista nema opravdanja za ovako nelogican potez ukoliko im je namera da omasove 3-SLI multi GPU sisteme. Mozda to ipak nije slucajno…
      Nas prvi primerak ploče bazirane na nVIDIA nForce 780i čipsetu je bio proizvod trenutno vodeceg imena kada su u pitanju matične ploče, ASUS Striker II Formula! ASUS-ovom “udaraču” smo suprostavili XFX nFORCE 780i, model izradnjen po referentnom nVIDIA dizajnu koji je “obogaćen” sa par sitnica koje daju pravu draž ovoj ploči i koje su se u toku rada pokazale kao pravi potez.

      PAKOVANJE: ASUS STRIKER II Formula

       

       

      Pakovanje ASUS Striker II Formula modela je nesto sto je vec viđeno i u fazonu je kod nas veoma popularnog modela ASUS Commando (i965). Identicna kutija sa neprimetno izmenjenim dizajnom tj. natpisom modela bi prosecnog korisnika dovela u zbunjujucu situaciju kada bi trebalo da na prvi pogled napravi razliku između starog i novog modela. Nije da sam “cepidlaka” ali bi malo osvezenje dizajna svakako koristilo. Situacija je ista i u unutrasnjosti pakovanja. Dvodelna kutija gde se u prvom delu nalazi ploča, a u drugom prateca oprema. Spisak opreme koja dolazi uz ASUS Striker II model je prilicno veliki ali takođe vec viđen: SATA i IDE kablovi, dve veltilator turbine za efikasnije provetravanje hladnjaka na tranzistorima naponske jedinice, mali LCD ekran koji ispisuje poruke o stanju pojedinih podsistema prilikom podizanja ploče. Očigledno je da su u ASUS-u uvideli besmisao postavljanja ovog panela na back ATX sekciju koja je vazila u slucaju starih modela a sto je svakako pozitivan potez. Nezaobilazni deo pribora jesu: 2-way SLI i 3-way SLI konektori, uputstvo, CD sa pratecim drajverima, komplet vezica za sređivanje kablova unutar kucista i na kraju igrica kao nezaobilazni deo R.O.G. (Republic Of Gamer) edicije kojoj i Striker II Formula pripada.

       

      XFX nFORCE 780i

      Ocekivano za vrhunske XFX proizvode je bogata oprema i atraktivno dizajniranao pakovanje. Kvalitet transportne kutije je problematican. Tanki karton nema plastifikaciju tako da cete kutiju vrlo brzo “potrositi”. Kombinacija atraktivnih boja i tehnika koriscenja više zasebnih kutija u samom pakovanju znacajno popravljaju utisak. Jednostavno, ispunjava vas potpuno zadovoljstvo i osecaj da ste kupili “Hi-Tech” proizvod. Paket pratece opreme je nesto manje bogat u poređenju sa ASUS STRIKER II modelom. Pored svih mogucih kablova koji ce vam zatebati prilikom sastavljenja sistema tu su “2-way” i “3-way” SLI konektori kao i uputstvo sa pratecim drajverima za Windows XP i VISTA operativne sisteme.

      MODEL

      OCENA (1-10)

      XFX nFORCE 780i

      8

      ASUS STRIKER II Formula

      9

      Kvalitet, dizajn i raspored komponenti matične ploče

      ASUS STRIKER II Formula

       

