Delimir Tasić Iako je Intel pre više meseci predstavio novi interfejs u okviru i9x5 ploča na domaćem, a i svetskom, tržištu usvajanje novog standarda, kao po običaju, teče relativno sporo. Razloga je više, ali je najznačajniji svakako onaj koji se tiče nedostupnosti PCI Express grafičkih kartica u većim količinama, a na drugoj strani problem je i to što je do sada samo Intel nudio PCI Express rešenje, a svima nam je dobro poznata cenovna politika „Chipzilla-e“. Ipak, bolji dani za PCI Express neumitno dolaze, pa su tako svoje čipsetove za Intel najavili VIA, SiS i ATi, a za AMD platformu nVidia i ATi su ih već i predstavili. Kada je AMD u pitanju, iako je u vremenskom zaostatku za Intel platformom, situacija se popravlja, pa će u trenutku kada PCI Express grafičke kartice budu zastupljene u većem obimu, na tržištu biti dostupna tri odgovarajuća čipseta: nVidia nForce4, VIA KT890 Pro i ATi Radeon Express 200(P).
Kako smo vas sa mogućnostima novog čipseta već upoznali u okviru posebnog teksta u ovom delu ćemo u kratkim crtama ponoviti o čemu se zapravo radi. Iako je ATi najavljivao svoj čipset već pola godine pomalo neočekivano, kao i u vreme promocije X700 grafičkih kartica obradovao nas je gotovim proizvodom pre nego što smo očekivali. Sam čipset ima mogućnost rada kako sa 128-bitnim Athlon 64 memorijskim kontrolerima tako i sa verzijama koje koriste 64-bitni pristup memoriji, a koje se prepoznaju po tome što su predviđene za socket 754 podnožje. Ipak, prava moć nove platforme svakako će se videti u kombinaciji sa Socket 939 Winchester procesorima, pošto će isti za prvo vreme biti predviđeni samo za S939, da bi kasnije, kada se u potpunosti ovlada 90nm procesom, S754 verzije popularnih procesora biti prebačene na Winchester jezgro.
Kako je ATi trenutno najveći proizvođač grafičkih čipova, ako zanemarimo Intel, onda je sasvim jasno zašto je posvetio toliko pažnje integrisanom grafičkom jezgru. U press materijalu koji smo dobili tvrdi se da integrisano grafičko jezgro u Radeon Xpress 200 čipsetu i pored „sakaćenja“ u odnosu na X300 iz kojeg je derivirano, nudi performanse primetno bolje nego aktuelno Intel jezgro iz i9x5 čipseta. Tome svakako doprinosi i ATi Sideport tehnologija koja je najsličnija onome što viđamo kod notebookova. Naime često smo bili u prilici da testiramo notebookove koji imaju dodatnu memoriju koja opslužuje grafički čip integrisan na ploči čime sistemska memorija ostaje u potpunosti na raspolaganju. Ipak, svaka sličnost ova dva rešenja se na tome i završava, pošto se u slučaju notebookova koristi memorijski kontroler integrisan u samom grafičkom čipu koji je pridodat na ploči notebooka, a kod ATi Sideport rešenja, postoji u čipsetu dodatni kontroler koji integrisanom grafičkom jezgru omogućava pristup dodatnoj grafičkoj memoriji koja je nezavisna od sistemskog RAM-a kao i kod spomenutih notebookova. Dakle, razlika je u tome što je kod Ati Radeon Xpress čipseta, memorijski kontroler i samo grafičko jezgro unutar northbridgea što je i logično. Ipak, takvo rešenje do sada nismo imali prilike da vidimo na desktop matičnim pločama. Pored toga, zanimljivo je i da su severni i južni most koji obezbeđuje 4 SATA priključka i uparivanje diskova u Strippe ili Mirror režim, povezani putem PCI Express magistrale. Trenutne revizije Ati Radeon Xpress čipseta na nude SLI podršku, ali je i to u planu – baš na vreme da se isprate SLI Radeon grafičke kartice.
