Intel Z170 čipset je naslednik Z97 platforme, ali ima niz promena koje su izvršene kako bi se matične ploče bazirane na njemu učinile što modernijim. Pre svega, sam Z97 nije bio pravi novi čipset, jer je reč o blago unapređnom Z87. Sa druge strane, Z170 je kompletno novi komad silicijuma.
Prvo što možemo da primetimo je nova verzija DMI-a (Direct Media Interface) koji predstavlja magistralu kojom se obavlja komunikacija između procesora i čipseta. Intel je dogurao do DMI verzije 3.0 koja sada omogućava vezu od 8 GT/s umesto dosadašnjih 5 GT/s. Povećan je i maksimalni broj USB 3.0 portova za koje se brine čipset i to sa 6 na 10 što je svakako dobrodošla novost, pa ćemo verovatno sve manje viđati USB 2.0 na matičnim pločama sa Z170 čipsetom, a ne bi nas čudilo da budemo upravo sa ovom generacijom ploča svedoci tranzicije u kojoj će USB 2.0 otići u zaborav.
Ne bi nas čudilo da upravo sa ovom generacijom ploča budemo svedoci tranzicije u kojoj će USB 2.0 otići u zaborav
Pored ovih promena tu je ubačena podrška za USB 3.1 Gen2, kao i Intelov Smart Sound koji praktično donosi hardversku podršku za glasovne komande, kao i tehnologije za procesiranje zvuka kao što su Dolby, DTS Studio Sound i Waves MaxxAudio. Pritom, Intel naglašava da to nije kraj i da će se lista proširiti sa vremenom. Razlog leži u činjenici da je očigledno sam hardver spreman za mnogo više, a da će se podrška naknadno proširiti.
Najbitnija promena se dešava na nivou broja dostupnih PCIe linija (lane-ova) koje su bile veoma ograničavajuć faktor čak i kod najboljih Z97 ploča. Jednostavno, Z97 čipset je mogao da pruži “svega” 8 PCIe 2.0 linija, dok Intel Z170 ima čak 20 PCIe 3.0. Ipak, imajte u vidu da Intel ne želi da ugrozi svoju LGA 2011-3 platformu, tako da što se grafičkih slotova tiče i dalje koristi onih 16 koji se nalaze u samom procesoru.
Z97 čipset je mogao da pruži “svega” 8 PCIe 2.0 linija, dok Intel Z170 ima čak 20 PCIe 3.0
Dakle, dodatnih 20 PCIe 3.0 lane-ova se koristi za sve ostale potrebe, što znači da će se kod mnogih ploča koristiti sa dodatne PCIe slotove koji će se koristiti za SSD-ove, kao i M.2 i slične interfejse koji se koriste za brze uređaje za smeštanje podataka. Dakle, iako čipset i CPU zajedno mogu da imaju tehnički gledano 36 PCIe 3.0 lane-ova, za potrebe grafičkih kartica će se koristiti 16 iz CPU-a.
Na kraju, tu je i podrška za DDR4 memoriju i možemo reći da je DDR4 konačno napravio prvi korak silaska u masu, jer je do sada bio rezervisan samo za elitnu X99 platformu. Treba imati u vidu da će biti ploča koje će imati i podršku za DDR3L iliti starije, ali “low-voltage” module, ali će to biti samo neki modeli. Srećom, cene sporijih DDR4 modula su relativno razumne, tako da možemo da kažemo da prelazak neće biti previše bolan.
Što se procesora tiče, nove ploče poseduju LGA 1151 soket, koji nije unazad kompatibilan sa LGA 1150 procesorima, već isključivo sa novim Skylake baziranim modelima. Trenutno su za desktop dostupna dva modela, a to su Core i7 6700K i Core i5 6600K.Krenućemo sa najopremljenijim modelom čiji je sufiks Deluxe. Asus naravno u kutije ovakvih modela smešta dugačak spisak dodatne opreme što ne čudi s obzirom na to da je Z170-Deluxe prepun funkcionalnosti kakvim ne može da se pohvali ni mnogo X99 matičnih ploča.
Od zanimljivih i novih dodataka, spomenuli bismo poseban “alat” za ubacivanje procesora koji služi da budete sigurni da ste ga dobro ubacili u ležište, a sam alat ostaje tu i nakon ubacivanja proceosra i predstavlja dodatno osiguranje. Takođe, tu je i takozvani Hyper Kit koji omogućava da M.2 slot pretvorite u U.2 konektor koji omogućava da povežete 2.5-inčne NVM Express SSD-ove sa U.2 interfejsom i pritom ostvarite “bandwidith” od 32 Gb/s. U pakovanju se nalazi i nova antena koja iako ima stari dizajn, sada poseduje tri priključka, zbog toga što Z170-Deluxe poseduje dvokanalni 3×3 802.11 AC WiFi modul za koji Asus tvrdi da je nabrži na tržištu.
