Branko Lukić CD-R/RW snimačima za kraj… CD-R/RW snimači se danas najbolje mogu oslikati naslovom poznate TV serije. Svi se slažu već par godina da je CD-R/RW snimačima došao kraj, i da će njihovo mesto preuzeti neki novi standard. Međutim, ne samo što novi standard ni izdaleka ne može da parira prastarom CD-u, nego se proizvodnja praznih CD-ova sve više zahuktava. Neki proizvođači CD-ova su objavili podatke da očekuju porast proizvodnje praznih CD-R-ova za preko 40%! Po poslednjim (optimističnim) predviđanjima, proizvodnja CD-R-ova će biti veća od ukupne proizvodnje DVD±R-ova sve do 2006-7. godine. Gde leži tajna dugovečnosti CD-a? Očigledno da je razlika u ceni između DVD i CD snimača i dalje prevelika i za bogatije zemlje, a kamoli za nas. Takođe, zbrka oko “+” i “-” standarda je uticala na kupce da se ne opredeljuju još za DVD snimače. Dual DVD snimači, koji prave most između dva snimajuća DVD standarda, postoje tek nešto više od godinu dana, pa se može reći da još nisu ni čestito započeli svoj život. Kad se ovim razlozima dodaju još neki sporedni, dolazimo do slike koja na neki način objašnjava šta to CD ima što drugi nemaju. Gde je tu naš junak, od kojeg smo se opraštali bezbroj puta? CD-R/RW snimač je ikona jednog prošlog vremena. Skoro svako ko je imao CD-R snimač u drugoj polovini ’90-ih je u jednom trenutku imao svoju malu manufakturu. Danas, iako je to vreme iza nas, CD-R/RW snimač je i dalje simbol “moguće zarade”. Sa cenom koja je tek nešto viša od 30-ak €, snimači su dostupni i u konfiguracijama koje cenom ne prelaze 400 €. Iako ih sa jedne strane pritiskaju kombo uređaji, a sa druge DVD snimači, CD-R/RW snimač je i dalje rado viđen hardver u svakoj konfiguraciji. Nažalost, godine su sustigle
našeg junaka. Još pre više od godinu dana je dosegnuta granica od 52x, za koju su se mnogi proizvođači složili da označava krajnji domet. Neki proizvođači CD-R/RW snimača i praznih CD-R-ova čak ne podržavaju ni 52x, već su se zaustavili na 48x, sa tvrdnjom da je to najviša brzina koja nudi sigurnost. Drugi pak podržavaju 52x brzinu, ali ograničavaju njenu upotrebljivost ili je uopšte ne preporučuju. Napomenućemo da je bilo sporadičnih pokušaja da se predstavi 56x, ali je taj pokušaj neslavno prošao. Što se stalo kod 52x? Jednostvno, brzina glavnog motora se popela do neverovatnih 12000 rotacija u minuti! Poređenja radi, današnji standardni hard-diskovi se vrte na 7200 rpm, vrhunski SCSI hard diskovi na 15000 rpm, a ne treba gubiti iz vida da se radi o zatvorenim sistemima u koje je nemoguće da uđe prašina ili da se zamaste. U CD drajv, ne samo da ulazi prašina, već se CD mediji vremenom deformišu, pa kad se takav disk zavrti brzinom od 12000 rpm, veoma lako može doći do njegovog pucanja unutar drajva. CD-R/RW danas U želji da napravimo svojevrstan oproštaj od CD-R/RW snimača, želeli smo da prikažemo sve snimače koji se danas mogu naći kod nas. Zbog inertnosti našeg tržišta, zatekli smo situaciju da u ponudi postoji ogroman broj starih modela, pa smo se odlučili da postavimo jedan kriterijum – brzina snimanja CD-RW diskova mora da bude 32x. Ova brzina snimanja je praktično i poslednji zvanično prihvaćen standard kad su u pitanju CD-ovi. US-RW (Ultra Speed RW) diskovi su time evoluirali, pošto je njihova prva generacija bila namenjena za 16x-24x brzine snimanja. Na testu se našlo sledećih sedam kandidata: ASUS CRW-5232AS, BENQ 5232P, LG GCE-8525B, LITE-ON LTR-52327S, MSI MS-8352M, NEC NR-9400A i SONY CRX230E. Od svih drajvova, samo NEC NR-9400A je 48x/32x/48x snimač, dok su svi ostali 52x/32x/52x snimači. Test sistem – Windows XP Professional