ATi je odlučio da tržištu ponudi nekoliko verzija Radeon Xpress čipsetova odnosno da preporuči vendorima odgovarajuće konfiguracije za svaki tržišni segment kako bi se na najbolji mogući način izašlo u susret potrebama tržišta i izvršila odgovarajuća kastomizacija proizvoda. Nama, najzanimljivija platforma je predstavljena u okviru gaming segmenta i za nju je predviđen ATi Radeon Xpress 200P čipset implementiran na „overklokabilnim“ matičnim pločama. To konkretno znači da najzahtevniji korisnici neće biti u prilici da, upotrebom SurroundView tehnologije, koriste do četiri displeja na jednom računaru, pošto je reč o neintegrisanom rešenju. Ipak, verujemo da ATi-jeva preporuka nije preterano rigidna i da će se na tržištu naći i u klasi „Gaming“ ploča verzija sa integrisanom grafikom.
Sa druge strane, nVidia već izvesno vreme ima na tržištu gotova nForce 4 rešenja koja uskoro očekujemo na testu. Ipak, usled prirode nForce 4 čipseta tj. njegove single chip orijentacije jako je teško implementirati povrh svih funkcija i dodatnu grafiku, pa za sada nema odgovarajućeg integrisanog PCI Express čipseta sa oznakom nForce…
Matična ploča Test primerak ploče ovog puta smo dobili direktno iz ATi-ja i reč je o kompletnom paketu namenjenom za testiranje. U izuzetno atraktivnom pakovanju svoje mesto našla je odgovarajuća SAMPLE ploča, ATi Radeon X700Pro grafička kartica, procesor i dva modula OCZ DDR400 CAS2 memorije iz jedne od najboljih serija.
Kako nismo u mogućnosti da obezbedimo AGP verziju X700Pro grafičke kartice iz razumljivih razloga, odlučili smo da umesto kartice koju je poslao ATi koristimo tokom testiranja kartice bazirane na GeForce FX5900XT i GeForce PCX5900XT čipovima.
Sama ploča koja je najvažniji deo ovog paketa, izrađena je u mATX formatu i po svemu sudeći nastala je u fabrikama kompanije MSI za potrebe HP-a.
Po oznaci, ali i po dodatnim čipovima na ploči jasno se uočava da je reč o MSI OEM proizvodu. Kako smo već imali prilike da testiramo MSI nForce3 ploče i bili veoma zadovoljni njima, možemo konstatovati da je napravljen dobar izbor kada je za SAMPLE primerak odabrana ploča baš ovog proizvođača. Na prvom post ekranu zatekao nas je natpis da je reč o ploči koja će se ugrađivati u HP brend mašine…
Kada smo ustanovili „pedigre“ test ploče, prešli smo na inspekciju rasporeda, ako je on u slučaju SAMPLE primeraka uopšte i bitan.
Iako je reč o mATX ploči raspored je teško mogao biti bolji i po tom pitanju MSI ploča nas je najviše podsetila na GA mATX ploče koje karakteriše jedan od najboljih layouta na tržištu microATX modela.
Trostepena filtracija napona je očigledno imperativ kada su Socket 939 procesori u pitanju, pa i ovom prilikom na štampi su se našla tri para MOSFET-ova hlađenih pasivnim hladnjacima velikih gabarita što je bilo uobičajeno za starije modele MSI ploča.
Pozicija naponskih konektora je odlična, pa je tako ATX priključak postavljen nedaleko od DIMM ležišta kako masivni napojni kabl ne bi ometao kuler u vršenju svoje funkcije. Retko koja ploča ima izmešten dodatni ATX 12V konektor daleko od naponske jedinice, pa je i u ovom slučaju on postavljen na uobičajenu poziciju – nedaleko od MOSFET-ova.
I pored toga što je reč o mATX formatu, na ploči je kao i na većini S939 modela, postavljeno čak četiri DIMM podnožja za DDR400 memoriju. Ukoliko želite da aktivirate Dual DDR režim rada i iskoristite u potpunosti mogućnosti vašeg sistema, potrebno je u slotove obojene istom bojom postaviti dva identična DDR modula…
Kako smo do sada uvek obraćali pažnju da li je AGP slot dovoljno odmaknut od DIMM podnožja da bi se memorija mogla neometano menjati i dok je grafička kartica u slotu, od sada izgleda to više nećemo moći da proveravamo. Ipak, na žalost proizvođača koji imaju loš layout tu je sada PCI Express x16 slot koji će u slučaju lošeg projektovanja ploče i dalje može da zadaje probleme korisnicima koji često otvaraju svoj računar… U slučaju testirane ploče je PCI Express x16 je blizu DIMM ležišta, ali je to razumljivo, ako se ima u vidu da je reč o mATX formatu ploče. Pored jednog PCI Express x16 slota, na ploči su se našla još tri PCI slota, dok ovog puta nema PCI Express x1 slotova, pošto je reč o mATX ploči. Implementacija novijeg tipa slotova na ovom stadijumu, kada PCI Express x1 kartica nema u prodaji, značila bi žrtvovanje jednog u slučaju mATX ploča dragocenog PCI slota.
