Asus Strix H270F Gaming

Asus Strix H270F Gaming

U slučaju da ste se nameračili na Kaby Lake procesor i želite da sebi priuštite najnoviju generaciju Intelove procesorska arhitekture, a uz to niste skloni overkloku, ploče sa H270 čipsetom bi mogle biti dobar izbor. Ideja je da korisnicima Intel H270 čipset ponudi nešto manje opcija uz nemogućnost overkloka po nižoj ceni koja često za mnoge igra presudnu ulogu pri kupovinia, a Asus se potrudio da svoj H270 model učini što manjim kompromisom.

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Intel vidi H270 čipset kao jednako praktičan za korisnike, tako i za korporativna okruženja, tako da je smanjivanje određenih mogućnosti logičan korak. Primera radi, pored odsustva overkloka, tu je manji maksimalni broj PCI-Express linija i USB 3.0 portova. Rezultat će biti ploče koje nude mnogo manje u slučaju da ste entuzijasta koji traži overklok platformu. Isto tako H270 model može biti i ploča koja ne nudi ništa manje u odnosu na skuplji model ukoliko niste zainteresovani za overklok i pritom ne planirate više od jedne grafičke karte.
       

      Specifications
      Intel Z270
      Intel H270

      Processor Support
      Kaby Lake/Skylake LGA 1151

      CPU Overclocking
      Yes
      No

      Processor PCI-E Configuration
      1×16 or 2×8 or 1×8+2×4
      1×16

      Chipset PCI-E Lanes (Gen)*
      24 (3.0)
      20 (3.0)

      Maximum HSIO Lanes**
      30
      30

      Max PCI-E Storage (x4 M.2 or x2 SATA Express)
      3
      2

      Independent Display Ports/Pipes
      3/3
      3/3

      Mem/DIMMs Per Channel
      2/2
      2/2

      USB Total (USB 3.0)
      14 (10)
      14 (8)

