Ko razume, shvatio je a ko nije recimo da je očigledno da firma nema sopstvenu proizvodnju već jednostavno nabavlja i kupuje kartice za koje odredi da u tom trenutku predstavljaju najbolji odnos kvalitet-cena. Tako je i sa pločama. U slučaju CMI-845PEVP modela radi se o modelu firme za koju se u poslednje vreme sve više čuje i koja se sve više pominje u vestima našeg omiljenog vestopisca. Naravno radi se o firmi Albatron i modelu PX845PEV Pro. Dakle “Club 3D” je jednostavno kupio poveću količinu ovog modela i nalepio svoj sticker. Ništa novo i ništa neuobičajeno, ovo je praksa i daleko većih i poznatijih firmi proizvođača matičnih ploča. Kada biste čuli kakve se kombinacije sve koriste i ko za koga pravi određene serije ploča, verujem da biste posumnjali u verodostojnost ostalih informacija koje dolaze sa našeg i vašeg sajta.
No, vratimo se našem test primerku. Ploča dolazi u pakovanju kojim dominira ”Club 3D” logo. Prateća oprema je prilično oskudna. IDE kablovi, upustvo i CD sa pratećim drajverima i to je sve. Ploča je urađena u trendu tj. dodatno je lakirana u plavu boju. Već viđeno, ali svakako ne možemo da se požalimo na vizuelni utisak. Jedinica za napajanje procesora je izvedena u formi trofaznog napajanja sa parom tranzistora pozicioniranih na donjoj strani ploče. Tokom višečasovnog rada na 2.4GHz, elektroliti počinju da se prilično greju, dok su tranzistori na visini zadatka. Intel i845PE sistemski kontroler je dodatno hlađen jednim masivnim aluminijumskim hladnjakom koji je u ovom slučaju ostao uskraćen za ventilator. Realne situacije su dale opravdanje za ovakav potez pošto je i845EP ostao prilično hladnjikav nakon serije benchmarking testova. Ploča poseduje tri DIMM DDR memorijska podnožja koje možete maksimalno napuniti sa 2GB sistemske memorije. Pored jednog AGP slota, za nadogradnju sistema vam na raspolaganju stoji 5 PCI slotova. Zbog izrazito malih dimenzija same matične ploče, zameramo blizinu AGP slota i “retention” mehanizma koji se nalaze tik uz DIMM memorijska podnožja. To onemogućava laku manipulaciju memorijskim modulima i svakako će zahtevati dosta vremena i pažnje prilikom operacija promene ili dodavanja memorije. Od zamerki uočenih na ovom modelu upućujemo i onu koja se odnosi na poziciju FDD konektora koji zauzima prilično neuobičajenu poziciju šestog PCI slota. Mislimo da je ovaj potez prilično diskutabilan zbog činjenice da prilikom rutiranja FDD kabla od konektora do FDD uređaja treba preći skoro dve trećine matične ploče što svakako nije nimalo jednostavno. “Club 3D” CMI-845PEVP poseduje i integrisani audio podsistem u obliku Realtek ALC650 AC’97 audio CODEC-a. Uz pomoć intelovog “southbridge” kontrolera on je u mogućnosti da reprodukuje 5.1 kanalni audio zapis. Svakako najveći specijalitet CMI-845PEVP modela jeste integrisani mrežni kontroler koji je za ovu priliku potpisala firma 3COM jedno od najvećih imena na području mrežne opreme. Radi se o 10/100Mb 3C910 modelu. Ovo je prvi put da srećemo ovaj čip i svakako da pozdravljamo odluku proizvođača da uvrsti mrežni kontroler jednog imena poput 3COM-a. To svakako doprinosi imidžu ozbiljnog proizvoda i to naročito zbog činjenice da je ovaj mrežni čip za sada ekskluziva isključivo “Club 3D” tj. Albatron CMI-845PEVP modela.
BIOS CMI-845PEVP modela svakako zasužuje pažnju zbog činjenice da poseduje interfejs koji ga razlikuje od ostalih konkurentiskih modela. I u ovom slučaju se radi o Phoenix Award verziji “linijskog” BIOS-a ali sa nešto izmenjenim bojama radnog okruženja kao i nekim dodatnim sitnicama koji ovaj BIOS čine različitim od standardne Award verzije koju koristi 80% do sada testiranih modela. Iskreno, trebalo nam je nešto vremena da se priviknemo na nove pozicije starih i dobro poznatih opcija, ali se ne možemo oteti utisku da je Albatron tj. Club 3D hteo malko da imitira ASUS-ovu Medallion verziju BIOS-a, što mu je u dobroj meri i uspelo ali je istovremeno zadržao i dozu orginalnosti. BIOS je vrlo bogat opcijama za fino podešavanje brzinskih parametara rada procesora sistemske memorije i diska. Tu je i nezaobilazna sekcija namenjena overklokingu i opcijama kojima se dodatno “izoštravaju” performanse CPU-a, memorije i video podsistema. Dakle svi osnovni alati za overkloking vam stoje na raspolaganju, a na vama ostaje da nabavite što tolerantniji primerak procesora i što kvalitetnije memorijske module.