CPU
– AMD Athlon 2600+ (2,083 GHz)
Matična ploča
– ASUS A7N8X rev.2.0
Memorija
– 1 GB DDR400 SDRAM
Video-karta
– ATi All-in-Wonder Radeon
Hard-diskovi
– 2 x Maxtor DM+9 120GB (RAID0) (na Silicon Image 680 Medley kontroleru)
CD-ROM
– ASUS CRW-5232AS –
BENQ 5232P –
LG GCE-8525B –
LITE-ON LTR-52327S –
MSI MS-8352M –
NEC NR-9400A –
SONY CRX230E
Korišćeni programi
– Ahead Nero – Ahead InCD – Nero CD Speed – CDVD Benchmark – CDDAE 99
Predstavljanje ASUS CRW-5232AS
Već par godina, ASUS pokušava da sa svojim CD-R/RW snimačima napravi proboj na tržištu. Proboj su svakako napravili, pošto je ASUS treći tajvanski proizvođač optičkih uređaja, odmah iza LiteOna i BenQ-a. Nažalost, iako se radi o renomiranom proizvođaču, kvalitet CD-R/RW snimača je više nego diskutabilan. Danas, ASUS zaboravlja na avanturu sa CD-R/RW snimačima i okreće se svojoj saradnji sa Pioneerom i DVD snimačima. Šta više, ASUS je pustio u rad veliku fabriku za proizvodnju nosača lasera za optičke drajvove, koja bi veoma lako mogla da postane vodeći snabdevač celog tržišta.
ASUS-ov 52/32/52x snimač je smešten u kratko kućište, a sam proizvođač se veoma ponosi ovom činjenicom (iako slična kućišta odavno postoje). Gledano sa prednje strane, osim po oznaci brzina, ovaj snimač se ni po čemu ne razlikuje od prethodnih ASUS-ovih snimača. Pohvalno je prisustvo LED indikatora za čitanje i snimanje. Prvi utisak koji ovaj uređaj ostavlja je da se radi o prilično tihom drajvu, što je za ASUS neuobičajeno. Šta više, obično se zbog kratkog kućišta ne može uraditi kvalitetna amortizacija buke, ali to očigledno nije smetalo inžinjerima u ovom slučaju. Pri radu sa diskovima (ubacivanju i izbacivanju) uređaj je prilično živahan i brzo reaguje na komande. Mana koju odmah zapažemo je da se uređaj dosta greje, naročito pri dužem radu.
Nero InfoTool
Sve ASUS-ove tehnologije koje su do sada viđene su implementirane: FlextraLink (zaštita od prekida snimanja usled pražnjenja bafera), FlextraSpeed (podešavanje brzine i strategije snimanja u zavisnosti od kvaliteta diska), DDSS II (dinamički dupli torzioni sistem koji znatno ublažava vibracije i buku), kao i ASUS-ov patent koji sprečava padanje prašine na osetljive delove unutar snimača. Kao manu navodimo nedostatak podrške Mt. Rainier specifikaciji. BENQ 5232P BenQ je ACER-ovo izdvojeno odeljenje koje se između ostalog bavi razvojem i proizvodnjom optičkih uređaja. Iako ACER ne uživa neko poverenje kod nas, ne treba gubiti iz vida da se radi o drugom po veličini proizvođaču optičkih drajvova na Tajvanu. Kreiranjem brenda BenQ, ACER je uspeo da kreira “od nule” nov imidž svojim uređajima. Mada se ne može reći da spadaju u višu klasu po kvalitetu, BenQ optički uređaji su solidni, i kao takvi su namenjeni najširem krugu korisnika.
