Delimir Tasić ASUS TV/FM CardIako su prvi uređaji koji su trebali da omoguće kakvo-takvo gledanje TV programa na monitoru PC računara počeli da se pojavljuju pre više od jedne decenije, pravu popularnost stekli su tek pre par godina. To uopšte ne treba da čudi, ako se ima u vidu da je npr. IBM-ova TV kartica sa početka ‘90-ih godina koštala skoro 500 USD! situacija nije ni izbliza toliko dramatična: TV kartice prave mnoge firme, od onih sa priznatim i poznatim imenom, pa sve do onih koje ne nalaze za shodno ni da se potpišu na svom proizvodu, ali put do kupaca nalaze niskom cenom.
Ipak, situacija na tržištu TV kartica je slična kao i kada su u pitanju drugi računarski proizvodi – ko hoće kvalitet ima svog omiljenog proizvođača i spreman je pre da izdvoji otprilike 15-20 % više novca za njegov produkt nego za neki no-name proizvod. Do sada je najzastupljeniji na našem tržistu bio, pre svih, “Pinnacle” (bivši “Miro”) sa svojom veoma popularnom “PCTV” serijom kartica, ATi sa “TV-Wonder” serijalom i Hauppage sa “WinTV” karticama. Reklo bi se da mesta za ostale na lestvici kvaliteta nema, ali “ASUS” je svakako firma zbog koje će svaki zaljubljenik u hardver preispitati svoje afinitete…
Pad cena ovih uredjaja i sveprisutni trend integracije više uređaja u jedan doveo je do toga da opcije kao što su radio prijem, teletext, grebovanje u više formata i sl. ne budu eksluzivitet skupljih modela već standardna ponuda. Tako je i sa “ASUS” karticom na testu – osim što će Vam omogućiti da gledate TV program na Vašem monitoru, moći ćete da uživate i uz zvuke Vaše omiljene radio stanice dok npr. kucate u Word-u ili surfujete prostranstvima Internet-a. Osim prijema FM talasa iz etra, kartica sa testa prepoznaje i teletextom obogaćene kanale i omogućava Vam da koristite ovaj, danas standardni, servis TV stanica. Naravno, svaka TV kartica koja pretenduje da nosi epitet dobrog i modernog proizvoda mora, osim prostog gledanja TV programa, da omogući i njegovo snimanje na HDD, ali i egzotične opcije poput TimeShifting-a i Time Sheduling-a… Da bi to bilo izvodljivo i računar mora da raspolaže određenom snagom, ali svi znamo da su današnji računari više nego dovoljni za većinu zadataka koji se postavljaju pred njih. Ipak pogledajmo koji je to minimum hardverskih resursa koje ASUS TV Tuner zahteva da bi radio kako je predviđeno od strane proizvođača.
– AMD ili Intel procesor – Jedan slobodan PCI slot – Minimum 64MB sistemske memorije – VGA kartica sa minimum 16 MB video memorije – CD-ROM uređaj (za instalaciju drajvera) – Zvučna kartica – Microsoft® Windows 9x/ME/2000/XP – DirectX 8 ili noviji
Karticu smo testirali na sledećoj konfiguraciji…
CPU
– AMD Athlon™ XP 2600+ (166 x 12.5)
Matična ploča
– Abit KX7-333 (Rev. 1.1)
Memorija
– 256 MB Kingston VR – PC2700
Video-karta
– NVidia GeForce 2 MX
Hard-disk
– Quantum Fireball+ AS, 7200rpm, 2MB cache, ATA100
CDRW uredaj
– LG GCE8400B
Zvučna karta
– Creative Labs Sound Blaster Live! 5.1 Player
Operativni sistem
– Windows XP Professional (SP1, DirectX 9)
Kartica na testu
Odmah pošto se izvadi iz bogate ambalaže, uočljivo je da je kartica “prazna” što se tiče čipova na sebi i ostalih elektronskih komponenti. Karticom dominira tuner i Philips SAA7134HL audio/video dekoder čip. Preko tunera je nalepljena ASUS-ova nalepnica, ali sam ASUS na više mesta u dobro napisanom upustvu ponosno navodi da se na kartici nalazi Philips tuner uz Philips SAA7134HL čip.
