Delimir Tasić
Dosta je vremena prošlo od našeg poslednjeg osvrta na All-In-Wonder akcelerator. U pitanju je bilo, sada već prevaziđeno, AGP rešenje zasnovano oko Radeon 9000 Pro 3D akceleratora. ATI je skoro tržištu ponudio i perjanicu svoje All-In-Wonder linije akceleratora: All-In-Wonder X1800XL. Zanimljivo je da ATI trenutno ne prodaje Radeon liniju kartica pod svojim „Built by ATI“ stikerom, već je ceo posao oko toga prepustio partnerima iz „Powered By ATI“ programa. Sa All-In-Wonder serijom kartica situacija je nešto drugačija, pa tako ATI i dalje direktno prodaje ovu seriju u Americi i Evropi. Prednosti Built By ATI All-In-Wonder kartice su osim u možda nešto višem kvalitetu izrade ( prilično diskutabilno, ako se ima u vidu da i ove kartice prave dalekoistočni partneri, prim.aut. ) u bogatijem pratećem paketu.
Naime, Built By ATI All-In-Wonder kartice stižu sa kompletnom opremom koja je neophodna za iskorišćenje njihovog punog potencijala, najnovijom verzijom ATI Remote Wonder daljinskog upravljača i bogatim softverskim paketom. U pratećem softveru najznačajniji je DVD Dekoder koji za potrebe kanadske kompanije razvija od pre dve godine Cyber Link. Kako je i sam ATI prinuđen da licencira ovaj softver nešto viša cena Built By ATI All-In-Wonder kartica potiče od toga što se uz njih isporučuje dotični softverski dekoder. Bez takvog dekodera upotreba pod Media Center Edition 2005 operativnim sistemom (moramo napomenuti da pod takvom upotrebom mislimo na rad u Media Center aplikaciji, ne u samom MCE 2005 desktopu koji se ne razlikuje od Windows XP SP2) je nemoguća. Ako se sećate našeg prikaza Sapphire Theatrix TV kartice tada smo napomenuli da smo pod Media Center aplikacijom koristili dodatni DVD dekoder i tada je bio u pitanju nVidia DVD dekoder, pošto je u test sistemu bila nVidia grafička kartica. Partneri iz „Powered By ATI“ programa mogu takođe da licenciraju Cyber Link dekoder, ali za uobičajenu funkcionalnost pod ATI Multimedia Center 9 aplikacijom, dodatni DVD dekoder nije neophodan. Dobra saradnja ATI-ja i Cyber Linka vidljiva je i na primeru kartica zasnovanih na Theatre 550 Pro čipu, jer je kao prateći softver za ovu seriju kartica izabran Cyber Link PowerCinema o kome smo skoro pisali prilikom predstavljanja Gigabyte TV tjuner kartice sa DVB-T podrškom.
Kartica koju smo ovom prilikom na test dobili direktno od ATI-ja cilja cenom na središnji tržišni segment. Valja napomenuti, da je ATI u ovom segmentu ponudio dva All-In-Wonder akceleratora: X800GT i X800XL. Nešto nižu klasu upotpunjuju All-In-Wonder X600 i All-In-Wonder 2006. All-In-Wonder 2006 je zanimljiv pošto je zasnovan na Radeon 1300 akceleratoru i postoji u AGP verziji pa će biti zanimljiv vlasnicima starijih matičnih ploča zasnovanih npr. na nForce3 Ultra, K8T800 Pro, i865, i875 ili i845 čipsetovima. Ipak, kako su dometi ovog akceleratora u domenu 3D grafike veoma skromni, korisnici koji žele snažniju 3D grafiku i mogućnosti koje donose All-In-Wonder grafičke kartice moraće da izvrše nadogradnju matične ploče kako bi bili u prilici da koriste PCI Express akceleratore.
Prateća oprema
Prateća oprema koja stiže u ATI All-In-Wonder X800GT karticu je sigurni smo najbogatija kada su proizvodi ovog tipa u pitanju. Tradicionalno ATI je obezbedio veliki VIVO box na dovoljno dugačkom kablu koji se pomoću priloženih traka lako fiksira na zgodno mesto u blizini ili na samom računaru. Ono što je novina, jeste da je ATI promenio konektor na samoj kartici.