Pošto čipset ne omogućava upotrebu LAN konekcije za implementaciju te funkcije potreban je kompletan LAN adapter, a za ovu priliku odabran je Realtek 10/100 Mbps čip…
Za monitoring vitalnih parametara sistema i predviđen je SMSC čip što je „osveženje“ u odnosu na dominantni Winbond.
Kako južni most obezbeđuje SATA RAID podršku na ploči su implementirana i četiri SATA priključka sa zanimljivo rešenim mehanizmima za priključivanje kablova. Raspored ostalih priključaka na ploči je uobičajen sa tom razlikom da ne postoje COM portovi, već je na njihovom mestu predviđeno implementiranje DSub priključaka…
Sa zadnje strane PCB-a našlo se dodatno metalno ojačanje za socket, a tu je i neizbežni SAMPLE sticker, čisto da se zna sa čime imamo posla 🙂
Dakle, ako vam treba dobra mATX ploča, solidnog rasporeda i visokog kvaliteta izrade – kupite HP računar sa ATi čipsetom 🙂
Testiranje Pošto smo već naveli da je ploča namenjena participatorima OEM programa nismo očekivali prisustvo overklok opcija, pa po tom pitanju nismo iznenađeni. Nažalost iz BIOS-a su odstranjena i sva naprednija podešavanja vezana za memorijski kontroler A64 procesora, pa nije moguće „finije“ uticati na performanse i tako najčešće dobiti plave ekrane ili nestabilnost tokom rada. Ipak, ploča je pravilno prepoznala naše test module i „častila“ ih krucijalnim 1T parametrom tako da nas ovog puta nisu dočekale loše performanse.
Ipak, omogućeno je, u sprezi sa Cool and Quiet sistemom, kontrolisati brzinu obrtaja sistemskih kulera koji su povezani na ploču, ali nas je po tom pitanju pokolebalo loše očitavanje temperature Athlon 64 3500+ 90nm procesora. Winchester jeste odličan CPU, ali nije baš toliko „hladan“ kao što to tvrdi MSI-HP ploča :). Brzina HT linka može se podesiti na proizvoljnu vrednost, kako bi se mogli koristiti svi Socket 939 procesori. Mi smo tokom testiranja u oba slučaja koristili 1 GHz HT link…
Kako nam u trenutku pisanja ovog teksta nije bila dostupna na testu nForce4 ploča, morali smo da uporedimo Ati Radeon Xpress 200 platformu sa nForce3 Ultra pločom. O EPoX 9NDA3+ ploči ste imali prilike da čitate na sajtu Benchmark pre izvesnog vremena, a novost je da su loše performanse u potpunosti, kao što smo i najavili, otklonjene kroz novu verziju BIOS-a koji je dostupan za download sa sajta matične kompanije. Uskoro ćete u okviru teksta o EPoX 9NDA3+ ploči biti u prilici da vidite da su performanse poboljšane i da EPoX 9NDA3+ sada predstavlja dostojnog takmaca ostalim nForce3 pločama… Baš zbog toga smo odabrali EPoX ploču za poređenje sa SAMPLE ATi Radeon Xpress 200 pločom. Kako nismo u mogućnosti da obezbedimo AGP verziju X700Pro grafičke kartice iz razumljivih razloga, odlučili smo da umesto kartice koju je poslao ATi koristimo tokom testiranja kartice bazirane na GeForce FX5900XT i GeForce PCX5900XT čipovima, jer su nam u trenutku testiranja to bile jedine dostupne grafičke kartice predviđene za oba interfejsa…
Najvažnije komponente našeg test sistema…
Procesor
AMD Athlon™ 64 3500+ (Winchester)
Matične ploče
– MS-7093 ver.0C –
EPoX 9NDA3+
Memorija
2 x 512 MB DDR400/PC3200 (1T 2.5-3-3-11, Dual Channel)
Hard disk
Maxtor DiamondMax 8 40 GB
Grafička karta
– MSI GeForce FX5900XT-TD128 –
ASUS GeForce PCX5900XT
Optički uređaj
ASUS DVR-1604P
Izvor napajanja
ASUS 400w
Operativni sistem
Windows XP Professional (SP1, DirectX 9.0c)