Philips SAA7134HL čip je poboljšanje u odnosu na dominirajući Conexant BT878A, i omogućava, između ostalih, i sledeće napredne opcije:
– PCI & DMA bus mastering (PCI 2.2 sa podrškom za ACPI) – DMA Bus Master za video i audio signal, ali i za ostale podatke koji se prenose tim signalima – Overlay podrška – Podrška za sve dominantne TV sisteme (PAL/NTSC/Secam) uz automatsku
detekciju – Grebovanje video signala u 720 linija (puna PAL/NTSC rezolucija) – Zaštitu od neovlašćenog kopiranja video sadržaja po Macrovision
standardu – Anti-aliasing i deinterlacing filter – stereo dekodiranje TV i FM Radio signala – semplovanje audio materijala do 48 KHz (CD kvalitet je 44.1 KHz) – pass-through vezu za povezivanje sa izvorom zvuka i zvučnom karticom
Prateće uputsvo je napisano na šezdesetak strana i pokriva sve aspekte instalacije drajvera, kartice i priloženog softvera.
Kada instalirate karticu u slobodni PCI slot vašeg PC ljubimca na zadnjoj strani kućista dobićete nove priključke: ulaz za FM radio antenu, ulaz za TV antenu, SVHS video ulaz, kompozitni video ulaz i levi i desni audio ulaz izveden u vidu činčeva. Poslednja dva konektora su itekako dobrodošla, jer u slučaju grebovanja video signala sa npr. video rikordera nije potrebno sprovoditi signal sa videa na zvučnu karticu pomoću specijalnog kabla, već je to sada moguće odraditi dosta elgantnije – preko same TV kartice i običnog činč kabla.
Druga stvar koja nam se veoma dopala, kada je sam izgled kartice u pitanju, je svakako interni audio izlaz. Naime, ASUS TV FM kartica se sa zvučnom karticom povezuje putem internog konektora na audio kartici i na taj način ne zauzima eksterni line-in ulaz (kao npr. Pinnalce PCTV). ASUS ne bi bio ASUS da nije u pakovanju kartice priložio sve potrebne kablove za povezivanje, tako da nećete imati problema bilo da imate neku noviju ili stariju zvučnu karticu, ili pak koristite “zvučnu kartu” koja je integrisana na ploči.
Uz karticu se u paketu dobija i daljinski upravljač koji pomalo podseća na NVidia-in daljinski upravljač koji se isporučuje uz “Personal Cinema” – externi TV tuner uredjaj za NVidia ViVo kartice. Sam “daljinac” je solidne izrade, ali ipak nije na nivou daljinskih upravljača koji se isporučuju uz moderne TV uredjaje. Ipak, ako se poredi sa daljinskim upravljačima koji idu uz standardne TV kartice, ASUS-ov je ipak solidno odrađen. Sam oblik daljinskog upravljača je dizajniran da maksimalno dobro leži u ruci sto je uglavnom i postignuto. Radi “na” dve AAA baterije, a risiver putem kojeg se komande šalju u računar se povezuje preko USB porta. Kada pritisnete neki od tastera na upravljaču, dobićete povratnu informaciju preko LE diode koja će zasvetleti na svaki pritisak tastera. Opet moramo da pohvalimo ASUS koji je, za razliku od Pinnacle-a, odlučio da risiver za daljinski upravljač smesti na USB port, a ne na “odumirući” serijski port.
Kada se tome doda činjenica da je veza između risivera i daljinskog upravljača veoma dobra, i da upravljač nije nužno usmeriti direktno u senzor da bi se komunikacija ostvarila, onda daljinski upravljač ostavlja pozitivan utisak. Da bi sistem prepoznao risiver ASUS daljinskog upravljača dovoljno je primeniti standardnu proceduru za USB uređaje – ubaciti konektor u USB port. Nakon toga će se u systrayu pojaviti ikonica koja Vas obaveštava da je novi hardver prepoznat, a Vama ostaje samo da instalirate ASUS Remote Controller sa pratećeg CD-a.