      Vec na prvi pogled ploča jasno stavlja do znanja da pripada specijalnoj seriji ASUS proizvoda namenjenih igrackoj populaciji tj. korisnicima malo vecih zahteva kada su u pitanju proizvodi ovog tipa. “Republic of Gamers R.O.G.” je vec dobro poznata serija matičnih ploča među ljubiteljima dobrog hardvera, a Striker II se ponosno sepuri R.O.G. logoom na sredini ogromnog aluminijumskog hladnjaka koji prekriva nFORCE 780i sistemski kontroler. Da bi R.O.G. logo bio jos upadljiviji, ASUS ga je osvetlio pomocu jedne diode u “backlight” tehnici. Ako je to nekom previše, imaju mogucnost da pozadinsko osvetljenje isključe iz BIOS-a. Kvalitet izrade matične ploče i upotrebljenih komponenti je za najvisu ocenu. Kompromisa nema i svaki ljubitelj kvalitetnog hardvera će doziveti plimu zadovoljstva kada ploču uzme u ruke. ASUS zasluzuje sve pohvale za kvalitet izrade koji je u potpunosti sa ocekivanjem kada jedan elitni model potpiše kuća koja uživa renome kakav ima ASUS. Sa rizikom da će zvučati pretenciozno i “sponzorski”, moram reći da sam uvek bio ljubitelj kvaliteta kada su u pitanju matične ploče kao osnova dobrog PC-ja i taj “porok” vučem i danas. Zato ne zamerite na jakim rečima kada opisujem kvalitet ploče kao sto je ASUS STRIKER II Formula jer ona to svakako zasluzuje.

       

      Sekcija za napajanje procesora je osmofazna sa SPM kontrolerom zadnje generacije i tu ne treba mnogo trositi reci, bez obzira koji Intel procesor koristite, STIRKER II ce ga besprekorno “hraniti” potrebnim naponom kako u “default” tako i u O/C rezimu rada. Tranzistori su dodatno hlađeni sa vec pomenutim hladnjacima koji su heatpipe-ovima povezani sa hladnjakom na “notrhbridge” i “southbridge” procesorima. Rashladna magistrala iako robusna i masivna ipak ne poseduje ventilator sto svakako utice na efikasnost rashladnog sistema neophodnog u slucajevima proizvoda kao sto je nFORCE 780i čipset. Pokazalo se u praksi da uprkos zavidnoj velicini hladnjaka ipak imamo dozu sumnje u njegovu sposobnost da održi normalnu radnu temperaturu čipseta, naročito u letnjim mesecima. O ovome nesto više u daljem tekstu. Neposredno uz “southbridge” se nalazi i specijalitet nFORCE 780i čipseta, dodatni uređaj, kotroler za PCI-E 2.0 magistralu koji je takođe prekriven alu-hladnjkom. Ploča poseduje cak tri PCI-E 16X slota za povezivanja tri graficke karte koje predstavljaju vrh nVIDIA-e ponude. Dva slota podrzavaju PCI-E 2.0 standard dok treci ispunjava PCI-E 1.0 specifikaciju.

       

      Pored prvog PCI-E 16X slota se nalazi i podnožje za pomoćnu audio karticu koja se isporučuje sa STRIKER II modelom. U pitanju je HD audio resenje koje ASUS ugrađuje u skoro sve svoje vrhunske modele matičnih ploča. Diskretno plavo osvetljenje ce dodatno pojacati vizuleni utisak i atraktivnost u kucistima sa prozirnom stranicom. ASUS STRIKER II svojim karakteristikama i dizajnom se pre svega obraca naprednoj grupi korisnika koji se ne ustrucavaju overkloking poduhvata. Shodno toj logici ASUS je jedna od prvih firmi koja je pocela ugradnju zasebnih power, reset i ClrCMOS tastera kako bi overklokerima olakšala život. Tako je i ovog puta sa jednom malom ali paznje vrednom promenom pozicije ClrCMOS tastera koji se sada nalazi u sastavu “back ATX” grupe konektora tj. sa zadnje strane kucista. Pozicija power i reset tastera su ostale nepromenjene. Raspored komponenti zasluzuje najviše ocene. Svi konektori su jasno obojeni i oznaceni, a pozicija oko procesorskog podnozja je cista i spremna da primi kulere najvecih dimenzija. Pozicija ATX konektora je na idealnom mestu na sta nas je ASUS vec uveliko navikao. Kada sve sumiramo ASUS STRIKER II Formula zasluzuje najviše ocene za kvalitet, ali i ostre kritike za dizajn i efikasnost resenja za hlađenje čipset-a.

