ATI CrossFire Xpress 3200

ATI CrossFire Xpress 3200

Rat za tržište između dva giganta grafičke industrije je veoma užaren i gori gotovo istom žestinom kao što je to slučaj na polju sistemskih procesora. Međutim, pored borbe za prevlast i dominaciju na tržištu grafičkih procesora, dotična borba se tokom prošle godine prenela i na arenu čipsetova.

    Sadržaj

      Miloš Stamenković
      ATI CrossFire Xpress 3200nVidia je sa svojom serijom nForce čipsetova suvereno zauzela lidersku poziciju kada su u pitanju rešenja namenjena AMD platformi. Pored toga, može se reći i da je nVidia imala veoma značajnu ulogu u uspesima koje AMD zadnjih godina beleži. Kako samo tržište AMD baziranih računara postaje sve veće i primaljivije za sve proizvođače, sasvim je logično da će nakon bukvalnog nestanka VIA čipsetova sa scene high-end rešenja, još neki proizvođač pokušati da otme koji deo dotičnog veoma unoskog tržišta. Naravno, kompaniji ATI ovo nije jedini motiv za upad na tržište čipsetova. Dual Graphic mogućnosti su ipak trenutni hit u kompletnoj IT industriji, a kako ATI nije mogao da računa na to da će neki od nVidia čipsetova podražavati rad dve Radeon grafičke karte u tzv. Multi-GPU sistemu, sasvim je jasno zašto je ATI jednostavno morao da izađe na tržište sa svojim čipsetom.

      ATI CrossFire Xpress 3200 logo big

      No, svaki ulazak u novu tržišnu arenu zna da bude propraćen uz manje ili više komplikacija, što je realno sasvim normalna stvar. ATI je sa svojom prvom generacijom čipsetova imao određene probleme koje su prouzrokovala određena odlaganja dostupnosti samih matičnih ploča baziranih na Radeon Xpress 200 Crossfire generaciji čipsetova, tako je ovoj seriji čipsetova trebalo malo više vremena da pređe put od radnih test primeraka do finalnog proizvoda koji će se naći na matičnim pločama namenjenim prvenstveno entuzijastima. Ipak, početni osnovni problemi su tokom vremena prevaziđeni tako da se Radeon Xpress 200 Crossfire već u određenom vremenskom periodu može naći na tržištu, i to na modelima matičnih ploča većine vodećih proizvođača. Međutim, pored navednih problema ATI je morao da se suoči sa činjenicom da je Radeon Xpress 200 Crossfire po performansama i određenim mogućnostima nešto slabije rešenje u odnosu na ono što nudi nVidia. Ipak, neki proizvođači koji su uložili mnogo dodatno truda oko Radeon Xpress 200 Crossfire čipseta, kao na primer DFI, su uspeli da iz postojeć čipseta izvuku još malo performansi, i da pored toga ponude neke mogućnosti koje do skoro nisu bile viđene ni na jednoj drugoj matičnoj ploči. Naravno, ATI nikako nije želeo da stvari dugo ostanu na pomenutom nivou, tako da je dotična situacija veoma brzo pokrenula i ubrzala razvitak nove generacije Crossfire čipsetova, odnosno northbridgea, koje bi trebalo da predstavlja ozbiljan udarac ATI-ja na postojeća Multi-GPU rešenja koje poseduje nVidia. Kodni naziv tog novog RD580 northbridge-a je Manta, a njegove mogućnosti smo ovom prilikom i testirali, odnosno uporedili razliku u performansama starog Radeon Xpress 200 Crossfire i novog Crossfire Xpress 3200 čipseta.

