Nebojša Todorović
Asus X99-A II je naslednik originalnog X99-A modela, ali je unapređen tako da sada više podseća na Pro model. Ovo je prva u nizu velikog broja matičnih ploča sa Intel X99 koje će Asus predstaviti, ali je dobra vest da će doneti unapređenja bez povećanja cene. U svakom slučaju, Asus X99-A je model je smešten u standardnu kategoriju u ponudi tajvanske kompanije i nije deo RoG ili TuF familije.
Na polju dizajna, Asus nije rešio da menja imidž svojih Intel X99 ploča Kombinacija crne i bele boje uz sive detalje je pun pogodak i možemo reći da je X99-Pro ploča vrlo atraktivna. Hlađenje ploče je izvedeno preko četiri odvojena aluminijumska tela.
Za razliku od Deluxe modela, oni nisu spojeni putem heatpipe-ova, međutim ne verujemo da to čini bitnu razliku u praksi. Pritom se duž leve ivice ploče nalazi plastični oklop koji je postao obavezan deo aktuelnog trenda.
Gornjim delom ploče dominira veliko LGA2011-3 ležište za procesore koje podržava najnovije Broadwell-E modele, ali i Haswell-E. Kako montaža ovih ogromnih procesora može da bude nepraktična, Asus je isporučio specifičan okvir, odnosno alat za ugradnju procesora kako bi osigurao da se nijedna komponenta ne ošteti.
Oko soketa se nalazi prilično kompleksna naponska jedinica koja filtrira napon prema procesora u osam faza. Zavojnice su izuzetno kvalitetne, a uparene su sa 10K Black Metallic kondenzatorima. Veoma bitan detalj je International Rectifier IR3550M kontroler sa podrškom za osam faza u nativnom obliku, što znači da nema potrebe za dablerima kao kod Gigabyte X99-SOC Force modela.
Takođe, tu je i Digi+ VRM sa oznakom ASP 1257 koji se nalazi često na drugim High-End matičnim pločama. Osam DIMM slotova se nalaze raspoređeni u dve grupe oko četiri sa leve i desne strane procesorskog ležišta. Za kontrolu napona prema njima se brine takođe Digi+ sa oznakom ASP 1250, kao i IR3553M.
Donja ivica štampane ploče otkriva prekidače za paljenje i reset računara, POST ekran i CMOS taster. Ovo su najbitniji dodaci za svakog entuzijastu kome hardver provodi više vremena na stolu nego unutar kućišta.
Asus X99-A II je dobro opremljen konekcijama. Tu je 10 SATA 6 Gbps portova od kojih dva mogu da se iskoriste kao jedan SATA Express 10 Gbps. Prisutan je M.2 slot kao i ranije sa podrškom za PCIe X4 32 Gbps režim rada, a još bitnije tu je U.2 priključak za NVMe uređaje. Stoga, ovde možemo da vidimo veliko unapređenje u odnosu na stari “A” model.
Asus je kod X99-A II ploče potpuno eliminisao klasične PCI slotove. Prisutna su dva PCIe x1 slot, a tu je još četiri velika PCIe slota. Međutim tri su predviđena za korišćenje sa grafičkim kartama i podržavaju PCIe 3.0 x16 režim (uz odgovarajuće procesore sa 40 PCIe linija), dok je četvrti PCIe 2.0 x4.
Audio sekcija kod ove serije nosi naziv Crystal Sound 3, a radi se o prilično sličnom rešenju kao i kod skupljih modela. Očekivano, upotrebljeni su ALC 1150, Texas Instruments pojačalo i kvalitetni Nichicon kondenzatori. Moramo da pohvalimo “de-pop” strujno kolo koje blokira pucketanje zvučnika kada pokušavate da ga povežete sa konekcijama na panelu. Osim što odlično radi, sačuvaće vam uši i zvučnike ukoliko ostanu pojačani u većoj meri. Kao i ostali modeli sa Crystal Sound 3 tehnologijom, i X99-A II ima kanale smeštene u različite nivoe štampane ploče kako bi se izbegao neželjeni “crosstalk”.
Zadnji panel je mnogo bolji u odnosu na prethodnika. Tu su po četiri USB 2.0 i USB 3.0 konektora. Još bitnije, najnoviji dodatak su dva USB 3.1 priključka od kojih je jedan Type-A, a drugi Type-C. Ovo je veliko unapređenje iako možda na prvi pogled ne deluje bitno.