Spartanski dizajn ovog uređaja se uočava već pri prvom kontaktu. Prednju masku odlikuje “kockasti” dizajn, koji može da odbije velik broj potencijalnih kupaca. LED indikator je veoma mali i praktično jedva vidljiv, tako da je njegova funkcionalnost diskutabilna. Kod ovog uređaja je BenQ upotrebio nešto izmenjen mehanički sklop. Nama se ova promena nije mnogo dopala, pošto mehanika ne odaje utisak trajnosti. Glavni motor nije najbolje prigušen, pa em što stvara poveću buku, em stvara i vibracije. Ovo naročito dolazi do izražaja ako ubačeni disk ima i najmanji fizički deformitet. Zbog povećanog nivoa vibracija, ceo uređaj se znatno više greje pri radu. Kad se ovome doda neobičan zvuk koji stvara nosač lasera pri kretanju, stiče se utisak da je ovaj uređaj projektovan na brzinu.
Nero InfoTool
Bafer je standardnog kapaciteta od 2 MB, a za svaku pohvalu je podrška Mt. Rainier specifikaciji.
LG GCE-8525B Ne samo da LG (ranije GoldStar) nije imao imao zapaženijeg uspeha kad su u pitanju optički drajvovi, već su uređaji ovog proizvođača služili kao sinionim za izuzetno loše drajvove. Međutim, sve se promenilo kad je ovaj korejski proizvođač udružio svoje pogone sa razvojnim odeljenjem Hitachija. Kao plod ove saradnje, nastaju veoma dobri CD-R/RW i kombo uređaji. Danas su ova dva partnera okrenuta ka budućnosti u vidu DVD-a, i sa ponosom predstavljaju svoj DVD snimač koji podržava tri standard (DVD+, DVD- i DVD-RAM).
Već dugi niz godina LG ne menja dizajn svojih CD-RW snimača. Jedino što se menja na novim snimačima je specifikacija brzina. Kao osobenost ovog modela, izdvajamo da jedini od svih testiranih nema izlazak za slušalice i prateći potenciometar. LG je kod ovog modela promenio torzioni sistem, što je praktično bilo izuđeno rešenje, jer stari sistem nije mogao da umiri vibracije koje stvara glavni motor pri 11000 rotacija u minuti. Za smanjenje vibracija, LG se poslužio i trikom u vidu AFS (Anti Flutter System) sistema. Ne radi ni o kakvom naprednom čudu, već o jednostavno rešenju u vidu pogodno probušenih rupa na trayu (tj. “tacni”). Uz pomoć ovih rupa se stvara vazdušni jastuk koji ublažava vibriranje diska. Iako su vibracije umanjene, buka koju stvara motor pri brzini od 8000 rpm je poprilična. LG je iskoristio raniji sistem za pokretanje nosača lasera, te uređaj odaje utisak tromosti pri radu, iako postignuti rezultati to ne pokazuju. Nije nam se svidelo ni to što pri traženju sitnih fajlova, mehanika nosača lasera ispušta čudne zvuke.
Nero InfoTool
LITE-ON LTR-52327S Iako je LiteOn dugogodišnji lider u proizvodnji optičkih uređaja, ne samo na Tajvanu, već i u celom svetu, njegovi uređaji se tek od skora mogu naći i kod nas. LiteOn dugo nije obraćao pažnju na maloprodaju, već je svoje interese usmerio pre svega ka snabdevanju optičkim uređajima vodeće proizvođače računara. Nova politika koju je kompanija počela da vodi pre par godina, omogućila je da uređaji ove kompanije budu dostupni svima, na opšte zadovoljstvo kupaca.
