ASUS Z87M-PLUS

ASUS Z87M-PLUS

Tri ATX modela kompanije ASUS koje smo vam nedavno predstavili spadaju u tri različite kategorije, kako po ceni, tako i po drugim osobinama. Ono što im je zajedničko je da nude najjači Intel čipset i da im nikako ne manjkaju performanse. Nakon velikana, bar po svojim dimenzijama, model koji vam u ovom mini-bloku o ASUS pločama predstavljamo odaziva se na Z87M-PLUS

    Sadržaj

      Zoran Petrović
      Test: ASUS Z87M-PLUS
      Za razliku od ostatka ASUS modela opremljenih Z87 čipsetom, ovo je prva mATX ploča sa M u nazivu, što bi kupcima u startu trebalo da da do znanja da se radi o manjim dimenzijama. Sa cenom koja je skoro identična kao i kod Z87-C modela, ova ploča ima lepo konkurenciju, i to pod istim brendom. Međutim, mATX dimenzije čine ovu ploču idealnim rešenjem za moćne platforme i HTPC mašine smeštene u mala tiha kućišta koja ne zauzimaju jedan kubni metar pored radnog stola.
      Kao što smo to i navikli, nijedna ASUS ploča nije dizajnirana tek tako, već svaka od njih poseduje tačnu ciljnu grupu, a ni Z87M-PLUS ne odudara od ove politike. Iako je ASUS sa uvođenjem velikog broja novih oznaka uneo malu pometnju (TUF, ROG, WS, DELUXE, L, C, PLUS, PRO, SE…), posebno jer su razlike između pojedinih modela minimalne, hajde da vidimo da li je “PLUS” u oznaci našeg modela tu s razlogom. Naravno, kao i uvek, prvo ide podsećanje na Z87 čipset, sa svojim prednostima.

      Intel Z87 Express
      Sa novom generacijom procesora Intel je predstavio i novi čipset. Opet, nomenklatura se kreće po ustaljenoj praksi, pa imamo čipsetove koji počinju sa 8. Najjači je Z87 Express, a tu su i slabije verzije (H87, Q85, B85…) koje ćemo videti uskoro. Ukratko, Z87 Express ne donosi previše novina sa svoje strane. Prva i najbitnija stvar je izmenjeni soket. Za razliku od LGA 1155, Intel se vratio korenima i predstavljanju novog soketa za svaku generaciju, pa sada novi soket ima oznaku LGA 1150, i broji 1150 iglica. Intel sigurno ima logično objašnjenje zbog čega je ovo potrebno, i zbog čega je soket morao da bude promenjen, ali smo sigurni da je presudila činjenica nekompatibilnosti sa prethodnom generacijom čime se novi korisnici primoravaju da kupuju nove ploče u paketu sa novim procesorima.

      Tu je isti broj USB portova podržan kroz čipset kao i kod prethodne generacije (14), a sada ima dva USB 3.0 porta više, čime dolazimo do maksimalnih šest USB 3.0 portova koje čipset može da obezbedi. Za razliku od prethodne generacije gde su samo USB 3.0 kontroleri bili kontrolisani od strane xHCI, ovaj interfejs je sada zadužen za sve USB portove. Za razliku od dosadašnjih OHCI, UHCI i EHCI arhitektura koje su kontrolisale USB 2.0 i starije portove xHCI ima veliki broj prednosti. Nova arhitektura omogućava efikasnije operacije, minimizacija pristupu memoriji kada je port u “idle” stanju, eliminišu se upis u registre, a minimizuje čitanje pri normalnim transferima podataka…

      Broj SATA portova je ostao isti (maksimalno šest), ali je za razliku od dosadašnja dva SATA 6 Gb/s porta sada moguće da svih šest budu po bržem standardu. Takođe, za razliku od serije 7 gde je u B i Q čipsetovima postojala nativna podrška za PCI slotove, toga više kod serije 8 nema. Ne sumnjamo da će dodatnim kontrolerima moći da se obezbedi i po koji PCI slot, ali je Intel jednom za svagda rešio da “ubije” ovaj prastari interfejs. Takođe, kontrola digitalnog interfejsa je pomerena u sam CPU, što nije bio slučaj kod serije 7.  

      CPU je i dalje zadužen za PCI Express konekcije, pa ćemo podsetiti da je na taj način obezbeđeno 16 PCI Express 3.0 linija u verziji (x16 ili x8/x8 ili x8/x4/x4). CPU, kao što smo napomenuli kontroliše i tri nezavisna displeja, a tu su i dva kanala ka DDR3 memoriji sa nativnom podrškom za DDR3 1600 MHz. Očekivano, unapređeni memorijski kontroler će bez ikakvih problema podržavati i 2133 MHz, a iz Intela kažu da ni barijera od 3 GHz nije nedostižna sa Haswell procesorima… još samo da neko pronađe odgovarajuću memoriju.