      ATI Crossfire Xpress 3200
      Sposobnost paralelnog rada dve grafičke karte je u poslednje vreme apsolutni hit u kompletnoj industriji, tako da se gotovo sve vrti oko nVidia SLI, odnosno ATI Crossfire mogućnosti. nVidia je ta koja po ovom pitanju prva vuče konce, ali se čini da je ovoga puta ATI uspeo da ponudi rešenje koje je naprednije od onoga što u ovom momentu nudi konkurencija! Tako RD580 „Manta“ northbridge podržava dva PCI Express x16 grafička slota u odnosu na «klasičnu» 2x 8x PCI Express konfiguraciju koja je prisutna na Radeon Xpress 200 čipsetu. Naravno, nVidia je već odavno pustila «x16» verzije nForce4 SLI čipseta koji takođe nudi mogućnost rada dve grafičke karte u x16 PCI Express režimu. Međutim, Radeon Xpress 3200 i nForce4 SLI x16 u svojoj osnovni imaju jednu veoma bitnu razliku.

      ATI CrossFire Xpress 3200

      nVidia dual x16 rešenje se dobija kombinacijom severnog i južnog mosta, gde SPP (northbridge) obezbeđuje PCI Express linije za jedan, a MCP (southbridge) za drugi PCI Express x16 slot. Kod nVidia varijante za Intel platformu situacija je slična, samo je što je primenjen C19 northbridge koji u sebi ima i memorijski kontroler. Komunikacija između dva čipa se vrši preko 16bitne HyperTransport magistrale kod AMD verzije, odnosno kod Intel verzije ta magistrala nije dostupna, pa je komunikacija redukovana na magistralu širine 8 bita. Ono što je ovde bitno, jeste činjenica da ma koliko je magistrala između northbridge-a u southbridge-a brza, ona ne može postići efikasnost kao kada bi kompletna PCI Express dual grafička podrška bila izvedena kroz sam jedan čip, ATI Manta RD580 northbridge obezbeđuje upravo to.

      ATI CrossFire Xpress 3200

      Tako je kod Crosfire Xpress 3200 čipseta primenenja standardna northbridge – southbridge konfiguracija, ali uz tu jednu bitnu razliku. Sve PCI Express linije su kontrolisane direktno od RD580 northbridge čipa, što znači da se komunikacija između dve grafičke karte može znatno brže odvijati kada se sve događa unutar jednog čipa. RD580 podržava ukupno 44 PCI Exress linije i sam northbridge se može kombinovati sa bilo kojom postojećom verzijom southbridge čipa koju je ATI koristio kod Radeon Xpress 200 čipsetova. Ovo je veoma bitno, jer ATI southbridge čipovi u ovom momentu nemaju SATA II i NCQ podršku, tako da će do pojave SB600 southbridge-a većina proizvođača ploča će pokušavati sa uparivanjem RD580 sa ULI M1575 čipom koji poseduje SATA II i NCQ podršku. Naravno, sama upotreba ULi čipsetova na budućim matičnim pločama može biti malo diskutabilna, jer je nedavno nVidia kupila ULi, pa je logično da nVidia neće tek tako dozvoliti da se ULi southbridge čipovi koriste kako bi poboljšali mogućnosti ATI Crossfire Xpress 3200 matičnih ploča.

      ATI referenca

      ATI CrossFire Xpress 3200 motherboard

      Referenta matična ploča koju smo dobili direktno od kompanije ATI ima na sebi implementiran stari SB450 southbridge, iako bi će verovatno Crossfire Xpress 3200 čipset činiti SB460 revizja postojećeg southbridge-a. No, ovo u ovom momentu i nije toliko bitno, jer je i SB460 bez Serial ATA II i NCQ podrške, i uz slabije USB 2.0 performanse, pa ostaje da sačekamo SB600 za neke radikalne promene na tom polju. Fizonomija referente ploče bi trebalo da pruži određeni uvid u dizajn i raspored komponenti za koju će se opredeliti većina proizvođača, bar na prvim bazičnim modelima. Prvo stavka koja privlači pogled na ovoj ploči su dva velika i jedan manji pasivnih hladnjak koji prekrivaju MOSFET-e na naponskoj jedinici, northbridge i southbridge. Slična rešenja imali smp prilike da vidimo i na pojedinim ATI Radeon Xpress 200 matičnim pločama.