Naime, sada se pored ulaza za TV i FM signale na kartici nalazi novi specijalni konektor pored DVI izlaza za TFT-LCD monitore. Na dotični konektor povezuje se specijalni kabl koji na svom kraju ima i dugačak zavrtanj kako bi se adekvatno fiksirao. Kako se na drugom kraju ovog kabla nalazi SCART, D-Sub (15 pinski priključak za analogne monitore) i priključak za ATI VIVO BOX („Domino block“), fiksiranje konektora posebnim zavrtnjem je bio imperativ. Verujemo da izmeštanje D-Sub priključka na dodatni kabl može uticati na kvalitet slike, ali je to još jedna sugestija ATI-ja da je vreme analognih monitora odavno prošlo. Mi smo karticu testirali na fenomenalnom Dell UltraSharp 2405FPW monitoru koji ima DVI i analogne konektore na sebi. Preko DVI veze slika je bila savršenog kvaliteta bez ikakvih anomalija u vidu duhova i sličnih nedostataka čak i u rezoluciji 1920×1200 sa 32-bitnom paletom boja. Preko D-Sub veze situacija nije bila baš tako dobra u spomenutoj rezoluciji i sitnije anomalije na slici bile su uočljive (prevashodno „duhovi“).
Kada na konektora I/O kabla koji se povezuje na samu karticu, povežete ATI VIVO BOX dobićete kompozitne i SVideo konektore, zajedno sa stereo audio priključcima. Moguće je povezati i specijalni HDTV adapter kao i kabl koji obezbeđuje video ulaze i video izlaze. Dakle, dolazimo do toga da je kartica ima na sebi: HDTV, DVI, D-Sub, kompozitni ulaz i izlaz, S-Video ulaz i izlaz, audio izlaze i ulaze, SCART konektor, DVB-T priključke itd… Ne zamerite ako smo izostavili neki od konektora – zaista smo ubeđeni da vam ništa od priključaka neće nedostajati! U ovom delu ATI-ju ide čista desetka!
Osim, komplikovanog sistema, kablova, ATI je ponudio i ne preterano komplikovano uputstvo u kome je do detalja objašnjeno kako se koji kabl treba povezati u zavisnosti od toga koji uređaj nameravate da priključite na All-In-Wonder karticu. Ni to nije sve, pa je u posebnoj sekciji, korak po korak, slikovito objašnjen postupak priključenja dodatnih uređaja.
Set pratećeg softvera je takođe veoma dobro izabran. Pored ATI drajvera i Media Center 9 aplikacije (kako je u pitanju demo verzija All-In-Wonder X800GT kartice dobili smo u trenutku testa još uvek neobjavljenu verziju: MMC 9.09), tu su još i odlični Pinnacle Studio 9 ATI Edition, MatchWare Mediator 8, Muvee Auto Producer i Visual Communicator Web.
ATI All-In-Wonder X800GT
Za razliku od Radeon X800GT akceleratora koji obično ima 256-bitnu magistralu i GPU zasnovan oko R480 ili R423 čipa sa osam pajplajna, All-In-Wonder X800GT ima svega 128 MB video memorije i 128-bitnu magistralu. To će svakako dosta uticati na performanse testirane kartice za koje se može reći da su u rangu X700 Pro akceleratora. Frame buffer od 128 MB je na granici upotrebljivosti u visokim rezolucijama kao što je to slučaj prilikom našeg testa na 24“ TFT-LCD monitoru HDTV rezolucije 1920×1200 piksela. Još jedno iznenađenje stiže nam nakon uklanjanja hladnjaka sa kartice. Naime, na All-In-Wonder X800GT kartici se ne nalazi ni R423 ni R480 čip, već R430 koji smo mogli da vidimo na Radeon X800XL karticama. Baš zato se testirana kartica uopšte mnogo i ne razlikuje od referentnih X800XL akceleratora izuzev po prisustvu TV tjunera ne preterano velikih dimenzija, dodatnih čipova za ostvarenje TV funkcije, ali i odsustvu 128 MB video memorije čime je memorijska magistrala prepolovljena sa 256 bita na svega 128 bita. To konkretno znači da smo npr. u 3D Mark 05 test programu na AMD Athlon 64 3800+ procesoru sa 1024 MB video memorije i nForce4 SLi matičnoj ploči dobili rezultat od ~3400 poena. Karakteristike ATi R430 GPU-a su već poznate, ali ukratko ćemo ih prezentovati kroz preglednu tabelu…
SMARTSHADER HD
Support of DirectX9 Programmable Vertex and Pixel Shaders
VS2.0 Vertex Shader functionality
Up to 65,280 instructions including loops and subroutines.