Sama ploča izgleda odlično i neverovatno podseća na X99-Deluxe model. Jedna ivica se krije kompletno iza perla-belog plastičnog oklopa. Naponska jedinica je tipično Asusovski kompleksna sa filtracijom napona u 20 faza, novim 5-Way optimizacijom, Digi+ i TPU jedinicama. Novitet je izdvojeni BCLK generactor koji omogućava povećanje base kloka u vrednosti od 400 i više megaherca čime može da se kaže kako se overklok putem povećanja takta magistrale polako vraća na scenu, nakon više godina gde smo bili srećni ukoliko povećamo BCLK za nekoliko MHz.
Sama ploča je do grla opremljena velikim brojem slotova i konektora. Tu su četiri DIMM slota za DDR4 module maksimalnog takta do čitavih 3733 MHz sa podrškom za dual-channel režim rada. Takođe, prisutno je šest SATA 6 Gbps konektora sa još dodatna dva koji formiraju SATA Express 10 Gbps. Kao i M.2 koji se oslanja na PCIe lane-ove samog Z170 čipseta, tako da podržava uz Hyper kit i konverziju U.2.
Pored tri PEG 3.0 slota od kojih prva dva mogu da rade u x16 i x8 režimu, dok je treći ograničen na x4. Takođe, tu su još četiri PCIe x1 slota za proširenje funkcionalnosti PC-a. Asus je unapredio svoju integrisanu zvučnu platformu koja sada nosi naziv Crystal Sound 3. Ništa se mnogo nije menjalo u odnosu na prošlu generaciju, ali je redukovana količina šuma i SNR je povećan na 112 dB, ali se i dalje koristi Realtekov ALC1150.
Zadnji panel je, kao što smo i očekivali predivan u smislu da nudi sve što je potrebno i najzahtevnijim korisnicima. Tu je 6 USB 3.1 konektora i Asus gotovo da ima monopol na USB 3.1 kontrolere, jer je postao vlasnik ASMedie, pa je mnogim kompanijama Intel jedina alternativa. Osim toga, tu je i jedan USB 3.0 konektor, kao i jedan USB 2.0 sa USB Flashback funkcijom. Prisutna su i dva LAN ulaza iza kojih stoje Intel kontroleri, S/PDIF, šest audio 3.5mm konektora i tri priključka za antene WiFi i BlueTooth modula. Od video izlaza su na raspolaganju DisplayPort i HDMI što je napametniji izbor. Istakli bismo USB 3.1 Type-C čija je karakterističnost pored malih dimenzija to što može da uđe u slot kako god ga okrenuli poput Lightning konektora.
Na kraju tu su i tasteri za paljenje i reset PC-a, kao i ClrCmos prekidač duž donje ivice štampane ploče, a ne smemo zaboraviti ni uvek korisni POST ekran. Kao i obično, Deluxe model iz bilo koje kategorije spada u tipične “savršene” ploče za one koji vole da imaju sve tehnologije na dohvat ruke i nisu opterećeni RoG pedigreom.
Asus Z170-A je prizemniji model od Deluxe varijante što se vidi po pakovanju, a posebno propratnoj opremi koja je znatno uobičajenija. Iako ne možemo reći da je i ovaj model spartanski opremljen kako to Asus ume da učini.
Asus Z170-A je nešto jednostavnija varijanta Deluxe modela, ali je jasno da su nastali na istoj osnovi. Tu je bela plastična zaštita na levoj ivici štampane ploče, koja je doduše nešto manja i prekriva praktično samo konektore na panelu. Naponska je manje složena od Deluxa, ali i dalje jako dobra, posebno kada se uzme u obzir da je reč o standardnoj liniji matičnih ploča. Ipak, Asus je i kod ovog modela ugradio eksterni BCLK generator, tako da će biti moguć overklok preko BLCK-a u primetno većoj meri nego kod prethodne generacije.
Konfiguracija i izbor slotova je gotovo identičan kao i kod Deluxe verzije uz tek par izmena. Jedan PCI-Express x1 slot je zamenjen sa klasičnim PCI, dok su svi drugi ostali nepromenjeni. Takođe, Z170-A poseduje dva SATA 6 Gbps slota manje, ali su tu i dalje četiri odvojena i dva koja su deo SATA Express konektora. Naravno, nije izostavljen ni M.2 X4 32 Gbps, ali se u pakovanju ne dobija Hyper Kit, tako da ćete morati da ga potražite odvojeno ukoliko želite U.2 konektor na vašoj ploči.