Po prednjoj masci snimača nije moguće naslutiti da je ovo proizvod najvećeg svetskog proizvođača drajvova. Jednostavno, prvi utisak je da se radi o još jednom jeftinom CD-R/RW snimaču. Sva sreća pa LiteOn nije još nalepio i nalepnicu sa svojom web adresom na prednju masku, iako mu je to u zadnje vreme običaj. Dizajn očigledno nije jača strana ljudi iz LiteOna, ali je skoro sve ostalo na vrhunskom nivou. Počećemo sa izuzetno preciznom tray mehanikom koja ispušta prijatan zvuk pri izbacivanju traya. Stariji korisnici će prepoznati da se radi o istoj mehanici koju je koristio Sony pre šest godina. Ceo uređaj je prilično brz i izuzetno startan. Iako je spakovan u kraću kućište, uređaj se greje najmanje od svih testiranih. Nažalost, rak rana LiteOnovih uređaja je i ovde prisutna – buka glavnog motora. Ova pojava naročito dolazi do izražaja kad motor pređe granicu od 7500 rpm. Na svu sreću, ovu buku ne prate vibracije, pošto su one ublažene sistemom koji umiruje nosač na motoru, ali ne i sam motor.
Nero InfoTool
MSI MS-8352M Microstar je kupovinom malog proizvođača optike za drajvove, izrazio svoju želju za ozbiljniji nastup na tržištu optičkih drajvova. Iako je u početku dosta pažnje posvećeno CD-R/RW snimačima, razvojem DVD snimača, MSI je polako prebacio svoje polje interesovanja na novi standard. Kakva je trenutna situacija što se tiče MSI-a i proizvodnje optičkih drajvova, još uvek nije poznato. Naime, ova tajvanska kompanija je pre izvesnog vremena prodala firmu koja se bavila proizvodnjom optike, a razlog nije saopšten.
Novi MSI CD-R/RW rezač se malo razlikuje od prethodnih snimača ove kompanije. Prednja maska je poravnata, što stvara utisak neupadljivosti. Pored specifikacija brzina, MSI na prednju masku nije stavio svoj logo, iako je to do sada bio običaj. Iako je maska boje slonovače, tray je crne boje (zbog smanjenja vibracija?). Kao što smo navikli od ovog tajvanskog proizvođača, drajv je spakovan u tradicionalno kratko kućište. Problem grejanja je adekvatno rešen, te celo kućište podjednako preuzima toplotu. Buka motora je svedena na podnošljiv nivo, što predstavlja novost kad je MSI u pitanju. Prvi problemi nastaju pri ubacivanju diska, kad snimač u znatnoj meri uspori ceo računar dok ne prepozna ubačeni disk. Još gora situacija je pri izbacivanju diska, kad se mora poprilično sačekati a ceo operativni sistem se ponovo uspori. Očigledno da uređaj izvršava neke provere pri izbacivanju traya, a najverovatnije se čeka da se glavni motor u potpunosti zaustavi.
Nero InfoTool
Večita zamerka MSI optičkim uređajima: ime iz firmwarea ne sadrži ni naziv proizvođača ni oznaku modela. U oko upada i to da je brzinska specifikacija čitanja CD-ova, po Nero InfoToolu, 40x. NEC NR-9400A NEC je veoma dobro startovao sa svojim CD-R/RW snimačima. Prvi modeli su mnogo obećvali. Nažalost, japanska kompanija je brzo zapostavila CD snimače, predstavljajući nove modele tek da budu prisutni na tržištu. Kao i mnogi proizvođači, i NEC se u potpunosti okrenuo DVD snimačima. Inače, NEC je jedan od retkih proizvođača CD-R/RW snimača koji je predstavio 32x CD-RW snimač sa 48x brzinskom specifikacijom za snimanje i čitanje CD-R diskova.
