Asus Z270-A Prime

Asus Z270-A Prime

Nakon što smo se pomalo zaneli vrhunskim modelima matičnih ploča sa novim Z270 čipsetom, red je da se malo vratimo u realnost. Ne toliko da pređemo na slabije verzije čipseta kao što su H270, B270 i B250, to će morati da sačeka još malo. Ipak, dolazimo do prve, da kažemo pristupačnije, Intel Z270 ploče. Upoznajte Asus Z270-A Prime.

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Asus Z270-A Prime izgleda praktično identično kao model prethodne generacije čiji je ova ploča naslednik. Govorimo naravno o Z170-A modelu, a iako dele većinu karakteristika u izgledu, osim novog čipseta tu je nekoliko novih aspekata gde je novi model unapređen.
       asus_z270a_prime_008_s.jpg
      Kao i ranije, upečatljiv je beli plastični oklop koji prekriva panel sa konektorima koji je u potpunom kontrastu sa crnom štampanom pločom i pretežno tamnim elementima izuzev hladnjaka na čipsetu. Raspored elemenata na ploči je jako lepo osmišljen, tako da možemo reći da je “layout” više nego dobar.
       asus_z270a_prime_010_s.jpg
      Zanimljivo je da ova ploča poseduje AuraRGB osvetljenje, pa čak i AuraSync tehnologiju za zajedničku kontrolu osvetljenja svih Asus gejming periferija iako sama ne poseduje dodatno osvetljenje na hladnjacima, već je jedino što svetli leva ivica gde se nalazi audio sekcija. Doduše, postoje modovi kao i kod skupljih modela, ali je površina primetno manja.
      asus_z270a_prime_032.jpg
      ko LGA1151 ležišta za procesore se nalazi 10-fazna naponska jedinica. Istini za volju, reč je o sistemu sa dablerima, ali je i dalje u pitanju solidno rešenje. Upotrebljene su oklopljene zavojnice, kao i 5K kondenzatori što je više nego adekvatno za klasu kojoj ova ploča pripada.
       asus_z270a_prime_016_s.jpg
      Kao i druge matične ploče sa Intel Z270 čipsetom i Z270-A Prime poseduje četiri DIMM slota sa podrškom za DDR4 memoriju. Tu je podrška za “dual-channel” režim, a maksimalni ukupni kapacitet modula koji ploča podržava je 64 GB, dok je maksimalna brzina podržanih modula zvanično 3866 MHz, što je par stotina megaherca manje od Maximus IX modela koje smo nedavno testirali.
       asus_z270a_prime_018_s.jpg
      Što se PCIe slotova tiče, novi Z270-A Prime je bolji i od skuplje “braće”. Tu su tri PCIe slota punih dimenzija. Kako to trend nalaže, Asus je prva dva slota, koji se koriste mahom za grafičke karte, ojačao metalnom konstrukcijom kako bi bio u stanju da pretrpi drastično veće sile nego klasični plastični slotovi. Treba imati u vidu da u skladu sa brojem PCI-Express “lane-ova” koji je isti kao i kod prošle generacije procesora ne mogu svi da rade u x16 režimu. Sva tri velika slota odgovaraju PCI-Express 3.0 specifikaciji i mogu da rade u x16/x1 ili x8/x8 konfiguraciji. Treći je takođe PCI-Express 3.0 i radi u x4 modu. Zanimljivo je i to da su prisutna čak četiri PCIe x1 slota za ostale komponente, dok su Maximusi imali “samo” tri.
       asus_z270a_prime_021_s.jpg
       
       [modul]specifikacija=9093[/modul]Kao i većina drugih matičnih ploča ove generacije, Z270-Prime se takođe u potpunosti oslanja na Intel čipset za potrebe SATA i M.2 konektora. To znači da je raspoloživo šest SATA 6 Gbps priključka, kao i dva M.2 slota.
       asus_z270a_prime_024_s.jpg
      Kao i kod Maximus IX modela, oba M.2 32 Gbps slota su fantastično pozicionirana i podržavaju i najduže kartice. Pritom, iako montaža drugog zahteva vađenje grafičke karte iz slota, ovako pozicionirani M.2 slotovi čine da kartice nikada neće smetati što je veliki plus.
       asus_z270a_prime_019_s.jpg
      asus_z270a_prime_020_s.jpg
      Zadnji panel broji  četiri USB 3.0, kao i dva USB 3.1 porta od kojih je jedan Type-C. Prisutno je pet 3.5mm audio priključka kao i S/PDIF. Postoji i jedna prednost koju Z270-A Prime ima, a to je činjenica da poseduje sva tri tipa video izlaza, odnosno DVI, HDMI i DisplayPort. Naravno, tu je i LAN iza koga stoji Intel I219V kontroler, kao i jedan kombinovani PS/2 port za slučaj da koristite neku od starijih periferija.
      asus_z270a_prime_029_s.jpg 
      Asus je čak i za pripadnika standardne serije obezbedio taster za paljenje ploče, a tu je i MemOK! prekidač. Naravno, ništa “fensi” kao što možemo videti kod Republic of Gamers modela, ali i dalje jednako korisno. Možemo samo da kažemo da nam je žao što je izostavljen POST ekran koji volimo da vidimo uvek na matičnoj ploči.
       asus_z270a_prime_025_s.jpg
      Asus je unapredio svoju integrisanu zvučnu platformu koja i dalje nosi naziv Crystal Sound 3. Ništa se mnogo nije menjalo u odnosu na prošlu generaciju što znači da je tu i dalje Nichicon kondenzatori, de-pop strujno kolo. M , ali je redukovana količina šuma i SNR je povećan na 120 dB (113 dB na line-inu), ali se sada koristi novi osmokanalni Realtek ALC S1220A čip umesto ranije popularnog ALC1150.
      asus_z270a_prime_022_s.jpgAsus Z270-A Prime koristi suštinski identičan UEFI bios kao i ostali modeli iz Republic of Gamers porodice, odnosno kao i sve ostale ploče koje kompanija proizvodi. Naravno, bios za standardne modele ima skin drugačije boje i on kombinuje plavo-crnu kako bi se znalo da nije reč o RoG modelu. Takođe, smanjen je broj overklok opcija i još ponešto.
       bios_asus_z270a_prime_001.jpg
      bios_asus_z270a_prime_002.jpg