Single Cycle Trigonometric Operations (SIN & COS)
DirextX9 Extended Pixel Shaders
Up to 1,536 instructions and 16 textures per rendering pass
2nd Generations F-Buffer support for unlimited Shader instruction lengths
32 temporary and constant registers
Facing register for two-sided lighting
Multiple render target support
Shadow volume rendering acceleration
128-bit, 64-bit & 32-bit per pixel floating point colour formats
SMOOTHVISION HD
3Dc Normal Map Compression
High quality 4:1 Normal Map Compression
Works with any two-channel data format
2x/4x/6x Multi-Sampling full scene Anti-Aliasing modes, adaptive algorithm with programmable sample patterns and colour buffer compression
Temporal Anti-Aliasing
Lossless Color Compression (up to 6:1)at all resolutions, including widescreen HDTV resolutions
2x/4x/8x/16x anisotropic filtering modes
HYPER Z HD
3-level Hierarchical Z-Buffer with early Z test
Lossless Z-Buffer compression (up to 48:1)
Fast Z-Buffer Clear
Z Cache Optimisations for shadow rendering
Optimized for performance at high display resolutions, including widescreen HDTV resolutions
VIDEOSHADER HD
Seamless integration of pixel shaders with video FULLSTREAM video de-blocking technology
Noise removal filtering for captured video
MPEG-2 decoding with motion compensation, iDCT and colour space conversion
All-format DTV/HDTV decoding
YPrPb component output
Adaptive de-interlacing and frame rate conversion
Osim R430 grafičkog akcelerator čipa na samom PCB-u All-In-Wonder X800GT kartice se, kao što smo već spomenuli, nalazi set od nekoliko čipova osobenih za All-In-Wonder proizvode. Iako ATI već više od godinu dana ima Theatre 550 (Pro) čip u ponudi čak se i na ovim novim predstavnicima All-In-Wonder serijala nalazi stari ATI Theatre 200 čip. Dakle, počev od najjačeg All-In-Wonder modela sa R520 GPU čipom na sebi (AIW X1800XL) na novim All-In-Wonder kartama i dalje se nalazi prastari Theatre 200 čip. Sam čip se odlikuje specijalnim 12-bitnim filterima kroz koje se slika propušta prilikom konverzije u digitalni oblik.
Naime, analogni signal se iz etra prima posredstvom Microtune MT2121 digitalnog tjunera (nema veze što je tjuner digitalni, on i dalje radi sa analognim signalom tj. konverzija se ne vrši u samom tjuneru) koji je prosleđuje ka T200 čipu. Nakon propuštanja kroz 12-bitne filtere, na scenu stupa 2D comb filter sličan onome koji postoji u T550 Pro čipu. Zatim se vrši skaliranje video signala kroz specijalan filter. T200 je takođe, kao i T550 Pro, zadužen za audio demodulaciju i dekodiranje eksternog video signala. Zanimljivo je možda i to da Theatre 200 čip troši manje od 1W struje što ga čini pogodnim i za prenosne računare i razne uređaje tog tipa. Čip je izrađen u 0.18 nm proizvodnom procesu, radi pri naponu od 1.8 V. Za prijem DVB-T signala ATI All-In-Wonder X800GT koristi specijalizovan čip pod oznakom NXT6000 čije su specifikacije sledeće (preuzeto sa zvaničnog sajta kompanije ATI)…
• Full DVB-T and NorDig Compliant
• Superior dynamic multipath and Doppler performance
• Programmable adjacent channel and adaptive co-channel interference cancellation
• Integrated 10 Bit A/D converter supporting both low IF and direct 36 MHz IF sampling
• Automatic transmission mode detection including number of carriers and guard interval (hence minimum software intervention)
• Automatic digital carrier recovery over a wide range of offsets (hence no AFC required)
• Automatic digital timing recovery (hence no VCXO required)
• Channel correction using advanced adaptive time and frequency filtering
• Signal quality indication to assist optimal antenna adjustment
• IF and RF AGC using PDM outputs for the tuner
• Includes Viterbi and Reed Solomon Forward Error Correction
