ASUS Vanguard B85

ASUS Vanguard B85

Pre nekoliko meseci smo imali prilike da se sretnemo sa odličnom Gigabyte G1.Sniper B5 matičnom pločom, kada smo zaključili da je ovaj čipset odlično rešenje bilo da planirate konfiguraciju moćne ili kućne mašine. Performanse ne manjkaju koji god CPU da iskoristite, a ograničenja su minorna i zasmetaće tek vrlo, vrlo, vrlo ograničenom broju potencijalnih korisnika. Ovoga puta nam je i ASUS na test poslao svoju matičnu ploču sa B85 čipsetom, ali sa napomenom da se radi o modelu iz TUF (The Ultimate Force) serije kojoj pripadaju dobro poznati Sabertooth i Gryphon

    Sadržaj

      Zoran Petrović
      Avangarda
      Kao i svaki model TUF porodice i Vanguard stvara posebnu kategoriju uređaja. Dok su Sabertooth i Gryphon bili opremljeni najjačom kontrolerskom logikom, bilo da se radi o Intel ili AMD čipsetovima, dotle Vanguard koristi nešto jeftiniji B85 čipset. Takođe, kao i Gryphon, Vanguard je ploča kod koje je jedna od ideja vodilja bila i što niža krajnja cena, pa ovaj model sve svoje mogućnosti nudi na 24,4 x 24,4 cm ili mATX formatu. Pre nego što se pozabavimo konkretnim prednostima, opremom i dodacima, da se podsetimo B85 čipseta, njegovih prednosti i mana.

      Intel B85 Express
      Sa novom generacijom procesora Intel je predstavio i novi čipset. Opet, nomenklatura se kreće po ustaljenoj praksi, pa imamo čipsetove koji počinju sa 8. Najjači je Z87 Express, a tu su i slabije verzije (H87, Q85, B85…) koje polako popunjavaju niže cenovne rangove. Kao i Z87, ne možemo reći ni da B85 donosi preveliku revoluciju. Prva i najbitnija stvar je izmenjeni soket. Za razliku od LGA 1155, Intel se vratio korenima i predstavljanju novog soketa za svaku generaciju, pa sada novi soket ima oznaku LGA 1150, i broji 1150 iglica. Intel sigurno ima logično objašnjenje zbog čega je ovo potrebno, i zbog čega je soket morao da bude promenjen, ali smo sigurni da je presudila činjenica nekompatibilnosti sa prethodnom generacijom čime se novi korisnici primoravaju da kupuju nove ploče u paketu sa novim procesorima. S druge strane, B85, kao i Q85 i Q87 pripada “Business” kategoriji, i više je orjentisan ka poslovnim korisnicima nudeći rešenja koja će u poslovnom rešenju biti mnogo korisnija nego kod prosečnog korisnika.  

      Ako gledamo sa hardverske strane, broj USB portova, (USB 3.0 i USB 2.0) je smanjen za po dva, pa umesto 6+14 imam 4+12 portova na raspolaganju. Za razliku od prethodne generacije gde su samo USB 3.0 kontroleri bili kontrolisani od strane xHCI, ovaj interfejs je sada zadužen za sve USB portove. Za razliku od dosadašnjih OHCI, UHCI i EHCI arhitektura koje su kontrolisale USB 2.0 i starije portove xHCI ima veliki broj prednosti. Nova arhitektura omogućava efikasnije operacije, minimizacija pristupu memoriji kada je port u “idle” stanju, eliminišu se upis u registre, a minimizuje čitanje pri normalnim transferima podataka… Ovo je isto kao i kod Z87, a razlike između Z87 i B85 treba tražiti na OC funkcionalnostima CPU-a i memorije, kao i podršci za x16, odnosno x8/x8 grafičke konfiguracije. Takođe, nema previše smisla koristiti „otključane“ procesore, jer B85 poseduje limitacije i kada je overklok u pitanju, te se ovaj potencijal ne može iskoristiti na B85 pločama, tj. overklok se svodi na manipulaciju magistralom, a ne množiocem.

