Delimir Tasić ATi Radeon Xpress 200Promocijom i925/i915 čipsetova Intel je uveo, između ostalog, i PCI Express magistralu, kao novi vid komunikacije između grafičke kartice i ostatka sistema. U PCI Express x16 slot trenutno je moguće postaviti nekoliko modela grafičkih kartica sa čipovima ATi-ja i nVidia-e. Pored novog slota za grafiku, prisutni su i PCI Express x1 slotovi predviđeni da zamene zastarele PCI slotove koji su, pre dosta vremena, nasledili Vesa Local Bus i ISA slotove.
Xpress 200 čipset je značajan iz dva razloga i na neki način predstavlja prekretnicu za kanadsku kompaniju. Pre svega, ovo je prvi ATi čipset za desktop AMD procesore. Drugi razlog zbog kojeg je Xpress 200 poseban, tiče se toga što su u opticaju i verzije bez integrisane grafike čime je ATi stavio do znanja da namerava da se ozbiljnije uključi u tržište kontrolerske logike i time konkuriše kako Intel-u, tako i nVidia-i u segmentu AMD procesora. U opticaju su sve verzije novog ATi čipseta: RS480 i RX480. Tržišni nazivi za ova dva čipseta biće Radeon Xpress 200 i Radeon Xpress 200P. Dakle, model sa sufiksom „P“ nema u sebi implementiranu DirectX 9 grafiku, dok model Xpress 200 ima – nalik najnovijim Intel rešenjima viđenim u i9x5 seriji čipsetova.
Pored RX/RS 480 serije procesora, tržištu će biti ponuđena i serija čipsetova sa oznakom RS/RC 400 što u prevodu znači integrisani i neintegrisani PCI Express čipset za Intel platformu.
Kao što se iz priloženog dijagrama vidi, reč je o klasičnom čipsetu koji koristi northbridge i southbridge. Sa predstavljanjem PCI Express čipsetova podrška za proširenja u vidu dodatnih slotova na ploči biće u potpunosti izmeštena u northbridge. U slučaju ATi kontrolerske logike obezbeđena je u oba slučaja (dakle RX480 i RS480) podrška za PCI Express x16 slot, kao i za četiri dodatna PCI Express x1 slota u kojima će se u budućnosti naći npr. visoko kvalitetni TV tjuner sa pravom podrškom za HDTV, a kompanija ATi je svoj prvenac na ovom polju već predstavila. Kako se memorijski kontroler u slučaju AMD platforme nalazi su samom procesoru, ATi je omogućio upotrebu kako dual DDR (za Socket 939 procesore) tako i single channel memorijske konfiguracije (Socket 754). Za južni most odabran je novi SB400 čip, koji podržava čak četiri SATA priključka uz danas uobičajenu RAID 0, 1 konfiguraciju. Mogućnosti proširenja obezbeđena su kroz osam USB 2.0 priključka, dok će Firewire 400/800 podrška morati da se izvede posredstvom dodatnog čipa (npr. VIA VT6306 ili slično rešenje).
Uobičajeno, komunikacija između northbridgea i procesora obavlja se posredstvom 800/1000 MHz HT link veze, ali potpuno neuobičajeno komunikacija između severnog i južnog mosta vrši se zahvaljujući dvostrukoj PCI Express vezi. Dakle, ATi za ovaj deo svog čipseta nije obezbedio sopstveni tip veze kao što je npr. VIA V-Link ili SiS MuTIOL link. Inače, treba imati u vidu da čak 90% jezgra northbridge čipa otpada na integrisano grafičko jezgro i da su mogućnosti implementacije single-čip rešenja bile zbog toga minimalne. Kada je grafika integrisana u Radeon Express 200 čipset u pitanju radi se o modifikovanom X300 grafičkom jezgru sa podrškom za DVI (Digital Video Interface), ali je zanimljiva i mogućnost istovremenog rada integrisane grafike i dodatne grafike postavljene u PCI Express x16 slot. To nije sve, pošto ATi SurroundView omogućava priključivanje do četiri monitora. Dakle, dva monitora moguće je povezati na konektore koje kontroliše integrisano grafičko jezgro (DVI+DSub), a druga dva na grafičku karticu koja je postavljena u PCI Express slot ukoliko grafička kartica ima dva izlaza, naravno. Grafičko jezgro integrisano u novi čipset za AMD platformu ima samo dva pixel pipelinea (Intel Graphics Media Accelerator 900 ima četiri), ali predstavljaće verovatno najmoćnije integrisano grafičko jezgro za K8 liniju procesora, pošto nVidia još uvek nema varijantu čipseta sa grafikom. Ako se ima u vidu kompleksnost nForce4 čipseta i njegova „single-chip priroda“ biće zanimljivo videti kako će (i da li će) nVidia izaći na kraj sa tim „problemom“. Kako je Radeon Xpress 200 čipset izrađen u 130nm procesu ne čudi da integrisano jezgro radi na nešto nižem taktu u odnosu na čip iz koga je derivirano – svega 300 MHz. Zanimljivo je da se ovog puta, delimično i zbog prirode K8 platforme i integrisanog memorijskog kontrolera u procesor, ATi odlučio za implementaciju dodatnog memorijskog kontrolera posvećenog integrisanoj grafici – ATi Sideport. Moguće je koristiti samo ovaj 32-bitni memorijski interfejs ili kombinovati kontroler u procesoru sa njime. Naravno, kako bi se cena ploča dodatno oborila i izbegla potreba za implementacijom dodatne VRAM memorije na samoj ploči, Sideport se može u potpunosti isključiti i koristiti samo UMA interfejs kojim se kao VRAM koristi sistemska memorija. Pored izostanka podrške za Firewire izostala je i napredna audio podrška, ali što je mnogo bitnije nema ni mogućnosti LAN konekcije izuzev posredstvom eksternog čipa kao što su npr. rešenja kompanija Marvell, 3Com, VIA i sl. U vreme kada Intel planira da implementira čak i WiFi podršku u svoje čipsetove, ATi-jeva odluka ne deluje previše logično, ali što je najvažnije korisnici neće biti uskraćeni ni za jednu mogućnost, pošto su dodatni LAN i Firewire čipovi danas veoma jeftini.
ATi najavljuje da će tokom 2005. godine obezbediti podršku čak i za SLI konfiguracije, ali ostaje nejasno kako će to biti izvedeno, pošto do sada ATi nije smatrao da SLI ima uopšte smisla. Izjave ATi-jevih zvaničnika mogle su se sublimirati u tvrdnju da ATi za sada ne planira da ponudi SLI grafičke kartice, ali da ima mogućnosti za tako nešto. Verovatno, je odlaganje ATi čipseta sa SLI podrškom upravo posledica trenutnog nepostojanja grafičkih čipova sa SLI podrškom iz kanadske kompanije. Samim tim, za sada kao jedino SLI rešenje preostaje tehnologija nVidia-e.