• Outputs an MPEG-2 Transport stream in parallel or serial format
• I2C interface to allow configuration by an external processor
• Lock flags are provided to show device status
• 64-pin LQFP package offering a very compact solution
• 0.25-micron process with 2.5 Volt core and 3.3 Volt I/O
• Suitable for use in integrated digital terrestrial televisions and set-top boxes
Pored ATI NXT6000 čipa koji je smešten nedaleko od Theatre 200 dekodera, na kartici se, ali sa druge strane PCB-a, nalazi i VIA VT1623 dekoder čip koji se između ostalog brine o video izlazima i Makrovizijiskoj zaštiti uz dekodiranje slike za potrebe napredne kompresije. Kompletan spisak mogućnosti dotičnog kontrolera je sledeći…
Input Format
» Supports digital RGB (15/16 or 24-bit) or YCrCb (CCIR601 or CCIR656) 16 bit 4:2:2 input video data in both interlaced and non-interlaced formats
Output Format
» S-Video, Composite, YCbCr and SCART (RGB) with interlaced or non-interlaced scan output support NTSC (M and J) or PAL (B,D,G,H,I,M,N and Nc) TV output standards
» SDTV output mode (525p or 625p) compliant with EIA770-1 and EIA770-2
High Quality 4×10-Bit Video DAC
» Simultaneous two S-Video or one S-Video with two composite outputs
» Simultaneous RGB or YCbCr component output with one composite output
S-Video, Composite, YCbCr and SCART (RGB) with interlaced or non-interlaced scan output support
Macrovision (VT1623M)
» Supports Macrovision 7.1 anti-copy protection
» Supports Macrovision 1.0 AGC copy protection with 525p progressive scan output
Other Features
» Serial bus programming interface
» Graphics resolution up to 1024×768
» Second edition ProScale engine for support of any underscan or overscan size
» Programmable power management
» Master or slave video timing operation
» P:P2 clocking mode for full TV screen
» Adaptive deflicker filtering to enhance TV image quality
» Automatic detection of TV presence
Kada je reč o ostalim elementima na kartici osvrnućemo se samo još na memoriju. Naime, već smo napomenuli da se na kartici nalazi 128 MB video memorije. Dva čipa nalaze se sa svake strane štampane ploče, uz po dva prazna mesta sa obe strane. Takav raspored čipova jasno ukazuje da je reč o 128-bitnoj memorijskoj magistrali. U pitanju su Samsung 2ns čipovi što znači da su sposobni za rad na 500 MHz radnoj frekvenciji. U slučaju All-In-Wonder X800GT kartice memorija radi na 490 MHz, dok R430 čip kome je u ovom slučaju uskraćena polovina pixel shader jedinica uz zadržanih svih šest vertex shader jedinica, radi na 400 MHz. Samo R430 jezgro izrađeno je u TSMC pogonima upotrebom 0.11 nm proizvodnog procesa.
Procesor
AMD Athlon 64 3800+ (Socket 939)
Matična ploča
MSI K8N Diamond
Memorija
1024 MB Kingmax DDR500 (1T 2.5-3-3-8, DualChanell)
Hard diskovi
2 x Maxtor DiamondMax9+, 80 GB, 8 MB keša, SATA150 & Western Digital 250 GB SATA150
Raid kontroler
nForce4 nVRAID – Raid0/Strippe režim
Grafička karta
ATI All-In-Wonder X800GT DVB-T
Zvučna karta
Creative Labs Live! 24-bit
CD-RW uređaj
LG GCE 8400B
DVD-RW uređaj
Nec ND-3500AG
Izvor napajanja
Enermax Coolergiant 480W ATX 2.03
Monitor
Dell UltraSharp 2405FPW (1920×1200)
Operativni sistem
Windows XP Media Center Edition 2005 (SP2, DirectX 9.0c)
Drajveri
nVidia nForce 6.70, ATi Catalyst 5.11
Softver
Već dugi niz godina ATI uz All-In-Wonder proizvode isporučuje Multimedia Center. Reč je o po mnogima neprevaziđenom softveru za upotrebu uz TV karticu, pa je zato All-In-Wonder serijal TV kartica dugo važio za najbolji. Pojavom Windows XP Media Center Edition 2005 operativnog sistema, ATI je obezbedio podršku čak i za Media Center aplikaciju čime je All-In-Wonder serijal postao još univerzalniji, a spektar njegove primene dodatno je proširen.
