Catalyst 12.2 vs 12.11 Beta

Catalyst 12.2 vs 12.11 Beta

AMD je pre nekih mesec dana objavio nove "Never Settle" drajvere koji su prema release notes-u doneli velika unapređenja u odnosu na Catalyst 12.8 reviziju. Brojke koje su navedene su delovale veoma optimistično, pa osim dugačkog spiska naslova koji će bolje raditi tu je i procenat ubrzanja koji zaista nije zanemarljiv. Ovo se odnosi na relativno svežu verziju Catalysta iz avgusta. Tu su i neke dodatne mogućnosti, ali ovog puta ćemo se fokusirati samo na perf

    Sadržaj

      Nebojša Todorović

      Catalyst 12.2 vs 12.11 Beta

      Kao i kod svake serije grafičkih karti, drajveri napreduju i kako vreme prolazi skok u performansama neretko postaje znatno bolji. Rad na optimizaciji je jako bitan faktor, jer osim rešavanja tekućih problema sa određenim naslovima i otkrivanjem odnosno rešavanjem bagova, jako je bitno da se posveti pažnja maksimalnom iskorišćenju hardvera. Na samom predstavljanju, zbog tesnih rokova, praktično je nemoguće izvući maksimum iz grafičke karte. Uostalom, mnoge igre izađu nakon predstavljanja, a drajveri sazrevaju kroz iteracije.
       


       

      AMD-ova dosadašnja praksa da novu verziju Catalysta izdaje na svakih mesec dana nije bila loša, ali je predstavljala naviku iz ranijih dana. Ipak, kako su određeni delovi drajvera postali eksterni (npr. app profili), izbacivanje novih verzija samo radi kontinuiteta je izgubilo smisao. Na ovaj način će se dosta toga unapređivati kroz update mehanizam i profile, dok će nove verzije u kompletu izlaziti prema potrebi. Na ovaj način će kompletan set novih drajvera izlaziti kada se zaista nešto veliko desi, a korisnici neće samo po navici brisati stare i instalirati nove Catalyste.
       


       

      Uostalom, tek kada se probaju prvi i poslednji drajveri je zapravo moguće napraviti jasno poređenje i videti, koliko je AMD uspeo da “ispegla” Catalyste u periodu od nekih osam meseci. Sudeći prema internim merenjima radi se o velikom napretku, ali kao što i sami znate, ove informacije često umeju da budu plod marketinga koji kao i obično izabere da iznese vrednosti u idealnim okolnostima, podešavanjima itd. Ono što se u praksi može dobiti nas je daleko više zanimalo.
       


       

      Ipak, činjenica da je AMD posvetio puno truda da do novinara stignu razne prezentacije koje bi ih informisale na ovu temu znači da su bili prilično samouvereni. Uostalom, do sada se retko ulagao veći trud od prostog dodavanja spiska naslova za koje je unapređena optimizacija i u kojoj meri se ubrzanje može očekivati. Razlog za ovo je obično bio i potpuno opravdan, jer bi se pri testiranju u većini igara razlika svela na akademsku, dok je svega par naslova imalo očigledan skok u frejmrejtu.
       


       

      Kako je nova generacija Radeona započela sa HD 7970 modelom, za potrebe ovog testa smo odabrali baš njega. Doduše, u pitanju je nešto brža varijanta koja nosi oznaku GHz edition. Osim frekvencija, sve ostale specifikacije su u potpunosti identične originalnom modelu koji je predstavljen početkom ove godine. Da se podsetimo, ova karta poseduje prvi 28-nanometarski GPU sa oznakom Tahiti. Kako se radi o punokrvnoj verziji, ona poseduje 2048 Stream procesora što znači da je upravo ovaj GPU najsnažniji koji AMD poseduje u ponudi. U kombinaciji sa brzih 3GB GDDR5 memorije, koji komuniciraju putem 384-bitne magistrale, ova karta jasno pripada high-end segmentu.
       

      Ukoliko se negde mogu videti razlike to je kod ovog modela, pa smo u skladu sa tim nju i izabrali. U svakom drugom slučaju verujemo da razlike mogu biti samo proporcionalno manje, jer se radi o identičnoj arhitekturi u celoj seriji, a razlike se svode na hardversku snagu koju Radeoni iz serije HD 7000 imaju. Iako je GPU-Z iz nekog razloga detektovao instaliran Catalyst 12.3, testirani drajver nosi oznaku 12.2 i kao takav je preuzet sa AMD-ovog sajta.

       

       

      Rezultati – 3DMark, Unigine Heaven 3.0

      Test konfiguracija:

      CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
      Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
      RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3
      HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
      VGA: AMD Radeon HD 7970
      Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
      Drajveri:  Catalyst 12.2, Catalyst 12.11 Beta

       

      3DMark 11 je napravio evidentnu razliku između stare i nove verzije Catalysta. Zapravo, prednost od preko deset procenata u sintetičkom testu nas je prilično iznenadila.