Instalacija drajvera i pratećeg softvera ASUS je očigledno želeo da ostavi jak utisak na kupca obogativši pakovanje dodatnim softverom. U lepo dizajniranoj kartonskoj futroli na kojoj je natpis “ASUS Video Suite” nalazi se čak pet kompakt diskova. Prvi kompakt disk je onaj koji je, za rad same kartice, najbitniji i na njemu se nalaze drajveri, neophodni DirectX 8.1, softver za gledanje TV programa i slušanje radio stanica pod nazivom “EzVCR”, ASUS RemoteController 1.3 za podešavanje i kontrolu daljinskog upravljača i softver za video nadzor pod nazivom ASUS Video Security 2.1. Prilikom instalacije softvera nije bilo problema, a ASUS u upustvu navodi da drajveri imaju Microsoft WHQL sertifikat. Da je to tačno uverili smo se prilikom instalacije, kada je izostalo upozorenje da drajveri koje instaliramo nisu prošli testove u Microsoft-ovim softverskim laboratorijama. Po ubacivanju prvog CD-a u CD uređaj (ukoliko niste isključili autorun opciju) dočekaće vas sledeći ekran…
Inače, opet moramo da pohvalimo ASUS koji je u upustvu za karticu objasnio sve moguće načine instalacije drajvera: od procedure preko “device mangera”, preko postupka koji zahteva aktiviranje “control panela”, pa do najjednostavnijeg putem setup.exe programčića i autorun-a. Takođe interesantno je da sistem nećete morati restartovati nakon instalacije drajvera i softvera već ćete odmah moći da gledate TV program – pravi plug ‘n’ play! Softver koji je ASUS uradio ćete prevashodno koristiti za slušanje radio programa, mada omogućava i gledanje TV kanala (daljinski je “po defaultu” podešen da se za TV opciju koristi PowerVCR, a za Radio EzVCR). Ipak, softver je po malo nedorađen u delu koji se odnosi na TV. Naime dešavalo bi se da “zaboravi” kanale koji su ručno dodati u listu aktivnih kanala ili da prilikom podešavanja opcija izbaci poruku o grešci. Takođe smeta i to što se prozor sa TV slikom ne može razvući na proizvoljne dimenzije već se mora birati između uobičajene veličine TV prozora (koja je mala) ili full-screena. Grebovanje TV signala je moguće vršiti u bilo kojoj rezoluciji: od 160×120, pa sve do 720×576 i dobijaju se obični kompresovani AVI fajlovi dobrog kvaliteta koje je moguće učitati u bilo koji program za obradu video signala. Međutim nije moguće birati detaljne parametre i codec za grebovanje vec samo imate opciju za podešavanje kvaliteta snimka.
Sa druge strane, softver za FM radio je izveden zaista kako treba i, osim malog broja stanica koje se mogu memorisati (svega šest) i nedostatka RDS-a, nema većih mana. U toku slušanja radio programa možete pritiskati taster za pauzu koji će stopirati trenutni radio program i, slično TimeShiftingu kod TV-a, nastavljati njegovu reprodukciju kada Vama to odgovara. Radio emisije ili muziku je moguce i snimiti na hard disk u WAV formatu, a naknadna kompresija u MP3 ne bi trebala da predstavlja veći problem uz upotrebu nekog dodatnog programa tipa AudioCatalyst ili sl. Softver je inače dizajniran po ugledu na MacOS X i vizuelno mu je teško naći zamerke…
Pošto se uz karticu isporučuje daljinski upravljač paket sofvera obuhvata i softver za njegovu kontrolu pod nazivom ASUS Remote Controller. Remote Controller omogućava, pored kontrole aplikacija koje se isporučuju uz ASUS TV FM Tuner (PowerVCR II, ASUS DVD XP, GlobeText i EzVCR.FM), i podešavanja za kontrolu dodatnih aplikacija. Uz softver stižu gotovi preseti za kontrolu Internet Explorer-a, PowerPoint-a i možda nabitnijeg – WinAmp-a.
Teoretski bi trebalo da je izvodljivo i da sami podesite koju ćete aplikaciju da startujete pomoću daljinca (tako piše u upustvu), ali bi svaki takav pokušaj, kod nas, rezultovao porukom o grešci i rušenjem aplikacije tako da tom opcijom nismo zadovoljni…