Instalacija softvera i drajvera je veoma jednostavna. Na prvom CD-u koji stiže uz All-In-Wonder X800GT dolazi sistemski softver zajedno sa ATI DVD dekoderom neophodnim za upotrebu kartice pod Media Center softverom. Istovremeno se instalira: ATI Catalyst, ATI Hydravision, ATI VIVO drajver, ATI Multi Media Center, ATI Remote Control softver i set korisničkih programa… Nakon, restarta u star meniju će se pojaviti čitav spisak novih aplikacija. Do svih programa moguće je doći i posredstvom launch bara (traka za brzo pokretanje) koji se može smestiti na bilo kojoj ivici ekrana.
Prvi klik na ikonicu Multi Media Center programa uputiće vas na wizard u kome ćete moći podesiti uobičajene parametre, kao što je tip ulaznog signala, pretražiti dostupne kanale, odabrati aktivan skin, izvor signala itd… Zanimljiva je EasyShare tehnologija koja omogućava stream video signala kroz mrežu. Za ovakvu mogućnost preporučljivo je imati bržu Eternet konekciju. Pored toga novi Multi Media Center 9 donosi i multi tjuner podršku koju je moguće iskoristiti ukoliko u vaš sistem pridodate još jedan ATI TV Wonder PCI tjuner. Tada će biti omogućena slika u slici, pregleda dva kanala istovremeno i sličnowizard-a dočekaće vas uobičajeni interfejs koji se nije mnogo menjao svih ovih godina koliko na tržištu egzistira All-In-Wonder serijal kartica. Desnim klikom na prozor u kome se prikazuje slika otvara se kontekstni meni.
Omogućeno je podešavanje aspekta slike, zum u većem broju koraka, prikazivanje video slike upotrebom opcija ThruView windows/desktop ili Video Desktop. ThruView je zanimljiv pošto koristi efekte transparencije za prikaz slike, a Video desktop će standardni Wallpaper zameniti živom slikom.
Pored pregleda TV slike, moguće je snimati statične frejmove, a linkovi ka njima biće prikazivani u specijalizovanoj sekciji ATI Multi Media Centra pod nazivom Library. Veliki broj proizvođača odlučuje se za ovakvo rešenje da bi lišilo korisnike potrebe da pretražuju hard disk radi pregleda snimljenih frejmova. Pored statičnih frejmova u Library će biti smeštene i putanje ka snimljenim video sekvencama, a omogućeno je snimanje u MPEG 2, MPEG4 i WMV9 formate uz mogućnost izbora nekog od gotovih profila za snimanje ili definisanja sopstvenog. Omogućen je i prijem Teletext stranica uz mogućnost snimanja. Teletext strane se prikazuju u prozoru ili preko celog ekrana…
Brzi preged veće broja kanala omogućavaju i mnogo prostije TV kartice, pa ne čudi da je ova mogućnost ostavljena i za ATI All-In-Wonder. Ukoliko se tokom brzog pregleda klikne na neki od umanjenih prikaza aktivnih TV programa, tjuner će automatski preko celog prozora prikazati taj kanal.
Programiranje snimanja u zadato vreme obavlja se posredstvom Schedule wizard-a koji predstavlja jedan od najbolje rešenih programa ove vrste. U nekoliko koraka moguće je podesiti sve parametre bitne za ovu naprednu funkciju.