Sintetički testovi “Sintetika” je dala minimalnu prednost nForce3 ploči u poređenju sa ATi rešenjem. Ako se ima u vidu da je reč o SAMPLE ploči i prvencu kompanije ATi na tržištu čipsetova, onda je sasvim jasno da će uskoro biti dostupne naprednije verzije matičnih ploča sa novim ATi čipsetom koje će po performansama biti uporedive sa nForce4 platformom, a iza sebe ostavljati starije nForce3 ploče. U prilog ovoj tvrdnji ide i to što je test primerak ploče bio izrađen za OEM-e i nema implementirane nikakve opcije za finije podešavanje sistema…
3D Mark testovi… Prednost nForce3 platforme se nastavila i kroz popularni 3D Mark set testova. Kako je u novijim testovima prevaziđena PCX/FX5900 grafička kartica usko grlo, koncentrisali smo se na testove koji se odnose na procesor. Veoma dobro se tokom naših testova pokazao softverski T&L režim 3D Mark 2001SE testa, jer veoma verno oslikava razlike među pojedinim sistemima time što se malo ili skoro uopšte ne oslanja na grafičku karticu…
Gaming testovi
Testovi realnih aplikacija DivX kompresija je veoma osetljiva na nižu latenciju memorije i veći memorijski transfer koji se javlja kao posledica toga, pa se to vidi i u rezultatima koje smo izmerili kroz XMPEG program.
Zaključak Ne možemo reći da smo nezadovoljni novim ATi čipsetom. Iako je delovalo nemoguće da će neko uspeti da parira nVidia čipsetovima, prvi PCI Express konkurentski čipset nas je razuverio po pitanju toga. Očekujemo da u narednom periodu budemo u prilici da testiramo i neku komercijalno dostupnu ATi Radeon Express 200 ploču i utvrdimo koji su krajnji limiti nove platforme. Kako testirana ploča nije omogućila overklok, nismo bili u prilici da ispitamo kako ATi čipset stoji po tom pitanju. Jedno je sigurno, veće konkurencija će cene nove platforme sasvim sigurno oboriti na prihvatljiv nivo, pa će strpljivi korisnici biti u prilici da pored prelaska na moderniji i brži socket 939 procesor, obezbede sebi i PCI Express grafičku karticu novije generacije. Nažalost prednosti PCI Express interfejsa se za sada ne primećuju u većoj meri. Jedna od vidljivih koristi jeste odsustvo potrebe za dodatnim napajanjem grafičke kartice, što je bilo iznuđeno rešenje u slučaju bržih AGP kartica. Tako je test primerak FX5900 karticu PCI Express varijanti, bio u stanju da se svom potrebnom strujom snabde iz PCI Express slota. Po pitanju performansi nema velikih prednosti u radu sa grafikom na strani PCI Express rešenja što je još jedno razočarenje u odnosu na dominirajući AGP standard. Da je ovaj tekst pisan pre samo desetak dana, kao dodatnu prednost PCI Express platforme, u odnosu na AGP, naveli bismo i dostupnost novih, veoma brzih, mainstream akceleratora kompanija nVidia i Ati za novu platformu. Ipak, kao je nVidia ponudila i AGP varijantu 6600GT kartica, na sličan potez, sasvim izvesno, odlučiće se i ATi. Dakle, u tom domenu jedina prednost PCI Express kartica jeste SLI režim, ali se postavlja pitanje cene i dostupnosti komponenti za jedan takav sistem. Za sada je apsolutno svejedno da li ćete se odlučiti za nForce3 ili za neko PCI Express rešenje, baš kao što je nebitno sa aspekta opipljivog dobitka performansi da li ste odabrali i875 ploču ili i915 u domen Pentium procesora. Korisnici koji su u prilici da kupuju nov računar ili novu grafičku karticu, zarad mogućnosti budućeg upgradea svakako bi trebalo da se opredele za neku PCI Express platformu, jer kako nas ubeđuju predstavnici kompanija Ati i nVidia sledeća generacija grafičkih kartica će biti ekskluzivno za PCI Express interfejs. Autor se zahvaljuje Nedeljku Kovačeviću, uredniku za hardver časopisa “Digital!” na pomoći prilikom realizacije teksta. Hardver za potrebe testiranja ustupio ATi Technologies