       

      XFX nFORCE 780i

       

      Ono sto vam odmah pada u oci prilikom prvog susreta sa XFX pločom jeste cinjenica da se ovde veoma vodilo racuna o vizuelnom utisku koja ploča ostavlja kod kupca. Nema ni traga od standardnog sarenila na koje smo navikli kod Gigabyte-a, MSI-a i donekle ASUS-a. Ovde sve deluje elegantno, pomalo neupadljivo, ali dominirajuca grafit crna boja stampe i hladnjaka u kombinaciji sa jarko zelno obojenim PCI-E 16X slotovima definitivno asocira na referentno nVIDIA hi-tech parče hardvera. Pločom dominira veliki hladnjak koji prekriva 780i čipset i pratecu logiku. Kuler je potpisao niko drugi do kompanije CoolerMaster, a za efikasnost rashladnog sistema se brine i dodatni ventilator na northbridge-u. Grafitno siva boja rashladnog sistema i heatpipe cevki, ukrašava nVIDIA logo sto se sve zajedno savrseno uklapa u vizuelni identitet XFX ploče i pozitivnog utiska koju ostavlja na svog vlasnika.

       

      Naponska jedinica je izvedena u 6 nivoa i pod kontrolom je Analog Device multifaznog kontrolera koji garantuje precizno napajanje CPU-a. Tokom rada ova cinjenica je dobila potvrdu u vidu besprekorno stabilnog rada sistema kako u normalnom tako I u O/C rezimu iako je procesor radio na 4,5% manjem naponu u poređenju sa ASUS-om I pri tome postigao 12,5% bolji overkloking rezultat. Prostor oko CPU podnozja je “očišćen” od pratece elektronike sto svakako olaksava montazu masivnih kulera koji upotpunjuju utisak “jakih” sistema kojima je ova ploča namenjena. Centralnim delom ploče dominira vec spomenuti, masivni CoolerMaster heatpipe kuler, dodatno pojačan jednim 50-mm ProTechic slevee bearing ventilatorom koji se pomocu jednostavnog klip-mehanizma lako moze ukloniti, a sto svakako ne preporucujemo.

       

      Ploča poseduje “LED diagnostic system” i dva mikro tastera (power i reset), koji treba da olakšaju overkloking rad sa ovom pločom. Kvalitet izrade i upotrebljenih komponenti je za klasu slabiji od ASUS-a koji je po tom kriterijumu neprikosnoven. Ova cinjenica ipak ne umanjuje radne karakteristike i performanse koje ploča pruža u realnom radu. Pozicija naponskih konektora i PCI-E slotova su na idealnim mestima sto zasluzuje svaku pohvalu. Jedinu zamerku upucujemo na raspored konektora za napajanje dodatnih ventilatora jer kada ukljucite ventilator na northbridge-u, kablic od ventilatora koji se nalazi na zadnjoj strani kucista ćete morati da razvučete preko cele sirine ploče sto je vrlo neprakticno u slucaju “popunjenih” SLI sistema.

      MODEL

      OCENA (1-10)

      XFX nFORCE 780i

      8

      ASUS STRIKER II Formula

      9

       

      Specifikacija i BIOS
      ASUS STRIKER II Formula

      BIOS sekcija je uobicajeno detaljna i bogata kada su u pitanju ASUS R.O.G. modeli i po tom pitanju STRIKER II Extreme ne predstavlja izuzetak. Nacice te sve sto vam je potrebno za podesavanje i fino stelovanje sistema. Overclocking opcije su opsirne i detaljne ali ne i zbuljujuce brojne kao kod drugih proizvođaca. Jedinu novinu primecujemo u delu koji se bavi nadgledanjem kljucnih parametara rada gde su sada izdvojeni u zasebne sekcije temperatura i deo za pracenje vrednosti napona. Osim posebnih menija ove sekcije su dobile i na detaljnosti podataka uređaja cije vrednosti prikazuju i prate.