Izostao je WiFi modul koji je prisutan kod Deluxe verzije, kao i dodatni LAN kontroler, kao i prekidači za paljenje/reset i POST ekran. U ostalim aspektima ploče su praktično iste. Crystal Sound 3 je tu u neizmenjenoj varijanti, pa će zvuk na izlazu biti odličan.
Zadnji panel je odličan i ovde, ali malo skormniji. Najveća razlika je na polju USB konektora, jer su prisutna po dva USB 2.0, USB 3.0 i USB 3.1 od kojih je jedan Type-C. Prisutno je pet 3.5mm audio priključka kao i S/PDIF. Postoji i jedna prednost koju Z170-A ima, a to je činjenica da poseduje sva četiri tipa video izlaza, odnosno D-Sub, DVI, HDMI i DisplayPort. Naravno, ova ploča poseduje jedan LAN iza koga stoji Intel I219V kontroler.
Posle Z170-Deluxe i Z170-A ploče teško je ostati impresioniran, ali Z170-P je sjajna matična ploča koja će ipak, kao i Z170-P naći put do većeg broja koriniska zbog činjenice da ima kvalitet, ali daleko pristupačniju cenu. U prevodu, spada u “value for money” kategoriju. Pakovanje je stoga siromašnije, kutija manja, a spisak dodatnih mogućnosti i opreme kraći. Međutim, ukoliko ne patite od toga da imate apsolutno svaku novotariju Z170-P predstavlja zdravorazumski izbor.
Ploča ima pune ATX dimenzije, a podseća na standardne modele iz Z97 serije. Asus je za ovu klasu ploča praktično rezervisao crno-zlatnu kolornu šemu. Ploča nema neke dodatne detalje, poput kompleksnog rashladnog sistema, oklopa i sličnih sitnica koje povećavaju cenu na račun boljeg imidža. Reč je o jednostavnoj i funkcionalnoj ploči koja žrtvuje određene funkcionalnosti zbog pristupačnosti, pritom čuvajući kvalitet i pouzdanost na koju nas je navikao Asus.
Naponska jedinica je izvedena jednostavno u osam faza, sa Digi+ VRM-om i sve je smešteno ispod jednostavnog hladnjaka bez heatpipe-ova i sl. oko LGA 1151 soketa za procesor. Tu su četiri slota za DDR4 RAM maksimalne brzine do 3466 MHz.
Što se slotova tiče, Z170-P je skroman sa izborom što se tiče grafičkih karti, jer ima jedan PEG 3.0 x16 slot i jedan koji može maksimalno da radi u x4 režimu. Ipak, to znači da je barem CrossFire podržan, jer GeForce modeli za SLI zahtevaju da drugi slot radi minimalno u x8 režimu. Treba pomenuti i po dva PCIe x1 i klasična stara PCI slota, a smatramo da je vreme da PCI polako predstane da se ugrađuje u modele ove klase.
Audio sistem nije Crystal Sound brendiran, ali je reč o solidnom rešenju koje je ipak nešto bolje od generičkih. Tu je nekoliko Nichicon kondenzatora, postoji EMI zaštita i kanali su razdvojeni po slojevima PCB-a. Sa druge strane, nema pojačala i posebnih OPAMP-ova i sl. U svakom slučaju, korektno rešenje, a jedino što nam se ne dopada je to što se zasniva oko Realtek ALC887 čipa i smatramo da je Asus mogao da ipak odabere ALC1150.
Sa druge strane, jasno se vidi prednost Z170 čipseta koji poseduje M.2 slot u x4 varijanti sa podrškom za maksimalni protok od 32 Gbps. Šteta što Asus samo uz Deluxe model isporučuju Hyper kit sa U.2 konektorom. Nadamo se da će omogućiti njegovu kupovinu odvojeno od same ploče. Model sa P sufiksom takođe ima relativno limitiran broj SATA 6 Gbps kojih ima četiri.
Zadnji panel nema pregršt konekcija, već je ograničen na po dva USB 2.0, USB 3.0 i jedan USB 3.1 Type-C kojii može da se poveže kako god da ga okrenete. Tu su DVI i HDMI što se video izlaza tiče, kao i jedan LAN priključak koji pogoni Intelov I219V kontroler. Tu su i dva neočekivana poteza od strane Asusa. Prvi je implementacija dva PS/2 porta umesto kombinovanog, a drugi je postavka od svega tri 3.5mm audio konektora bez S/PDIF-a.