Eh, stara dobra vremena… Da nema oznake na gornjoj strani snimača, neko bi se mogao zakleti da se radi o NR-7500 snimaču starom više od tri godine. Istini za volju, NEC stvarno nije ništa menjao na dizajnu kako prednje maske, tako i celog tela snimača. Drajv poseduje četvrtasti zeleni LED indikator. Kako prepoznati da je drajv pravio NEC? Po tray mehanici koja škripi, i sve je samo ne tiha. Na svu sreću to ne umanjuje njenu funkcionalnost, jer je mehanika poprilično postojana. Sa druge strane, mehanika vezana za nosač lasera odaje utisak sporosti, što do sada nije bio slučaj. Glavni motor je karakterističan za NEC – veoma dobar i solidno tih. Ipak, mana motora je što se previše greje, i posle dužeg korišćenja snimača, donja strana će postati poprilično topla. Zbog dizajna uređaja, ostatak kućišta snimača neće preuzeti toplotu sa donjeg dela, te je preporučljivo da uređaj “odmorite” posle napornog korišćenja.
Nero InfoTool
Na ovom snimaču, NEC je po prvi put odustao od Ricohove JustLink tehnologije koja sprečava buffer-underrun. Ova tehnologija je bila sinonim za ranije snimače ovog proizvođača. Kao zaštita od buffer-underruna se pojavljuje ExacLink. SONY CRX230E Japanaski gigant iako već dugo vremena ne proizvodi svoje CD-R/RW snimače, na tržištu je prisutan koristeći gotova LiteOnova rešenja. Da ne bude da je čist plagijator, Sony unosi dovoljno promena pre svega u firmware uređaja. Sony se u poslednje vreme posvetio razvijanju dual DVD snimača, ali se tokom prošle godine povukao i sa ovog polja, uviđajući da je njegov reformatorski posao okončan. Sony će ubuduće i DVD snimače pozajmljivati od LiteOna.
Sve što smo naveli za LiteOn važi i za Sony, pošto su mehanika i elektronika isti. Sony je ponovo implementirao svoju veoma iritirajući Turbo-Boost funkciju. Naime, bez ikakve intervencije, Sony snimač čita i snima diskove maksimalnom brzinom od 40x. Ako se pri ubacivanju diska eject taster zadrži 4-5 sekundi, uređaj će preći u Turbo mod, kad je maksimalna brzina rada 52x. Ova funkcija bespotrebno zamara korisnika, te ćete posle nekoliko puta najverovatnije prestati da je koristite. Sony se pravda činjenicom da je po njihovim analizama, poslednja bezbedna brzina 40x, ali se korsniku ipak ostavlj mogućnost da uključi Turbo.
Snimanje CD-R diskova
ASUS CRW-5232AS prosečna brzina snimanja @52x: 37,16x
BENQ 5232P prosečna brzina snimanja @52x: 39,56x
LG GCE-8525B prosečna brzina snimanja @52x: 39,52x
LITE-ON LTR-52327S prosečna brzina snimanja @52x: 39,45x
MSI MS-8352M prosečna brzina snimanja @52x: 39,41x
NEC NR-9400A prosečna brzina snimanja @48x: 36,92x
SONY CRX230E prosečna brzina snimanja @52x: 39,52x
Osim ASUS-a, svi uređaji su postigli očekivane rezultate, shodno svojim specifikacijama. ASUS-ov snimač je stigao samo do 49x brzine i to sa nekoliko različitih vrsta diskova, te ostaje nejasno da li je uređaj stvarno u stanju da dostigne brzinu snimanja od 52x.
ASUS CRW-5232AS vreme snimanja @52x: 2′ 38″
BENQ 5232P vreme snimanja @52x: 2′ 32″
LG GCE-8525B vreme snimanja @52x: 2′ 38″
LITE-ON LTR-52327S vreme snimanja @52x: 2′ 35″
MSI MS-8352M vreme snimanja @52x: 2′ 38″
NEC NR-9400A vreme snimanja @48x: 3′ 7″
SONY CRX230E vreme snimanja @52x: 2′ 30″
Svi 52x snimači su se našli u razmaku od 8 sekundi. Samo je NEC-ov snimač dosta podbacio, pošto smo očekivali rezultat za par sekundi slabiji, a ne za celih 30 sekundi. – overburn (CD-R 90 minuta)
ASUS CRW-5232AS
nema kontrolu za kraj diska pri overburnu; oprezno sa količinom podataka koju snimate!