      XFX nFORCE 780i

      XFX je svoju ploču opremio standardnim Phoenix BIOS-om u kome se pored standardnih parametara podesavanja nalazi i sekcija za napredne korisnike tj. overkloking opcije. Nesto manje detalja u poređenju sa ASUS modelom nije joj smetalo da postigne sve ukupno bolje rezultate.

      MODEL

      OCENA (1-10)

      XFX nFORCE 780i

      8

      ASUS STRIKER II Formula

      9

       

       

      Utisci u realnom radu
      ASUS STRIKER II Formula

      Sve prethodno receno nista ne znači ukoliko ploča u radu ne zablista i konacno opravda sav trud koji je ulozen u proces njene izrade. U standardnoj konfiguraciji koja je data u specifikaciji test sistema, ploča radi bez problema. Instalacija operativnog sistema protice glatko bez obzira da li je u pitanju Windows XP ili VISTA 32 operativni sistem. Uređaji se pravilno prepoznaju i instalacija drajvera protice bez problema. Da sve ne prođe idealno potrudio se ASUS sa sada vec legendarnim ACPI ATK011 problemom koji se uz naknadnu instalaciju odgovarajuceg i napominjemo, zasebnog drajvera, ipak prevazilazi. Ploča je ocekivano brza i agilna, a “kompletnom utisku” doprinosi i huk dve GeForce 8800GTS G92 aždaje. Nakon učitavaja “forceware” drajvera regulise se broj okretaja ventilatora na drugoj kartici i sistem postaje skoro nečujan… Nečujan, ali vreo! Tome svakako doprinose dva G92 GPU-a ali neocekivano na temperaturu sistema znacajno utice i sam čipset koji je prilično topao ili da još jednom ponovimo – vreo. Pogled na monitoring sekciju pokazuje 65 stepeni Celzijusa za čipset iako je ceo sistem bio na “otvorenom” tj. van kucista u sobi koja se nalazi na severnoj strani i gde ambijentalna temperatura ne prelazi 19 stepeni na istoj skali. Ovakav teškaš od sistema svakako zaslužuje više od 2 GB sistemske memorije. Na sistem sam instalirao 4 modula odlične Crucial Ballistix DDR2 8500 memorije i krenuo sa instalalcijom Windows Vista x64 operativnog sistema. Incijalizacija i pozdravni deo proticu bez problema kao i kopiranje instalacionih fajlova. Sledi prvi restart i sasvim neocekivano – BSOD. Sve više sumnjamo i pribojavamo se – neće valjda da se ponovi nFORCE 680i agonija. Sledi ponovni pocetak instalacije, kreiranje particije, formatiranje, pozdravni ekran, kopiranje datoteka, restart i… ponovo omraženi plavi ekran. Ne verujući u ono sto se događa ipak dopustam mogucnost delimicne nekompatibilnosti ploče i Crucial memorije. Instaliram cetiri Kingston HyperX 9600 modula i uzlecemo ponovo. “Mission abort”, koji se ponovo završava zlokobnim BSOD odpozdravom. Pre nego što smo izgubili strpljenje, izvadili smo dva modula i instalcija prolazi bez problema. Vracamo jos dva za ukupno 4GB i prilikom podizanja Vista x64 se ruši uz poruku da je doslo do kriticnog problema i da je neophodno ponoviti instalacionu proceduru. Znači problem je u radu memorije