      Ipak, sve što je potrebno za overklok je tu i ukoliko ne tražite da podešavate detaljno sublatencije memorije i neke dodatne napone koji će vam služiti samo u ekstremnim situacijama, možete da računate da vam ništa neće nedostajati. Uostalom, većina čak i najnaprednijih korisnika prilikom overkloka za “svaki dan” ostavi ova podešavanja na “auto”.







      Odeljak za praćenje napona i temperature je praktično isti u odnosu na ostale modele, ali je ipak manji broj senzora i konektora za ventilatore smanjio količinu informacija koju možete da dobijete. Ne mnogo, tako da se ne treba previše opterećivati. Sve se pedantno prati i vrednosti svih očitavanja možete paralelno da nadgledate. Tu je i niz dodatnih opcija, među kojima se nalazi odličan sistem za fleš biosa, proveru SPD informacija za memoriju, kao i info o slotovima na ploči gde možete da vidite šta se gde nalazi.



      Pakovanje nije jednolično kao što je to slučaj sa RoG modelima. U stvari, sve standardne ploče iz Asusa imaju slično pakovanje, tako da su tehnički ona uniformne, ali je prednja strana ipak osmišljena tako da ima veliki broj logoa, sliku same ploče i nešto više podataka.
       asus_z270a_prime_001_s.jpg
      Poleđina kutije je sada već kod Asusa takva da nas podseća na ASRock pristup gde je prisutan veliki broj informacija o proizvodu. Ovo govorimo u najboljem mogućem smislu, jer u slučaju da treba doneti odluku na licu mesta, ovakva kutija može mnogo da znači. Istina, mnogo toga je lepo istaknuto u PR svetlu, ali sa druge strane, specifikacije i šema ploče mogu mnogo da pomognu pri donošenju izbora.
       asus_z270a_prime_003_s.jpg
      Očekivano, propratno pakovanje je skromnije nego kod RoG modela i to ne možemo da zamerimo. Svesni smo da je ovde cena imperativ, pa stoga kompanija nije mogla da obezvedi previše lukuza. Pritom, verujem oda mnogima nalepnice i slični dodaci ne znače mnogo, pa je takva odluka bolja za sve. Sve što je neophodno je tu. SATA kablovi kojih ima 3 komada, SLI HB mostič, alat za montažu procesora, dokumentacija, disk sa drajverima i programima i sl.
      asus_z270a_prime_006_s.jpg
       asus_z270a_prime_007_s.jpgTest konfiguracija:
      CPU: Intel Core i5 7600K Matična ploča: Asus Z170-A Prime RAM: 2 x 8 GB DDR4 Geil TridentZ 3200 MHz HDD: Seagate 1TB 7200 RPM VGA: Intel HD Graphics Napajanje: Cooler Master V1200 PlatinumOS: Win 8.1 Pro
       
       
      [modul]test=482[/modul][modul]test=483[/modul]Iako smo očekivali da ćemo dostići ponovo uobičajenih 5 GHz sa testnim Core i5 7600K, ovog puta to nismo uspeli. Sve preko 4800 MHz je remetilo stabilnost sistema, a nismo želeli da prelazimo napon od 1.4 V imajući bi time počeli da prelazimo kapacitet korišćenog kulera (CM 212+ EVO).
      asus_z270a_prime_030_s.jpg
      Stoga, morali smo da se zadovoljimo sa frekvencijom od 4.8 GHz što je sasvim dovoljno, mada verujemo da bi uz više provedenog vremena sa pločom mogli da nađemo scenario gde je magična cifra od 5 GHz stabilna. Ipak, očigledno je potrebno više truda nego sa odličnim Maximusima ili nas je zadesio primerak malo manje voljan za overklok. Uvek može biti i slučaj da neki od narednih biosa to reguliše što bi definitivno moglo da se očekuje.
      cpuz_oc_4800_core_i5_7600k_5.png
      U svim ostalim aspektima, Z270-A Prime će jednostavno nuditi manje zahtevnim korisnicima sve što su ikada poželeli od matično ploče. Nema tu mogućnost da vizuelno impresionira poput skoro predstavljenih Maximusa devete generacije, ali je sasvim sigurno da mnogi više vole suptilno. Pogotovo kada nosi nižu cenu.
      asus_z270a_prime_award_s.JPG
      Prednosti:– Niža cena u odnosu na Maximus modele- Kvalitet izrade i ugrađene komponente- Odličan BIOS- Ojačani PCIe slotovi
      Nedostaci:– Veoma mali osvetljeni deo- U našem slučaju slabiji overkloker od Maximus modela
      Matičnu ploču na test ustupio ASUS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test