Compro VideoMate W700 FM
TV tjuneri su u jednom trenutku bili izuzetno popularna komponenta računara, ali je u poslednje vreme na ovom polju primetna stagnacija, ili čak nazadovanje – kvalitet slike koji daju najnoviji modeli često ne može da parira onima predstavljenim pre pet i više godina. Naravno, i njihova cena je daleko niža, a i pad cena televizora je uslovio sve manju potrebu za ovakvim načinom praćenja TV programa. Ipak, u pojedinim situacijama, posedovanje dva televizora je jednostavno nepraktično rešenje. U situaciji kada za manje od 200 evra možete kupiti monitor dijagonale i 24 inča sa panelom Full HD rezolucije, postavlja se pitanje i da li vam je za malu prostoriju uopšte i potreban televizor. Naravno, neki korisnici ne žele da „pale“ celu skalameriju samo da bi gledali TV program, i stoga je stand-alone TV tjuner odlično kompromisno rešenje.
Pod ruke nam je došao model VideoMate W700 FM kompanije Compro, koji sa svakog aspekta svojim mogućnostima može da zadovolji i najprobirljivije korisnike. Pre svega, „kutija“ jeizrađena od kvalitetne plastike crne boje, i glossy finiša, što ima i svoje dobre, ali i loše strane – uređaj izgleda atraktivnije, ali je daleko manje otporan na otiske prstiju, prašinu i druge spoljašnje uticaje.Ipak, preko toga ćete morati da pređete čak i ukoliko vam se ovakvo rešenje ne dopada, jer je funkcionalnost koju nudi na veoma visokom nivou. Pre svega, u pitanju je stand-alone rešenje, koje će vaš monitor pretvoriti u TV prijemnik bez instalacije dodatnog softvera na vaš računar – sve što se zahteva od vas je malo prevezivanje kablova. Na zadnjoj strani smešten je veliki broj konektora – redom su prisutni konektori za FM antenu (mada postoji i verzija tjunera bez njega), napajanje, dva priključka za zvuk (za zvučnike i zvučnu kartu), zatim dva konektora za video (VGA i monitor), a na samom dnu je smešten i antenski priključak.
Naravno, ovo može da dovede do prilične gužve kablova kada su svi povezani, ali se u paketu isporučuje i postolje, pa VideoMate W700 FM možete koristiti i u položenom i u uspravnom položaju, šta vam već više odgovara. Povezivanje je veoma lako – kabl monitora je potrebno spojiti sa monitorskim izlazom na tjuneru, a pomoću dodatnog adaptera VGA ulaz na njemu treba povezati sa grafičkom kartom, kako bi u isto vreme mogli da koristite i TV i računar. Kada su audio ulazi u pitanju, možete ga spojiti sa računarom priloženim kablom, ili jednostavno koristiti ugrađeni zvučnik. Nakon što povežete i antene (kablovske televizije i FM), spremni ste za korišćenje – cela operacija ne traje više od par minuta, a zahvaljujući dobrom uputstvu može je obaviti i neko ko se uopšte ne razume u računare. Ipak, ovde mogućnostima povezivanja nije kraj – na prednjoj strani smešteni su i S-Video, kompozitni i 1080i komponentni priključci, što je svakako korisna stvarčica ukoliko želite da povežete plejer, konzolu, kameru ili sličan uređaj.
Kada su kontrole u pitanju, na samu kutiju smeštene su samo osnovne – lepo dizajnirano dugme za uključivanje i isključivanje je najveće, i samim tim veoma upečatljivo, dok je ispod njega smešteno šest identičnih dodatnih tastera, namenjenih osnovnim kontrolama. Pristiskom na njih moguće je ući u meni, promeniti izvor signala, a četiri su namenjena standardnim TV funkcijama – prebacivanje kanala i promeni jačine zvuka. Ipak, prava „zabava“ počinje nakon uključenja i ulaska u meni. Pre svega, odlična strana ovog tjunera je podrška za veliki broj rezolucija – očekivano, najveći broj je sa odnosom stranica ekrana 4:3 (800 x 600, 1024 x 768, 1600 x 1200, 1400 x 1050), zatim za 16:10 (1440 x 900, 1680 x 1050, 1920 x 1200), ali su podržane i po jedna sa odnosom 5:4 (1280×1024) i 16:9 (1920×1080). Jednostavno, praktično kakav god da monitor posedujete (izuzimajući „zveri“ od 30 inča), VideoMate W700 će ga podržavati. Sva podešavanja moguće je obaviti i preko daljinskog upravljača sa 32 tastera, koji je omanjih dimenzija, ali ipak prilično funkcionalan i lak za upotrebu.