Pored njih, implementiran je LAN konektor iza kojeg stoji standardni Intel I218V kontroler. Ne treba zaboraviti ni kombinovani PS/2, pet analognih i jedan S/PDIF priključak. Na kraju, u tradicionalnom Asus maniru, ugrađen je i Bios Flashback prekidač koji je postao pečat kompanije.
[modul]specifikacija=9015[/modul]BIOS
Izmene na Biosu ploče su izključivo vizuelni, bez ikakvih izmena u funkcionalnosti. UEFI Bios je fantastičan i malo ko će imati bilo kakvu primedbu na Asusovo rešenje. Jednostavno, na ovom polju kompanija jako dugo prednjači i zaista sa svakim novim modelom njihov bios je sve bolji. Dizajnom, interfejs se uklapa sa ostatkom ploče, a osim vizuelne komponente, mogućnosti su jednako impresivne.
Tu je niz automatskih overklok opcija, ali i ručnih podešavanja u sitne detalje. Sistem je sposoban da sam overklokuje procesor, podesi brzine ventilatora, napone i sve ostalo, a korisnik samo da “naruči”. Pritom, Asus nije na račun toga oduzeo korisnicima koji vole da svaku stavku ponaosob prilagode sami, već je i to opcija za one koji sebe smatraju naprednim korisnicima.
Asus nije menjao pakovanje, a realno gledano za time nije ni bilo potrebe. Suštinski dodat je samo sufiks u oznaci i manje-više sve je ostalo isto. Informacije o proizvodu koji se nalazi unutra su prilično detaljne, sa sve zadnjom stranom koja je načičkana raznoraznim specifikacijama, spiskom implementiranih tehnologija i mnogim drugim stavkama.
Prvo što smo našli od opreme su standardni dodaci poput dokumentacije i diska sa drajverima.
Kako je reč o budžetski orijentisanom modelu Uz X99-A stiže četiri SATA kabla, umesto osam ili više kod Pro i Deluxe verzije. Tu je SLI kabl, kao i adapteri za povezivanje kablova kućišta kao što su “power”, “reset”, audio i sl.
Na kraju, tu je i zaštitni lim za zadnji panel koji je crne boje i ima odbojnike sa zadnje strane kako biste lakše montirali ploču i kako bi se smanjile vibracije. Obeleženi su USB Bios Flashback USB port i taster što je svakako koristan detalj.Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i7 6900K Matična ploča: ASUS X99-A II RAM: 2 x 8 GB DDR4 Kingston HyperX Beast 3000 MHz HDD: Crucial MX100 512 GB VGA: Nvidia GeForce GTX 780 Ti Napajanje: Cooler Master V1200 Platinum Drajveri: NVIDIA ForceWare 344.65
[modul]test=465[/modul][modul]test=466[/modul]Asus X99-A je bila odlična matična ploča za LGA2011-3 procesore. Asus X99-A II je još bolja i modernija ploča. Nije reč o novom proizvodu, već o nadograđenom modelu koji je imao uspešan tržišni život. Iako su noviteti suptilni treba imati u vidu da Asus ne nudi X99-A II onima koji već imaju neki od Asusovih X99 modela.
Suprotno tome, Asus X99-A II je idealan za nove korisnike koji u ovom trenutku planiraju da sklope LGA2011-3 mašinu i traže naprednu matičnu ploču po pristojnoj ceni. Stabilnost, kvalitet izrade i odlične mogućnosti su preuzete od prethodnika, a uz dodatak USB 3.1 podrške, U.2 konektora i novog Crystal Sound 3 zvučnog podsistema Asus X99-A II je pravi izbor ukoliko ne želite da potrošite previše novca na neki od najskupljih modela.
Prednosti:– USB 3.1 i U.2 podrška- Crystal Sound 3- Cena- Kvalitetne komponente
Nedostaci:
-Bez posebnih nedostataka
Uređaj na test ustupio ASUS.
Asus X99-A II
Intelov X99 čipset je predstavljen pre gotovo 2 godine i nije dobio, niti će uskoro dobiti naslednika. Jednostavno LGA2011 platforma ima drastično duži životni ciklus u odnosu na "mejnstrim" orijentisan LGA115x. U skladu sa tim proizvođači moraju ozbiljno da se pozabave nadogradnjom svojih matičnih ploča kako bi one ostale u koraku sa vremenom. Pre dve godine, Asus je ponudio ogroman asortiman X99 ploča, ali je vreme da se one osveže.