      ATI CrossFire Xpress 3200 on motherboard

      ATI CrossFire Xpress 3200 hladnjak

      Kako se tokom testiranja pokazalo da se oba dela čipseta pristojno zagrevaju, dotični nivo hlađenja je neophodan, mada bi naša preferencija bila upotreba nešto jačih aktivnih rešenja, što je opcija za koju će se verovatno i većina vodećih proizvođača ploča i odredeliti, posebno ako se imaju u vidu i overklok mogućnosti. Sama naponska jedica je izvedan u 4-phase konfiguraciji, što je očigledno ATI preporuka za Radeon Xpress 3200 Crossfire čipset, a nešto iznad AMD-ove preporuke za Athlon 64 procesore. Prostor oko procesorskog soketa je malo skučen, što usled blizine elektrolitskih komponente naponske jedinice, što usled blizine memorijskih slotova. Ipak, zahvaljući povoljnoj orijentaciji soketa, i malo veći kuleri se mogu montirati bez nekih većih problema. Ono što je veoma zanimljivo je činjenica da se dva PCI Express x16 slota nalaze dosta daleko jedan od drugog, gde je drugi slot već dosta udaljen od northbridge čipa. Očekivano bi bilo da je sve ovo malo „gušće“ raspoređeno usled skraćivanja vodova na ploči, što bi trebalo da rezultuje nešto boljim overkloking mogućnostima i stabilnosti. No, očigledno da je ATI uspeo da i sa primenjenim dizajnom dobije zavidan nivo stabilnosti, tako da neke dodatne komplikacije u dizajnu PCB nisu bile potrebne. Pored toga, ovakav dizajn omogućio je da se dva PCI Express x1 slota mogu bez problema koristiti i u Crossfire režimu, jer grafičke karte neće fizički blokirati njivovu upotrebu. Na ploči je pristuan sam jedan PCI slot, što je za dašnje uslove ipak malo, tako da bi broj ovih slotova trebao da bude proširen bar na dva. Skroz na južnoj strani PCB-a, ispod PCI slota, nalazi se dodatni MOLEX naponski 12V konektor, koji je tu za slučaj da napajanje ne može da isporuči dovoljno struje preko standardnih ATX naponskih konektora. Tokom našeg testiranja, mi nismo imali potrebu za upotrebom ovog dodatnog konektora, ali smo koristili snažno CoolerMaster Real Power 550W SLI napajanje. Referenta ploča opremeljena je sa čak osam Serial ATA konektora, četiri kontrolisana od strane southbridge-a i četiri preko eksternog kontrolerskog čipa. Broj PATA konektora sveden je, u Intel-ovom stilu, na jedan tj. na podršku za dva uređaja. Po našem mišljenu, ploča bi ipak trebalo da poseduje standardan broj PATA konektora, ako ne zbog starih hard diskova, onda zbog mogućnosti povezivanja više optičkih uređaja. Ipak, kako će i nForce5 čipset imati podršku za samo jedan PATA kanal, izgleda da ćemo sa ovakvim situacijama morati da se pomirimo u budućnosti.

      ATI CrossFire Xpress 3200 power

      ATI CrossFire Xpress 3200

      Kako southbridge Radeon Xpress3200 Crossfire čipseta direktno ne poseduje integrisani LAN kontroler, proizvođačima ploča je ostavljeno na izbor za koju će se kofiguraciju mrežnih adaptera opredeliti. Zahvaljujući dovoljnom broju PCI Express linija, gigabitni LAN kontroleri mogu bez problema biti povezani direktno na PCI Express magistralu. Što se audio podrške tiče, ATI je bio prvi koje je na AMD platformu doneo Intel Azalia HD audio podršku, pa je to slučaj i sa Radeon Xpress 3200 čipsetom. Na konkretnom refertnom sample primerku ploču, dotična podrška se ostvaruje preko Realtek-ovog ALC882 čipa. Finalni interesantni detalj vezan za ovu ploču je totalno odsustvo starih serijskih ili paralelnih portova, što jasno demonstrira želju ATI-ja da sa novim čipsetom raskrsti sa starim tehnologijama i podrškom za štampače i skenere stare generacije.