Ipak dve stvari nam se nisu dopale – ne postoji poseban taster za ulazak u meni sa podešavanjima, a i same tipke su pomalo „lepljive“… osećaj pod prstom nije uvek ravnomeran. Daljinski upravljač koristi dve AAA baterije, a jedan takav par se isporučuje u paketu. Za korisnike koji ne žele da se bave podešavanjima na raspolaganju je OptiMode Scene Selection sa tri predefinisana režima (Standard/TV Mode, Cinema Mode i Game Mode), kao i pet mesta za snimanje sopstvenih podešavanja. Nakon što obavite osnovna podešavanja, možete se prepustiti onim finijim – a njih ima više nego na mnogim (čak i modernim) TV prijemnicima. Jednostavno, praktično svaki aspekt prikaza možete menjati – osvetljenje, kontrast, zasićenje boja, nijanse, oštrinu, smanjenje šuma, optimalni odnos strana, podesavanje pozicije i slično. Svi meniji su prevedeni na srpski jezik (iako postoje i na engleskom), a moguće im je podesiti poziciju i transparentnost, kako bi što manje ometali gledanje programa. VideoMate W700 FM poseduje i neke dodatne i napredne funkcije – preview ukupno 9 kanala u prozoru i mogućnost izbora jednog od njih, lista omiljenih kanala, kao i PIP mogućnost, gde je moguće paralelno koristiti računar i TV tjuner, i program posmatrati ili u prozoru, ili na desktopu.
Kvalitet slike je veoma visok za jedan TV tjuner koji se ipak koristi u vezi sa računarom, i u potpunosti može da parira najkvalitetnijim uređajima ovog tipa (autor koristi Asusovu TV/FM kartu sa Philips 7134 čipom i ATI TV Wonder 550 na dva svoja računara), čemu svakako doprinosi i činjenica da je u pitanju stand-alone kutija, udaljena od izvora interferencije u kućištu. Sa domaćim kablovskim kanalima, rezultati su šaroliki – posmatrano u odnosu na plazmu kompanije LG dijagonale 40 inča, razlika u kvalitetu slike je manja što je signal boljeg kvaliteta, i na stranim kanalima je praktično neprimetna. Pogađate, najveći problem je sa domaćim kanalima, koji po kvalitetu (i ne mislimo samo na sadržaj) žestoko zaostaju. Situaciju je donekle moguće popraviti detaljnim podešavanjem opcija, ali razliku je definitivno moguće primetiti. FM funkcija je odrađena na zadovoljavajući način, i nudi sve standardne mogućnosti, uključujući i pravljenje liste omiljenih radio stanica. Kabl antene koja se isporučuje uz tjuner je dovoljno dugačak, a i kvalitet prijema je na visokom nivou, i na ovu mogućnost nemamo ni najmanju zamerku.
Rezime
Kakvi su konačni utisci nakon nekoliko dana druženja sa Compro VideoMate W700 FM tjunerom? Pre svega, moramo reći da nismo naišli ni najmanji problem tokom korišćenja – nakon povezivanja, sve je radilo „out-of-the-box“. Kvalitet prijema je na veoma visokom nivou, i kada su TV tjuneri van televizora u pitanju, ne treba očekivati bolji kvalitet od ovoga. Da, određeni problemi i dalje postoje sa kanalima nižeg kvaliteta (domaćim, naravno), ali to nema veze sa kvalitetom ovog proizvoda. Uzgred, i oni su i dalje veoma gledljivi, čak i kada su u pitanju brži sportski sadržaji, čemu doprinosi implementacija Enhanced 3D motion adaptive de-interlacing algoritma.Mane smo već pomenuli – nešto slabiji kvalitet tastera na daljinskom upravljaču je naša najveća zamerka, što naravno nikako ne znači da neće biti trajan. Voleli bi i da je zvučnik nešto glasniji, ali je to lako (i jeftino) moguće rešiti povezivanjem makar i najjeftinijih računarskih zvučnika.
Ukupno gledano, Compro VideoMate W700 FM je dobro zaokružen proizvod, i ukoliko vam je potreban uređaj takvih mogućnosti, mora se naći pri samom vrhu vaše liste za kupovinu. Naravno, uređaj ovakvih karakteristika ne spada u jeftinije, ali ni cena koja se u trenutku pisanja teksta kreće oko 85 evra po našem mišljenju nije nerazumna – i dalje je jeftiniji od najjeftinijih CRT televizora, a nudi daleko veću funkcionalnost… posebno ukoliko već posedujete monitor iole veće dijagonale.
Prednosti:
Kvalitet izrade
Kvalitet prijema, posebno na stranim kanalima
FM radio
Meni na srpskom
Mane
„Lepljivi“ tasteri
Slab ugrađeni zvučnik
Uređaj na test ustupio DirectLink.