      Broj SATA portova je ostao isti (maksimalno šest), ali je za razliku od ostalih čipsetova nove generacije Intel odlučio da tih šest portova rasporedi, pa su četiri po bržem SATA 6 Gb/s, a dva po sporijem SATA 3 Gb/s standardu. Takođe, za razliku od serije 7 gde je u B i Q čipsetovima postojala nativna podrška za PCI slotove, toga više kod serije 8 nema. Ne sumnjamo da će dodatnim kontrolerima moći da se obezbedi i po koji PCI slot, ali je Intel jednom za svagda rešio da “ubije” ovaj prastari interfejs. Takođe, kontrole digitalnog interfejsa je pomerena u sam CPU, što nije bio slučaj kod serije 7. Napomenućemo da B85 nema „Lake Tiny“ tehnologiju, koja je u suštini optimizacija za rad SSD-ova (napajanje i performanse).  

      CPU je i dalje zadužen za PCI Express konekcije, pa ćemo podsetiti da je na taj način obezbeđeno 16 PCI Express 3.0 linija u verziji x16, bez mogućnosti deljenja na x8/x8 ili više slotova. CPU, kao što smo napomenuli kontroliše i tri nezavisna displeja, a tu su i dva kanala ka DDR3 memoriji sa nativnom podrškom za DDR3 1600 MHz. Možda i najveći problem kod B85 je i podrška za memoriju, jer ploče kroz čipset u najvećem broju neće podržavati radne taktove više od 1600 MHz, bez overkloka magistrale, čime se radne frekvencije značajno umanjuju, a samim tim dobijamo sporiji RAM koji koristi integrisana grafika, što može negativno da utiče na njene performanse.
      Komunikacija procesora sa čipsetom se, kao i dosad obavlja preko FDI i DMI 2.0 interfejsa. Čipset daje dodatnih osam PCI Express 2.0 linija, do 16 USB portova i šest SATA portova. Tu su i Intel HD Audio, kao i Gigabitni LAN, ali su izostale tehnologije poput Intel Smart Response Technology (SSD keširanje), kao i RAID podrška, a kao opcija mogu doći dodaci iz Intel Small Business Advantage serije. Uz sve pomenuto postignuta je i dodatna efikasnost na polju potrošnje, pa novi čipsetovi troše osetno manje, što bi posebno trebalo da se odrazi na autonomiju kod mobilnih verzija.
      [modul]specifikacija=3889[/modul] TUF komponente
      Kao što smo napomenuli, Vanguard B85 ne spada u premijum modele pre svega jer je ideja vodilja bila da se određene stvari ponude korisnicima koji ne raspolažu velikim količinama novca. Ovo znači i da je pakovanje trpelo, pa pored same ploče, DVD-a sa drajverima i softverom dobijate SATA kablove, obloženi limčić i TUF nalepnicu. Nema USB 3.0 ličića za zadnji ili prednji panel, wireless modula i sličnih kontrolera koji dolaze u paketu sa skupljim modelima. Sa praktične strane ovo pozdravljamo, jer dodaci poput onih koji smo naveli uglavnom izazovu oduševljenje dva minuta nakon otvaranja kutije, i onda skupljaju prašinu u istoj narednih godina.  

      Sama ploča poseduje standardni TUF izgled, braon lak i kombinaciju elemenata vojničkih boja (SMB, crno i braon), kao i komponente koje zadovoljavaju “vojničke” standarde (stabilnost, kompatibilnost i izdržljivost).  