      ATI CrossFire Xpress 3200 pasovno hladjenje

      ATI CrossFire Xpress 3200 via cipset

      Kada je BIOS u pitanju, ATI se opredelio za standardno Phoenix-Award rešenje koje se veoma uspešno koristi na velikoj većini aktuelnih matičnih ploča. Ono što je zanimljivo su opcije koje ovaj BIOS nudi, te da mogućnosti za podešanje veoma podsećaju na one koje nudi DFI na svojoj Radeon Xpress 200 matičnoj ploči. Svi mogući naponi se mogu menjati, i to u dosta velikim rasponima, a finalne overkloking mogućnosti su sasvim zadovoljavajuće, naročito ako znamo da je u pitanju sample primerak matične ploče koji služi samo za demonstraciju mogućnosti čipseta. U ovom delu priče najviše nas je interesovalo da proverimo koliku HyperTransport magistralu RD580 „može da razvije“, jer bi po nekim informacijama ovaj čipset trebao da radi i preko 1500 MHz HTT-a. Ispitivajući ove mogućnost sa našim Athlon 64 X2 4800+ procesorom uspeli smo da ostvarimo brzine HTT magistrale koje su u granicama standardnih, tako da ćemo finalni sud po ovom pitanju ipak doneti kada se RD580 pojavi na matičnim pločama u regularnoj prodaji. Vrlo je moguće da su X2 procesori osetljiviji na brzinu HTT magistrale, ali ćemo se ovom temom detaljnije pozabaviti nekom drugom prilikom.

      Ploče ATI-jevih partnera Iako se još uvek ne mogu naći na tržištu, matične ploče sa CrossFire Xpress 3200 čipsetom zaokupile su zasluženu pažnju među proizvođačima. Naredna galerija reprezentuje neke modele koji su nam se učinili najzanimljivijim…

      ATI CrossFire Xpress 3200 na asus maticnoj ploci

      ATI CrossFire Xpress 3200 on dfi motherboard

      ASUS

      DFI

      ATI CrossFire Xpress 3200 na pc partner ploci

      ATI CrossFire Xpress 3200 on sapphure motherboard

      PC Partner

      Sapphire

      Rezultati testova
      Pre nego što kreneno na tabele sa rezultatima, želimo vam skrenuti pažnju na posebe delova testova. Prvi deo tabela sadrži rezultate testova koji su sastavni deo naše univerzalne test baterije. Drugi deo testova odnosi se prvenstveno na gaming testove, u kojima je rezolucija povećana na 1280×1024 kako bi se razlika u performansama Crossfire režima na Radeon Xpress 200 Crossfire i Radeon Xpress 3200 Crossfire što bolje videla.