Ipak, ono što je već podešeno solidno radi tako da je Winamp moguće kontrolisati preko daljinskog upravljača. Takođe, daljinac ima mogućnost emulacije miša preko ugrađenog “jog” tastera i ta funkcija radi zadovoljavajuće. Osetljivost kursora na komande sa daljinca je dobra, a “ugrađena” akceleracija dobro obavlja svoj posao. Ipak zbog loše postavljenih tastera koji emuliraju desno i levo dugme miša, korišćenje miša putem daljinskog upravljača svešće se na manje zahtevne PowerPoint prezentacije, menjanje pesama u Winampu i sl. Ipak pozdravljamo ASUS-ovu ideju da pruže nešto više od uobičajenih funkcija. ASUS DVD XP je program koji služi, kao što mu i ime kaže, za gledanje DVD filmova. Iako DVD objektivno nema previše veze sa TV karticama, ASUS je očigledno želeo da poveća upotrebnu vrednost daljinskog upravljača omogućivši kontrolu DVD softvera preko njega. Verovatno je to i jedini razlog zbog kojeg se ASUS DVD XP nalazi u pratećem paketu softvera. Izgledom i funkcijama ASUS DVD XP podseća na MicroDVD i omogućava i puštanje fajlova sa hard-diska. Naravno, preko ASUS DVD XP programa možete puštati i DivX fajlove… Kada se sve sumira, softver koji je ASUS namenio korišćenju uz njihovu TV/FM karticu je dobar, ali ostaje pomalo gorak ukus što ASUS-ovi programeri nisu malo bolje odradili deo koji se odnosi na TV prijem… Verovatno su i ljudi iz ASUS-a svega toga bili svesni pa su zato uz karticu ponudili dodatni softver…
Dodatni softver Spomenuti paket softvera pod nazivom ASUS Video Suite obuhvata, kao što je već rečeno, čak pet diskova. Na prvom i drugom su drajveri, ASUS-ov softver za TV FM karticu i ASUS DVD XP, koje smo predstavili. Na preostalim diskovima nalaze se:
– Cyberlink PowerVCR II 3.0 Standard – Cyberlink Power Director 2.1 ME – Cyberlink Medi@ Show Se 2.0
Očigledno je da je ASUS sklopio ugovor sa firmom Cyberlink, pa isporučuje njihov softver uz svoju TV/FM karticu. Cyberlink proizvodi su solidnog kvaliteta, pa to svakako uzimamo kao prednost ASUS-ove kartice. U nastavku teksta osvrnućemo se prevashodno na PowerVCR II, jer neke od funkcija kartice koje su navedene u pratećem upustvu i odštampane na ambalaži je moguće postići jedino putem ovog programa…
PowerVCR II je dobro poznati program i omogućava nekoliko veoma naprednih opcija, osim prostog gledanja i grebovanja video zapisa. On se odlikuje veoma moderno dizajniranim interfejsom i lakoćom upravljanja uz prisustvo mnoštva naprednih opcija…
Naime, sve česće se na TV karticama sreće opcija TimeShiftinga uz vec duže prisutni TimeSheduling. Dok je ova druga opcija prosta za implementaciju i obuhvata programiranje termina početka i završetka snimanja TV programa, TimeShifting je dosta složeniji. Pošto se u principu radi o mogućnosti desihronizovanog prikaza i snimanja video materijala moguće je uz pomoć te tehnike izvesti zanimljive funkcije. Prva, i svakako najinteresantija, je korišćenje pauze prilikom gledanja TV programa. Znači: u sred direktnog prenosa utakmice stisnete pauzu, odete da natočite piće i kada se vratite utakmica nastavi tamo gde ste ja zaustavili kada ste otišli u kuhinju! Kada dođe vreme za reklame Vi ćete ih preskociti na račun one pauze koju ste napravili dok ste točili piće. Takođe TimeShifting omogućava i Instant Replay opciju koja će Vam omoguciti da neki interesantni detalj sa utakmice pogledate koliko god želite puta, a da posle toga najnormalnije nastavite sa gledanjem utakmice. Naravno, dok ste Vi sa uživanjem gledali pet puta istu akciju, na terenu se ko-zna-šta izdešavalo. Ipak ni ta dešavanja neće proći mimo Vas, jer su pohranjena na Vašem hard disku u MPEG2 formatu i počeće da se prikazuju onog trenutka kada iskljucite Instant Replay, uz istovremno snimanje tekućih dogadjaja. Pošto je očigledno da na taj nacin program gledate sa zakašnjenjem (kasnite onoliko vremena koliko ste izgubili na Pauzi/Replay opciji) vreme ćete nadoknaditi, pogađate već kada – kada dođu na red dosadne reklame 🙂 PowerVCR, naravno, omogućava sve ove opcije, i one su solidno implementirane. Snimanje je moguće obavljati i ručno u bilo kojoj od rezolucija, ali samo u MPEG2 formatu. Znači nije izvodljivo koristiti druge codece koje imate instalirane na sistemu (npr. DivX codec). Takođe program ima u sebi i podršku za EPG (Electronic Program guide) koji se svodi na, za nas, ne mnogo upotrebljivu mogućnost skidanja satnica TV programa sa web-a i snimanje programa prema tim šemama. Teletext podrška nije odradjena loše i radi po, za računarske kartice, standardnom principu keširanja stranica. Naime po uključivanju program će prvo učitati sve stranice, a zatim Vam omogućiti da teletext čitate bez dosadnog čekanja da se strana učita kao kod običnih TV aparata.