      Ovaj model ne dolazi sa termalnim oklopom, ali je opremljen senzorima koji u kombinaciji sa Thermal Radar Core tehnologijom nudi napredni sistem kontrole hlađenja. Ova tehnologija nudi kontrolu rada ventilatora, automatsko podešavanju u zavisnosti od temperature, kao i mogućnost procene rada procesora u zavisnosti od napona koji isti dobija i temperature koju pritom disipira. Na ovaj način se rada ventilatora prilagođava vašim potrebama i vašem radu.  

      Sama matična ploča poseduje stvarno vrhunske komponente, a CPU napajanje strujom se filtrira kroz četiri faze, što nije šampionski, ali je dovoljno za prosečne rezultate. Ipak B85 ograničava OC u velikoj meri, pa je ovaj potez logičan. S druge strane za CPU napajanje se brine dodatni osmopinski konektor koji obezbeđuje dodatno napajanje za Turbo i OC frekvencije, pa ovo nikako ne treba zanemariti. Digitalna naponska jedinica je podeljena u dva dela, upravno postavljena, pri čemu su MOSFET i mikroprekidači prekriveni elementarnim pasivnim hladnjacima.  

      Dodatna faza naponske sekcije zadužena je za RAM koji je čipstom ograničen na 1600 MHz, ali tokom OC-a ASUS dozvoljava i 3200 MHz. Verujemo da je ovo više marketinški trik nego realna mogućnost jer naša memorija koja je deklarisana na 1866 MHz nije mogla da pređe 1600 MHz, što je ograničenje čipseta. Sa ukupno četiri DIMM slota, vaš sistem možete opremiti sa maksimalno 32 GB što je i više nego dovoljno za većinu korisnika.  

      Proširenje karticama omogućeno je zahvaljujući ukupno četiri slota: 1x PCIE 3.0 x16, 1x PCIE 2.0 x16 (x4), 1x PCIE 2.0 x1 i 1x PCI. CrossFire je podržan, ali imajte na umu da je drugi slot ograničen na x4 protok po PCI Express 2.0 standardu što umnogome ubija performanse, pa ovo najiskrenije ne preporučujemo.  

      Kako smo i navikli od jedne TUF ploče, na raspolaganju je veliki broj konektora za ventilatore, pa pored onog namenjenog CPU kuleru, tu je još četiri strateški raspoređenih četvoropinskih konektora. Ovo znači i da je preko svakog konektora moguća kontrola obrtaja, što je za svaku pohvalu, a i u skladu sa nivoom kontrole koji nude TUF modeli.  

      Zadnja strana nudi standardni set konektora za napredne modele. U prevodu, pored DVI i VGA, tu su i HDMI i Display port konektori, a od šest USB-ova, četiri podržavaju standard treće generacije. Za periferije starije generacije tu je jedan PS/2 port, a za audio se brine šest analognih konektora, dok ćete za digitalni S/PDIF izlaz morati da koristite interni header. Preko internih headera možete povezati i šest SATA uređaja (dva po SATA 6 Gb/s, što je i više nego dovoljno), dva USB 3.0 i dodatnih šest USB 2.0. Takođe ASUS je posebno ponosan na zaštitu od elektrostatičkog pražnjenja kojom se onemogućava oštećenje kontrolerskih čipova.
       Standardni UEFI BIOS, sa TUF skinom je implementiran kod ovog modela, a to znači i veliki broj naprednih opcija koje su na raspolaganju prosečnom korisniku. Iako je B85 nazivno trebao da onemogući OC, sa ovim modelom imate opciju promene množioca kod “K” procesora, pa overklok nije nešto od čega se treba pozdraviti. Zbog nešto slabije naponske jedinice ne računajte na astronomske domete, ali ćete bez ikakvih problema ostvariti soledne OC rezultate. Problem može biti memorija koja u našem slučaju nije uspela da se mrdne sa 1600 MHz, što doduše može i biti ograničenje povezano sa verzijom BIOS-a i ispravljeno u nekoj od narednih iteracija.
       