      Total SATA 6Gb/s
      6
      6

      Features
      Z270
      H270

      Intel Smart Sound Technology
      Yes
      Yes

      Intel Optane Technology
      Yes
      Yes

      Intel Rapid Storage Technology
      Yes
      Yes

      Intel Smart Response Technology
      Yes
      No

      Intel vPro Technology
      No
      No

      Intel SIPP
      No
      No

      Već na prvi pogled je jasno da se radi o jednostavnijoj matičnoj ploči u odnosu na sve Z270 modele koje smo imali prilike da testiramo. Ipak, ukoliko se pogleda malo bolje, ubrzo postaje jasno da najveći deo korisničke populacije ni od ovakve ploče ne bi iskoristio sve što ona nudi. Uostalom, kao što smo rekli suštinske razlike se svode na izostanak overkloka, nešto manje USB 3.0 portova i broja PCIe linija.
       asus_strix_b270f_gaming_010_s.jpg
      Raspored elemenata na ploči je odličan, kao što je to uvek slučaj kod Asus matičnih ploča u poslednje vreme, a u tome dodatno pomaže i činjenica da zbog manje detalja, ploča gotovo da deluje urednije i čistije. Prvo što moramo da primetimo su veliki hladnjaci na čipsetu i naponskoj jedinici koji deluju uverljivo.
      asus_strix_b270f_gaming_012_s.jpg
      Kada smo već kod naponske sekcije, ona je izvedena tako da filtrira napon u 10 faza. Upotrebljene su solidne komponente za naponsku, koje će na fabričkim vrednostima procesora raditi dugo i stabilno. Pored kvalitetnih 5K kondenzatora i oklopljenih zavojnica, tu je i Digi+ VRM.
       asus_strix_b270f_gaming_018_s.jpg
      Kao i druge matične ploče za Kaby Lake koje smo imali prilike da testiramo, i ovaj model raspolaže sa četiri DIMM slota sa podrškom za DDR4 memoriju. Tu je podrška za “dual-channel” režim, a maksimalni ukupni kapacitet modula koji ploča podržava je 64 GB. Logično, kako Intel ograničava H270 čipset od overkloka, maksimalna podržana frekvencija memorije je 2400 MHz za Kaby Lake čipove, dok će Skylake modeli biti ograničeni na 2133 MHz.
       asus_strix_b270f_gaming_020_s.jpg
      PCI-Express slotovi su jedno od najvećih teoretksih ograničenja, mada verovatno najmanje ograničenje u praksi. O čemu se radi? Naime, prvi PCI-Express x16 slot je namenjen za grafičke karte, dok je drugi ograničen na PCIe x4. U praksi to znači da nema ništa od SLI povezivanja GeForce grafičkih karti, kao i na mogućnost stvaranja uskog grla kod bržih Radeona pri CrossFireX konfiguraciji.
      asus_strix_b270f_gaming_022_s.jpg
      U prevodu, ove ploče nisu namenjene za multi-GPU konfiguraciju i to je to. S obzirom da većina nas ipak preferira jednu brzu kartu umesto posedovanja više sporijih i znamo na kakve probleme nailaze vlasnici SLI i CrossFireX sistema, možemo samo reći da ne verujemo da će se neko previše buniti.
      asus_strix_b270f_gaming_023_s.jpg
      Sa druge strane, dopada nam se to što je PCIe X16 oklopljen tako da će moći da istrpi mnogo više nego inače. Na kraju, pomenućemo samo i četiri PCIe X1 slota koji svakako mogu dobro da dođu onima koji žele da koriste dodatne kartice.
       [modul]specifikacija=9105[/modul] Na polju SATA 6 Gbps konekcija nije bilo nikakvih kompromisa, jer Intel H270 poseduje podršku za šest ovih priključaka. Toliko ih je Asus i ugradio, a možemo da primetimo da nam se dopada to što su postavljeni “redno” umesto uobičajene “paralelne” konfiguracije. Na taj način ne dolazi do preklapanja konektora, pa je očigledno da čist i uredan dizajn ima svojih prednosti.
       asus_strix_b270f_gaming_021_s.jpg
      Oba M.2 32 Gbps slota su fantastično pozicionirana i podržavaju i najduže kartice. Prvi je smešten u liniji sa gornjim PCI-Express x1 slotom, a drugi u liniji sa trećim, tako da suštinski ne postoji opcija da vam zasmeta grafička karta ili neka druga komponenta prilikom montaže. Pritom, podržane su i najduže kartice kod drugog slota, tako da na ovom polju H270F Strix zaslužuje pohvalu.
       asus_strix_b270f_gaming_026_s.jpg
      asus_strix_b270f_gaming_028_s.jpg
      Zadnji panel sa konektorima nudi sjajan izbor. Tu su četiri USB 2.0, dva USB 3.0 i isto toliko USB 3.1 priključaka od kojih jedan odgovara Type-C standardu. Prisutan je kombinovani PS/2 i jedan LAN iza koga stoji Intelov I219-V kontroler. Što se video izlaza tiče, Asus se odlučio na to da pokrije sva tri digitalna standarda što znači da su tu HDMI, DisplayPort i DVI. Na kraju, prisutno je pet 3.5mm audio priključka kao i S/PDIF.
       asus_strix_b270f_gaming_029_s.jpg
      Iako nije reč o high-end ploči, Asus je i kod Asus Strix H270F Gaming unapredio svoju integrisanu zvučnu platformu. Crystal Sound 3 kod ove ploče poseduje Nichicon kondenzatore, dva pojačala za slušalice, EMI zaštitu kao i novi osmokanalni Realtek ALC S1220A čip koji menja ranije najpopularniji ALC1150.
      asus_strix_b270f_gaming_024_s.jpg
      asus_strix_b270f_gaming_025_s.jpg
      Jedan zanimljivi detalj je kao i kod mnogih drugih gejming modela iz Asusove kuhinje, podrška za AuraRGB tehnologiju. Ona je u ovom slučaju relatinvo skromnih proporcija, jer nudi osvetljenje ograničeno na deo stranice ispod 24-pinskog naponskog konektora. Tu je nekoliko režima rada, što je svakako simpatično, a s obzirom na to da možete da podesite boju koju želite, lepo će izgledati u kućištu sa providnom bočnom stranicom.
      asus_strix_b270f_gaming_030.jpgAsus Strix H270F Gaming poseduje UEFI bios koji je vizuelno isti kao i kod najskupljih modela, tako da dobijate kvalitetan i intuitivan interfejs uz veliki broj opcija. Naravno, kolorna šema je crveno-crna, kao i kod RoG verzija, s tim da se tiču detaljnog overkloka eliminisane, s obzirom na to da se radi o H270 matičnoj ploči. Nažalost, množilac ne može da se poveća preko 42 u slučaju našeg procesora, tako da je overklok isključen iz kalkulacije.
      bios_asus_strix_b270f_gaming_001.jpg 
      bios_asus_strix_b270f_gaming_002.jpg
      bios_asus_strix_b270f_gaming_003.jpg
      Odeljak za praćenje napona i temperature je praktično isti u odnosu na ostale modele, ali je ipak manji broj senzora i konektora za ventilatore smanjio količinu informacija koju možete da dobijete. Ne mnogo, tako da se ne treba previše opterećivati. Sve se pedantno prati i vrednosti svih očitavanja možete paralelno da nadgledate. Tu je i niz dodatnih opcija, među kojima se nalazi odličan sistem za fleš biosa, proveru SPD informacija za memoriju, kao i info o slotovima na ploči gde možete da vidite šta se gde nalazi.
      bios_asus_strix_b270f_gaming_005.jpg
      bios_asus_strix_b270f_gaming_006.jpg
      bios_asus_strix_b270f_gaming_007.jpg
      bios_asus_strix_b270f_gaming_008.jpg
      bios_asus_strix_b270f_gaming_009.jpg
      bios_asus_strix_b270f_gaming_010.jpg
      bios_asus_strix_b270f_gaming_016.jpg
      bios_asus_strix_b270f_gaming_017.jpg
      bios_asus_strix_b270f_gaming_018.jpgKutija u kojoj ploča stiže je dizajnirana tako da izgleda vrlo slično ostalim modelima iz standardne serije. Pored toga istaknuto je da je ovo Strix ploča koja će ipak ponuditi nešto više u odnosu na uobičajene “konfekcijske” modele H270 ploča. Što se informacija tiče, one su mahom šture na prednjoj strani, dok je na poleđini potpuno drugačija priča.
      asus_strix_b270f_gaming_001_s.jpg
      Zadnja stranica kutije je nafilovana podacima vezano za ovu ploču. Dopada nam se to što su jasno istaknute specifikacije ploče gotovo jednako detaljno kao i da se posetili zvaničnu Asusovu web stranicu što je svakako jako korisno. Same tehnologije su predstavljene kroz sličice, što je interesantno, jer proizvođač obožava da ih dopuni, neretko opširnim, tekstom.
      asus_strix_b270f_gaming_003_s.jpg
      Propratno pakovanje je skromnije, ali je u ovoj klasi situacija sve bolja, barem što se Asusa tiče. Proizvođači obično za sve osim najskupljih ploča isporuče samo najbazičnije dodatke. U ovom slučaju, pored SATA kablova kojih ima 4 komada, dokumentacije, diska sa drajverima i dodatnih šrafova, Asus isporučuje i kompletan set nalepnica što je uvek simpatično. Očigledno Asus želi da opravda Strix naziv i pokaže da su gejmeri i entuzijasti ipak zaista ciljna grupa.
      asus_strix_b270f_gaming_007_s.jpg
      asus_strix_b270f_gaming_008_s.jpg
      asus_strix_b270f_gaming_009_s.jpg
       Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i5 7600K Matična ploča: Asus Strix H270F Gaming RAM: 2 x 8 GB DDR4 Geil TridentZ 3200 MHz HDD: Seagate 1TB 7200 RPM VGA: Intel HD Graphics Napajanje: Cooler Master V1200 PlatinumOS: Win 8.1 Pro
       