i memorijskog kontrolera. Poučen slicnim iskustvima u radu sa Core 2 Quad procesorima u O/C režimu, podižem napon memoriji na deklarisanih 2.2V pri cemu napominjem da memorijska magistrala radi na 800MHz, a da je deklarisani napon za takt od 1200MHz. Ponovo pokrecemo instalaciju i naravno, nista se nije promenilo, VISTA 64 puca uz vec viđeni BSOD. Jos jednom odlazim u BIOS i podizem napon čipseta na 1.5V kao i napon na HT magistrali. Sledi ponovna instalacija i konacno, prolazi! Kasnija pretraga na Internet forumima potvrđuje ispravnost postupka jer se za instalaciju sistema sa 4 x 1GB konfiguracijom obavezno preporučuje podizanje napona čipseta na 1.5V. Međutim, to nije sve. Uz već veliku dozu neizvesnosti i nepoverenja u stabilnost sistema instaliram drajvere i sve to prolazi bez poteskoca. Sasvim slucajno u tom trenutku ubacujem dodatnu karticu za zvuk i mahinalno prelazim rukom preko hladnjaka cipseta. Krakatau, Vezuv ili nVIDIA 780i!? Biće da je ovo poslednje jer jos uvek ispred sebe vidim prepoznatljivu sliku AMI BIOS-a. Čipset tj. hladnjak koji ga prekriva je izuzetno vruć. Pogled u BIOS sekciju za monitoring temperature pokazuje 74 C za čipset, što je zaista mnogo za sistem koji se nalazi van kućista (mogu da mislim šta bi se desilo u WaveMaster-u – prim.ured.). Shutdown procedura je predviđena za temperaturu od 90 C. Ne treba biti mnogo pametan pa prognozirati sta ce se desiti u zatvorenom kucistu tokom vrelih letnjih meseci i uz 3 Ultra kartice. Da budemo jasni – ovo je svakako primarni problem za kompaniju nVIDIA-e i koliko se moze nezvanično saznati, zbog sličnih problema je i nadolazeći nVIDIA 790i čipset odložen. Međutim, velike kritike idu na račun ASUS-a koji je kao firma od velikog iskustva svakako morala da ugradi odgovarajući ventilator koji bi mnogo pomogao da se reši problem pregrevanja. Prosto je neshvatljivo da se isporucuju dva ventilatora za hlađenje tranzistora gde mnogo manje “gori” nego kod samog čipseta. Jos jedan detalj koji govori u prilog koliko je Striker II “topla”ploča jeste cinjenica da je default napon procesora 1.23V dok kod konkurentskog modela XFX nFORCE 780i iznosi 1.18V. Druga velika primedba jeste odbijanje ploče da radi sa memorijama na taktu vecem od 800MHz. Uprkos cinjenici da je predviđena za rad na 1066MHz i da nFORCE 780i po specifikaciji radi na 1200MHz, STRIKER II odbija da se probudi ukoliko pokusate sa 1066MHz setovanjima i u slucaju Kingston KHX 9600 i Crucial Ballistix 8500 modula, koji bez problema postizu daleko vece radne brzine na Intel čipsetovima. Jedino opravdanje za ovu situaciju imam u cinjenici da obe memorije nisu SLI certifikovane pa zbog toga bi bilo neodgovorno sa nase strane ovo oceniti kao veliki minus. Ostaje upozorenje buducim korisnicima da povedu racuna kada je u pitanju izbor memorije i da se obavezno posavetuju o listi podrzanih modula.