      U paketu dolazi veliki broj dodatnih aplikacija, što smo i navikli od ASUS-a, a preko AI Suite 3 prići ćete Thermal Radar aplikaciji i moći ćete u sitna crevca da podesite hlađenje sistema, reakcije na određene temperaturne promene, kao i da u zavisnosti od dosadašnjeg ponašanja odredite optimalan rad ventilatora.  



      Ono što je izostalo je opcija za automatski overklok, bilo kroz OS, bilo kroz BIOS, ali smo naišli na nešto što se zove GPU Boost koji je radnu frekvenciju internog GPU-a podigao na 1300 MHz, a pritom se i takt CPU-a (Turbo) podigao na 4,2 GHz, pa se u testovima vide posledice više frekvencije, ali i nižeg radnog takta RAM-a u aplikacijama koje su osetljive na isti (AIDA i GPU performanse – igre).  


      Umesto da dobijemo samo GPU Boost bili smo počašćeni osetno višom CPU frekvencijom koja je postignuta pomeranjem množioca na 42, što bi trebalo da bude onemogućeno na B85 pločama. S obzirom na to da je i Gigabyte G1.Sniper B5 imao iste mogućnosti počinjemo da sumnjamo da proizvođači petljaju nešto sa kontrolerima kako bi omogućili stvari koje Intel ne dozvoljava. Ili se vrši preskakanje određenih ograničenja hardverskim putem, ili se koriste hijerarhijski jače kontrolerske logike koje se samo nazivno deklarišu kao slabije kako bi se i slabije ploče bolje pokazale i prodavale.  


       
       [modul]test=334[/modul] [modul]test=335[/modul]  Bilo kako bilo, pred nama je B85 ploča koja ima mogućnosti OC-a i vrhunski set komponenata. U pitanju je sasvim solidan nivo opreme dovoljan za prosečnog korisnika, te ova matična ploča bez ikakvog problema može da parira mnogo skupljim modelima u svim osnovnim zadacima. No, ona jednostavno nije opšteg usmerenja, pa ćemo lako detektovati područja u kojima je načinjena jedna ili druga vrsta kompromisa, koji sa druge strane uopšte ne moraju da budu shvaćeni kao kompromisi, u zavisnosti od korisnikovih potreba. Da li će vam toliko smetati što od ukupno šest SATA konektora “samo” četiri rade po 6 GB/s, te da vam memorija radi na maksimalno 1600 MHz. Da ne govorimo o dva ukupno četiri USB porta manje od onoga što nudi Z87.
       

      Tu je i ograničenje po broju PCI Express linija, u konkretnom slučaju nerealno omogućenom CrossFire, pri čemu će druga kartica biti prilično ograničena zbog CPI Express 2.0 x4 podrške, što je interfejs koji će jačim karticama onemogućiti da se dovoljno “razmašu”, pa se poenta ukrštanja dve kartice gubi. A sada se počešite po glavi i dobro razmislite koliko vaših prijatelja ima CrossFire/SLI konfiguraciju, i koliko je realno da je i vi nabavite u nekom trenutku? Odgovor na prvi deo koji ćete dobiti će verovatno biti u “manje od 3” kategoriji, dok će za drugi deo, ako iskreno odgovorite biti “nije realno”.

      Jednostavno ASUS je ponudio matičnu ploču za ciljanu publiku. Sa ovim modelom, kao i sa ostalim pločama iz TUF serije imate 5 godina garancije! Kada na to dodate performanse koje su na default setovanjima ekvivalentne dobrom delu Z87 matičnih ploča, eto vam ploče koju definitivno treba da uzmete obzir ukoliko planirate da sklopite Haswell sistem, a ne želite da vam pola bubrega otpadne na matičnu ploču.
      Za: – TUF komponente – 5 godina garancije – pristupačna cena – solidna oprema – napredna kontrola hlađenja
      Protiv: – manji broj konektora nego kod ATX modela – RAM ograničen na 1600 MHz
      Matičnu ploču na test ustupio ASUS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test