Broj podešavanja u okviru Multimedia Center aplikacije je velik. Izdvojili bismo mogućnost finog podešavanja svakog kanala u okviru liste dostupnih programa. Pored mogućnosti finijeg štelovanja frekvencije dostupnih kanala za svaki program sa liste posebno je omogućeno podešavanje kontrasta, osvetljenja, saturacije i sličnih opcija…
Pored Multi Media Center 9 programa i njegovog interfejsa koji je pogodan za rad mišem iz blizine, ATI je ponudio i EazyLook interfejs čiji se izgled, kao i izgled Multi Media Center programa može menjati upotrebom skinova. Reč je o pandanu Microsoft Media Center programu koji je namenjen upotrebi sa daljinskim upravljačem.
Ipak, ATI All-In-Wonder X800GT probali smo i pod Windows XP Media Center 2005 operativnim sistemom i rad pod Media Center aplikacijom, uz sitnije probleme o kojima će kasnije biti više reči je zadovoljavajući…
Galerija
Finalni utisci
Osnovna zamerka kada je ATI All-In-Wonder X800GT DVB-T u pitanju svakako je previše oslabljen GPU u poređenju sa onim koji se ugrađuje na ATI Radeon X800GT akceleratore. Iako je za multimedijalne potrebe ovakav GPU više nego dovoljan, mišljenja smo da su performanse koje Radeon X800GT nudi na granici upotrebljivosti u današnjim igrama, pa ne treba u ovoj klasi ići ispod tog nivoa performansi.
Takođe nije nam se dopalo ni što smo ostali uskraćeni za debi Theatre 550 Pro čipa u All-In-Wonder serijalu, već je svoje mesto na kartici našao stariji Theatre 200 čip. Istini za volju, T200 je o dalje veoma konkurentan u odnosu na Philips i Conexant rešenja, ali mu nedostaju neke mogućnosti naprednijeg Theatre 550 Pro čipa (pre svega mogućnost hardverskog enkodiranja u MEPG 2).
Sitniji problemi u radu ticali su se prevashodno loše detekcije TV formata. Naime, iako smo u wizard-u prilikom prvog pokretanja ATI Multi Media Center programa kao zemlju u kojoj koristimo All-In-Wonder X800GT odabrali Srbiju (PAL-B), MMC bi svakim narednim startom TV sistem vraćao na NTSC. Osim toga, pod Microsoft Media Center aplikacijom dešavalo se da se izgubi zvuk ili da se slika desinhronizuje. Najozbiljniji problem tiče se potpune nemogućnosti prikaza TV slike pod Media Centrom. Rešenje u tom slučaju leži u restartu računara. Ova dva problema pripisujemo prevashodno drajverima. Za problem sa detekcijom TV standarda smo sigurni da će biti otklonjen, a u trenutku objavljivanja ovog teksta već je dostupna nova verzija MMC paketa. Problem sa Media Center aplikacijom je prisutan već duži vremenski period i uopšteno govoreći problemi te vrste nisu neuobičajeni.
Ipak, kvalitet slike koju produkuje All-In-Wonder X800GT je na veoma visokom nivou posebno ukoliko se koristi ATI Multimedia Center. Iako, se slika sve vreme snima na hard disk (Timeshifting) i kompresuje u MPEG 2 format, kvalitet je začuđujuće dobar. Bolji kvalitet slike u odnosu na All-In-Wonder X800GT dobili smo samo prilikom testa Theatre 550 Pro kartica što je još jedan dobar razlog da ATI ovaj dekoder čip konačno uvede i u All-In-Wonder liniju proizvoda.
ATI All-In-Wonder X800GT je dobro rešenje ukoliko vam je potreban napredni multimedijalni PC sistem kome gaming nije u fokusu primene. Ukoliko nameravate da koristite Windows XP Media Center 2005 svakako su kartice bazirane na Theatre 550 Pro čipovima bolje rešenje, ali one zauzimaju dodatne slotove na matičnoj ploči što u slučaju upotrebe PCI Express magistrale i manjka PCI slotova može biti nedostatak. All-In-Wonder je uvek slovio za kompletno rešenje, koje se osim jednostavnošću instalacije odlikuje i vrhunskim kvalitetom. Nadamo se da će buduće revizije drajvera obezbediti bolji rad All-In-Wonder X800GT kartica i da će upotrebna vrednost biti na jednakom nivou, bilo da je reč u radu pod Microsoft Media Center ili ATI Multi Media Center softveru.
Uređaj na test ustupio ATI.