      XFX nFORCE 780i

      Utisci u realnom radu su daleko povoljniji u poređenju sa glavnim konkurentom. Ploča odlicno radi u “unlinked” modu. CPU magistrala je podesena na 1333MHz, a memorija na 1200MHz. Sledi restart i masina se podiže iz prvog pokušaja. Kakvo olaksanje u poređenju sa ASUS-om koji je deklarisan samo na 1066MHz i pri tome ne uspeva ni da se probudi na ovom taktu, uprkos cinjenici da je nVIDIA dozvolila rad memorijske magistrale na 1200MHz, što je XFX uspešno implementirao. Instalacija OS-a prolazi glatko kao i čitava baterija “benchmarking” testova. Sledi dodavanje RAM memorije (4X1GB) i problem uočen kod ASUS-a se i ovde ponavlja. Na default naponu čipseta je nemoguće proci instalaciju operativnog sistema. Podizanjem napona se resava problem, ali za razliku od ASUS-a, zahvaljujuci aktivnom hlađenju “northbridge-a”, temperatura ostaje u granicama normale – kontrolerska logika je topla, ali ne i vrela kao kod konkurentskog modela.

      MODEL

      OCENA (1-10)

      XFX nFORCE 780i

      8

      ASUS STRIKER II Formula

      5

       

      Test sistem

      Matične ploče

      XFX nFORCE 780i SLI & ASUS STRIKER II Formula

      Procesor i
      kuler

      Intel Core 2 Duo E8400 3.0GHz, Wolfdale core, 6MB L2 cache
      CoolerMaster Hyper 212

      Memorija

      4x1GB DDR2 Kingston HyperX 9600
      4x1GB DDR2 Crucial Ballistix 8500

      Grafička karta

      XFX GeForce 8800GTS (G92) 512MB Alpha Dog 2-way SLI
      ForceWare 169.21 (Windows XP) & ForceWare 173.65 (Vista 32-bit)

      Hard disk

      500GB SATA2 Western Digital WD5001ABYS RE2

      Opički uređaj

      DVD-RW Pioneer 215D SATA

      Napajanje

      Chieftec GPS-550W

      Monitor

      LG Flatron 795 FT Plus

      Windows XP – rezultati testiranja

      karakteristike, statistike, asus striker II formula vs xfx  nforce 780i ploce

      karakteristike, statistike, asus striker II formula vs xfx  nforce 780i ploce

      karakteristike, statistike, asus striker II formula vs xfx  nforce 780i ploce

      karakteristike, statistike, asus striker II formula vs xfx  nforce 780i ploce

      karakteristike, statistike, asus striker II formula vs xfx  nforce 780i ploce

      karakteristike, statistike, asus striker II formula vs xfx  nforce 780i ploce

      karakteristike, statistike, asus striker II formula vs xfx  nforce 780i ploce

      karakteristike, statistike, asus striker II formula vs xfx  nforce 780i ploce

      karakteristike, statistike, asus striker II formula vs xfx  nforce 780i ploce

      karakteristike, statistike, asus striker II formula vs xfx  nforce 780i ploce

      Windows Vista – rezultati testiranja

      karakteristike, statistike, asus striker II formula vs xfx  nforce 780i ploce

      karakteristike, statistike, asus striker II formula vs xfx  nforce 780i ploce

      karakteristike, statistike, asus striker II formula vs xfx  nforce 780i ploce

      karakteristike, statistike, asus striker II formula vs xfx  nforce 780i ploce

      karakteristike, statistike, asus striker II formula vs xfx  nforce 780i ploce

      karakteristike, statistike, asus striker II formula vs xfx  nforce 780i ploce

      Velika primedba se odnosi i na los overkloking potencijal ploče koja bi trebalo da dominira nad konkurentskim modelima. Nas primerak STRIKER II ploče se zaustavljao vec na FSB-u od 400MHz što je daleko manje od konkurentskih modela. Na zalost, iskustva stecena sa prvim Striker-om su se ponovila. Kao uteha ostaje generalna karakteristika nFORCE SLI platforme gde se nVIDIA značajno potrudila da minimizuje uticaj procesorske brzine i u prvi plan istakne ulogu snage GPU jedinica. To nije slucaj samo sa hardverom već i game developerima koje nVIDIA znacajno finansira u pravcu potenciranja značaja GPU jedinica, što u najboljem svetlu demonstrira fenomenalni Crysis. NVIDIA je preuzela kompaniju AGEIA, pa će uskoro još “neki” taskovi biti preuzeti od sistemskog procesora i prebačeni na GPU. Napetost između Intela i nVIDIA-e se produbljuje sve više a kulminacija i rasplet se ocekuju tokom letnjih meseci. Kada saberemo sve prethodno iznesene cinjenice zakljucak koji sledi nije bas povoljan po ASUS STRIKER II Formula model. Ova ploča najbolje radi na default vrednostima, međutim koja ploča ne radi? Svaki pokusaj unapređenja sistema u vidu povećanja kolicine RAM memorije ili iole naprednijeg overklokovanja, ploču dovodi u stanje kritično po stabilnost sistema. Problem leži i u kompatibilnosti sa memorijama, tj. njihovom radu na taktu većem od 800 MHz.