BENQ 5232P
94:10
LG GCE-8525B
94:12
LITE-ON LTR-52327S
94:08
MSI MS-8352M
nema kontrolu za kraj diska pri overburnu; oprezno sa količinom podataka koju snimate!
NEC NR-9400A
ne može da radi overburn na disku od 90 minuta jer ga ne prepoznaje
SONY CRX230E
94:08
Snimanje CD-RW diskova
Za testiranje smo koristili Verbatim CD-RW diskove koji su sertifikovani za 32x snimanje.
ASUS CRW-5232AS prosečna brzina snimanja @32x: 29,58x
BENQ 5232P prosečna brzina snimanja @32x: 30,72x
LG GCE-8525B prosečna brzina snimanja @32x: 27,64x
LITE-ON LTR-52327S prosečna brzina snimanja @32x: 29,86x
MSI MS-8352M prosečna brzina snimanja @32x: 29,84x
NEC NR-9400A prosečna brzina snimanja @32x: 27,23x
SONY CRX230E prosečna brzina snimanja @32x: 29,92x
Neočekivano, LG koristi Z-CLV metod pri snimanju CD-RW brzinom od 32x. Zahvaljujući ovoj staroj metodi, LG je sporiji od konkurencije. Sa druge strane, NEC veoma kasno stiže do 32x brzine u P-CAV režimu, pa zbog toga ima slabiju prosečnu brzinu snimanja.
ASUS CRW-5232AS vreme snimanja @32x: 2′ 57″
BENQ 5232P vreme snimanja @32x: 3′ 2″
LG GCE-8525B vreme snimanja @32x: 3′ 22 “
LITE-ON LTR-52327S vreme snimanja @32x: 3′ 1″
MSI MS-8352M vreme snimanja @32x: 2′ 58″
NEC NR-9400A vreme snimanja @32x: 3′ 40″
SONY CRX230E vreme snimanja @32x: 2′ 59″
Očekivano, LG i NEC postižu najslabije rezultate.
Kvalitet snimljenih diskova O C1 greškama C1 greške su male, tj. slučajne greške na samom disku. C1 greške nastaju zbog brojnih razloga, koji se mogu podeliti u dve grupe: fizičke probleme (disk/pisač asimetrija, prašina ili prljavština na disku) i probleme zbog tehnologije snimanja pisača. Pošto su C1 greške koje pripadaju prvoj grupi minimalne i obično učestvuju sa znatno manje od 10% u ukupnom zbiru C1 grešaka (naročito kod tek snimljenih diskova), uzima se da prosečan broj C1 grešaka onda u potpunosti zavisi od kvaliteta snimanja testiranog pisača. Iako je maksimum dozvoljenih C1 grešaka 220 po sekundi, smatra se da je disk solidno snimljen ako je nivo grešaka ispod 10.
Čitanja CD-R-ova
ASUS CRW-5232AS prosečna brzina čitanja (52x): 40,15x
BENQ 5232P prosečna brzina čitanja (52x): 40,24x
LG GCE-8525B prosečna brzina čitanja (52x): 32,02x
LITE-ON LTR-52327S prosečna brzina čitanja (52x): 40,11x
MSI MS-8352M prosečna brzina čitanja (52x): 31,93x
NEC NR-9400A prosečna brzina čitanja (48x): 36,08x
SONY CRX230E prosečna brzina čitanja (52x): 40,16x
Može se primetiti da LG i MSI nisu postigli očekivane rezultate, jer je brzina snimanja ograničena na 40x. LG je još od ranije uveo ograničenje da se samo “originalni” CD-ovi mogu čitati sa 52x.