       
      [modul]test=482[/modul][modul]test=483[/modul]Asus ovog puta nije bio u potpunosti dosledan svojoj RoG nomenklaturi, jer je ova matična ploča jasan pripadnik Republic Of Gamers serije, ali koja nema overklok. Ukoliko bismo izdvojili jednu karakteristiku za tipičnog RoG pripadnika to bi bile ekstenzivne opcije za povećanje frekvencije procesora koje nema nijedna druga serija matičnih ploča na tržištu. Uostalom, prvi RoG modeli su praktično ušli u legendu, a H270F iako nosi RoG oznaku ne može da priušti svom korisniku da poveća množilac.
      asus_strix_b270f_gaming_013_s.jpg
      Osim toga, ploča je zaista sjajna. Ukoliko niste preterano zahtevan korisnik nudi sve što biste poželeli od matične ploče, jer ima veliki broj konektora i slotova, interesantan dizajn i kao što smo navikli od Asusa fantastičan kvalitet izrade čak i kad nije reč o “high-end” modelu. Dakle, za one koji žele stabilan rad svog novog Intel procesora na fabričkim podešavanjima, zaista nema potrebe da zalazite u Z270 segment, već za manje novca možete da dobijete efektivno iste mogućnosti od Asus H270F Strix Gaming ploče.
      asus_strix_b270f_gaming_029_s.jpg
      Prednosti:– Kvalitet komponenti- Odličan bios- Pristupačnija cena od Z270 ploča- RoG “pedigre”
      Nedostaci:– Nemogućnost overkloka- Bez SLI mogućnosti- Drugi PCIe x16 slot ograničen na x4 režim
      Matičnu ploču za potrebe testa ustupio ASUS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test