Kao i u ASUS EzVCR programu i u CyberLink PowerVCR II aplikaciji je dostupna opcija channel surf-a kada se ekran izdeli na mrežu kvadrata u kojima se brzo smenjuju sadržaji kanala koje ste isprogramirali. Celokupnu kontrolu nad PowerVCR-om možete obavljati i preko daljinskog upravljača, ali se tu javlja problem što se PowerVCR II pomalo sporo odaziva na komande, pa će Vam se dešavati da isto dugme pritiskate i po više puta zbog utiska da program uopšte ne reaguje na komade koje mu izdajete preko daljinskog upravljača. Kao veću manu paketa softvera koji se isporučuje uz ASUS karticu naveli bismo pogrešno odštampani serijski broj na CD-u na kome sa nalazi program za montiranje i narezivanje MPEG video zapisa pod nazivom Cyberlink PowerDirector 2.1 ME. I pored nekoliko pokušaja softver nismo uspeli da instaliramo, a na ekranu se uvek pojavljivala poruka o loše otkucanom serijskom broju ( možda bi neki keygen pomogao 🙂 ).
Takve stvari ne bi smele da se dešavaju, a naročito tako nešto nismo očekivali uz proizvod koji nosi ASUS logo na sebi.
Utisci o radu I pored sitnijih nedstataka koji se ispoljavaju prevashodno kroz nedorađeni softver, kartica je uglavnom korektno radila. Kvalitet slike koju je davala je dosta dobar, mada se primećuje pikselizacija na slici kada se gleda izbliza, a što je posledica primenjenih “noise-removal” filtera. Ipak sitne smetnje na slici koje su bile karakteristika Pinnacle PCTV kartice, na ASUS-voj kartici nismo primetili, a zasluga za to može se pripisati usavršenom tuneru i pratećoj elektronici. Takodje i kanali koji imaju slabiju sliku se vide sasvim normalno (kao kod pravog TV-a) što nije bila odlika nekih drugih kartica. Kao ilustraciju kakav kvalitet slike možete očekivati dajemo par screenshotova…
Kvalitet slike je ipak za nijansu slabiji od PCTV kartice kada se posmatra oštrina slike, mada je daleko od lošeg. Ipak čini se da PCTV daje čistiju sliku sa manje šuma (“snega”) i uz veću oštrinu. Naravno, važno je napomenuti i da sve zavisi od kvaliteta antenskog signala ili signala iz kablovske TV mreže. Grebovanje je, kao što je već napomenuto, moguće izvesti u bilo kojoj od raspoloživih PAL/NTSC rezolucija uz uključivanje/isključivanje par filtera koji utiču na kvalitet snimka. Mi smo probali da signal grebujemo u najvišoj rezoluciji (720×576) i uz MPEG2 codec nije bilo ispuštanja frejmova, a kvalitet snimljenog materijala je bio vrlo dobar. Pošto se primenjuje i deinterlace filter prilikom grebovanja snimljeni video zapisi nemaju nedostatke u vidu interlejs linijica.
Zapise dobijene na ovaj način možete rekompresovati u DivX codec pomoću nekog programa kao sto je VirtualDub ili FlaskMPEG. Primetili smo da fajlove koje je napravio PowerVCR II FlaskMPEG prepoznaje bez problema, dok VirtualDub ima problema sa njima. Sa druge strane sa fajlovima grebovanim uz pomoć ASUS EzVCR programa situacija je obrnuta: VirtualDub ih prepoznaje, a FlaskMPEG nije hteo da radi sa njima. Komentar Iako je ASUS prevashodno poznat po odličnim matičnim pločama i grafičkim karticama, očigledno da im i druga polja kompjuterske tehnologije nisu strana. TV kartica koju smo imali na testu je iznenadila bogastvom opreme, kvalitetom izrade i obiljem pratećeg softvera. Takođe je vredna pažnje namera ASUS-a da ponudi nesto više od standardnog gledanja TV-a, slusanja radia i eventualnog grebovanja video signala. Doduše postoje izvesni nedostaci vezani prevashodno za softver, ali oni se verovatno mogu otkloniti novijim revizijama. Sve u svemu ASUS TV FM predstavlja solidnu karticu. Na kraju se, kao neizbežno, nameće poređenje sa popularnom Pinnacle/Miro PCTV karticom. Ako je poredimo sa običnom PCTV karticom, onda ASUS TV FM kartica ima par prednosti koje mogu kompenzovati malo slabiji kvalitet slike: stereo TV prijem, FM Radio Tuner, bolje odrađen raspored konektora na štampanoj ploči i bogatiji prateći softver. Medjutim Pinnacle ima u svojoj ponudi i jače modele kao sto je PCTV Pro koji ima sve opcije kao i ASUS TV FM kartica sa testa, ali o njemu više možda nekom drugom prilikom… ASUS TV/FM kartu za potrebe testa ustupio “Sinteh” Maloprodaja: Tehnicom, MD&Profy