      I drugi Futuremark test je bio naklonjen prema novim drajverima. Može se reći da je u većoj rezoluciji ta razlika i ponajveća. U svakom slučaju napredak je evidentan.

       

      Unigine Heaven očigledno nije napravio apsolutno nikakvu razliku bez obzira na to da li se koriste drajveri iz februara ili oni koji su izdati pre neki dan. Zanimljivo je to da je AMD naveo da bi zapravo u ovoj aplikaciji skok u performansama trebao biti evidentan.

       

      Rezultati – Crysis, Sniper Elite, Metro 2033

       

      Crysis Warhead je relativno “matora” igra, ali je skok od nekih 5 procenata prisutan u obe testirane rezolucije.

      Sniper Elite V2 predstavlja igru u kojoj je poboljšana optimizacija među najizraženijim. Naime, od oko 10% ubrzanja u najzahtevnijim situacijama do gotovo 20 procenata ubrzanja predstavlja razliku koja se može videti u pojedinim momentima i golim okom. Sniper Elite generalno prednost daje AMD-ovoj arhitekturi i od starta je bolje optimizovan za Radeone.

      Metro 2033 pri najvišoj rezoluciji nije pokazao bilo kakve razlike između 12.2 i 12.11, ali je pri FullHD-u dao razliku nešto manju od oko 9%.

      Rezultati – AvP, F1, Dirt

       

      Još jedna od AMD optimizovanih igara jasno dodeljuje prednost novim Catalystima. Razvojni tim AMD je naveo ubrzanje do 11%, a mi smo dobili razlike koje su čak i nešto veće.

      F1 2012 je prilično “svež” naslov, ali je relativno nezahtevan za današnje standarde. S obzirom da je prvenstveno “konzolaška” igra, minimalan napredak u vizuelnom smislu u odnosu na F1 2010 rezultuje jako velikim FPS-om čak i na najvišoj rezoluciji. Koji god drajvere da koristite performanse će biti manje više iste.

      Vizuelno impresivan, Dirt Showdown je prilično zahtevan naslov. Codemasters je i sam priznao da optimizovanost ove igre nije sjajna, a dokaz za to je i slab rad NVIDIA-inih modela pri uključenom Global Illuminationu. Skok od 30 i više procenata je potpuno neverovatan i iako je AMD naveo ubrzanje do 62%, moramo priznati da se nismo nadali ni sličnoj cifri.

      Rezultati – Sleeping Dogs, Just Cause 2, Hard Reset

      Sleeping Dogs kao novija igra je dao solidnu prednost novoj verziji Catalysta. Razlike nisu drastične, ali su veće od minimalnih 10%.

      Just Cause 2 dobija poveći “boost” od strane novih drajvera, ali je to prilično nebitno za vlasnike snažnijih Radeona. Prosto, sve karte od srednjeg segmenta pa naviše će bez problema raditi pri visokom nivou detalja.

      Hard Reset je jedna od igara čiji se rad nije mnogo promenio sa promenom drajvera Razlike su manje od 10 procenata, a kao takve ih je praktično nemoguće primetiti u radu.

      Zaključak

      AMD zaista nije preterivao kada je svoje nove Catalyst 12.11 obeležio “Never Settle” nazivom. Očigledno je da kompanija nije sedela i čekala novu generaciju, već je tokom čitave godine radila na optimizaciji i unapređenjima. Catalysti zaista često dobijaju nove mogućnosti, a programeri se trude da isprave tekuće probleme sa mnogim modelima.

      Ipak, ono što je najbitnije jeste da osoba koja je kupila Radeon HD 7970 na dan kada je izašao, sada može da očekuje 10 do 30 procenata bolju grafičku kartu samo na osnovu novih drajvera. Moramo reći da je ovo lepa vest za svakoga ko je uložio novac u GCN arhitekturu još od njenog početka. Osim što su vlasnici referentnog modela dobili BIOS koji je unapredio njihove karte u GHz Edition, na softverskom polju se takođe dosta toga promenilo na bolje.

      Sve u svemu, ovo je odlična vest za sve vlasnike nekog Radeona iz HD 7000 serije. Naravno, koliko ćete dobiti zavisi od modela koji posedujete, ali je očigledno da navedeni procenti od strane AMD-a nisu samo marketinški trik. Činjenica je da se radi o “optimističnim” rezultatima koji nisu sasvim realni, ali i pored toga nije teško videti da te razlike zaista postoje. U svakom slučaju, novi Catalysti su nešto što trebate instalirati i definitivno zaslužuju preporuku, a u slučaju da ste dugo držali neku od starih verzija, nakon update-a ćete imati čemu da se radujete.
       

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test