Što se istaknutih i specifičnih karakteristika P modela tiče, mogli bismo da zaključimo da je sufiks nastao kao skraćenica od “Protection”, jer je ploča veoma dobro zaštićena. Tu su ESD zaštite, kompleksna kola za prenaponsku zaštitu, kao i LAN Guard električno kolo koje štiti od elektromagnetnih interferencija, statičkog elektriciteta i mnogih drugih nepredviđenih situacija.
Sva tri modela imaju praktično isti UEFI bios, uz razlike u opcijama vezanim za specifični hardver po kome se ove ploče razlikuju. Screenshotovi koje smo mi napravili su od Deluxe verzije. Same opcije koje su zajedničke za platformu su identične kod svake ploče. Bios je praktično isti kao i kod X99 modela što se tiče organizacije i vizuelnog aspekta. Poslovično dobar UEFI Bios je intuitivan, praktičan i nudi veliki broj mogućnosti svih vrsta. Asus ne menja nešto što je već dobro, tako da su za celu serije Bios i sve njegove opcije identični. Naravno, podrazumeva se da to ne važi za podešavanja za neke od hardverskih specifičnosti.
Tu je niz automatskih overklok opcija, ali i ručnih podešavanja u sitne detalje. Sistem je sposoban da sam overklokuje procesor, podesi brzine ventilatora, napone i sve ostalo, a korisnik samo da “naruči”. Pritom, Asus nije na račun toga oduzeo korisnicima koji vole da svaku stavku ponaosob prilagode sami, već je i to opcija za one koji sebe smatraju naprednim korisnicima. Iznenađujuće je koliko je Asus unapredio “klasičnu” seriju matičnih ploča na polju overklok opcija koje su iz generacije u generaciju sve bolje i mogu komotno da se nose sa RoG predstavnicima.
Test konfiguracija:Intel Core i5 6600K4 x 4 GB Kingston DDR4 2133 MHz BeastAsus Z170-Deluxe, Z170-P, Z170-AOCZ Arc 100 256 GBOCZ Fatal1ty 750W
[modul]test=423[/modul][modul]test=424[/modul]Sve tri ploče su u radu pokazale stabilan rad, nizak stepen zagrevanja što smo i očekivali od modernog hardvera koji ne donosi neku veliku revoluciju na polju tehnologije. Što se overkloka tiče, sve ploče su sa našim testnim Core i5 6600K stale na sličnom maksimalnom taktu od oko 4500 MHz. Stoga, ukoliko vam je bitan overklok i na osnovu njega donosite odluku, nema potrebe da se previše opterećujete, jer ni sa jednom od ovih ploča ne propuštate ništa. Tek pri ekstremnim situacijama bi verovatno složeni i kvalitetni Deluxe model prikazao prednost, ali za normalan OC za svaki dan bilo koja od ovih ploča će biti stabilna na oko 4.4 GHz sa 6600 i 6700K.
Što se funkcionalnosti tiče, naš favorit je, logično, Deluxe model koji poseduje apsolutno sve konektore i priključke koje možete da poželite sa sve fantastičnim WiFi modulom od koga teško da može da se nađe bolji. U svakom slučaju, Z170-Deluxe je pravi izbor za one koji uživaju da imaju sve od mogućnosti koje jedna platforma može da ponudi, a pritom ne žale novac.
Što se druga dva modela tiče, Z170-A nudi 80, ako ne i 90 procenata onoga što ima Deluxe verzija, ali bi trebala da ima znatno nižu cenu. Stoga, predstavlja našu apsolutnu preporuku, jer je zaista sjajan izbor. Sa druge strane, “P” model nije impresionirao i iako će verovatno spadati u pristupačnu kategoriju ploča ipak ima samo četiri SATA konektora, štur je na zadnjem panelu, a nema ni audio sekciju kakvu bismo želeli i verujemo da će u cenovnoj klasi biti boljih izbora, Z170-P više podseća na “velike” B85 modele.
Asus Z170 matične ploče
Kako to obično biva, sa predstavljanjem nove Intel platforme Asus je prvi koji dostavlja svoj "next-gen" hardver. Ne samo to, već kompanija nastoji da predstavi najveći broj modela koji su dostupni još od samog starta. S tim u vidu, u našu redakciju je stiglo čak sedam Asus matičnih ploča sa Intel Z170 čipsetom, čiji prikaz možete da očekujete u predstojećem periodu. Umesto da za svaku uradimo pojedinačni prikaz, krenućemo sa tri modela iz standardne serije.