Tokom rada u normal režimu ploča deluje prilično stabilno i pouzdano. Nikakvih problema u vidu zaglavljivanja ili pucanja aplikacija nije bilo. “Club 3D” model je nešto sporiji u odnosu na glavne konkurente ali to svakako možemo da opravdamo neiskustvom firme koja tek treba da se dokaže u moru proizvođača gde vlada bespoštedna borba za svaki procenat tržišnog kolača. Posle odličnih utisaka koje je CMI-845PEVP model ostavio u normal režimu sledi blago razočarenje u domenu overkloking pokušaja. To pre svega zbog činjenica da Albatron ploče bije glas proizvoda koji se odlično snalaze u overklokingu. Sa ovim modelom to nije slučaj. Dostignuti maksimum kod istovetnog primerka procesora je za 10MHz manji nego u slučaju ASUS i ABIT modela baziranih na Intel 845PE čipsetu. Morate priznati da to svakako nije mala razlika. Takođe i prilikom ovakvih konzervativnih overkloking pokušaja ploča je često znala da se zbuni i da nakon određenog pokušaja koji nije “prošao”, automatski odradi “Clear CMOS” operaciju i sve parametre vrati na fabrički setovane početne vrednosti. Svakako da nije prijatno nakon svakog pokušaja menjati i nanovo postavljati parametre i podešavati integrisane uređaje te zbog toga stavljamo veliki minus testiranom modelu.
Pogledajmo specifikacije
testiranog modela i test platforme:
Processor
Socket
478 Intel Pentium® 4 Processor (Willamette/Northwood)Supports Socket
478 for Intel® Pentium 4 processor
Chipset
Intel 845PE/ICH4
FSB
Support
100/133MHz FSB Support 400/533MHz Intel NetBurst micro-architecture bus
Memory
3
DDR Slots DDR333/DDR266 unbuffered /none-ECC DDR SDRAM up to 2GB( DIMM1 1 bank+DIMM2,3
1 bank )
Expansion Slots
1
x AGP 4X slot (Supports AGP card running at 1.5V only) 5 x PCI slots (PCI 2.2 compliant)
Audio
Realtek
AC`97
LAN
3Com
3C910-A01 LAN chip
Hardware Monitoring
YES
Internal I/O Interfaces
1
x Floppy Connector 2 x USB 2.0/1.1 header 1 x 4 ports USB cable 1 x CD_IN header 1 x S/PDIF in/out header (S/PDIF in/out cable optional) 1 x CPU fan header with fan rotation detection function 2 x System fan headers ( 2 fan rotation detection function ) 1 x 10 pin system panel header (Intel spec) 1 x Front audio header (Intel spec) 1 x IrDA header 1 x Case Open detection header
BIOS Feature
3Mb
Flash EEPROM Award BIOS with ACPI, DMI2.0, PnP, WfM2.0, Green Suspend to RAM (S3), Suspend to Disk (S4) Wake on keyboard/mouse, Wake on LAN/RTC Timer
Form Factor
ATX
29.4 cm(L) x 20.0 cm(W) ATX Form Factor
Test sistem – Windows Millenium Edition
CPU
– Intel Pentium 4 Northwood core
2.4GHz /FSB=133
Mainboard
– Club
3D CMI-845PEVP – Microstar 845 Max2 – ASUS P4PE (Intel 845PE)
Memory
– 256MB PC3500 Corsair XMS (x2)
VGA
–
Chaintech GT-21 GF4 Ti4200 128MB
HDD
–
HDD 40GB MAXTOR DX740 UATA 133
Cooling
– Intelbox cooler
Power
supply
–
350W ENERMAX EG365P-VE
ZD Winbench
99:
ZD Business Winstone
& Content Creation 2002 Winstone:
PC Mark
2002:
Sandra
2003 Pro
Memcache
NAPOMENA:
manja vrednost označava bolji rezultat!
Mad Onion 3D Mark
2001SE:
Quake 3
Kao što možete
videti Club 3D nije briljirao po pitanju brzine, šta vise nije uknjižio ni jednu
pobedu. To svakako ne znači da je ploča neupotrebljiva. Korisnici kojima testovi
i brzinske razlike ne znače mnogo, neće biti razočarani mogućnostima ovog modela.
Ipak za one koje traže uvek “više” ne možemo dati preporuku. Sa druge
strane dileri i sistem integratori će svakako zapaziti ovu ploču jer za vrlo
razumnu sumu novca nudi Intel 845EP čipset i 3Com mrežnu karticu – vrlo primamljivo
zvuči, zar ne?!
Matičnu ploču za potrebe testiranja ustupio PiN Computers