      ATI CrossFire Xpress 3200 3dmark test

      ATI CrossFire Xpress 3200 3d mark test

      ATI CrossFire Xpress 3200 testovi

      ATI CrossFire Xpress 3200 testiranje

      ATI CrossFire Xpress 3200

      ATI CrossFire Xpress 3200 testiranje

      ATI CrossFire Xpress 3200 3d markt test

      ATI CrossFire Xpress 3200 3d markt test

      ATI CrossFire Xpress 3200 3d markt test

      ATI CrossFire Xpress 3200 3d markt test 33

      Rezultati testova 2

      ATI CrossFire Xpress 3200 3d markt test 4

      ATI CrossFire Xpress 3200 3d markt test 5

      ATI CrossFire Xpress 3200 3d markt test 6

      ATI CrossFire Xpress 3200 3d markt test 7

      ATI CrossFire Xpress 3200 3d markt test 8

      ATI CrossFire Xpress 3200 3d markt test 9

      Rezultati testova 3

      ATI CrossFire Xpress 3200 3d markt test 10

      Zaključak Kao što možete videti, razlika u performansama u standardnim testovima je uglavnom u korist novog čipseta. Međutim, iako se čak i u niskim rezolucijama može videti napredak u brzini, rad Crossfire režima kod RD580 northbridge-a, u gaming testovima (koji su za ovu platformu i najbitniji) sa povećanom rezolucijom na 1280×1024 tačaka se tek dobija prava slika novog čipseta. Čim su dodatno opterećene dve Radeon X1600 Pro grafičke karte, razlika u pruženim performansama drastično raste. U 3DMark-u 2003, rast performansi je veoma blizu cifri od 50 procenata, što je stvarno veliko ubrzanje sa obzirom da promenjen „samo“ northbridge čip! Razlika u 3DMark-u 2005 je nešto manja, ali čisti gaming testovi nedvosmisleno pokazuju da je RD580 mnogo superiornije rešenje i da ukupne Crossfire performanse diže na totalno novu stepenicu! Samo pogledajte razliku u Doom3 i FarCry igrama i sve će vam biti jasno! Rezultat ostvaren u Quake-u 3 je ipak za poseban komentar, jer je razlika u performansama i više nego dupla. Iako na prvi pogled izgleda nerealno, ( i nas je ostavila pomalo zatečene, prim.ur. ) na ovom primeru se jasno vidi kolike su blagodeti kada oba PCI Express x16 slota kontroliše jedan čip i gde se kompletna komunikacija između dve grafičke karte obavlja mnogo brže, koji je pri tome u direktnoj vezi sa centralnim procesorom. Tako je zahvaljujući znatno bržoj komunikaciji na procesorom ostvaren toliko veliki dobitak u performansama.

      ATI CrossFire Xpress 3200

      ATI CrossFire Xpress 3200 benchmark nagrada

      ATI Crossfire Xpress 3200 – Benchmark Innovative Technology Award

      Nakon testiranja prve referentne „Manta“ matične ploče, ono što možemo reći da je ATI sa novim RD580 northbridge-om napravio veoma veliki i značajan korak napred. Iako su Crossfire performanse jedini realni novitet, za šta su zainteresovani samo entuzijasti i sam napredak AMD platforme je vođen entuzijastima, tako da se ovo ne može okarakterisati kao neki nedostatak. Prosečni korisnici imaju standardna rešenja, dok Crossfire Xpress 3200 Crossfire za one koji žele samo top performanse. Zbog izuzetno napredno rešenog PCI Express kontrolera sa podrškom za dva PCI Express x16 slota i velikog napretka po pitanju performansi u odnosu na Radeon Xpress 200, novi čipset kompanije ATI sasvim zasluženo dobija nagradu Benchmark Innovative Technology . U domenu “prosečnih” korisnika, stari Radeon Xpress 200 čipset sada može tražiti svoje kupce, jer je za entuzijaste samom pojavom RD580 northbridgea, Radeon Xpress 200 postaje automatski zastareo. Iako su se bukvalno na tržištu tek pojavile vrlo dobre matične ploče sa Radeon Xpress 200 čipsetom, već u ovom momentu te ploče ne možemo prepuručiti onima koji su zainteresovani za Crossfire konfiguraciju grafičkih karti. Kako su potencijali novog Crossfire Xpress 3200 čipseta veoma veliki, sa nestrpljenjem očekujemo prve retail modele matičnih ploča zasnovanih na ATI Radeon Xpress 3200 čipsetu vodeđih proizvođala, te ćemo tek tada u punoj meri i velični moći da sagledamo šta dotični čipset može da ponudi entuzijastima i maksimalnim performance fanaticima. Za sada, ono što nam je ATI demonstrirao kroz Manta sempl izuzetno obećava!
      Hardver za potrebe testa ustupio ATI.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test