      XFX nFORCE 780i SLI matična ploča ostavila je utisak agilne platforme mada rezultati pokazuju da na default vrednostima XFX vodi neizvesnu borbu sa ASUS STRIKER II modelom. Razlike su male i u realnom radu tesko uočljive ali ipak postoje. STRIKER II je brzinski utegnut u pravom ASUS maniru i ne dozvoljava iznenađenja u direktnim brzinskim duelima. Prosto je iznenađujuce koliko se ASUS-ov nFORCE 780i, zbog drugačijeg dizajna i drugačijih parametara dobro drži uprkos osetno nižem taktu memorijske magistrale. XFX-ov model ostavlja utisak dobro izbalansiranog proizvoda sa kojim uvek znate “gde ste” i koliko možete dok je ASUS ipak nepredvidiv. U overkloking režimu, XFX nFORCE 780i ploča je dosegla FSB od 450MHz sto je rezultiralo radnim taktom CPU-a od 4050MHz. To predstavlja sasvim pristojan rezultat za nVIDIA nForce platformu naročito u poređenju sa starijom verzijom 680i čipseta. Ploča je u overkloking rezimu bila stabilna i ostavila utisak sigurnosti u radu sto je potvrdila kroz uspesno obavljene i završene serije brzinskih testova kako u Windows XP tako i u zahtevnom Vista okruženju. Kada sumiramo utiske u radu XFX glatko dobija ovu rundu dvoboja uprkos blagom zaostatku u performansama pod Vista OS-om na “default” vrednostima.

      Rezime

      Zanimljivo je videti situaciju gde ASUS dominira na default vrednostima u Windows Vista 32-bit okruženju gde odnosi pobedu nad glavnim konkurentom, bez obzira na manji takt memorijskog podsistema (1200MHz : 800MHz u korist XFX modela). ASUS ističe svoju nadmoć i u ukupnom skoru pobeđuje konkurenta. Pod Windows XP-om, XFX kao Džedaj uzvraća udarac i u vecini testova izlazi kao pobednik. U overkloking režimu, zahvaljujući 50MHz većem taktu FSB magistrale, postignut je takt centralnog procesora od 4050 MHz, što je 450MHz više od onog što smo “izvukli” sa ASUS-ovim modelom. XFX nFORCE 780i tada daleko nadmašuje ASUS STRIKER II, što potvrđuju svi sintetički testovi, koji ovom renomiranom proizvođaču daju prednost koja se kreće u rangu od 8 do 13,5%, što je i očekivano zbog razlike u radnom taktu CPU-a. Razlika se smanjuje i postaje skoro zanemarljiva u igrama i drugim 3D aplikacijama, koje zbog prirode SLI sistema više zaviše od performansi grafičkog podsistema. Kad podvučemo crtu i u vidu imamo sve iznete činjenice, prednost definitivno dajemo XFX nFORCE 780i matičnoj ploči, koja je mnogo bolje izbalansiran proizvod i zahvaljujući tome ima i veću upotrebnu vrednost. To je dovoljno da ovu ploču proglasimo kao pobednika u dvoboju ASUS i XFX nFORCE 780i SLI matičnih ploča.

       

      MODEL

      OCENA (1-10)

      XFX nFORCE 780i

      8

      ASUS STRIKER II Formula

      7

       

       

      ASUS i XFX matične ploče i XFX grafičke kartice na test ustupio Pakom Distribution Systems.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test