      Komunikacija procesora sa čipsetom se, kao i dosad obavlja preko FDI i DMI 2.0 interfejsa. Čipset daje dodatnih osam PCI Express 2.0 linija, do 14 USB portova, od toga maksimalno šest USB 3.0. Čipset daje i šest SATA postova, koji svi mogu podržati SATA 6 Gb/s i biti u SATA ili eSATA izvedbi. Tu su i Intel HD Audio, kao i Gigabitni LAN te tehnologije poput Intel Rapid Storage sa RAID podrškom, Intel Smart Connect i Intel Rapid Start. Uz sve pomenuto postignuta je i dodatna efikasnost na polju potrošnje, pa novi čipsetovi troše osetno manje, što bi posebno trebalo da se odrazi na autonomiju kod mobilnih verzija.
      [modul]specifikacija=5198[/modul] Mini
      Sa mATX dimenzijama pored prednosti smeštanja u manja kućišta dizajnerski timovi imaju probleme i sa pravilnim smeštanjem sve te elektronike na osetno manje dimenzije. U ovom slučaju u startu nam se otelo da Z87M-PLUS deluje kao Z87-C, samo bez dodatna tri PCI slota. I moramo se složiti da nas prvi utisak nije previše slagao, jer su ove matične ploče veoma slične.

      Digitalna DIGI+ naponska sekcija CPU-a počinje sa dodatnim 8-pinskim EATX 12V konektorom odakle se kroz četiri zasebne faze isporučuje procesoru. Za kontrolu se brinu i dodatni TPU i EPU čipovi, a i RAM ima svoju zasebnu, jednofaznu naponsku sekciju. Naravno, oklopljene zavojnice, čvrsti elektroliti i visokokvalitetne komponente pored kvaliteta garantuju i dugotrajnost i prilikom jake eksploatacije. Sve četiri faze CPU napajanja su grupisane levo od soketa i imaju omanji pasivni hladnjak preko MOSFET-ova.


      Desno su četiri DIMM slota koji podržavaju maksimalno 32 GB, sa brzinama do 3000 MHz, što ja za korak iznad u odnosu na Z87-C model. Slotovi za proširenje se sastoje od dva velika PEG (PCI Express 3.0 x16 + PCI Express 2.0 x16 (x4)) slota i dva mala PCI Express 2.0 x1 između njih. Za HDD/SSD opcije se brine šest SATA 6 Gb/s portova raspoređenih na ispom mestu i u istom maniru kao i kod Z87-C modela (jesmo li već napomenuli da ove ploče liče?). Kao i tamo rećićemo da nam se ne sviđa što svi konektori nisu ivično postavljeni jer je tako mnogo lakše organizovati kablove.


      Uz donju ivicu su smešteni headeri za USB, TPM i druge portove, kao i CLR CMOS džamper, a nedostaje nam DirectKey prekidač. Napomenućemo i prisustvo MemOK tastera i GPU Boost prekidača, kao i COM port header, nesretno lociran na sredinu ploče, odmah iznad primarnog PEG slota. Zbog manjih dimenzija redukovan je i broj konektora za rashladni sistem sa pet na tri, ali svi i dalje imaju po četiri pina, pa je kontrola hlađenja umnogome olakšana.

      Zadnja strana nosi identične konektore kao kod Z87-C modela sa dodatkom optičkog S/PDIF porta, što je u skladu sa multimedijalnom namenom ove ploče.Kao i kod prethodno testirane tri ASUS ploče, BIOS zavređuje samo reči hvale. Detaljan je bogat, precizan i intuitivan, a podjednako će se snaći iskusni, kao i oni sa manje znanja o UEFI BIOS sekciji, koji će se nakon par minuta osećati kao kod kuće.



      AI Suite 3, sad već standardno poseduje pregršt korisnih opcija, pa pored kontrole rashladnog sistema možete birati komponente koje su vam potrebnem, i ne opterećivati sistem stvarima koje ne koristite, a ovaj “Lego” sistem moramo pohvaliti. Naravno, tu je i dobro poznata tehnologija 4-Way optimization koja manuelno ili automatski podešava naponsku jedinicu, CPU, hlađenje i energetski efikasan rad. Korišćenjem iste doterali smo ploču do istih vrednosti kao što je slučaj i sa Z87-C modelom.



      CPU je stao na 4,408 GHz, RAM na 2133 MHz i GPU na 1302 MHz, što se može videti i po rezultatima koji su manje-više isti. Ovo je samo još jedna potvrda dobre tehnologije za automatsko overklokovanje, koja se u više navrata pokazala kao odlično rešenje za one koji ne žele ili nemaju vremena sami da se igraju overkloka.

      [modul]test=275[/modul] [modul]test=276[/modul] Z87-C u malom
      Sa nedostatkom PCI express konektora, ovo je praktično jedina velika razlika (pored očigledne – dimenzija) između ove dve ploče. Sa dodatnim optičkim audio izlazom Z87M-PLUS ima dodatnu vrednost za audiofile, što ovu ploču čini zanimljivom kao centar kućne zabave. S druge strane, ako jednostavno ne želite da vam kućište zauzima pola sobe Z87M-PLUS po ceni nudi skoro sve ono što možete dobiti za isto novca i sa Z87-C. Pitanje koje sebi treba da postavite je da li vam je stvarno potreban veliki desktop ili je krajnje vreme da sve što vam treba spakujete u malo i tiho kućište.

      Za: – cena/kvalitet – Z87 čipset – 3000+ MHz RAM – dobra OC podrška, manuelna i automatska – UEFI BIOS sekcija bez premca i prave konkurencije – S/PDIF audio – multipraktičnost mATX formata
      Protiv: – “samo” šest USB portova na zadnjoj strani – samo jedan x16 PCI Express 3.0 slot – nije za ekstremni OC
      Matičnu ploču na test ustupio Monitor Systems.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test