LG GCE-8525B prosečna brzina čitanja “originalni” CD (52x): 38,28x
Kao što se može videti sa grafikona, LG ni pri čitanju “originalnog” CD-a ne može da dosegne 52x. Što se tiče MSI-a, njega ni pod razno nismo uspeli da ubedimo da je 52x CD čitač. – vreme slučajnog traženja
– vreme potrebno za prepoznavanje diska
– čitanje oštećenih CD-ova
MSI i LG nisu prošli test, dok su se NEC i Sony propisno oznojili. Ovde ćemo naglasiti da je LG u jednom od tri pokušaja prošao test, što je očigledan znak da uređaj može da pročita oštećen disk, ali da ima problema oko savlađivanja dužeg niza grešaka. – čitanje
90-minutnih CD-R-ova
LiteOn, LG i Sony nisu imali nikakvih problema pri iščitavanju celog diska. ASUS, BenQ i MSI su imali problema sa čitanjem kraja diska, što u realnom radu znači da ćete imati velikih problema pri kopiranju bilo kojeg fajla. Jedino NEC nije mogao uopšte da pročita 90-minutni disk.
Čitanja CD-RW-ova
ASUS CRW-5232AS prosečna brzina čitanja: 30,39x
BENQ 5232P prosečna brzina čitanja: 31,86x
LG GCE-8525B prosečna brzina čitanja: 31,83x
LITE-ON LTR-52327S prosečna brzina čitanja: 31,32x
MSI MS-8352M prosečna brzina čitanja: 31,74x
NEC NR-9400A prosečna brzina čitanja: 31,44x
SONY CRX230E prosečna brzina čitanja: 31,81x
Čitanje audio CD-ova
ASUS CRW-5232AS prosečna brzina čitanja: 40,09x
BENQ 5232P prosečna brzina čitanja: 37,76x
LG GCE-8525B prosečna brzina čitanja: 32,52x
LITE-ON LTR-52327S prosečna brzina čitanja: 37,49x
MSI MS-8352M prosečna brzina čitanja: 31,88x
NEC NR-9400A prosečna brzina čitanja: 31,58x
SONY CRX230E prosečna brzina čitanja: 37,56x
Kvalitet ripovanja audio CD-ova
ASUS CRW-5232AS
Nero CD Speed: Advanced DAE Quality Test
CDDAE99
BENQ 5232P
Nero CD Speed: Advanced DAE Quality Test
CDDAE99
LG GCE-8525B
Nero CD Speed: Advanced DAE Quality Test
CDDAE99
LITE-ON LTR-52327S
Nero CD Speed: Advanced DAE Quality Test
CDDAE99
MSI MS-8352M
Nero CD Speed: Advanced DAE Quality Test
CDDAE99
NEC NR-9400A
Nero CD Speed: Advanced DAE Quality Test
CDDAE99
SONY CRX230E
Nero CD Speed: Advanced DAE Quality Test
CDDAE99
NEC i MSI su imali određene probleme pri grebovanju, pošto su u testu CDDAE99 napravili greške. I ASUS je imao probleme ali u Nero CD Speed testu, i to samo pri malim brzinama kopiranja u on-the-fly režimu. Južno-američka serija?
Sve ima svoj kraj, pa tako i ova južno-američka serija sa CD-R/RW snimačima u glavnim ulogoma. Od sedam prikazanih CD-R/RW snimača, nijedan u potpunosti nije nadvisio ostale. Ipak, dvojac LiteOn/Sony se izdvojio kao najkompletnije rešenje. Ovi snimači nigde nisu zasijali, ali su sve testove odradili korektno, bez većih anomalija. Ako po vašem mišljenju kvalitet snimanja nema cenu, onda je pravi izbor LG snimač, ali onda morate prihvatiti i njegove mane.
LITE-ON LTR-52327S SONY CRX230E
I to je to… Ako se ne desi nekakvo čudo, ovo je bio poslednji test CD-R/RW snimača na Benchmark sajtu. Vreme je da iza sebe ostavimo standard koji je vladao više od osam godina, i da se polako okrenemo bliskoj budućnosti u vidu DVD-a. Što reče jedan junak iz domaćeg filma: “Da se ne ljubimo…”